15 nejlepších stojanů na motory 2023

Snadnější oprava doma i v dílně.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
DEMA Stojan na motor 900 kg 24346D

Jak vybrat stojan na motor

 • Stojan na motoru musí být nejen kvalitně zpracovaný, ale velmi důležité je sledovat maximální možné zatížení, aby nedošlo k jeho poškození.
 • Myslete také na manipulaci se stojanem, který s motorem bude opravdu těžký a kolečka jsou tak naprostou nebytností.
 • Vhod přijde i montážní deska, jejíž kloub bude otočný v rozsahu 360°.

Stojan na motor - náš výběr

Stojan na motor polohovací

Stojan na motor 900 kg

Zobrazit kompletní nabídku stojanů na motory

Jak vybrat stojan na motor

Kdy se hodí

Stojan na motor je nedocenitelný pomocník do každé auto dílny, případně i domácí garáže pro všechny, kteří se častěji věnují větším opravám automobilů, při kterých dochází k výměnám či náročnějším pracím na samotném motoru. Zpravidla je nutné motor z vozidla vyjmout ven a následně jej někam usadit tak, aby nedošlo k žádnému poškození a motor zůstal adekvátně přístupný.

Proto se doporučuje motor umístit do stojanu na motory, někdy taktéž nazývaného držáku na motory. Motor se zavěsí na montážní desku, a to většinou skrze čtyři pevné šrouby. Montážní deska bývá pohyblivá a mobilní je v drtivé většině případů i samotný stojan, a to pomocí čtyř koleček. Je třeba myslet na to, že celková hmotnost stojanu s motorem se bude šplhat do několika set kilogramů a jinak než pomocí kol by s celým setem nebylo možné pohnout.

stojan na motor
DEMA Stojan na motor 900 kg 24346D

Výběr

Před koupí stojanu na motor si možná řeknete, že v tomto případě není moc nad čím váhat. Opak však může být pravdou. Ano, nejde o žádné elektronické zařízení, ale i tak se vyplatí dát pozor na několik základních věcí, abyste později nebyli překvapeni, že vám váš typ stojanu na motor již nevyhovuje.

Zpracování

Kvalitní konstrukční zpracování by mělo být samozřejmostí u jakéhokoliv produktu, který si pořizujeme. V případě stojanu na motor to ale platí dvojnásobně. Čím kvalitnější stojan na motor si totiž pořídíte, tím více se na něj budete moci spolehnout. Lze říci, že se nedoporučují méně kvalitní a méně odolné materiály, která vás mohou nepříjemně překvapit v tu nejméně vhodnou chvíli. Naopak se doporučuje upřednostnit pevný kov, a to například ocel. Jde o materiál, který disponuje vysokou odolností a celkově výbornými vlastnostmi při vysokých zátěžích.

Nosnost

Dostáváme se k patrně vůbec nejdůležitějšímu bodu při výběru stojanu na motor, kterým je samozřejmě nosnost, nebo-li maximální zátěž. Je totiž důležité, abyste motor mohli do stojanu pohodlně umístit a stojan jej bez obtíží udržel pro dobu takřka neomezenou. Jinými slovy dobu, po kterou budete vy potřebovat. Vyplatí se proto zapřemýšlet, jakou skupinu motorů budete obvykle do stojanu upevňovat. Pakliže přesně nevíte, je vhodné si udělat hmotnostní rezervu.

stojan na motor polohovací
Stojan na motor pojízdný, polohovací, 560kg
 • Existuje nespočet různých modelů stojanu na motor a u každého výrobce udává jeho maximální možnou zátěž.
 • Vůbec nejmenší typy mají například i méně než 100 kilogramů a hodí se tak na menší motory, které nepochází z automobilů.
 • Pokud pracujete s motory z osobních automobilů, většinou bude stačit, aby nosnost stojanu byla alespoň kolem 500 kilogramů. V takovém případě získáte i potřebnou rezervu.
 • Pakliže však opravujete i motory z dodávek či nákladních vozů, je vhodné hranici maximální nosnosti posunout výše, klidně i k hodnotě 1 000 kilogramů.

Víte, že…?

Kromě pevných materiálů vybírejte stojan na motor také s ohledem jeho možností manipulace a skladování. Vhod proto přijdou kolečka, otočná montážní deska a také sklopné rameno.

Nosnost Využití  
pod 100 kilogramů pro lehké motory nepocházející z automobilů  
do 500 kilogramů většina motorů z osobních automobilů  
kolem 1 000 kilogramů vhodné i pro těžší motory z dodávek a nákladních vozů  

Upínání

Důležitým prvkem každého stojanu na motor je také montážní deska, skrze kterou motor ke stojanu připevníte. Netřeba nijak speciální opakovat, že nejen konstrukce ale i samotná montážní deska musí být dostatečně robustní, aby nedošlo k jejímu snadnému poškození.

stojan na motor 900 kg
Montážní na motor 900 kg
 • Montážní deska bývá spjata s otočným kloubem, u kterého oceníte jeho širokou nastavitelnost. V ideálním případě až do 360°, díky čemuž můžete upevněný motor snadno pootočit bez větší námahy.
 • Montážní deska je dále připevněna k ramenu, které může být celkově sklopné. Na tento fakt se zaměřte v případě, že budete řešit skladování stojanu na motor ve chvílích, kdy nebude aktivně využívaný. Jakmile totiž rameno sklopíte, stane ze stojanu poměrně skladný nástroj, který nebude zabírat příliš místa.

Ceny

Pořízení stojanu na motor není vyloženě nákladnou investicí, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože rozhodně jej nemá každý ve své garáži.

stojan na motor
Boat 007 Skládací pojízdný stojan na motor max 20hp
 • Nejlevnější typy s cenou kolem 1 000 Kč jsou určeny pro uchycení jen lehkých a menších motorů. Pro plnohodnotnou práci však seženete stojany značek Dema či Yato, které mají nosnost téměř 500 kilogramů a prodávají se za zhruba 2 000 Kč.
 • Za přibližně dvojnásobnou cenu, tedy od 4 000 Kč pořídíte stojany na motor značek Top Master nebo MSW, jejichž nosnost se pohybuje již kolem 900 kilogramů.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží stojan na motor?

Jde o nástroj, na který lze upevnit motor a následně jej někam přesunout.

Jak těžké věci může stojan na motor udržet?

V tomto případě se jedná o maximální nosnost, která se pohybuje v řádech od 100 do 1 000 kilogramů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku stojanů na motory