Nejlepší perkusní nástroje 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Goki Perkusní hudební nástroj

Jak vybrat perkusní nástroje

  • Dá se říct, že perkusní nástroje jsou speciální typ nástrojů využívaný zejména jako rytmický doprovod.
  • Samotný výběr spočívá ve volbě vhodného typu nástroje. Těch je pak celá řada, přičemž základní dělení spočívá v tom, zda je na nich možné zahrát stupnici tónů nebo se jedná o čistě rytmický nástroj
  • Jeden ze základních parametrů obecně je pak materiál, ze kterého je konkrétní nástroj vyroben. Z tohoto ohledu se nejvíce cení nástroje z přírodních materiálů, zejména ze dřeva.

Perkusní nástroje - náš výběr

Campanilla perkusní sada Zahradní kamarádi Letní kamarádi 3 ks
Zobrazit více
Campanilla Zahradní kamarádi jsou sada tří dřevěných perkusních nástrojů pro děti od jednoho roku. Součástí jsou konvička, stromeček a hlemýžď, které představují činely, rolničku a chrastítko. Produkty podléhají normě ochrany dětských hraček EN71.
Zobrazit méně
Campanilla perkusní sada Zahradní kamarádi Milovník přírody 3 ks
Zobrazit více
Campanilla perkusní sada Zahradní kamarádi Milovník přírody obsahuje tři nástroje vyrobené z dřeva. Set je určen pro děti od jednoho roku a zahrnuje chrastítko ve tvaru stromu, kastaněty ve tvaru berušky a zvonek ve tvaru hvězdy. Výrobky splňují normu EN71 pro dětské hračky.
Zobrazit méně
LE GRAND JEU by Pierre-Max Dubois sonáta pro perkusní nástroje
Výrobce: ALPHONSE LEDUC
Žánr: klasická hudba
Zobrazit více
"LE GRAND JEU" od Pierre-Max Dubois je sonáta složená pro perkusní nástroje. Dílo projevuje technické dovednosti skladatele a rozmanitost použitých nástrojů. Tato kompozice může představovat výzvu pro výkonné umělce perkuse.
Zobrazit méně

Perkusní nástroje tamburíny

Dimavery DTH-106
Zobrazit více
Dimavery DTH-106 je tamburína o průměru 25 cm, která má na dřevěném rámu pevně připevněnou přírodní kůži. Obsahuje 8 párů plíšků, což může ovlivnit její rezonanci. Hmotnost tohoto perkusního nástroje je 0,20 kg. Je světle hnědé barvy.
Zobrazit méně
Akcent Tamburína dřevěná s blánou ACRH-3-0806
Zobrazit více
Výrobce AKCENT nabízí dřevěnou tamburínu s umělou blánou. Tělo je z javorového dřeva, činýlky jsou z oceli. Má 8" průměr (20 cm) a 6 párů činýlků. Blána je laditelná a vyrobena z plastu. Produkt je balen do papírové přepravní krabice.
Zobrazit méně

Perkusní nástroje kalimby

Luckstone S8 Mini kalimba hudební nástroj 8 tónů
Zobrazit více
Kalimba značky Luckstone S8 je kompaktní hudební nástroj s 8 strunami. Každá struna je opatřena číslem určujícím tón. Celkově je vyroben z masivního dřeva druhu Sapeli. Je její velikost 55x75x18mm a hmotnost je 75g. Součástí je i ozdobný provázek.
Zobrazit méně
Mozos Kal-Love Kalimba
Zobrazit více
Kalimba Mozos Kal Love je hudební nástroj z Afriky. Je vyrobena z masivního dřeva mahagonu a má 17 kláves, označených pro různé tóny. Součástí balení je pletený pytlík s ladícím kladívkem, čistícími hadříky a dalšími doplňky. Rozměry nástroje jsou 18 x 13 x 3 cm a váží 260 g.
Zobrazit méně
Stagg KALI-PRO21E-ZE
Zobrazit více
Stagg KALI-PRO21E-ZE je profesionální elektroakustická kalimba vyrobená z exotického dřeva Zebra wood. Obsahuje 21 not v diatonické stupnici C dur (F3-E6), integrovaný snímač s výstupem 6,3 mm jack a přední i zadní zvukové otvory pro efekt tření. V balení s nástrojem naleznete ochranné pouzdro, ladicí kladivo, čisticí hadřík, samolepky na lamely a uživatelskou příručku.
Zobrazit méně

