Nejlepší sekeromotyky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
ENPRO Sekeromotyka s násadou, 120 cm
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat sekeromotyku

  • Sekeromotyka patří do kategorie zahradního náčiní. Společně s klasickou motykou je základním vybavením každého zahrádkáře. Na rozdíl od motyky disponuje dvěma ostřími, kdy klasická motyka je doplněna o břit sekery.
  • Motyky jako takové se vyrábí v různých tvarech, přičemž každý typ se hodí k jiné práci. U sekeromotyk není nabídka tak pestrá, proto je vhodné pořídit si i klasické modely dle konkrétních potřeb.
  • Zásadním parametrem při výběru sekeromotyk je výrobní materiál. Kvalitní materiál je zárukou dlouhé životnosti a proto se doporučuje na těchto výrobcích příliš nešetřit.

Sekeromotyka - náš výběr

MAT GROUP Násada sekeromotyka 120 cm
Výrobce: Zbirovia
Určení: sekery
Zobrazit více
MAT GROUP násada sekeromotyk měří 120 cm, což slouží pro dlouhý dosah při práci. Respirační plocha o rozměrech 46x26 mm je přizpůsobena pro nasazení na různá nářadí. Produkt je efektivní pro široké spektrum prací.
Zobrazit méně
KRUMPHOLZ Sekeromotyka 3,4 kg
Výrobce: Krumpholz
Zobrazit více
Výrobek KRUMPHOLZ sekeromotyka váží 3400 g. Vyrobena je z dřeva z jasanu s délkou násady činící 105 cm. Její unikátní konstrukční charakteristikou je rovná ručně kovaná hlava. Tento produkt by měl při použití splňovat své specifické funkce.
Zobrazit méně
Zbirovia 3014 sekeromotyka lesnická 3014
přečíst recenzi
Výrobce: Zbirovia
Druh sekery: štípací
Hmotnost: 0 kg
Délka: 0 mm
Materiál topůrka: dřevo
Zobrazit více
Sekeromotyka Zbirovia 3014 je ruční nástroj s délkou 120 cm, svařený a kovaný pro specifické účely. Je vybavena motykovým ostřím a sekerovým břitem. Umožňuje propíchnutí vegetací zarostlé země a prochází složitými kořenovými systémy, vhodné pro sázení stromků a další lesnické činnosti.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Sekeromotyka

Jak vybrat sekeromotyku

Motyka versus sekeromotyka

Oba nástroje slouží k zahradnímu náčiní. Základní rozdíl je ale v jejich využití.

Žena se zahradním nářadím

Sekeromotyka patří mezi ruční zahradní náčiní, iStock / Taras Grebinets

Motyka

Standardní vybavení každého domu, jehož součástí je také zahrada. Klasická motyka slouží zejména k pletí záhonů, kypření půdy nebo čištění chodníků nebo zahradních cest. Pomocí motyky lze samozřejmě provádět i lehčí výkopové práce spjaté s údržbou zahrady. Motyky se vyrábí v různých tvarech, přičemž každý se pak hodí k jiné práci.

Sekeromotyka

Sekeromotyka má své uplatnění zejména v lesnictví. Používá se především při zalesňování a sázení stromků. Je také výborným pomocníkem při odstraňování náletových křovin nebo stromů. Sekeromotyky umožňují jejich důkladné odstranění a to i s kořeny. Nástroj se taktéž uplatní i při provádění různých výkopů. Je ale na rozdíl od motyky efektivnější v případě, že se narazí na spleť kořenů, které velmi efektivně odstraní pouhým otočením násady a použitím druhé čepele.

