22 nejlepších skleníků 2023

Křupavá zeleninka na vlastní zahradě.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Lanit Plast DODO 330 3,3x4 m PC 4 mm LG1971
91 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat skleník

  • Skleník bude sloužit několik let, s čímž je třeba počítat. Proto je nutné správně zvolit jeho umístění, velikost a využití.
  • Skleník je vhodné postavit na volném a slunném místě v zahradě, lze ho i přistavit k domu.
  • Zahradní skleníky můžeme rozdělit na klasické se sedlovou střechou a dále pak skleníky s obloukovou konstrukcí.
  • Skleníky se v současné době vyrábějí za dvou materiálů, a to skla a polykarbonátu.

Skleník - náš výběr

Polykarbonátové skleníky

Lanit Plast Domik 2,6x4 m PC 4 mm LG2563
přečíst recenzi
Výrobce: Lanit Plast
Tvar: obdélníkové
Šířka: 2.6 m
Délka: 4 m
Palram Essence 8 x 12 silver 701944
přečíst recenzi
Tvar: obdélníkové
Šířka: 2.425 m
Délka: 3.66 m
Výška: 2.31 m

Skleněné skleníky

Limes HOBBY H 7 / 3
přečíst recenzi
Výrobce: LIMES
Tvar: obdélníkové
Šířka: 2.47 m
Délka: 3 m
Limes HOBBY H 7 / 4,5
přečíst recenzi
Výrobce: LIMES
Tvar: obdélníkové
Šířka: 2.47 m
Délka: 4.47 m

Domácí skleníky

Skleníky ke zdi

Vitavia Ida 1300 PC 4 mm zelený
přečíst recenzi
Výrobce: Vitavia
Šířka: 0.69 m
Délka: 1.93 m
Výška: 1.84 m
Scobax Growspot Vegan přístavba 3,0 x 1,5 m
přečíst recenzi
Výrobce: Scobax
Tvar: se sedlovou střechou
Šířka: 1.52 m
Délka: 3.03 m
Agroflex RIMESSA D25 ke zdi 4 x 2.5 m PC 4mm
přečíst recenzi
Výrobce: Agroflex
Šířka: 2.5 m
Délka: 4 m
Výška: 2.4 m
Vitavia Ida 1300 PC 6 mm stříbrný
přečíst recenzi
Výrobce: Vitavia
Tvar: se sedlovou střechou
Šířka: 0.69 m
Délka: 1.93 m
Zobrazit kompletní nabídku skleníků

Jak vybrat skleník

Dlouhodobá investice

Skleník bude sloužit několik let, s čímž je třeba počítat. Proto je nutné správně zvolit jeho umístění, velikost a využití. Před nákupem je nutné se zaměřit také na výrobní materiál.

Stavbu skleníku byste měli naplánovat ideálně na podzim. Ke stavbě využijete teplé podzimní dny a vše budete mít připravené na novou pěstitelskou sezónu. Skleník je vhodné umístit na pevné základy. V případě, kdy se jedná o skleněný typ, je to přímo nutnost. Také v případě polykarbonátové varianty pevným základem nic nepokazíte. Jako základ poslouží klasický beton nebo ztracené bednění. Před výrobou základů je nutné znát přesné rozměry skleníku, aby vše sedělo tak, jak má.

Skleník
Lanit Plast DODO 330 3,3x4 m PC 4 mm LG1971

Pro velikost skleníku do 40 m zastavěné plochy a do 5 m výšky není nutné vyřizovat stavební povolení nebo ohlášení stavby. Mnohé nařízení se ale mění, je proto lepší si tuto informaci před samotnou stavbou ověřit. Dále je vhodné stavbu probrat i se sousedy, v případě, že bude situován do prostoru společného plotu.

Skleník v zahradě

Vypěstujte zdravou zeleninu

Umístění a velikost

Skleník je vhodné postavit na volném a slunném místě v zahradě, lze ho i přistavit k domu. V případě, že je umístěn u domu, můžete využívat akumulačních schopností zdí. Výhodou tohoto řešení je také možnost přivedení vody a elektřiny. Přívod vody vám usnadní samotné zalévání, kdy nebudete muset běhat s každou konví. Elektřina najde svoje uplatnění hlavně pří větrání nebo naopak vytápění. Nevýhodou umístění u zdi je pak stín, který bude na skleník v průběhu dne dopadat.

Jestliže chcete skleník postavit do volného prostoru zahrady, vybírejte místo, kde je co nejvíce slunce. Přebytek slunce zejména v letních měsících lze regulovat například vápenatým nátěrem nebo rohožemi. Zalévání vám pak usnadní sud s dešťovou vodou, který můžete umístit vedle skleníku a střechu doplnit o svod.

Polykarbonátové skleníky
Lanit Plast Domik 2,6x4 m PC 4 mm LG2563

S umístěním je spjata taká velikost, která vám bude vyhovovat a na kterou máte vyhrazený prostor. Velikost závisí i od toho, na co bude skleník využit, a na počtu členů v domácnosti. Zde máte na výběr několik velikostí a to menší typy o rozměrech 2,5 x 3 m, 3 x 4,5 m nebo větší modely, které mohou mít rozměry až 8 x 12 m. V širším skleníku můžete udělat i 2 cestičky, snadněji se tak dostanete ke všem rostlinám. Co je vhodné pro malé i větší modely je ale výška, která by měla být alespoň 2 metry. Díky tomu se nebudete muset krčit ani jinak hrbit.