Perkusní nástroje tongue drums

Hluru Super Mini HL3-6
Zobrazit více
Hluru Super Mini HL3-6 je přenosný bicí nástroj z uhlíkové oceli s pokovaným povrchem. Tento bubínek má 6 tónů (C Dur), které jsou ručně laděny. Jeho design zahrnuje gumový mini podstavec. Průměr bubínku je 8 cm a výška 4 cm. Balení zahrnuje paličku a brožurku s písněmi.
Zobrazit méně
Hütermann Tongue drum opletený 13' 33 cm 11 tónů C-dur Malachie s příslušenstvím
Zobrazit více
Hütermann Tongue drum je perkusní nástroj s 11 tóny C-dur. Materiál je ocel, rozšířen je o zipový kufřík a popruh pro nošení. Součástí je dvě bubnovací paličky, nálepka s tóny, zpěvník a návleky na prsty. Rozměry činí 33 cm a hmotnost 3,13 kg.
Zobrazit méně
Huashu Lotus HS12-11
Zobrazit více
Jazykový buben Huashu Lotus HS12-11 je vyroben z uhlíkové oceli a má 11 vyladěných tónů v stupnici C dur. Tělo bubnu má průměr 12" (30 cm) a výšku 18 cm. V balení naleznete mj. noty, paličky, samolepky a tašku na přenášení. Buben je vhodný pro domácí a profesionální hraní, muzikanty i terapeuty.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Perkusní nástroje

Jak vybrat perkusní nástroje

Rytmické perkusní nástroje

Jedná se o typické představitele tohoto typu hudebních nástrojů. Do této kategorie se řadí nejrůznější typy bubnů a bubínků, činelů, dřívek atd. Mezi nejoblíbenější a také nejznámější patří zejména bubny djembe nebo bonga.

Hudební nástroje

Mezi perkuse patří celá řada hudebních nástrojů, iStock / thegoodphoto

Bubny djembe

Bubny djembe jsou nejtypičtějším představitelem tohoto typu nástrojů vůbec. Jejich původ je ve středozápadní Africe. Jedná se o buben tvaru kalichu, který je zpravidla vydlabaný z jednoho kusu dřeva. Nejlepší nástroje jsou vyrobeny z mahagonu s hlavicí z kozí kůže. Samozřejmě lze na trhu narazit i na nástroje z jiných materiálů.

Bubny conga

I tyto bubny pochází z africké kultury, ale jejich vývoj byl dovršen v latinské Americe. Nejčastěji se tyto bubny používají v páru, kdy jsou spojeny do jednoho stojanu. Nástroj je poměrně vysoký. Jeho tvar je připodobňován k oříznutému doutníku – spodní část je nejužší, následně se buben rozšiřuje a v horní části opět lehce zužuje.

Cajon

Perkusní nástroje
Goki Perkusní hudební nástroj

Tento nástroj má původ v latinské Americe. Tvarově se jedná o bedýnku, která má ozvučený otvor. Vevnitř nástroje jsou natažené struny, které lze naladit. Samotná hra spočívá v bubnování na nástroj, přičemž jeho zvuk závisí na naladění strun uvnitř. Zvuky se také liší v různých místech úderu a jeho síly. Hrou na cajon lze napodobit celou řadu různých typů bicích nástrojů.

Bubny bonga

Bubny bonga jsou tvořeny dvěma menšími bubínky, které jsou k sobě spojené. I tyto bubny mají své kořeny na Kubě a hraje se na ně špičkami prstů. Bubny bonga jsou považovány i díky této technice hraní za nástroj vhodný pro děti.

