Sportovní kočárek do terénu

Terénní kočárek zdolá každou překážku.

ca. 4 900 CZK
ca. 15 900 CZK
ca. 12 000 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 20 000 CZK

Jak vybrat sportovní kočárek do terénu

 • Terénní kočárky se vyrábí v obou základních typech, tedy jako hluboké korby pro nejmenší, ale i sportovní verze pro děti starší, případně kombinace obou.
 • Nejdůležitější částí terénních kočárků jsou kola. U nich se můžete zaměřit zejména na velikost, typ a odpružení. U trojkolové varianty je důležitá také aretace předního kola.
 • Z dalších parametrů se můžete zaměřit na materiál a zpracování konstrukce, případně kvalitu brzdného systému.

Odpružení

Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou musí kočárek do terénu mít – dostatečné odpružení. Pokud je kočárek špatně odpružený, dítě se v něm odráží ze strany na stranu. Měkké odpružení by mělo být na přední i zadní nápravě.

Materiál konstrukce

Kočárky do terénu musí mít dostatečně pevný a odolný rám, který vydrží otřesy. Rám by měl mít pevné klouby. Čím více kloubů konstrukce má, tím je kratší jeho životnost. Nekvalitní kloub může při otřesech prasknout, nebo se rozvrzat. Na trhu se setkáme se kovovými a hliníkovými rámy.

Do terénu i města
HAUCK RUNNER 2 Sport Black 2022
 • Kovové rámy – jsou odolné, ale mnohem těžší než hliníkové. Budou však levnější.
 • Hliníkové rámy – za hliníkový rám si připlatíte, ale vrátí se Vám to v podobě dlouhé životnosti, dobré odolnosti a nízké hmotnosti.

Kola

Materiál koleček

Pokud se spíše vidíte na pevném povrchu, volte klidně kolečka plastová. Naopak, pokud často vyrážíte do přírody po nezpevněných cestách, sáhněte po kolečcích nafukovacích s větším průměrem.
Kočárky do terénu mají dva typy kol. Vždy vybírejte s ohledem na sportovní aktivitu.

 • Nafukovací kola – do náročného terénu, dobře pruží, ale pozor musíte dávat na defekt.
 • Gumová kola – mají pěnovou výplň, pruží asi stejně jako kola nafukovací, ale nehrozí Vám defekt.
Odlehčená konstrukce
Thule Urban Glide 2 Grey Melange on Black 2021

Pro rychlý přehled uvádíme zjednodušenou tabulku :

Typ koleček Terén Aktivity
Pěnová Nerovný Vycházky v přírodě s nehrozícím defektem
Nafukovací Nerovný Sportování, výlety, ale pozor – hrozí defekt Plastová Pevný Procházky po městě

Počet koleček

Při hledání toho správného kočárku pro Vaše dítě v souvislosti s kolečky narazíte i na rozdílný počet koleček. Sportovní kočárek do terénu je nabízen buď jako trojkolka a nebo jako čtyřkolka.

 • Terénní kočárek se třemi koly – dvě zadní a jedno přední. Výhodou je snazší manipulace a průjezdnost terénem. Ovšem v hlubším sněhu prorážíte tři dráhy, což může být nevýhodou, stejně jako horší stabilita. Některé tříkolové modely se vyrábí speciálně určené k nějakému sportu – třeba pro běh, nebo jízdu na kolečkových bruslích.
 • Terénní kočárek se čtyřmi koly – zajišťuje lepší stabilitu, ale je horší na manipulaci v úzkém terénu. Pokud vyberete variantu se čtyřmi koly, můžete přehodit rukojeť a vozit po i proti směru jízdy.
Joggingový kočárek
Baby Jogger Sport SUMMIT X3 SINGLE MIDNIGHT BLACK 2022

Nepřehlížejte ani uložení koleček. Fixní kolečka budou do terénu jasnou volbou. Manipulace na rovině je trošku obtížnější. S otočnými kolečky se snadněji vyhnete všem překážkám, ale v terénu Vás moc nepodrží.

