Nejlepší teleskopické štafle 2025 a jak vybrat

Kvalitní hliníkové štafle.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Leden 2025

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
G21 6390453
85 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat teleskopické štafle

  • Jako štafle jsou označovány samostatně stojící žebříky. Vyrábí se jak s pevnou konstrukcí, tak teleskopickou.
  • V případě teleskopických štaflí budete vybírat z modelů vyrobených z hliníku, který jako jeden z mála nabízí vysokou variabilitu.
  • Z dalších parametrů jsou důležité údaje o výšce štaflí a jejich příčkách. Kvalitní žebříky musí podléhat evropské normě ČSN EN 131, která mimo jiné upravuje i tyto údaje.

Teleskopické štafle - náš výběr

G21 6390453
přečíst recenzi
Výrobce: G21
Pracovní výška: 3.5 m
Materiál: hliníkové
Hmotnost: 18 kg
Typ: štafle
Max. délka: 5 m
Zobrazit více
Počet dílů: 16
Výsuvné: ano
Teleskopické: ano
Počet stupňů: 8 stupňů
Hliníkové štafle G21 GA-TZ16-5M s teleskopickým systémem nabízejí možnost nastavení délky až do 5 metrů, výšku štaflí 2,5 metru a nosnost až 150 kg. Skládací konstrukce, 1 metr délky ve složeném stavu a váha 21 kg usnadňují převoz a skladování. Zvýrazněte ergonomické pojistné zámky a duralové profily pro odolnost.
Zobrazit méně

Teleskopické štafle Hailo

Hailo HAI-7512-707
Výrobce: Hailo
Teleskopické: ano
Zobrazit více
Tento produkt je teleskopický žebřík, který lze nastavit v délce a kompaktně složit pro snadnou přepravu. Je vyroben z odolného materiálu a má schopnost nést zatížení do určitého limitu. Jeho klíčové vlastnosti zahrnují nastavitelnost, kompaktnost a snadnou přepravu.
Zobrazit méně

Teleskopické štafle MAX

Max KME1052Y
přečíst recenzi
Výrobce: Max
Pracovní výška: 6 m
Materiál: hliníkové
Hmotnost: 13 kg
Typ: žebříky
Max. délka: 5.2 m
Zobrazit více
Počet dílů: 1
Výsuvné: ano
Teleskopické: ano
Počet stupňů: 15 stupňů
Tematickým zaměřením jsou teleskopické štafle. Tyto štafle mají nastavitelnou délku pro různé výšky uživatelů. Vybraný model je vyroben z hliníkové konstrukce, která je lehká a odolná. Maximální nosnost je až 150 kg. Pro komfortní používání obsahuje ergonomické rukojeti a gumové nožky.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Teleskopické štafle

Jak vybrat teleskopické štafle

Typy

Obecně lze žebříky rozdělit do dvou základních skupin a to podle způsobu skládání a možnosti výstupů.

Opěrné

Jak již název napovídá, tento typ žebříků je nutné postavit na pevnou zem a opřít o stabilní podklad, který představuje např. stěna, regál, strom apod.

Samostatně stojící

Samostatně stojící žebříky jsou jinak označovány právě jako štafle. Pro jejich používání prakticky potřebujete pouze pevný podklad, na který je postavíte. Není zde nutnost opěrného bodu. Tyto žebříky pak mohou být jak ve variantě pevné, tak právě teleskopické. U teleskopických žebříků najdete také celou řadu výrobků, které fungují jako žebříky kombinované, takže je můžete používat jak samostatně stojící, tak jako opěrné.

Muž na štaflích

Štafle se mohou hodit v každé domácnosti, iStock /Liudmila Chernetska

Základní vlastnosti

Teleskopické štafle
G21 6390453

Teleskopické štafle nabízí celou řadu vlastností, které u klasických žebříků s pevnou konstrukcí nenajdete. Jejich používání je tedy nejen výhodnější, ale také komfortnější. Mezi základní vlastnosti patří následující body.

VlastnostiSpecifikace
Výšková nastavitelnostMožnost nastavení výšky dle aktuální potřeby
 Nejvyšší modely mohou dosáhnout i 7 metrů
SkladnostSložený stav většinou nabízí opravdu kompaktní rozměry
 Nezabírají místo, snadné na uložení
LehkostVychází z použitého materiálu, kterým je hliník
 Umožňuje velmi snadnou manipulaci
OdolnostOdolnost vůči mechanické zátěži (pády, nárazy)
 Odolnost vůči povětrnostním vlivům a změnám teplot

Víte, že…?