Pěstování sazenic ve skleníku na parapetu

Domácí skleník má mnoho podob

Tvar

Zahradní skleníky můžeme rozdělit na klasické se sedlovou střechou a dále pak skleníky s obloukovou konstrukcí. Rozdíl je v metodě zasklívání, kdy u klasických skleníků používáme jednotlivé tabulky skla nebo plastu, které se osazují do menších rámů. Výhodou tohoto provedení je snadnější výměna poškozené části a lepší manipulace. Obdélníkové skleníky vám umožní pěstování rostlin na policích, využijete tak větší prostor.

Oblouková konstrukce skleníku vytváří dostatek prostoru pro pěstování větších druhů rostlin. Pokud chcete zakoupit tento typ, bude se vždy jednat o polykarbonátový skleník, k sestavení je totiž nutné materiál ohnout.
Při koupi obloukového skleníku dostanete konstrukci a výchozí pláty plastu o délce 6 metrů. Tyto pláty se pokládají na smontovanou konstrukci a šroubují skrz. Mezi největší výhody tohoto provedení patří zejména stabilita.

Skleněné skleníky
Limes HOBBY H 7 / 3

Materiál

Skleníky se v současné době vyrábějí za dvou materiálů, a to skla a polykarbonátu.

  • Sklo – tento materiál je klasikou, mezi výhody patří hlavně výborná propustnost slunečního záření, vysoká odolnost vůči UV záření i chemickým vlivům. Nevýhodou je pak jeho křehkost, kdy může dojít k rozbití při krupobití a také může popraskat vlivem tepla. Další nevýhodou jsou tepelně izolační vlastnosti, kdy může dojít k promrznutí i při malých přízemních mrazících.
  • Polykarbonát – mezi hlavní výhody patří jeho nerozbitnost, desky lze prorazit pouze ostrým předmětem, například nožem. Oproti sklu má tento materiál výborné tepelně izolační vlastnosti a vysokou světelnou propustnost. Polykarbonátové desky jsou opatřeny kvalitním UV filtrem, který zabraňuje jejich stárnutí vlivem slunečního UV záření.

Víte, že…?

Nekvalitní polykarbonát se velmi lehce ohýbá, při pohledu proti světlu není čirý a při ohybu šustí. Kvalitní je pak tuhý, proti světlu čirý a při ohybu nevydává žádný zvuk.

Domácí skleníky
PŘENOSNÝ 12KOMOROVÝ DOMÁCÍ MINI SKLENÍK Kotarbau zelená

Polykarbonát by měl být široký alespoň 4 mm. Je to tloušťka, která vám umožní pěstovat rajčata i okurky. Výhodnější tepelné vlastnosti má pak polykarbonát tloušťky 6 mm. Ten lépe udržuje teplo, má lepší pevnost proti kroupám a nárazovým větrům. V případě, že máte možnost přitopení, můžete tento 6 mm silný skleník využívat celoročně.

Konstrukce je pak vyráběna z hliníku, ocelových profilů a žárově zinkovaného plechu. Hliník patří k oblíbeným materiálům, je lehký, tvárný a pevný. Jeho nevýhodou je vysoká cena. Skleníky, které mají ocelovou konstrukci, mají velkou stabilitu, časem se u nich ale může objevit koroze. Konstrukce vyrobená ze zinkovaného plechu, patří také k oblíbeným. Je pevná, snese zatížení sněhem a větrem. Tato konstrukce je upravená tak, aby nepodléhala korozi.

Typ Popis
Hliníkový Vyznačuje se svou lehkou nerezavějící konstrukcí. Jsou bezúdržbové, odolné vůči větru i zatížení způsobeném větším množstvím sněhu. Jako výplň se používá polykarbonát.
Ocelový V tomto případě se jedná o klasický skleník, kdy je jako výplň použito sklo. Skla jsou podložena gumovou lemovkou a díky tomu lépe odolává nárazům. Tento typ konstrukce je velmi robustní. Pokud si vyberete toto provedení, můžete nejenom vybírat z velkého množství různých variant, ale také skleník doplnit o celou řadu příslušenství.
Zinkový V případě, že je jako konstrukce použit žárově zinkovaný plech, jedná se o polykarbonátový skleník. Tento typ konstrukce je pevný, ale pouze v případě, že skleník kupujete od prověřených výrobců. U tohoto materiálu totiž často natrefíte na levné a nekvalitní dovozové výrobky, kterým je lépe se vyhnout.

Způsob větrání

Větrání je pro pěstování rostlin velmi důležité. Jestliže nechcete každý den myslet na to, že musíte otevřít dveře nebo okna, bude pro vás velmi užitečné automatické otevírání a zavírání oken podle vnitřní teploty. Alespoň 10% pláště skleníku by měla tvořit otevíratelná větrací okna.