Hmotnost

Na hmotnosti záleží! Lehčí kočárek se bude snadněji přenášet do auta. Lehký kočárek musí být ale bytelný a stabilní. Skladný kočárek během pár vteřin složíte a rozložíte. Máte-li menší kufr auta, zjistěte si, zda můžete snadno odmontovat kolečka. Běžně počítejte s hmotností 10-13kg. Rozměrově se kočárky příliš neliší.

Víte, že…?

Přeměřte si rozměry kufru auta a vchodových dveří a porovnejte je s velikostí složeného kočárku.

Tříkolový
Hauck Rapid 3R black 2021

Bezpečnostní prvky

 • Madlo – Rozhodně by mělo mít několik výškových poloh. Mělo by být z příjemného materiálu, dobře omyvatelné a dostatečně polstrované.
 • Pásy – V terénu jsou kladeny větší nároky na bezpečnost. Bezpečnější jsou pásy pětibodové, protože v případě nárazu rozloží tlak do všech pěti bodů. Tříbodové pásy připoutají dítě přes ramena k pasu, nebo mezi nožičkama do pasu. Všechny varianty musí být délkově nastavitelné a mít příjemné polstrování.
 • Reflexní prvky – Zvýší viditelnost za tmy a v mlze.
 • Ruční brzda – Je praktická, pokud se chystáte sportovat s kočárkem. Umožní rychlé a pohodlné zastavení.

Cena

Cenové rozpětí kočárků je poměrně široké. Určitě můžete pořídit levný sportovní kočárek do
terénu, ale dejte pozor na kvalitu. Kočárky pořídíte od částky 2500Kč. Horní hranice se klidně může
pohybovat i nad hranicí 15000Kč.

Výrobci

Mezi nejznámější výrobce sportovních kočárků do terénu patří Hauk, ZOPA, X-lander, Petite&Mars, Inglesina, Britax Römer a mnoho dalších.

Pro dvojčata
Thule Urban Glide 2 Double Black 2021

Otázky a odpovědi

Je bezpečnější vozit dítě v kočárku po směru, nebo proti směru jízdy?

Je bezpečnější vozit dítě v kočárku po směru, nebo proti směru jízdy? Rozhodujte se podle věku dítěte a také podle Vašeho pocitu. Novorozence obvykle vozte proti směru jízdy. Budete tak mít lepší kontrolu, co se s dítětem v korbičce děje. Batolata ocení spíše rozhled po okolí. Sportovní kočárky můžete pořídit v trojkombinaci – hluboká, sportovní korba a sedačka (vajíčko) do auta.

Bude sportovní kočárek dítěti v terénu pohodlný?

Vyberete-li správně, určitě bude. Na dlouhých procházkách využijete především operku zad, která by měla být sklopitelná až do lehu. Dítě by nemělo spát v sedě. Mohlo by u něj dojít k nevhodnému vývoji páteře. Variabilní bývá i opěrka nohou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Do terénu i města
Odlehčená konstrukce
Joggingový kočárek
Tříkolový
Pro dvojčata
Image
Produkt
HAUCK RUNNER 2 Sport Black 2022
Thule Urban Glide 2 Grey Melange on Black 2021
Baby Jogger Sport SUMMIT X3 SINGLE MIDNIGHT BLACK 2022
Hauck Rapid 3R black 2021
Thule Urban Glide 2 Double Black 2021
Výrobce
Hauck
Thule
Baby Jogger
Hauck
Thule
S odpružením
Hmotnost
11.1 kg
11.5 kg
12,8 kg
11.55 kg
30 kg
Modelový rok
2022
2021
2021
2021
Nosnost
25 kg
34 kg
22 kg
25 kg
34 kg
Cena ca. 4 900 CZK ca. 15 900 CZK ca. 12 000 CZK ca. 4 700 CZK ca. 20 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.