Teleskopické žebříky mají multifunkční využití. Používat je můžete jak v bytě, tak rodinném domě např. při běžném úklidu nebo ukládání věcí do výšek. Využijete je na zahradě při péči o vaše stromy. Jsou vhodné i pro provozní účely v nejrůznějších profesních oblastech.

Štafle v místnosti

Teleskopické štafle jsou skladné a praktické, iStock /

Materiál

Štafle jako takové se vyrábí ze všech základních materiálů tedy ze dřeva, hliníku, oceli i plastu. Pokud hledáte štafle v teleskopické variantě, budou z největší pravděpodobností vyrobeny z hliníku. Ten v současné době patří mezi nejpoužívanější materiál na výrobu žebříků vůbec a to především pro své vlastnosti:

  • Lehkost
  • Vysoká odolnost
  • Vysoká variabilita

Rozměry

Teleskopické štafle Hailo
Hailo HAI-7512-707

V případě žebříků je třeba rozlišit několik základních rozměrů:

  • Délka štaflí – představuje celkovou délku žebříku; ta ale není celkově využitelná, protože se všechny žebříky staví pod určitým úhlem; výhodné je volit tedy délku s určitou rezervou
  • Opěrná výška – je vždy menší než délka žebříku, uvádí se cca o 10 až 20 cm; označuje vzdálenost žebříku od země při kolmém postavení v úhlu mezi 70 až 80°
  • Pracovní výška – tento údaj značí výšku, do které při průměrné výšce dosáhnete, přičemž poslední tři příčky od shora nejsou určeny ke stání

Příčky

Příčky jsou důležitou a prakticky zásadní součástí všech žebříků a i to je důvod, proč jejich rozvržení podléhá daným pravidlům. Konkrétně se jedná o normu EN 131. Ta mimo jiné říká, že příčky žebříků musí být od sebe vzdáleny mezi 25 až 30 cm. To prakticky znamená, že ač narazíte na dva stejně vysoké žebříky, může mít každý jiný počet příček. Důležité také je, aby byla jejich vzdálenost po celé délce žebříku jednotná.

  • Šířka příček se většinou pohybuje mezi 22 až 42 mm. U šířky pak platí pravidlo, že čím delší bude, tím pohodlnější bude stání na daném žebříku.

Vzdálenost a šířka příček může být také ukazatelem kvality žebříků. Z tohoto hlediska můžete rozlišit dva typy žebříků:

  • Hobby – levnější varianty; vzdálenost příček je na spodní povolené hranici, tedy kolem 25 cm; šířka příček většinou kolem 35 až 42 mm
  • Profi – kvalitnější modely žebříků; příčky mají vzdálenost mezi 28 až 30 cm; šířka příček se nejčastěji uvádí v rozmezí 22 až 30 mm
Štafle v místnosti

Teleskopické štafle by měly splňovat bezpečnostní normy, iStock /levelupart

ČSN EN 131

Teleskopické štafle MAX
Max KME1052Y

Jedná se o evropskou normu, která upravuje pravidla pro výrobu žebříků. Tyto požadavky by pak měli splňovat všechny žebříky, které se na našem trhu objevují. Mimo jiné zde najdete např. tyto údaje:

  • Výrobní materiál musí mít minimální tloušťku 1,2 mm
  • 20 x 20 mm je minimální hodnota průřezu příčky
  • Vnější šířka žebříku by měla být minimálně 34 cm, vnitřní pak 28 cm
  • Nosnost příček je 150 kg

Víte, že…?

Při používání štaflí nezapomínejte také na bezpečnost. Žebříky je třeba vybírat i podle účelu jejich využití. Samotná bezpečnost používání pak spočívá ve stabilním umístění žebříku a nepřekračování maximální nosnosti.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce teleskopických štaflí patří např. Telesteps, Rono, Fieldmann nebo Igotrend.
Jejich cena se pak pohybuje v rozpětí od cca 2500 Kč do 12000 Kč. Cenu určuje nejen samotné provedení, ale především výška štaflí a účel používání. Mezi levnější varianty patří hobby žebříky, profesionální modely patří mezi ty dražší.

Otázky a odpovědi

V čem spočívá výhoda teleskopických štaflí?

Oproti pevným modelům je nespornou výhodou jejich variabilita. Štafle je možné nastavit do různých výšek dle aktuální potřeby. Při úplném složení mají kompaktní rozměry, které vám umožní jejich snadné skladování.

Z jakým materiálů se teleskopické štafle vyrábí?

U teleskopických modelů se téměř výhradně používá jako výrobní materiál hliník. Ten má celou řadu výhod jako vysokou odolnost vůči mechanickému poškození nebo nízkou váhu, která usnadňuje manipulaci se žebříkem.
Zobrazit kompletní nabídku Teleskopické štafle