20 nejlepších stmívačů 2023

Přizpůsobte svůj domov momentální náladě - jde to lehce!

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
ECOLIGHT Stmívač K10 mono pro LED pásky a žárovky dálkové RF (radio) ovládání, 72W

Jak vybrat stmívač

  • Stmívače osvětlení mají své místo především v moderních domácnostech. J
  • Nejčastější typ stmívačů užívaných v domácnostech jsou založené na změně tvaru sínusovky proudu.
  • Na výběr máte několik druhů stmívačů, klasické s otočným ovládáním nebo moderní tlačítkové s pamětí.

Stmívač - náš výběr

Stmívače LED osvětlení 230 V

Dotykové stmívače

Zigbee stmívače

Zobrazit kompletní nabídku stmívačů

Jak vybrat stmívač

Označení žárovek

Jednotlivé světelné zdroje se mezi sebou liší a to principem, na kterém fungují. Jsou označované jako zátěž. Informace o zátěži je důležitá pro výběr správného stmívače pro vaše světla.

Tento typ regulace je podmíněn tzv. stmívatelným elektronickým předřadníkem se vstupem pro 1-10V. Následně se na tento vstup připojí výrobek s výstupem 1-10V, který umožní regulovat jas v tomto rozsahu. Většinou se jedná o stmívání trubicových zářivek.

Stmívač
ECOLIGHT Stmívač K10 mono pro LED pásky a žárovky dálkové RF (radio) ovládání, 72W
Označení žárovek Popis
R Je možné stmívat pouze obyčejné a halogenové žárovky.
L Charakterizuje nízkopaměťové halogenové žárovky a žárovky na malé napětí napájené klasickým transformátorem, jehož principem je průchod napětí cívkou. Snižováním hodnoty napětí na vstupu se tedy mění také hodnota napětí na výstupu, což umožňuje stmívání.
C Označení pro úsporné žárovky, halogenové žárovky a žárovky na malé napětí napájené elektronickým transformátorem. Principem je elektronický předřadník, který zářivku rozsvěcuje nebo zhasíná. Pro stmívání se používá stmívatelný transformátor.
LED Za posledních pár let nahradily žárovky v domácích spotřebičích a stále více se využívají pro osvětlení domácnosti.
ESL Neboli kompaktní zářivka. Principem je skleněná trubice se žhavícími elektrodami naplněná rtuťovými parami, ve kterých nastává výboj. Ten dopadá na stěny trubice pokryté luminoforem a zářivka svítí. Nevýhodou této žárovky je citlivost na časté spínání a časem slábne světelný tok.
1 – 10 V Tento typ regulace je podmíněn tzv. stmívatelným elektronickým předřadníkem se vstupem pro 1-10V. Následně se na tento vstup připojí výrobek s výstupem 1-10V, který umožní regulovat jas v tomto rozsahu. Většinou se jedná o stmívání trubicových zářivek.

Druhy stmívačů

Na výběr máte několik druhů stmívačů, klasické s otočným ovládáním nebo moderní tlačítkové s pamětí. K dispozici jsou ve všech designových řadách vypínačů a zásuvek.

  • Obyčejný vypínač – Stiskem tlačítka jednoduše ovládáte jas žárovky.
  • Bezdrátový vypínač – Lze ho umístit kamkoliv v bytě, aniž byste museli cokoliv vrtat nebo sekat, je napájen baterií.
Stmívače LED osvětlení 230 V
Stmívač led osvětlení 230V č. 6 Emos, bílý
  • Klíčenka – Pomocí klíčenky RF Key bezdrátově ovládáte světlo, v němž je zabudovaný stmívací aktor.

