25 nejlepších štípacích seker 2023
Vyberte si tu svou, která Vám padne do ruky.
Jak vybrat štípací sekeru
- Štípací sekera je jedním z nejpodstatnějších nástrojů, které bude potřebovat u domu, na chatě, na zahradě nebo při kempování.
- Typ – štípací sekery lze rozdělit do několika skupin podle velikosti a způsobu používání.
- Materiál násady – násada nebo topůrko se vyrábí nejčastěji ze dřeva nebo různých kompozitových vláken.
- Ostří – ostří seker se vyrábějí primárně z oceli.
Štípací sekera - náš výběr




Štípací sekery Fiskars





Štípací sekery kalače





Štípací sekery Husqvarna



Štípací sekery Hecht





Jak vybrat štípací sekeru
Typ
Označení štípací sekera už samo o sobě označuje jeden z typů sekery. Při detailnějším zamyšlení zjistíte, že štípací sekery jde rozdělit i do menších kategorií a to na:
- kempingové
- běžné štípací
- kalače
Kempingová sekera je malý nástroj, který se doopravdy hodí pro kempování nebo na horskou turistiku. Díky malým rozměrům a hmotnosti se dobře vejde do batožiny a bez problémů si s ní naštípete větve k rozdělání ohně nebo si s ní můžete vyrobit stanový kolík, kdybych Vám pochyběl. Může posloužit i jako kladívko.
Běžná štípací sekera je nářadí středního rozměru, které najdeme u každého domu, kde se topí dřevem v kotli nebo krbu, a právě o těchto nástrojích bude v dalších podkapitolách řeč.
Kalač je velká sekera s delším topůrkem, na němž je nasazená širší násada. Díky tomu po zaseknutí kalače do dřeva můžete ještě dále bušit kladivem a rozpůlit díky tomu i velké kusy dřeva na malé kousky. Práce s kalačem jde dobře od ruky, ale je také více fyzicky náročná a není vhodná pro začátečníky nebo méně obratné jedince.
Velikost a hmotnost
Velikosti a hmotnosti jsme se již okrajem dotkli při srovnání typů seker. Pokud se budeme zajímat výhradně o běžnou štípací sekeru, tak vybírejte nářadí, se kterým se Vám bude dobře pracovat.
Velikost štípací sekery, ve smyslu délky násady je výrobci udávána ve velikostech S – XL nebo v centimetrech. Pokud si chcete výběr zjednodušit, tak při nákupu v kamenném obchodě můžete optimální velikost sekery zjistit tak, že ji uchopíte pod hlavou, natáhnete ruku před sebe a násadu budete mít vodorovně s rukou. Sekera by měla začínat tam, kde začíná Vaše paže.
Hmotnost sekery souvisí i s její velikostí. Je jasné, že větší bude těžší. Ty nejlehčí kusy váží přibližně 1 kg, ale nejtěžší mohou vážit více než 3 kilogramy (stále se bavíme o běžné štípací sekeře, nikoliv o kalači). Je pravdou, že těžší sekera bude působit na špalky větším tlakem, minimálně na začátku práce. S tím, jak bude postupovat čas práce se sekerou, tak při těžkém nástroji bude klesat švih, který máte v ruce a práce pro Vás bude horší a horší. Proto je lepší sáhnout po lehčím nástroji a udržet si pořádný švih po celou dobu práce. Pokud sekeru bude držet svisle spuštěnou podél těla, měli byste ji bez problémů dokázat zvednout pouze pohybem předloktí.
Materiál násady
Násada nebo topůrko se vyrábí nejčastěji ze dřeva nebo různých kompozitových vláken. Dřevo je výhodné v tom, že hřeje v ruce a dá se vyměnit, pokud se Vám zlomí nebo opotřebuje. Dřevěné topůrko časem vysychá, tak se sekyra časem začne viklat, což vyžaduje údržbu. Dalším pozitivem je nižší cena.
Topůrko z umělých materiálů je lehčí a čepel sekery je do topůrka zalita. Pokud takovou sekeru zlomíte, musíte koupit celou sekeru novou. Tyto sekery jsou dražší a bývají často různě ergonomicky tvarované a pogumované.
Ostří
Ostří seker se vyrábějí primárně z oceli. Povrch může být různě ošetřen, aby nekorodoval nebo se jinak nepoškodil. Co je podstatné, sáhněte po sekeře s kovaným ostřím, tedy pokud chcete, ať Vám tento kousek nářadí vydrží co nejdéle. Levnější sekery mají ostří vybroušené z kusu oceli, ale je to na úkor kvality. Taková sekera se rychleji tupí a dříve se Vám odštípnou kousky z hlavy, takže budete mít na ostří zuby.
Štípací sekery mají tvar klínu, zatímco sekery s delším ostřím jsou určeny k sekání. Užitečné je mít sekeru s pouzdrem na ostří, tak aby nedošlo k poškození ostří nebo Vašeho zdraví při nějakém karambolu.
Výrobci
Jakou značku štípací sekery koupit? U místních prodejců, v nejbližším železářství nebo hobby prodejně koupíte sekery výrobců, o kterých jste v životě neslyšeli, a není řečeno, že to budou špatné nástroje. Ověřenou kvalitou jsou ale kousky z dílen firmy Fiskars. To je jasná jednička na trhu, za nimi se vyskytují známé značky jako Hecht, Extol a další. Výhoda známých značek je ta, že mají velký výběr a najdete u nich nástroj, který Vám dobře sedne do ruky a to je hlavní!
Ceny
Co se ceny štípací sekery týče, tak hranice 1000 Kč je taková zlomová.
Do 1000 Kč koupíte menší štípací sekery nebo kempinkové. Tyto levnější sekery se vyplatí koupit například na chatu, kam jedete jednou měsíčně na víkend a sekera tam není v takové permanenci. V tom případě Vám nebude tolik vadit, že sekera není až tak ergonomicky propracovaná, vyvážená, ale účel splní a nebude Vás stát hodně.
Od 1000 Kč nahoru se kupují sekery k rodinným domům, kde se štípe dřevo ve velkém. Za tuto vyšší cenu si můžete vybrat i sekery s kompozitovým topůrkem, které bude různě propracováno, abyste dosáhli co největšího švihu při minimální námaze. Dalším plus jsou kovaná ostří seker, která vydrží déle, takže se Vám určitě vyplatí investovat o pár stovek navíc a mít sekeru na dlouhá léta.
Otázky a odpovědi
Jaká sekyra je nejlepší?
Co je švédská ocel?
Různé typy produktů porovnejte zde.