Teleskopické štafle

Kvalitní hliníkové štafle.

ca. 5 200 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 3 300 CZK

Jak vybrat teleskopické štafle

 • Jako štafle jsou označovány samostatně stojící žebříky. Vyrábí se jak s pevnou konstrukcí, tak teleskopickou.
 • V případě teleskopických štaflí budete vybírat z modelů vyrobených z hliníku, který jako jeden z mála nabízí vysokou variabilitu.
 • Z dalších parametrů jsou důležité údaje o výšce štaflí a jejich příčkách. Kvalitní žebříky musí podléhat evropské normě ČSN EN 131, která mimo jiné upravuje i tyto údaje.

Typy

Obecně lze žebříky rozdělit do dvou základních skupin a to podle způsobu skládání a možnosti výstupů.

Opěrné

Jak již název napovídá, tento typ žebříků je nutné postavit na pevnou zem a opřít o stabilní podklad, který představuje např. stěna, regál, strom apod.

Délka 5 m
Štafle G21 2 x 8 příček

Samostatně stojící

Samostatně stojící žebříky jsou jinak označovány právě jako štafle. Pro jejich používání prakticky potřebujete pouze pevný podklad, na který je postavíte. Není zde nutnost opěrného bodu. Tyto žebříky pak mohou být jak ve variantě pevné, tak právě teleskopické. U teleskopických žebříků najdete také celou řadu výrobků, které fungují jako žebříky kombinované, takže je můžete používat jak samostatně stojící, tak jako opěrné.

Základní vlastnosti

Teleskopické štafle nabízí celou řadu vlastností, které u klasických žebříků s pevnou konstrukcí nenajdete. Jejich používání je tedy nejen výhodnější, ale také komfortnější. Mezi základní vlastnosti patří následující body.

Vlastnosti Specifikace
Výšková nastavitelnost Možnost nastavení výšky dle aktuální potřeby
  Nejvyšší modely mohou dosáhnout i 7 metrů
Skladnost Složený stav většinou nabízí opravdu kompaktní rozměry
  Nezabírají místo, snadné na uložení
Lehkost Vychází z použitého materiálu, kterým je hliník
  Umožňuje velmi snadnou manipulaci
Odolnost Odolnost vůči mechanické zátěži (pády, nárazy)
  Odolnost vůči povětrnostním vlivům a změnám teplot

Víte, že…?

Teleskopické žebříky mají multifunkční využití. Používat je můžete jak v bytě, tak rodinném domě např. při běžném úklidu nebo ukládání věcí do výšek. Využijete je na zahradě při péči o vaše stromy. Jsou vhodné i pro provozní účely v nejrůznějších profesních oblastech.

Vyhovuje SGS/EN131-6
Žebřík RONO 3,2 + 3,2 m 6.4 m

Materiál

Štafle jako takové se vyrábí ze všech základních materiálů tedy ze dřeva, hliníku, oceli i plastu. Pokud hledáte štafle v teleskopické variantě, budou z největší pravděpodobností vyrobeny z hliníku. Ten v současné době patří mezi nejpoužívanější materiál na výrobu žebříků vůbec a to především pro své vlastnosti:

 • Lehkost
 • Vysoká odolnost
 • Vysoká variabilita

Rozměry

V případě žebříků je třeba rozlišit několik základních rozměrů:

Unikátní
Fieldmann FZZ 4003
 • Délka štaflí – představuje celkovou délku žebříku; ta ale není celkově využitelná, protože se všechny žebříky staví pod určitým úhlem; výhodné je volit tedy délku s určitou rezervou
 • Opěrná výška – je vždy menší než délka žebříku, uvádí se cca o 10 až 20 cm; označuje vzdálenost žebříku od země při kolmém postavení v úhlu mezi 70 až 80°
 • Pracovní výška – tento údaj značí výšku, do které při průměrné výšce dosáhnete, přičemž poslední tři příčky od shora nejsou určeny ke stání

Příčky

Příčky jsou důležitou a prakticky zásadní součástí všech žebříků a i to je důvod, proč jejich rozvržení podléhá daným pravidlům. Konkrétně se jedná o normu EN 131. Ta mimo jiné říká, že příčky žebříků musí být od sebe vzdáleny mezi 25 až 30 cm. To prakticky znamená, že ač narazíte na dva stejně vysoké žebříky, může mít každý jiný počet příček. Důležité také je, aby byla jejich vzdálenost po celé délce žebříku jednotná.