Možnosti dálkového ovládání

  • Bezdrátový dálkový ovladač s OLED displejem RF Pilot – Dokáže ovládat až 40 světelných okruhů např. lampu v rohu místnosti pomocí stmívané zásuvky. Umožňuje vytvářet světelné scény pří sledování filmu, čtení knížky nebo párty.
  • Inteligentním vypínač WSB-40 – Chytré řešení, které propojí vypínač s elektroinstalací iNELS.
Dotykové stmívače
Bílé nástěnné dotykové dálkové ovládání
  • Dotyková ovládací jednotka – Dotyková jednotka dokáže ovládat skupinu světel bezdrátově pomocí RF Touch nebo sběrnicovým řešením pomocí jednotky EST. Jediným dotykem můžete přizpůsobit jas více než 10 světel, přičemž každé z nich může mít jinou intenzitu. EST i RF Touch jsou ve velikosti klasického vypínače.
  • Chytrý telefon – Stačí mít v chytrém telefonu nebo iPhonu aplikaci iNElS Home Control, pomocí níž můžete světla ovládat jednotlivě nebo skupinově

LED žárovky

Základní podmínky pro stmívání zářivkových a LED svítidel:

Zigbee stmívače
T-LED SMART Triakový stmívač dimLED ZIGBEE pro LED svítidla 230V 069062

Zářivkové, nebo LED svítidlo musí být stmívatelné, nebo musí existovat možnost je na stmívatelné předělat. To, jestli je LED žárovka stmívatelná již z výroby, nebo za příplatek, lze u nejběžnějších typů svítidel zjistit relativně snadno.

Ke stmívání zářivkových a LED svítidel se nejčastěji používá buď:

Analogové stmívání

Analogové stmívání na standardu 1-10V. Analogové stmívání je vhodné pro malé soustavy, kde řídící napětí je vedeno na relativně krátké vzdálenosti. Výhodou analogového stmívání je jednoduchá aplikace a snadná diagnostika servisu v případě poruchy.

Stmívač
Stmívač osvětlení s vypínačem T333A, 230/650W

Digitální stmívání

Digitální stmívání na standardu DALI. Některé typy předřadníků DALI umožňují zjednodušené ovládání stmívání jednotlivých svítidel pomocí tlačítek. Z důvodu synchronizace, má ale stmívání tlačítkem své limity a to pouze na jedno svítidlo. Pro stmívání více svítidel jedním tlačítkem systémem switch/DIM je potřebný modul, pro zajištění synchronizace stmívání více předřadníků. V bytových aplikacích, kde většinou stmíváme jen jedno svítidlo, ale tlačítkové stmívání pracuje bezproblémově a synchronizační moduly potřebné nejsou.

Většina výrobců nabízí obě verze stmívání. I tak je volba daného standardu stmívání velmi často určitým kompromisem daným řadou technických souvislostí.

Víte, že…?

Pro zajištění stmívání zářivkových a LED svítidel je třeba mít provedenu přípravu elektroinstalace. V případě stmívání 1-10V je potřebné mezi místem ovládání jak napájecí, tak řídící vedení. V případě DALI je mezi místem ovládání a svítidlem potřebná pouze řídící sběrnice.

Stmívače LED osvětlení 230 V
Stmívač led osvětlení 230V č. 6 Emos, antracit

Cena

Co se týká ceny, není možné říct, jaká bude přibližná investice, kterou do stmívače investujete. Vše záleží na zvoleném typu a možnostech, které jsou v jednotlivých domácnostech rozdílné. Velkou roli hraje počet i počet žárovek a možnosti ovládání. Mnoho dodavatelů pak také umožňuje vypracování cenové nabídky pro potřeby jednotlivých zákazníků.

Otázky a odpovědi

Co je stmívač?

Stmívače osvětlení mají své místo především v moderních domácnostech. Jejich úkolem je ztlumit světlo tak, aby bylo pro vaše oči příjemné. Je několik stmívačů nebo regulátorů osvětlení, v několika variantách a v několika podobách. Elektrický stmívač je napojení na světlo v místnosti a pomocí regulátoru nebo ovladače tak lze regulovat intenzitu světla v dané místnosti.

Jak vybrat stmívač?

Nejčastější typ stmívačů užívaných v domácnostech jsou založené na změně tvaru sínusovky proudu. Nepotřebují obvykle žádnou dodatečnou elektroinstalaci a výrobci je nabízejí ve formě modulových přístrojů do rozvaděčů i ve formě přístrojů pro zapuštěnou montáž v místě ovládání.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku stmívačů