Skleníky ke zdi
Vitavia Ida 1300 PC 4 mm zelený

Automatické větrání funguje na principu teplotní roztažnosti. S narůstající teplotou se okna postupně otevírají, s klesající zase zavírají.
Dveře mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé, pantové nebo posuvné. Pantové dveře se vyznačují svojí funkčností a dlouhou životností. Mezi nevýhody může patřit zejména jejich samovolné zavírání, při vstupu do skleníku je nutné je zabezpečit.

Posuvné dveře výrazně šetří místo, umožňují částečné otevírání, které je vhodné pro odvětrávání. Mezi nevýhody pak patří zejména možnost usazování nečistot v pojezdech, která vede k horší manipulaci a je tedy nutné posuvnou lištu pravidelně čistit.

Příslušenství

Do všech typů skleníku je možné přikoupit skleníkové příslušenství, které vám pěstování ulehčí i zpříjemní. Prostor skleníku je omezený a různé zavlažovací poličky nebo záhonové lemy vám ho pomohou co nejlépe využít.
Mezi příslušenství patří vytápění, automatické otevírání oken, lampy nebo teploměry.

Skleník
Lanit Plast Kyklop 3x6 m PC 4 mm LG1502
  • Vytápění – způsob vytápění závisí na teplotě, které chcete dosáhnout, dále pak na tom, jak je skleník izolován. Model, který je postaven blízko domu, můžete vytápět elektřinou. Sáhnout můžete i po teplovzdušných ohřívačích, nebo použít vytápění na naftu, lehké topné oleje nebo propan-butan. Tyto ohřívače jsou levné a snadno je nainstalujete. Způsobů, jak vytápět skleník je několik, je to ale nejnákladnější investicí. Je tedy na zvážení, jestli tuto možnost skutečně využijete, nebo budete skleník využívat pouze v sezóně.
  • Automatické zavlažování – k výbavě skleníku patří i vodní prvky. V tomto případě můžete odjet klidně na dovolenou a nemusíte si o závlahu dělat starosti vy sami nebo žádat o výpomoc ostatní.
  • Skleníková síť – stabilní síť k zavěšení do skleníku je perfektní k uchycení rostlin. Do rostlin se nezařezává, upevníte ji pomocí závěsů a klipů.
  • Poličky – různé velikosti poliček, díky kterým můžete využít další prostory. Umožňují pěstovat například bylinky nebo květiny. Poličky jsou vyrobeny z hliníkového profilu, deska potom z 6mm tlustého polykarbonátu. Další varianta má pak výplň řešenou pomocí hliníkových příčníků.
  • Regály – dalším prvkem, který můžete využít při pěstování je praktický regál, což je většinou hliníkový rám doplnění o hliníkové příčky.
  • Lampa – různé lampy plnohodnotně nahrazují sluneční energii, můžete tak pěstovat svoje oblíbené rostliny nebo byliny nezávisle na momentálním počasí a ročním období.

Cena

Cena je velmi různorodá, je závislá na velikosti a také na samotném provedení. Do ceny je nutné zahrnout i nutnost stavby základů a to zejména v případě modelu se skleněnou výplní.

S polykarbonátovou výplní

Polykarbonátové skleníky patří k cenově dostupným. Nabízí mnoho různých velikostí, cena se pohybuje v rozmezí 5 – 20 000 Kč. Cena je samozřejmě závislá na provedení a velikosti. V nabídce najdete polykarbonát tloušťky 4 i 6 mm. Konstrukce bývá pozinkovaná, tento typ skleníku nevyžaduje nutnost stavby základů. Mezi výrobce těchto skleníků patří Lanit Plast, Volya, Hecht, Vitavia nebo Limes.

Polykarbonátové skleníky
Lanit Plast DODO 210 2,10x3 m PC 4 mm LG2240

Se skleněnou výplní

Skleníky se skleněnou výplní patří k dražším typům, malé rozměry můžete zakoupit za cenu nad 10 000 Kč, větší rozměr vás může vyjít i na 50 000 Kč. Některé modely mohou mít v základní ceně zahrnuto i některé příslušenství, jako je gumová lemovka pro podložení skel, střešní okna nebo držáky na police. Tloušťka skla je obvykle v rozmezí 3 – 5 mm. Mezi výrobce patří Limes nebo třeba Vitavia.

Otázky a odpovědi

Kam domácí skleník umístit?

I když je tento výrobek určený do interiéru, myslete na to, že potřebuje být na světlém a teplém místě. Takže například v blízkosti okna. Během růstu se snažte udržovat substrát vlhký, zabraňujte hromadění vody a také pravidelně větrejte.

Jak skleník vybrat?

Skleník představuje dlouhodobou investici, neměl by být vybírán bez rozmyslu. Již dopředu si ujasněte, kde bude skleník stát a co všechno v něm budete chtít pěstovat. Pokud se pro skleník rozhodnete a máte pro něj dostatečný prostor, vyplatí se nákup většího skleníku, protože v něm můžete pěstovat prakticky cokoliv.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku skleníků