Nejlepší stojany na motory 2024 a jak vybrat

Snadnější oprava doma i v dílně.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Boat 007 Skládací pojízdný stojan na motor max 20hp
70 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat stojan na motor

 • Stojan na motoru musí být nejen kvalitně zpracovaný, ale velmi důležité je sledovat maximální možné zatížení, aby nedošlo k jeho poškození.
 • Myslete také na manipulaci se stojanem, který s motorem bude opravdu těžký a kolečka jsou tak naprostou nebytností.
 • Vhod přijde i montážní deska, jejíž kloub bude otočný v rozsahu 360°.

Stojan na motor - náš výběr

Boat 007 Skládací pojízdný stojan na motor max 20hp
přečíst recenzi
Výrobce: Boat007
Zobrazit více
Stojan Boat 007 je skládací a pojízdný, určený pro manipulaci s lodními motory do 20 koní a hmotnosti max. 50 kg. Umožňuje nastavení výšky a šířky podle typu motoru. Rozměry ve složeném stavu činí 37x23x63 cm a hmotnost stojanu je 11kg. Kompatibilní se všemi značkami lodních motorů.
Zobrazit méně
Montážní na motor 900 kg
přečíst recenzi
Výrobce: Geko
Maximální nosnost: 900 kg
Motorové: ano
Zobrazit více
Stojan na motor GEKO G02136 je navržen s nosností až 900 kg a výškou 880 mm. Umožňuje rotaci o 360 stupňů a manipulaci díky vestavěným kolečkům. Součástí je také možnost aretace motoru při otáčení a snadné složení pro skladování.
Zobrazit méně

Polohovací stojany na motor

Stojan na motor pojízdný, polohovací, 560kg
Výrobce: Levior
Zobrazit více
Stojan na motor pojízdný a polohovací, určený pro uchycení a otočení vyjmutých automobilových motorů, usnadňuje opravy či výměny. S pomocí zajišťovacího talíře lze motor otáčet pro lepší přístup. Umožňuje pohyb po hladkých površích díky třem kolečkám. Maximální nosnost zařízení je 560 kg.
Zobrazit méně
TecTake Stojan na motor polohovatelný pojízdný do 570 kg
Výrobce: Energy
Hmotnost: 30 kg
Zobrazit více
TecTake Stojan na motor je stabilní konstrukce se 360° otočnou montážní deskou a 4-polohovou aretací otočné osy. Přístroj disponuje nosností až 570 kg, univerzálním upínacím křížem a 4 ocelovými kolečky pro lepší manipulaci. Celkové rozměry stojanu činí 97 x 87 x 105 cm a hmotnost 30 kg. Materiál je lakovaná vysokopevnostní ocel.
Zobrazit méně
LEVIOR Stojan na motor polohovací pojízdný max 450kg
Výrobce: Levior
Zobrazit více
Stojan na motor LEVIOR, polohovací a pojízdný, slouží ke zabezpečení motorů vyjmutých z vozidel. Konstruován pro přístup k opravě nebo výměně, s otáčecím talířem pro jednodušší manipulaci. Vybaven přesuvnými kolečky, využitelný na rovném podkladu. Maximální zatížení 450 kg.
Zobrazit méně

Stojany na motor s nosností 900 kg

Montážní na motor 900 kg
přečíst recenzi
Výrobce: Geko
Maximální nosnost: 900 kg
Motorové: ano
Zobrazit více
Stojan na motor GEKO G02136 je navržen s nosností až 900 kg a výškou 880 mm. Umožňuje rotaci o 360 stupňů a manipulaci díky vestavěným kolečkům. Součástí je také možnost aretace motoru při otáčení a snadné složení pro skladování.
Zobrazit méně
MSW Stojan na motor do 900 kg MSW-MS-900
Zobrazit více
Stojan na motor MSW-MS-900 od MSW Motor Technics nabízí ocelovou konstrukci pro hmotnost až 900 kg, což umožňuje upevnění motorů pro osobní i menší nákladní vozidla. Stand disponuje 6 kolečky a výklopnými nohami pro stabilitu, montážní ramena s nastavitelností a otočnou montážní deskou o 360 ° pro flexibilitu práce.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na motor

Jak vybrat stojan na motor

Kdy se hodí

Stojan na motor je nedocenitelný pomocník do každé auto dílny, případně i domácí garáže pro všechny, kteří se častěji věnují větším opravám automobilů, při kterých dochází k výměnám či náročnějším pracím na samotném motoru. Zpravidla je nutné motor z vozidla vyjmout ven a následně jej někam usadit tak, aby nedošlo k žádnému poškození a motor zůstal adekvátně přístupný.

Proto se doporučuje motor umístit do stojanu na motory, někdy taktéž nazývaného držáku na motory. Motor se zavěsí na montážní desku, a to většinou skrze čtyři pevné šrouby. Montážní deska bývá pohyblivá a mobilní je v drtivé většině případů i samotný stojan, a to pomocí čtyř koleček. Je třeba myslet na to, že celková hmotnost stojanu s motorem se bude šplhat do několika set kilogramů a jinak než pomocí kol by s celým setem nebylo možné pohnout.

