Štípací sekera

Vyberte si tu svou, která Vám padne do ruky.

ca. 1 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 200 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 900 CZK
ca. 900 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat štípací sekeru

Štípací sekera je jedním z nepodstatnějších nástrojů, které bude potřebovat u domu, na chatě, na zahradě nebo při kempování. Tento článek pomůže s výběrem sekery ke štípání dřeva, nebudeme se tedy zabývat sekerami ke kácení stromů apod. Podle čeho vybrat ideálního pomocníka pro štípání dřeva?

Typ

Označení štípací sekera už samo o sobě označuje jeden z typů sekery. Při detailnějším zamyšlení zjistíte, že štípací sekery jde rozdělit i do menších kategorií a to na:

  • kempingové
  • běžné štípací
  • kalače
Na velká polena
Fiskars X27 XXL 122503
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Kempingová sekera je malý nástroj, který se doopravdy hodí pro kempování nebo na horskou turistiku. Díky malým rozměrům a hmotnosti se dobře vejde do batožiny a bez problémů si s ní naštípete větve k rozdělání ohně nebo si s ní můžete vyrobit stanový kolík, kdybych Vám pochyběl. Může posloužit i jako kladívko.

Běžná štípací sekera je nářadí středního rozměru, které najdeme u každého domu, kde se topí dřevem v kotli nebo krbu, a právě o těchto nástrojích bude v dalších podkapitolách řeč.

Kalač je velká sekera s delším topůrkem, na němž je nasazená širší násada. Díky tomu po zaseknutí kalače do dřeva můžete ještě dále bušit kladivem a rozpůlit díky tomu i velké kusy dřeva na malé kousky. Práce s kalačem jde dobře od ruky, ale je také více fyzicky náročná a není vhodná pro začátečníky nebo méně obratné jedince.

Tlumí vibrace
Extol Premium (8871286)
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Velikost a hmotnost

Velikosti a hmotnosti jsme se již okrajem dotkli při srovnání typů seker. Pokud se budeme zajímat výhradně o běžnou štípací sekeru, tak vybírejte nářadí, se kterým se Vám bude dobře pracovat.

Velikost štípací sekery, ve smyslu délky násady je výrobci udávána ve velikostech S – XL nebo v centimetrech. Pokud si chcete výběr zjednodušit, tak při nákupu v kamenném obchodě můžete optimální velikost sekery zjistit tak, že ji uchopíte pod hlavou, natáhnete ruku před sebe a násadu budete mít vodorovně s rukou. Sekera by měla začínat tam, kde začíná Vaše paže.

Hmotnost sekery souvisí i s její velikostí. Je jasné, že větší bude těžší. Ty nejlehčí kusy váží přibližně 1 kg, ale nejtěžší mohou vážit více než 3 kilogramy (stále se bavíme o běžné štípací sekeře, nikoliv o kalači). Je pravdou, že těžší sekera bude působit na špalky větším tlakem, minimálně na začátku práce. S tím, jak bude postupovat čas práce se sekerou, tak při těžkém nástroji bude klesat švih, který máte v ruce a práce pro Vás bude horší a horší. Proto je lepší sáhnout po lehčím nástroji a udržet si pořádný švih po celou dobu práce. Pokud sekeru bude držet svisle spuštěnou podél těla, měli byste ji bez problémů dokázat zvednout pouze pohybem předloktí.

Kempingová
Erba ER-34009
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Materiál násady

Násada nebo topůrko se vyrábí nejčastěji ze dřeva nebo různých kompozitových vláken. Dřevo je výhodné v tom, že hřeje v ruce a dá se vyměnit, pokud se Vám zlomí nebo opotřebuje. Dřevěné topůrko časem vysychá, tak se sekyra časem začne viklat, což vyžaduje údržbu. Dalším pozitivem je nižší cena.

Topůrko z umělých materiálů je lehčí a čepel sekery je do topůrka zalita. Pokud takovou sekeru zlomíte, musíte koupit celou sekeru novou. Tyto sekery jsou dražší a bývají často různě ergonomicky tvarované a pogumované.

Ostří

Ostří seker se vyrábějí primárně z oceli. Povrch může být různě ošetřen, aby nekorodoval nebo se jinak nepoškodil. Co je podstatné, sáhněte po sekeře s kovaným ostřím, tedy pokud chcete, ať Vám tento kousek nářadí vydrží co nejdéle. Levnější sekery mají ostří vybroušené z kusu oceli, ale je to na úkor kvality. Taková sekera se rychleji tupí a dříve se Vám odštípnou kousky z hlavy, takže budete mít na ostří zuby.

Na střední polena
Fiskars M X17 122463
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Štípací sekery mají tvar klínu, zatímco sekery s delším ostřím jsou určeny k sekání. Užitečné je mít sekeru s pouzdrem na ostří, tak aby nedošlo k poškození ostří nebo Vašeho zdraví při nějakém karambolu.

Výrobci

Jakou značku štípací sekery koupit? U místních prodejců, v nejbližším železářství nebo hobby prodejně koupíte sekery výrobců, o kterých jste v životě neslyšeli, a není řečeno, že to budou špatné nástroje. Ověřenou kvalitou jsou ale kousky z dílen firmy Fiskars. To je jasná jednička na trhu, za nimi se vyskytují známé značky jako Hecht, Extol a další. Výhoda známých značek je ta, že mají velký výběr a najdete u nich nástroj, který Vám dobře sedne do ruky a to je hlavní!

Ceny

Co se ceny štípací sekery týče, tak hranice 1000 Kč je taková zlomová.

S dřevěnou násadou
YATO YT-8012
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Do 1000 Kč koupíte menší štípací sekery nebo kempinkové. Tyto levnější sekery se vyplatí koupit například na chatu, kam jedete jednou měsíčně na víkend a sekera tam není v takové permanenci. V tom případě Vám nebude tolik vadit, že sekera není až tak ergonomicky propracovaná, vyvážená, ale účel splní a nebude Vás stát hodně.

Od 1000 Kč nahoru se kupují sekery k rodinným domům, kde se štípe dřevo ve velkém. Za tuto vyšší cenu si můžete vybrat i sekery s kompozitovým topůrkem, které bude různě propracováno, abyste dosáhli co největšího švihu při minimální námaze. Dalším plus jsou kovaná ostří seker, která vydrží déle, takže se Vám určitě vyplatí investovat o pár stovek navíc a mít sekeru na dlouhá léta.

Jméno
Na velká polena
Tlumí vibrace
Kempingová
Na střední polena
S dřevěnou násadou
Na malá polínka
Lehká
Image
Produkt
Fiskars X27 XXL 122503
Extol Premium (8871286)
Erba ER-34009
Fiskars M X17 122463
YATO YT-8012
Fiskars S X11 122443
Kreator KRTGR8001
Délka
964 mm
860 mm
350 mm
600 mm
82 mm
444 mm
360 mm
Hmotnost
2.6 kg
2 kg
0.6 kg
1.5 kg
2.75 kg
1.1 kg
0.348 kg
Výrobce
Fiskars
Extol
Erba
Fiskars
Yato
Fiskars
Penta
Cena ca. 1 500 CZK ca. 400 CZK ca. 200 CZK ca. 1 100 CZK ca. 900 CZK ca. 900 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena