Skládací rotoped

Ideální na domácí cvičení.

ca. 3 000 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 3 800 CZK

Jak vybrat skládací rotoped

  • Rotoped je jeden z nejrozšířenějších fitness strojů, který najdete snad v každém fitness centru a posilovně.
  • Při výběru správné nosnosti a rozměrů u rotopedu je potřeba zvážit, kdo na něm bude cvičit, a to i v případě, kdy na rotopedu bude cvičit vícero lidí.
  • Zátěžové kolo nebo taky setrvační je pomyslným srdcem rotopedu. Hmotnost tohoto komponentu má zásadní vliv na náročnost a zátěž, kterou budete při šlapání zdolávat.
  • Brzdný systém ovlivňuje to, s jakou námahou šlapete. V podstatě nahrazuje převody na klasickém kole a vytváří odpor, který překonáváte a tím cvičíte.
  • Skládací rotoped po cvičení jednoduše složíte a zasunete třeba pod postel nebo za skříň. Navíc se nemusíte bát, že byste při cvičení rušili sousedy nebo svoji rodinu, skládací rotopedy nabízí tichý chod.

Rám rotopedu

Velikost rámu rotopedu je velmi důležitá s ohledem na výšku osob, proto byste si na ni měli dát pozor. Levnější rotopedy jsou zpravidla rámově menší, a to ať už se jedná o jakoukoliv značku a osobám nad 170 cm neumožňují optimální posed.

Šlapací střed

U každého modelu se uvádí typ šlapacího středu. Můžete si pořídit rotoped s ložiskovým nebo miskovým šlapacím středem. Počítejte ale s tím, že miskový střed má podstatně kratší životnost než ložiskový, nicméně cena skládacího rotopedu s ložiskovým šlapacím středem je vyšší.

Snadné skládání
Capital Sports Azura M1

Zátěžové kolo

Další důležitý parametr tohoto stroje. Hmotnost zátěžového kola s převodem určuje plynulost šlapání. Platí zde pravidlo, že čím je toto kolo těžší, tím je chod rotopedu plynulejší.

Brzdný systém

Brzdný systém v podstatě nahrazuje převody na klasickém kole a vytváří odpor, který překonáváte a tím cvičíte. Zkrátka ovlivňuje to, s jakou námahou šlapete.

  • Skládací rotoped je většinou vybaven magnetickou brzdou, která funguje na bázi magnetů, které přibližujete nebo oddalujete od středového kola a tím ovlivňujete odpor a nastavujete zátěž.
Tichý
inSPORTline Xbike Cube

Výhodou také je, že magnetická brzda je velice tichá varianta brzdy, takže u cvičení můžete sledovat film nebo poslouchat hudbu.

Víte, že…?

Tento typ rotopedu ať už pořídíte jakoukoliv značku, je vhodný spíše na čistě kondiční cvičení nebo redukci tuku. Není doporučeno používat ho na rehabilitace nebo náročnější tréninky.

Nosnost a hmotnost

Pokud si pořídíte skládací rotoped, vždy se podívejte, jaká je nosnost přístroje. Většinou platí, že nosnost se pohybuje okolo 100 – 120 kilogramů. Co se týče hmotnosti samotného skládacího rotopedu, jeho váha se pohybuje mezi 10 – 20 kilogramy.

Skvělý výkon
Spokey XFIT

Víte, že…?

Kromě skládacího lze koupit i mini rotoped.

Doplňkové funkce

Když začnete cvičit na rotopedu, neznamená to, že jen bezhlavě šlapete a počítáte propocená trička. Dnešní doba přináší funkce navíc, které během cvičení na skládacím rotopedu jistě oceníte, a tato činnost se pro vás stane zajímavější.

Měření tepové frekvence

Tahle funkce je v dnešní době velmi populární. Skládací rotopedy umí měřit tep především pomocí uchopení řídítek, na kterých jsou umístěny senzory. Díky tomuto propojení můžete sledovat informace o aktuální tepové frekvenci.

Tréninkový počítač

Většina skládacích rotopedů má v sobě zabudovaný tréninkový počítač, díky kterému se vám na displeji zobrazí rychlost, čas, vzdálenost, tepové frekvence a dokonce i spálené kalorie.

8 stupňů zátěže
inSPORTline Xbike

Víte, že…?

Pokud chcete s jistotou zjistit, při jaké tepové frekvenci shazujete kila, poraďte se s profesionálem, tedy například s fitness trenérem. Podle univerzálního výpočtu hubnete, pokud se pohybujete v rozmezí 60% – 75% své maximální tepové frekvence. Svoji maximální tepovou frekvenci, pokud jste muž, zjistíte tak, že od 220 odečtete svůj věk. Pokud jste žena, odečtete svůj věk od čísla 226.

Výrobci

Na trhu se pohybují skládací rotopedy od různých výrobců, takže se nemusíte bát, že by nebylo z čeho vybírat. Příjemné je, že svoje výrobky prodává i řada českých výrobců. Pojďme si několik značek představit o něco blíže, a to především těch českých.

Výrobce Popis
Klarfit Jedná se o výrobce z Německa, který se zaměřuje na fitness pomůcky a přístroje pro celou rodinu. Nabízejí široký sortiment jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé či profesionály. Jejich produkty můžete umístit jak doma, tak na zahradě.
Tunturi Velmi úspěšný český výrobce, který se může rovnat i světovým výrobcům domácího a lehce komerčního fitness vybavení.
Spokey Tato značka je rovněž česká a na trhu se pohybuje od roku 2004. Zabývá se výrobou a vývojem sportovních potřeb.
inSPORTline Jednoznačně největší výrobce sportovních potřeb v České Republice. Tato značka nabízí nejen fitness produkty, ale také zde najdete produkty na jakýkoliv sport, ať už se jedné o přístroje nebo o sportovní oblečení.

Ceny

Když budete vybírat rotoped vhodný pro vás, měli byste vědět, že narazíte na cenové rozmezí rotopedů v hodnotě 2 000 – 10 000 Kč. Řiďte se tím, že čím zvolíte kvalitnějšího výrobce a kvalitnější parametry, tím bude cena skládacího rotopedu stoupat.

Šetrný
Capital Sports Azura X2

Otázky a odpovědi

Proč důkladně vybírat rotoped a co zvážit?

Pokud byste pořídili rotoped bez důkladného zvážení, je možné, že pořídíte stroj, který Vám nebude vyhovovat a cvičení na takovém stroji Vás přestane bavit, takže na rotoped bude sedat prach. V horším případě si při cvičení na nevhodném stroji můžete na místo zlepšení kondice uškodit po zdravotní stránce.

Jak vybrat skládací rotoped?

Při výběru hraje zásadní roli, jak často budete na rotopedu cvičit a kdo všechno ho bude používat. Rotoped budete vybírat podle největšího a nejtěžšího člena rodiny.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Snadné skládání
Tichý
Skvělý výkon
8 stupňů zátěže
Šetrný
Image
Produkt
Capital Sports Azura M1
inSPORTline Xbike Cube
Spokey XFIT
inSPORTline Xbike
Capital Sports Azura X2
Výrobce
Capital Sports
inSPORTline
Spokey
inSPORTline
Capital Sports
Měření kalorií
Měření ujeté vzdálenosti
Nosnost
100 kg
100 kg
100 kg
100 kg
120 kg
Cena ca. 3 000 CZK ca. 5 000 CZK ca. 2 300 CZK ca. 4 200 CZK ca. 3 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.