Motor zavěšený na stojanu

Stojan na motor využijete především v autodílně, iStock / jackfoto

Výběr

Před koupí stojanu na motor si možná řeknete, že v tomto případě není moc nad čím váhat. Opak však může být pravdou. Ano, nejde o žádné elektronické zařízení, ale i tak se vyplatí dát pozor na několik základních věcí, abyste později nebyli překvapeni, že vám váš typ stojanu na motor již nevyhovuje.

Zpracování

Stojan na motor
Boat 007 Skládací pojízdný stojan na motor max 20hp

Kvalitní konstrukční zpracování by mělo být samozřejmostí u jakéhokoliv produktu, který si pořizujeme. V případě stojanu na motor to ale platí dvojnásobně. Čím kvalitnější stojan na motor si totiž pořídíte, tím více se na něj budete moci spolehnout. Lze říci, že se nedoporučují méně kvalitní a méně odolné materiály, která vás mohou nepříjemně překvapit v tu nejméně vhodnou chvíli. Naopak se doporučuje upřednostnit pevný kov, a to například ocel. Jde o materiál, který disponuje vysokou odolností a celkově výbornými vlastnostmi při vysokých zátěžích.

Nosnost

Dostáváme se k patrně vůbec nejdůležitějšímu bodu při výběru stojanu na motor, kterým je samozřejmě nosnost, nebo-li maximální zátěž. Je totiž důležité, abyste motor mohli do stojanu pohodlně umístit a stojan jej bez obtíží udržel pro dobu takřka neomezenou. Jinými slovy dobu, po kterou budete vy potřebovat. Vyplatí se proto zapřemýšlet, jakou skupinu motorů budete obvykle do stojanu upevňovat. Pakliže přesně nevíte, je vhodné si udělat hmotnostní rezervu.

 • Existuje nespočet různých modelů stojanu na motor a u každého výrobce udává jeho maximální možnou zátěž.
 • Vůbec nejmenší typy mají například i méně než 100 kilogramů a hodí se tak na menší motory, které nepochází z automobilů.
 • Pokud pracujete s motory z osobních automobilů, většinou bude stačit, aby nosnost stojanu byla alespoň kolem 500 kilogramů. V takovém případě získáte i potřebnou rezervu.
 • Pakliže však opravujete i motory z dodávek či nákladních vozů, je vhodné hranici maximální nosnosti posunout výše, klidně i k hodnotě 1 000 kilogramů.

Víte, že…?

Kromě pevných materiálů vybírejte stojan na motor také s ohledem jeho možností manipulace a skladování. Vhod proto přijdou kolečka, otočná montážní deska a také sklopné rameno.

Motor na stojanu

Nejdůležitější je zvolit správnou nosnost stojanu, iStock /

NosnostVyužití 
Pod 100 kilogramůRro lehké motory nepocházející z automobilů 
Do 500 kilogramůVětšina motorů z osobních automobilů 
Kolem 1 000 kilogramůVhodné i pro těžší motory z dodávek a nákladních vozů 

Upínání

Polohovací stojany na motor
Stojan na motor pojízdný, polohovací, 560kg

Důležitým prvkem každého stojanu na motor je také montážní deska, skrze kterou motor ke stojanu připevníte. Netřeba nijak speciální opakovat, že nejen konstrukce ale i samotná montážní deska musí být dostatečně robustní, aby nedošlo k jejímu snadnému poškození.

 • Montážní deska bývá spjata s otočným kloubem, u kterého oceníte jeho širokou nastavitelnost. V ideálním případě až do 360°, díky čemuž můžete upevněný motor snadno pootočit bez větší námahy.
 • Montážní deska je dále připevněna k ramenu, které může být celkově sklopné. Na tento fakt se zaměřte v případě, že budete řešit skladování stojanu na motor ve chvílích, kdy nebude aktivně využívaný. Jakmile totiž rameno sklopíte, stane ze stojanu poměrně skladný nástroj, který nebude zabírat příliš místa.

Ceny

Pořízení stojanu na motor není vyloženě nákladnou investicí, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože rozhodně jej nemá každý ve své garáži.

 • Nejlevnější typy s cenou kolem 1 000 Kč jsou určeny pro uchycení jen lehkých a menších motorů. Pro plnohodnotnou práci však seženete stojany značek Dema či Yato, které mají nosnost téměř 500 kilogramů a prodávají se za zhruba 2 000 Kč.
 • Za přibližně dvojnásobnou cenu, tedy od 4 000 Kč pořídíte stojany na motor značek Top Master nebo MSW, jejichž nosnost se pohybuje již kolem 900 kilogramů.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží stojan na motor?

Jde o nástroj, na který lze upevnit motor a následně jej někam přesunout.

Jak těžké věci může stojan na motor udržet?

V tomto případě se jedná o maximální nosnost, která se pohybuje v řádech od 100 do 1 000 kilogramů.
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na motor