Nejlepší škrabky na spáry 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Září 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
16B471 škrabka na spáry obkladů Topex

Jak vybrat škrabku na spáry

  • Škrabka na spáry je ruční nástroj, který se používá k odstraňování, případně čištění spár mezi různými materiály. Nejčastěji se jedná o modely určené pro práci na zahradě nebo škrabky na spáry obkladů.
  • Mezi základní parametry patří zejména výrobní materiál. Čepel by měla být ideálně vyrobena z odolných kovů. U rukojeti je důležité také vhodné tvarování
  • V případě škrabek na obklady je poměrně důležitý údaj o tloušťce čepele. U zahradních škrabek je možné zohlednit celkové provedení nástroje.

Škrabka na spáry - náš výběr

16B471 škrabka na spáry obkladů Topex
Zobrazit více
Škrabka na maltu Topex, model 16B471, má délku 210 mm a je vybavena dvěma čepelemi dlouhými 50 mm, které jsou vyrobeny z karbidu wolframu. Pogumovaná rukojeť je navržena tak, aby zajišťovala stabilitu během používání. Produkt je určen pro domácí použití.
Zobrazit méně
Škrabka na spáry Wolfcraft 5570000
Výrobce: Wolfcraft
Materiál: karbid / plast
Zobrazit více
Škrabka na spáry Wolfcraft 5570000 je nástroj pro odstraňování malty z mezer mezi dlaždicemi širokými 2,5–6 mm. Rysuje se výměnnými čepelemi s tvrdokovovým (HM) povrchem, opčním dvojitým osazením a integrovaným stabilizujícím kolečkem. Ergonomická rukojeť slouží ke snížení únavy při práci.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Škrabka na spáry

Jak vybrat škrabku na spáry

Jaký typ zvolit

Tento jednoduchý pomocník se využívá v několika různých oblastech. Nejčastější využití pak mají buď na zahradě nebo se jedná o základní vybavení obkladačů, zedníků a jiných obdobných profesí.

Zahradní škrabky na spáry

Používají se na zahradách na méně dostupných místech, jako jsou prostory mezi deskami nebo dlažbou. Slouží k odstraňování mechů, plevelů a jiných nečistot. Zpravidla se vyrábí ve dvojím provedení a to jako jednoduchý malý nástroj nebo s dlouhou násadou. Druhá varianta umožňuje práci s nástrojem ve stoje a tím šetří záda osoby, která s ním pracuje. Obecně mohou mít tyto škrabky velmi jednoduchou konstrukci nebo se vyrábí v provedení 2 v 1.

Pokládání dlažby

Škrabka se Vám bude hodit při obkladačských pracích, iStock / Pavol Klimek

Škrabka na spáry obkladů

V tomto případě se jedná o jednoduchého pomocníka pro každého obkladače, ale i kutila, který rekonstruuje např. koupelnu. Slouží k odstraňování spár mezi dlažbou a obkladem, ale také k jejich čištění. Kromě klasické manuální verze lze narazit také na elektrické škrabáky na spáry.

Víte, že…?

Škrabka na spáry
16B471 škrabka na spáry obkladů Topex

Většina nářadí a náčiní, které se používá k nejrůznějším pracím kolem domu a zahrady bývá rozděleno na profesionální a hobby. Jinak tomu není ani v případě škrabek na spáry. Profi nástroje se zpravidla vyznačují kvalitnějším materiálem, celkovým zpracováním i vyšší pořizovací cenou.

Z jakých materiálů se vyrábí

Škrabky, ať už se jedná o jakýkoli typ, sestávají ze dvou základních částí a to rukojeti a čepele. Každá z jmenovaný pak bývá vyrobena z jiných materiálů.

Rukojeť

Nejčastějším materiálem pro výrobu rukojetí tohoto nástroje je buď plast nebo odolná guma, která má tu výhodu, že v ruce neklouže. U zahradnických škrabek bývá rukojeť vyrobena také ze dřeva. Kromě výrobního materiálu je velmi důležité také tvarování, které by mělo být ideálně ergonomické. To zaručuje pohodlnou a komfortní práci s nástrojem.

Čepele

Škrabka na spáry
škrabka na spáry ABS+ocel

Čepel představuje hlavní část tohoto nástroje a proto je velmi důležité, aby byl použitý materiál kvalitní. Nejčastěji se jedné o tvrdé a odolné kovy, případně různé slitiny kovů. Ty by se neměly deformovat ani lámat při jejich používání.

Ruční pokládka dlažby

Škrabka musí být vyrobena z odolných materiálů, iStock / Bilanol

Jak silnou čepel vybrat

V případě škrabek na spáry obkladů je možné narazit na několik různých typů. Zpravidla se jedná o následující možnosti:

  • škrabky s 1 čepelí
  • škrabky se 2 čepelemi – tu lze osadit buď pouze jednou čepelí nebo oběma podle toho jak široká je spára mezi dlaždicemi; tato verze je variabilnější a umožňuje širší využití nástroje

Tloušťka čepele se zpravidla pohybuje kolem mezi 1 až 3 mm. Čepel může být také opatřeny zvláštním povlakem, který vylepšuje její schopnosti. Silnější škrabky se nedoporučují používat při zpracování rohových částí, protože se mohou lámat. Obecně pak tloušťka čepele souvisí s tím, na jak silné spáry je možné nástroj bezpečně použít.

Provedení a další možnosti

Škrabka na spáry
Škrabka na spáry Wolfcraft 5570000

Toto je spíše otázkou zahradních škrabek na spáry, které mohou mít i méně tradiční provedení. Nejčastěji se jedná o následující:

  • kombinace dvou různých škrabek – jedna je tenčí a slouží k odstranění nečistot ve velmi úzkých mezerách, druhá je určena na čištění širokých spár
  • Spojení škrabky na spáry s motyčkou – v tomto případě se jedná o dva nástroje v jednom

Výrobci a ceny

Na našem trhu lze narazit na různé výrobce tohoto nářadí. Orientační přehled v tabulce níže.

Typ škrabky na spáryVýrobciCenové rozpětí
ZahradníDema150 Kč až 400 Kč
 WOLF Garten 
 Fiskars 
 Gardena 
Na obkladyKutilesco40 Kč až 300 Kč
 Yato 
 Wolfcraft 
 Topex 

Otázky a odpovědi

Jak vybrat škrabku na spáry?

Zásadním parametrem je účel použití, tedy výběr správného typu. Vždy je vhodné zohlednit výrobní materiál, který je zpravidla odrazem kvality nástroje. U škrabek na obklady je důležitý např. údaj o tloušťce čepele. U zahradních škrabek lze vybírat z různých provedení.

Jaký je rozdíl mezi manuální a elektrickou škrabkou na spáry?

Manuální škrabka je jednoduchý nástroj, jehož základní výhodou je nízká pořizovací cena. Elektrické škrabáky se dají zařadit mezi profi nářadí, čemuž odpovídá i jejich základní cena.
Zobrazit kompletní nabídku Škrabka na spáry