Typ nářadíKladyZápory
MotykaŠiroká nabídka na trhuMéně efektivní v případě výkopů se spletí kořenů
 Vyrábí se v různých typech podle účelu použití 
 Široké možnosti použití při práci na zahradě 
SekeromotykaNástroj je velmi efektivní zejména při sázení stromů, dělání výkopůMéně možností při výběru tvaru motyky
 Oproti běžné motyce má o něco širší využití díky břitu sekery 
Motyka v zemi

Sekeromotyku můžete vybírat podle tvaru i výrobního materiálu, iStock / Natali Stroganova

Jaký tvar a velikost může mít

Sekeromotyka
ENPRO Sekeromotyka s násadou, 120 cm

Motyky se obecně používají na pletí, okopávání nebo kypření půdy. Vyrábí se v různých tvarech i velikostech. Tyto pak mají vliv na konkrétní účel použití, protože každý se hodí pro jinou práci. V případě sekeromotyk je ale nabídka menší. Z tohoto důvodu je vhodné pracovní nářadí doplnit i o klasické motyky.

  • Klasické motyky – vhodné na kopání hlubších i mělčích výkopů
  • Motyka „srdcovka“ – tato motyka se ve spodní části zužuje do špičky; je vhodná např. k okopávání, pletí nebo hloubení mělkých řádků v nakypřené půdě; tyto motyky se vyrábí i ve variantě, kdy z druhé strany jsou přivařené dva hroty
  • Úzké motyky – používají se zejména při odstraňování vzrostlého plevele, vykopávání kořenů nebo náletových stromů; tento typ motyky je nejtypičtější právě u sekeromotyk
  • Motyky s rovnou čepelí o různé šířce – zejména k okopávání zeleniny; šířku motyky je vhodné volit podle šířky mezer mezi řádky sazenic.

Sekeromotyky lze nejčastěji koupit ve dvojím provedení. Může se jednat o úzkou rovnou motyku nebo se zakulacenou špičkou.

Víte, že…?

Sekeromotyky i motyky a násady k ním je vhodné kupovat samostatně. Násada by vždy měla mít dostatečnou délku, aby nebylo nutné se při práci zbytečně ohýbat. Násady se vyrábí v různých délkách a proto je možné jejich výběr přizpůsobit na míru konkrétní osobě. Z materiálů se doporučuje u dlouhých násad jasanové dřevo pro svoje vynikající vlastnosti.

Z jakých materiálů se vyrábí

Sekeromotyka
MAT GROUP Násada sekeromotyka 120 cm

Výběr materiálu je velmi důležitý s ohledem na jeho kvalitu. Ta se samozřejmě také odráží v pořizovací ceně.

  • Ocelový plech – nejlevnější nářadí; ostří se velmi brzo tupí, při nárazech do kamenů a jiných tvrdých materiálů může docházet k narušení ostří, to se pak obtížně opravuje; tyto nástroje jsou vhodné pouze pro lehčí práce v měkké, kypré půdě
  • Ocel v kombinaci s kompozitními materiály – jedná se o moderní materiály, které jsou lehké a zároveň velmi pevné
  • Kované nářadí – představuje klasiku u zahradního vybavení; toto nářadí je velmi kvalitní, pevné

Motyky a sekeromotyky patří ke klasice v zahradním nářadí, jejichž podoba se pravděpodobně dalším technologickým vývojem nijak zvlášť nezmění. I z tohoto důvodu je vhodné investovat do kvalitních výrobků, které vydrží prakticky celý život.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce sekeromotyk patří např. Zbirovia, Jad Tools, Enpro, KRUMPHOLZ a další. Pořizovací cena se pohybuje v rozpětí od cca 200 Kč do částky kolem 2000 Kč. Pořizovací cena vždy souvisí s kvalitou výrobku.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sekeromotyku?

Tvarově lze narazit na dva základní typy sekeromotyk a to buď s úzkou a rovnou nebo kulatou čepelí. Zásadním parametrem je vždy výrobní materiál, který by měl být kvalitní. Kvalita se pak odráží v pořizovací ceně.

Jaký je rozdíl mezi motykou a sekeromotykou?

Sekeromotyka se skládá ze dvou čepelí a hodí se zejména při sázení stromů nebo jiných výkopových prací. Pro běžnou práci na zahradě je vhodné doplnit sekeromotyky o běžné motyky různého typu.
Zobrazit kompletní nabídku Sekeromotyka