Šlehač mléka

Je libo cappuccino?

ca. 600 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat šlehač mléka

  • Pomocí šlehače budete moci našlehat hustou mléčnou pěnu.
  • Stejně jako i většina jiných zařízení, tak i šlehač mléka se dělí podle druhu pohonu. V současné době výrobci nabízí tři typy.
  • Minimální výkon, jenž byste po novém zařízení měli vyžadovat je 400 W.
  • Dnešní automatické šlehače nabízí nádoby o objemu od 0,2 až 1 litr. Rozhodnutí, jakou nádobu si zvolit, je čistě na vás.

Typ šlehače

Stejně jako i většina jiných zařízení, tak i šlehač mléka se dělí podle druhu pohonu. V současné době výrobci nabízí tři typy. Mimo pohonu se budou lišit i pořizovací cenou, ale té se budeme věnovat až na závěr dnešního rádce.

Ruční mechanický šlehač

Základním typem je ruční mechanický šlehač. K takovému přístroji není třeba využívat elektrickou energii. Vystačíte si s vlastními silami. Mléčnou pěnu pak získáte otáčením kliky.

Jednoduchý
Bialetti TuttoCrema ruční šlehač mléčné pěny 330 ml

Ruční elektrický šlehač

Ani tento typ nefunguje na základně pouhého stisknutí tlačítka. Jedná se o jednoduchý šlehač s metličkami, jenž musí být zapojen do sítě. Na vás pak zůstává ovládání mixéru.

Víte, že…?

Pro dokonale nadýchanou pěnu z ručních šlehačů mléko ohřejte. Během procesu se do mléka dostane vzduch, jenž zaručí nadýchanou a lehkou pěnu se sladkým aroma, které dokonale podtrhne chuť vaší oblíbené kávy.

Automatický šlehač

Nejlepší pěnu získáte za pomoci plně automatického šlehače. Díky vysokým pořizovacím nákladům se s ním nejčastěji setkáte v kavárnách. Obsluha není nijak náročná, stačí jen nalít mléko a zapnout přístroj.

S teploměrem
Sage BES003

Způsob napájení

Možnosti napájení u elektrických šlehačů mléka je standardním dvojím způsobem, na niž jsme už zvyklí u jiných přístrojů.

  • Síťový aparát
  • Akumulátorové zařízení s Li-ionovou baterií

Tento parametr není natolik důležitý. Více se zaměřte na výkon zařízení, kterému se budeme věnovat v následujícím odstavci. Nicméně způsob napájení může ovlivnit výběr v případě, že budete chtít vozit šlehač i s sebou na cesty.

Vítěz testů
Gastroback 42326

Výkon šlehače

Jednoduché logické pravidlo praví, že čím je vyšší výkon, tím lepšího výsledku lze dosáhnout a není tomu jinak ani u šlehače mléka. Minimální výkon, jenž byste po novém zařízení měli vyžadovat je 400 W. A to si dobře zapamatujte, jelikož je to nejdůležitější věc na celém přístroji.

Víte, že…?

Koupí levného nekvalitního přístroje s nízkým výkonem takřka nikdy nedosáhnete husté pěny. I po dlouhém šlehání bude mléko z nádoby vytékat a vám zbyde jen špinavé nádobí, obyčejné mléko a oči pro pláč.

Nádoba na mléko

Dnešní automatické šlehače nabízí nádoby o objemu od 0,2 až 1 litr. Rozhodnutí, jakou nádobu si zvolit, je čistě na vás. Volte podle toho, kolik členů v domácnosti pije kávu s mlékem. Zbytečně velká nádrž bude vyžadovat jednak větší energii, ale i prostor při uskladnění.

Studená i horká
Jura Automatický šlehač na mléko Hot & Cold

Materiál a údržba

Nejčastěji používaným materiálem je plast, ten je sice vysoce odolný, ale pro nádobu není dlouhodobě vhodný. Chcete-li kvalitnější produkt, dejte raději přednost oceli. Je sice dražší, ale déle vydrží.