 • Šířka příček se většinou pohybuje mezi 22 až 42 mm. U šířky pak platí pravidlo, že čím delší bude, tím pohodlnější bude stání na daném žebříku.
Vysoce stabilní
Žebřík FZZ 4006 4,4m

Vzdálenost a šířka příček může být také ukazatelem kvality žebříků. Z tohoto hlediska můžete rozlišit dva typy žebříků:

 • Hobby – levnější varianty; vzdálenost příček je na spodní povolené hranici, tedy kolem 25 cm; šířka příček většinou kolem 35 až 42 mm
 • Profi – kvalitnější modely žebříků; příčky mají vzdálenost mezi 28 až 30 cm; šířka příček se nejčastěji uvádí v rozmezí 22 až 30 mm

ČSN EN 131

Jedná se o evropskou normu, která upravuje pravidla pro výrobu žebříků. Tyto požadavky by pak měli splňovat všechny žebříky, které se na našem trhu objevují. Mimo jiné zde najdete např. tyto údaje:

Špičkový model
Žebřík G21 GA TZ12 3,8M
 • Výrobní materiál musí mít minimální tloušťku 1,2 mm
 • 20 x 20 mm je minimální hodnota průřezu příčky
 • Vnější šířka žebříku by měla být minimálně 34 cm, vnitřní pak 28 cm
 • Nosnost příček je 150 kg

Víte, že…?

Při používání štaflí nezapomínejte také na bezpečnost. Žebříky je třeba vybírat i podle účelu jejich využití. Samotná bezpečnost používání pak spočívá ve stabilním umístění žebříku a nepřekračování maximální nosnosti.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce teleskopických štaflí patří např. Telesteps, Rono, Fieldmann nebo Igotrend.
Jejich cena se pak pohybuje v rozpětí od cca 2500 Kč do 12000 Kč. Cenu určuje nejen samotné provedení, ale především výška štaflí a účel používání. Mezi levnější varianty patří hobby žebříky, profesionální modely patří mezi ty dražší.

Otázky a odpovědi

V čem spočívá výhoda teleskopických štaflí?

Oproti pevným modelům je nespornou výhodou jejich variabilita. Štafle je možné nastavit do různých výšek dle aktuální potřeby. Při úplném složení mají kompaktní rozměry, které vám umožní jejich snadné skladování.

Z jakým materiálů se teleskopické štafle vyrábí?

U teleskopických modelů se téměř výhradně používá jako výrobní materiál hliník. Ten má celou řadu výhod jako vysokou odolnost vůči mechanickému poškození nebo nízkou váhu, která usnadňuje manipulaci se žebříkem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Délka 5 m
Vyhovuje SGS/EN131-6
Unikátní
Vysoce stabilní
Špičkový model
Image
Produkt
Štafle G21 2 x 8 příček
Žebřík RONO 3,2 + 3,2 m 6.4 m
Fieldmann FZZ 4003
Žebřík FZZ 4006 4,4m
Žebřík G21 GA TZ12 3,8M
Materiál
hliníkové
hliníkové
hliníkové
hliníkové
hliníkové
Hmotnost
21 kg
22,5 kg
11.5 kg
15 kg
16 kg
Počet stupňů
8 stupňů
8 stupňů
10 stupňů
14 stupňů
6 stupňů
Pracovní výška
3.5 m
3,2 m
3.2 m
4.4 m
2.9 m
Cena ca. 5 200 CZK ca. 7 000 CZK ca. 3 000 CZK ca. 3 900 CZK ca. 3 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.