20 nejlepších střešních světlíků 2023

Zajistí světlo i odvětrávání půdy.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Univerzální střešní světlík 45x73

Jak vybrat střešní světlík

 • Světlíky jsou důležitou součástí střech, protože zajišťují dostatek světla v interiéru a částečně se podílí na odvětrávání místností. Jejich typů existuje celá řada.
 • Při realizaci světlíků jsou nejdůležitější rozměry, které mohou být buď typizované nebo přizpůsobené konkrétním zakázkám.
 • Z dalších parametrů se můžete zaměřit na způsob otevírání, pokud chcete, aby kromě prosvětlení sloužil světlík k odvětrávání místnosti. Důležitá je také použitá tepelná izolace.

Střešní světlík - náš výběr

Střešní světlík elektricky otevíratelný

Neotevíratelný střešní světlík

Střešní světlík boční otevírání

Zobrazit kompletní nabídku střešních světlíků

Jak vybrat střešní světlík

Typy

Sedlové

Jedná se o tradiční světlíky vyráběné v celé řadě sklonů a provedeních. Jejich součást je:

 • Ocelová podsvětlíková manžeta (obruba) – může mít různou výšku i šířku
 • Nosná konstrukce z hliníku nebo oceli s polykarbonátovou výplní
střešní světlík
Univerzální střešní světlík 45x73

S tímto typem světlíku se nejčastěji setkáte v průmyslových a obchodních halách. Jeho výhodou je fakt, že není limitován rozponem.

Obloukové pásové

Tento typ světlíků sestává většinou z hliníkové konstrukce a prosklení z polykarbonátu. Důležité je, aby jednotlivé části nepodléhali korozi a odolávali povětrnostním vlivům. Jedná se o typ světlíku určeného zejména pro průmyslové budovy.

Bodové

Bodové světlíky jsou přímo určeny k cílenému prosvětlení interiérů, kterým při vhodném umístění dodávají přirozené denní světlo. Zpravidla se vyrábí jako pevné nebo otevíratelné.

střešní světlík elektricky otevíratelný
Toso Elektricky otevíraný světlík pro ploché střechy 100x100 cm

Kopulové

Kopulové světlíky opět nabízí kromě prosvětlení místností také jejich přirozené odvětrávání. I když se jedná o poměrně malé otvory, zvládají prosvětlit i 5x větší prostor než klasická okna. Většinou se instalují na ploché střechy, které mají sklon maximálně 15°. Kopulové světlíky nevyžadují větší stavební úpravy, protože jejich součástí je vlastní podstavec. Instalují se přímo na střešní otvory.

Atypické

Tyto střešní světlíky mohou mít nejrůznější tvary a velikosti. Patří sem světlíky:

 • Pultové
 • Shedové
 • Lucernové
 • Valbové atd.
neotevíratelný střešní světlík
Toso Neotevíratelný světlík pro ploché střechy 100x150 cm

Zpravidla se vyrábí na zakázku dle konkrétních požadavků zákazníka. Jako výplň se používá již zmiňovaný polykarbonát nebo sklo.

Rozměry

I u tohoto parametru lze rozlišit dva základní typy světlíků.

Typizované

Typizované rozměry mohou být jinak označeny jako bodové. Obecně vychází z běžných standardů. Setkat se můžete s různými tvary a rozměry. V tomto případě záleží na konkrétním prostoru, který typ světlíku se bude nejlépe hodit.

střešní světlík boční otevírání
RoofLite Výlez světlík s lemováním 45 x 55 cm
Tvar Běžné rozměry
Čtverec Od 60 x 60 cm do 150 x 150 cm
Obdélník Např. 60 x 150 cm
Kruh Průměr od 40 cm do 1 m

Zakázkové

Zde se již jedná o zakázkovou výrobu světlíku na základně stavebních projektů. Vždy je třeba respektovat normy pro daný typ a účel konkrétní stavby.

Otevírání

Jak už bylo naznačeno u jednotlivých typů, můžete se setkat s dvojím způsobem instalace z hlediska otevírání:

 • Fixní, pevné světlíky – tento typ světlíku nelze otevřít, jedná se tedy o statický prvek; slouží pouze k prosvětlení daného prostoru, odvětrávání místnosti je tedy třeba vyřešit jiným způsobem
 • Otevíratelné světlíky – jak už název napovídá, lze tyto varianty světlíků otevřít, což umožňuje kromě prosvětlení také formu odvětrávání, případně výstup na střechu.
střešní světlík
VELUX - ISD 0010A světlík do ploché střechy 60x90 cm

Způsob otevírání může být opět dvojí:

 • Manuální – používá se závitové tyčovo-klikové ovládání
 • Elektrické – zde se jedná o řetězový elektrický pohon, který lze napojit na automatizaci dané budovy

Víte, že…?

Světlíky mohou sloužit jako průchod na střechu pro případ údržby komínů, krytin ale i fotovoltaických panelů. V tomto případě je nutné instalovat křídla s manuálním pístovým nebo pneumatickým otvíráním, která křídla udrží v poloze mezi 90 až 180°. Tyto hodnoty závisí také na výšce manžety, kopuli a celkově okolnímu prostoru.

střešní světlík elektricky otevíratelný
Toso Elektricky otevíraný světlík pro ploché střechy 90x120 cm

Izolace

Tepelná izolace světlíků patří mezi stěžejní součástí. Její hlavní funkcí je bránění vzniku kondenzátu z vnitřní strany. Zároveň by měla bránit propouštění vody do pláště střechy a samozřejmě interiéru. V současné době se nejčastěji vyrábí kompozitní rámy, které jsou opatřeny následující izolační výplní:

 • PUR – polyuretanová pěna; výborné tepelně izolační a hydroizolační vlastnosti
 • EPS – pěnový expandovaný polystyren; levnější materiál; vyniká svou lehkostí, která nezatěžuje stavební konstrukce

Víte, že…?

Při instalaci světlíků a jejich napojování na střešní konstrukci je důležitá okolní teplota. Ta by se měla pohybovat nad 10°C. Také je nutné odstranit nerovné nebo staré díly původních krytin. Následně je možné provést test a to simulací vodního sloupce. Tím ověříte hydroizolační vlastnosti světlíku.

neotevíratelný střešní světlík
Toso Neotevíratelný světlík pro ploché střechy 60x60 cm

Výrobci a ceny

Na našem trhu najdete střešní světlíky značek Rooflite, DEK, HPI, Velux a další.
U typizovaných světlíků se jejich ceny mohou pohybovat v rozpětí od necelých 2000 Kč do více jak 40000 Kč. Cenu ovlivňuje celá řada faktorů, jako velikost, typ, použitý materiál atd.
V případě světlíků vyráběných přímo na zakázku byste vždy měli obdržet cenovou kalkulaci vytvořenou vámi oslovenou firmou.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží střešní světlík?

Střešní světlík je vlastně typ střešního okna, které primárně slouží k prosvětlení daného prostoru. V případě, že zvolíte otevíratelnou variantu, získáte také efektivní způsob odvětrávání. Některé světlíky mohou také sloužit jako výlez na střechu.

Jaké parametry jsou důležité?

Stěžejní je velikost světlíku a výběr vhodného typu. Dále se můžete rozhodovat mezi fixní nebo otevíratelnou variantou. V každém případě byste instalaci měli přenechat odborné firmě, která by vám při výběru vhodného světlíku, pomoci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku střešních světlíků