Péče o šlehač je velmi jednoduchá. Většinou ho stačí opláchnout pod tekoucí vodou. Pokud ale dáváte přednost myčce, volte takové zařízení, jenž je plně rozebíratelné.

Funkce a příslušenství

Tento odstavec se týká převážně elektrických, plně automatických šlehačů. Šlehače mimo ohřevu nabízí ještě několik dalších funkcí, které mohou výrazně usnadnit přípravu lahodné kávy.

Jednoduchý
TESCOMA šlehač na mléčnou pěnu PRESIDENT
Průhledné víčko Jednoduchá kontrola mléka v nádobě
Protiskluzová úprava Eliminuje riziko upuštění. Protiskluz je na rukojeti i dně.
Termostat Kontroluje teplotu šlehaného mléka
Označení hladiny mléka Poskytuje přehled o objemu mléka
LED displej Jednoduché zvolení programu na šlehání mléka

Mezi dodatečné příslušenství patří škrabka a různé druhy míchacích nástavců. Při koupi se podívejte, zda je příslušenství součástí balení. Můžete tak ušetřit pár korun.

Cena

Cenové rozdíly mezi jednotlivými přístroji budou významné hlavně z hlediska typu šlehání mléka, ale konečné náklady ovlivní i značka zařízení. Ideální je volit takovou značku, která se specializuje i na výrobu kávovarů. Přeci jen u nich lze lépe předpokládat, že vědí, co dělají. Mezi ně například patří Krups, Rhonso, Clatronic, Jura či nově i Sencor.

Cena do 300 Kč

Zcela právem se zde nachází drobné ruční elektrické šlehače. Pořídit se dají již od 100 Kč, ale zkuste si takto ušlehat například mléko do kávy pro 4 osoby. Navíc vám tento přístroj nezaručuje hustou pěnu.

Cena od 300 Kč do 1 000 Kč

Střední kategorie poskytuje výběr ze všech tří typů šlehačů. Manuální s klikou a různými velikostmi nádob, ale i levnější automatické stroje. Nádržka na mléko má objem až 0,5 litru. Příkon těchto zařízení je nižší a tělo je tvořeno z velké části z plastu, ale i tak poskytnou úctyhodný výsledek.

Cena nad 1 000 Kč

Vysoký výkon šlehače je samozřejmostí. To doplňuje i ocelové provedení, jenž při správném používání prodlužuje životnost přístroje. Tyto modely jsou vybaveny několika dalšími funkcemi navíc a součástí balení bývá i příslušenství.

Otázky a odpovědi

Proč mít šlehač mléka?

Přes 70 % lidí pije každý den minimálně jednu kávu. Kolik jich je s mlékem statistiky neuvádějí. Ale není mléko jako mléko. Zapomeňte na jakékoliv smetany do kávy a vychutnejte si mléčnou pěnu, kterou si jednoduše připravíte v pohodlí domova. Hodí se jednak výborně do již zmíněné kávy, ale také potěšíte i malé děti s načechraným a hustým kakaem.

Jak vybrat šlehač mléka?

Vybírat budete mezi ručním a automatickým šlehačem. Pro domácí účely si vystačíte s manuálním nebo elektrickým ručním šlehačem. Podle počtu osob, pro které budete pěnu připravovat, budete volit velikost nádoby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednoduchý
S teploměrem
Vítěz testů
Studená i horká
Jednoduchý
Image
Produkt
Bialetti TuttoCrema ruční šlehač mléčné pěny 330 ml
Sage BES003
Gastroback 42326
Jura Automatický šlehač na mléko Hot & Cold
TESCOMA šlehač na mléčnou pěnu PRESIDENT
Cena ca. 600 CZK ca. 600 CZK ca. 1 900 CZK ca. 2 500 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.