Xylofon

Perkusní nástroje jsou oblíbené i u dětí, iStock / Marie_ange

Melodické perkusní nástroje

Nástroje v této kategorii také zpravidla slouží pouze jako doprovod. Rozdíl oproti předchozímu je v tom, že umožňují zahrát stupnici tónů. Nejznámější je např. xylofon nebo kalimba.

Xylofon a zvonkohry

Perkusní nástroje tamburíny
Dimavery DTH-106

Jedná se o netradiční typ bicích nástrojů patřící do skupiny tzv. idiofonů:

  • Xylofon – sestává z různého počtu dřevěných destiček, každá z nich pak vydává jinak hluboký tón, lze tedy na něj zahrát např. celou stupnici tónů; hraje se na něj pomocí dřevěné, gumové, případně plastové paličky; xylofony se vyrábí také v dětské verzi
  • Zvonkohra – je většinou tvořena soustavou kovových zvonků nebo destiček; hraje se na ni stejně jako na xylofon

Kalimba

Jiný názve pro kalimbu je prstové piano. Jedná se o africký nástroj, který je tvořen dřevěnou podložkou a ozvučených plátků. Hra na kalimbu spočívá v tom, že se drží v ruce a palce rozeznívají jednotlivé kovové plíšky.

Boomwhackers

V tomto případě se jedná o jakési trubky různých velikostí, které vydávají konkrétní tóny. Tento nástroj je ideální zejména pro děti nebo jejich kolektiv. Trubky jsou různě barevné, takže pro děti přehledné. Učí je jednak vnímat rytmiku, ale samozřejmě i melodii.

Víte, že…?

Perkusní nástroje kalimby
Luckstone S8 Mini kalimba hudební nástroj 8 tónů

Perkuse je pro většinu lidí pouze jakýsi doprovod, který je při koncertech vnímán spíše okrajově. Profesionální muzikanti ale využívají tyto nástroje jako jakési koření pro jejich hudbu. Mezi nejlepší perkusisty patří např. Luis Conte, Mino Cinelu nebo Miloš Vacík.

Z jakých materiálů se vyrábí

Výrobní materiál samozřejmě záleží na konkrétním typu nástroje, ale nejširší zastoupení má samozřejmě dřevo. Dále se používá kov, kompozity a syntetické materiály. U blan bubnů je hojně využívaná zvířecí kůže, zejména hovězí, telecí nebo buvolí. I ta může být ale nahrazena syntetickým materiálem. Bubny mohou být také doplněny provázky, které slouží k napínání nebo povolování blan, čímž dochází k ladění nástroje.

Bicí nástroje

Společným znakem perkusních nástrojů je snadné používání, iStock / dejankrsmanovic

Výrobce a ceny

Mezi výrobce perkusních nástrojů patří např. Meinl, Nino, Latin Percussion, Sela, Gewa a další. Přehled některých typů a orientační cenového rozpětí v tabulce níže.

Typ nástrojeCenové rozpětí
Djembe300 Kč až 17000 Kč
Cajon600 Kč až 16000 Kč
Bonga900 Kč až 7000 Kč
Xylofon100 Kč až 11000 Kč
Kalimba400 Kč až 7000 Kč
Boomwhackers400 Kč až 2700 Kč

Otázky a odpovědi

Jak vybrat perkusní nástroje?

Výběr perkusních nástrojů spočívá především ve volbě konkrétního typu a to zejména podle účelu použití. Jiný nástroj bude vhodný pro dítě nebo dětskou skupinu, jiný nástroj zvolí profesionální hráč pro pódiová vystoupení. Jako jeden z hlavních parametrů je výrobní materiál, který se ale u jednotlivých typů liší.

Jaké perkuse jsou vhodné pro děti?

Perkusní nástroje jsou velmi oblíbené také v dětských skupinách jako jsou školky, školy, hudební kroužky apod. Mezi typicky dětský nástroj patří např. xylofon. Z dalších nástrojů jsou vhodné zejména boomwhackers nebo různé typy bubínků.
Zobrazit kompletní nabídku Perkusní nástroje