Nejlepší stojany na motory 2024 a jak vybrat
Snadnější oprava doma i v dílně.
Jak vybrat stojan na motor
- Stojan na motoru musí být nejen kvalitně zpracovaný, ale velmi důležité je sledovat maximální možné zatížení, aby nedošlo k jeho poškození.
- Myslete také na manipulaci se stojanem, který s motorem bude opravdu těžký a kolečka jsou tak naprostou nebytností.
- Vhod přijde i montážní deska, jejíž kloub bude otočný v rozsahu 360°.
Stojan na motor - náš výběr
Polohovací stojany na motor
Stojany na motor s nosností 900 kg
Jak vybrat stojan na motor
Kdy se hodí
Stojan na motor je nedocenitelný pomocník do každé auto dílny, případně i domácí garáže pro všechny, kteří se častěji věnují větším opravám automobilů, při kterých dochází k výměnám či náročnějším pracím na samotném motoru. Zpravidla je nutné motor z vozidla vyjmout ven a následně jej někam usadit tak, aby nedošlo k žádnému poškození a motor zůstal adekvátně přístupný.
Proto se doporučuje motor umístit do stojanu na motory, někdy taktéž nazývaného držáku na motory. Motor se zavěsí na montážní desku, a to většinou skrze čtyři pevné šrouby. Montážní deska bývá pohyblivá a mobilní je v drtivé většině případů i samotný stojan, a to pomocí čtyř koleček. Je třeba myslet na to, že celková hmotnost stojanu s motorem se bude šplhat do několika set kilogramů a jinak než pomocí kol by s celým setem nebylo možné pohnout.
Výběr
Před koupí stojanu na motor si možná řeknete, že v tomto případě není moc nad čím váhat. Opak však může být pravdou. Ano, nejde o žádné elektronické zařízení, ale i tak se vyplatí dát pozor na několik základních věcí, abyste později nebyli překvapeni, že vám váš typ stojanu na motor již nevyhovuje.
Zpracování
Kvalitní konstrukční zpracování by mělo být samozřejmostí u jakéhokoliv produktu, který si pořizujeme. V případě stojanu na motor to ale platí dvojnásobně. Čím kvalitnější stojan na motor si totiž pořídíte, tím více se na něj budete moci spolehnout. Lze říci, že se nedoporučují méně kvalitní a méně odolné materiály, která vás mohou nepříjemně překvapit v tu nejméně vhodnou chvíli. Naopak se doporučuje upřednostnit pevný kov, a to například ocel. Jde o materiál, který disponuje vysokou odolností a celkově výbornými vlastnostmi při vysokých zátěžích.
Nosnost
Dostáváme se k patrně vůbec nejdůležitějšímu bodu při výběru stojanu na motor, kterým je samozřejmě nosnost, nebo-li maximální zátěž. Je totiž důležité, abyste motor mohli do stojanu pohodlně umístit a stojan jej bez obtíží udržel pro dobu takřka neomezenou. Jinými slovy dobu, po kterou budete vy potřebovat. Vyplatí se proto zapřemýšlet, jakou skupinu motorů budete obvykle do stojanu upevňovat. Pakliže přesně nevíte, je vhodné si udělat hmotnostní rezervu.
- Existuje nespočet různých modelů stojanu na motor a u každého výrobce udává jeho maximální možnou zátěž.
- Vůbec nejmenší typy mají například i méně než 100 kilogramů a hodí se tak na menší motory, které nepochází z automobilů.
- Pokud pracujete s motory z osobních automobilů, většinou bude stačit, aby nosnost stojanu byla alespoň kolem 500 kilogramů. V takovém případě získáte i potřebnou rezervu.
- Pakliže však opravujete i motory z dodávek či nákladních vozů, je vhodné hranici maximální nosnosti posunout výše, klidně i k hodnotě 1 000 kilogramů.
Víte, že…?
Kromě pevných materiálů vybírejte stojan na motor také s ohledem jeho možností manipulace a skladování. Vhod proto přijdou kolečka, otočná montážní deska a také sklopné rameno.
Nosnost | Využití | |
---|---|---|
Pod 100 kilogramů | Rro lehké motory nepocházející z automobilů | |
Do 500 kilogramů | Většina motorů z osobních automobilů | |
Kolem 1 000 kilogramů | Vhodné i pro těžší motory z dodávek a nákladních vozů |
Upínání
Důležitým prvkem každého stojanu na motor je také montážní deska, skrze kterou motor ke stojanu připevníte. Netřeba nijak speciální opakovat, že nejen konstrukce ale i samotná montážní deska musí být dostatečně robustní, aby nedošlo k jejímu snadnému poškození.
- Montážní deska bývá spjata s otočným kloubem, u kterého oceníte jeho širokou nastavitelnost. V ideálním případě až do 360°, díky čemuž můžete upevněný motor snadno pootočit bez větší námahy.
- Montážní deska je dále připevněna k ramenu, které může být celkově sklopné. Na tento fakt se zaměřte v případě, že budete řešit skladování stojanu na motor ve chvílích, kdy nebude aktivně využívaný. Jakmile totiž rameno sklopíte, stane ze stojanu poměrně skladný nástroj, který nebude zabírat příliš místa.
Ceny
Pořízení stojanu na motor není vyloženě nákladnou investicí, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože rozhodně jej nemá každý ve své garáži.
- Nejlevnější typy s cenou kolem 1 000 Kč jsou určeny pro uchycení jen lehkých a menších motorů. Pro plnohodnotnou práci však seženete stojany značek Dema či Yato, které mají nosnost téměř 500 kilogramů a prodávají se za zhruba 2 000 Kč.
- Za přibližně dvojnásobnou cenu, tedy od 4 000 Kč pořídíte stojany na motor značek Top Master nebo MSW, jejichž nosnost se pohybuje již kolem 900 kilogramů.