Jak vybrat šlehač mléka
- Pomocí šlehače budete moci našlehat hustou mléčnou pěnu.
- Stejně jako i většina jiných zařízení, tak i šlehač mléka se dělí podle druhu pohonu. V současné době výrobci nabízí tři typy.
- Minimální výkon, jenž byste po novém zařízení měli vyžadovat je 400 W.
- Dnešní automatické šlehače nabízí nádoby o objemu od 0,2 až 1 litr. Rozhodnutí, jakou nádobu si zvolit, je čistě na vás.
Šlehač mléka - náš výběr
Ruční šlehače mléka
Elektrické šlehače mléka
Šlehače mléka Bialetti
Šlehače mléka Cilio
Jak vybrat šlehač mléka
Typ šlehače
Stejně jako i většina jiných zařízení, tak i šlehač mléka se dělí podle druhu pohonu. V současné době výrobci nabízí tři typy. Mimo pohonu se budou lišit i pořizovací cenou, ale té se budeme věnovat až na závěr dnešního rádce.
Ruční mechanický šlehač
Základním typem je ruční mechanický šlehač. K takovému přístroji není třeba využívat elektrickou energii. Vystačíte si s vlastními silami. Mléčnou pěnu pak získáte otáčením kliky.
Ruční elektrický šlehač
Ani tento typ nefunguje na základně pouhého stisknutí tlačítka. Jedná se o jednoduchý šlehač s metličkami, jenž musí být zapojen do sítě. Na vás pak zůstává ovládání mixéru.
Víte, že…?
Pro dokonale nadýchanou pěnu z ručních šlehačů mléko ohřejte. Během procesu se do mléka dostane vzduch, jenž zaručí nadýchanou a lehkou pěnu se sladkým aroma, které dokonale podtrhne chuť vaší oblíbené kávy.
Automatický šlehač
Nejlepší pěnu získáte za pomoci plně automatického šlehače. Díky vysokým pořizovacím nákladům se s ním nejčastěji setkáte v kavárnách. Obsluha není nijak náročná, stačí jen nalít mléko a zapnout přístroj.
Způsob napájení
Možnosti napájení u elektrických šlehačů mléka je standardním dvojím způsobem, na niž jsme už zvyklí u jiných přístrojů.
- Síťový aparát
- Akumulátorové zařízení s Li-ionovou baterií
Tento parametr není natolik důležitý. Více se zaměřte na výkon zařízení, kterému se budeme věnovat v následujícím odstavci. Nicméně způsob napájení může ovlivnit výběr v případě, že budete chtít vozit šlehač i s sebou na cesty.
Výkon šlehače
Jednoduché logické pravidlo praví, že čím je vyšší výkon, tím lepšího výsledku lze dosáhnout a není tomu jinak ani u šlehače mléka. Minimální výkon, jenž byste po novém zařízení měli vyžadovat je 400 W. A to si dobře zapamatujte, jelikož je to nejdůležitější věc na celém přístroji.
Víte, že…?
Koupí levného nekvalitního přístroje s nízkým výkonem takřka nikdy nedosáhnete husté pěny. I po dlouhém šlehání bude mléko z nádoby vytékat a vám zbyde jen špinavé nádobí, obyčejné mléko a oči pro pláč.
Nádoba na mléko
Dnešní automatické šlehače nabízí nádoby o objemu od 0,2 až 1 litr. Rozhodnutí, jakou nádobu si zvolit, je čistě na vás. Volte podle toho, kolik členů v domácnosti pije kávu s mlékem. Zbytečně velká nádrž bude vyžadovat jednak větší energii, ale i prostor při uskladnění.
Materiál a údržba
Nejčastěji používaným materiálem je plast, ten je sice vysoce odolný, ale pro nádobu není dlouhodobě vhodný. Chcete-li kvalitnější produkt, dejte raději přednost oceli. Je sice dražší, ale déle vydrží.
Péče o šlehač je velmi jednoduchá. Většinou ho stačí opláchnout pod tekoucí vodou. Pokud ale dáváte přednost myčce, volte takové zařízení, jenž je plně rozebíratelné.
Funkce a příslušenství
Tento odstavec se týká převážně elektrických, plně automatických šlehačů. Šlehače mimo ohřevu nabízí ještě několik dalších funkcí, které mohou výrazně usnadnit přípravu lahodné kávy.
Průhledné víčko | Jednoduchá kontrola mléka v nádobě |
---|---|
Protiskluzová úprava | Eliminuje riziko upuštění. Protiskluz je na rukojeti i dně. |
Termostat | Kontroluje teplotu šlehaného mléka |
Označení hladiny mléka | Poskytuje přehled o objemu mléka |
LED displej | Jednoduché zvolení programu na šlehání mléka |
Mezi dodatečné příslušenství patří škrabka a různé druhy míchacích nástavců. Při koupi se podívejte, zda je příslušenství součástí balení. Můžete tak ušetřit pár korun.
Cena
Cenové rozdíly mezi jednotlivými přístroji budou významné hlavně z hlediska typu šlehání mléka, ale konečné náklady ovlivní i značka zařízení. Ideální je volit takovou značku, která se specializuje i na výrobu kávovarů. Přeci jen u nich lze lépe předpokládat, že vědí, co dělají. Mezi ně například patří Krups, Rhonso, Clatronic, Jura či nově i Sencor.
Cena do 300 Kč
Zcela právem se zde nachází drobné ruční elektrické šlehače. Pořídit se dají již od 100 Kč, ale zkuste si takto ušlehat například mléko do kávy pro 4 osoby. Navíc vám tento přístroj nezaručuje hustou pěnu.
Cena od 300 Kč do 1 000 Kč
Střední kategorie poskytuje výběr ze všech tří typů šlehačů. Manuální s klikou a různými velikostmi nádob, ale i levnější automatické stroje. Nádržka na mléko má objem až 0,5 litru. Příkon těchto zařízení je nižší a tělo je tvořeno z velké části z plastu, ale i tak poskytnou úctyhodný výsledek.
Cena nad 1 000 Kč
Vysoký výkon šlehače je samozřejmostí. To doplňuje i ocelové provedení, jenž při správném používání prodlužuje životnost přístroje. Tyto modely jsou vybaveny několika dalšími funkcemi navíc a součástí balení bývá i příslušenství.