Houpací židle

Klasický, ale stále oblíbený nábytek.

ca. 1 700 CZK
ca. 42 400 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat houpací židli

 • Houpací židle a křesla patří zejména do dob našich babiček. Tento klasický typ nábytku se vyrábí stále, ale v moderní odlehčené formě.
 • Houpací křesla a židle využijete na terase i v obývacím pokoji.
 • Z hlavních kritérií se můžete zaměřit na typ křesla, jeho umístění, údržbu a s tím spojený materiál, ze kterého bude vyrobeno atd.

Typy

U houpacích křesel/židlí nemusíte volit je klasickou variantu k postavení na zem, ale i křesla závěsná, která se mohou stát velmi efektivním doplňkem daného prostoru.

Typ houpacích křesel Popis
Klasická Jedná se o křesla vyrobená nejčastěji z ohýbaného dřeva, rákosu nebo ratanu, která mají buď pletenou výplň nebo čalouněné podsedáky. Moderní varianty mohou být i kované nebo plastové.
Závěsná Závěsná křesla se kotví buď přímo do stropu, nebo se zavěšují do speciálních stojanů. V prvním případě je nutností pevný strop, ve druhém dostatek prostoru pro umístění stojanu.

Materiál

Křesla se dle konkrétních typů vyrábí z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji se pak jedná o následující možnosti.

Moderní
Meedo houpací židle světle zelená samet

Dřevo

Dřevo je klasický materiál, který se hodí prakticky všude. Z hlediska tvrdosti pak můžete volit křesla z tvrdého nebo měkkého dřeva přičemž každá varianta je vhodná k jinému účelu.

 • Měkké dřevo (např. smrk, borovice) – židle a křesla z tohoto materiálu jsou vhodné zejména pro použití v interiéru; dřevo je náchylnější k mechanickému poškození, jako je např. poškrábání; tato varianta je cenově dostupnější
 • Tvrdé dřevo (např. dub, buk, exotické dřeviny) – křesla využijete nejen v interiéru, ale zejména v exteriéru; můžete je umístit jak na terase, tak přímo na zahradě; vždy je ale nutná vhodná povrchová úprava; obecně je nábytek z tvrdého dřeva velmi odolný a rezistentní

Ratan, proutí

Opět se jedná o poměrně oblíbené materiály, které zaručují jak přírodní vzhled křesel, tak zajímavý design. Nejčastější tvarové provedení je vejce nebo kapka. V kombinaci s textilním měkkým podsedákem jsou pak zárukou pohodlného sezení i po delší dobu. Tato křesla jsou vhodná pro použití v interiéru nebo např. na zastřešených terasách.

Hliníková
Fast Hliníková zahradní houpací nízká židle s vysokou zádovou opěrkou Zebra písková

Plast

Plastová houpací křesla a židle jsou zárukou neotřelého moderního designu, což se pravděpodobně odrazí i na vyšší pořizovací ceně. Často bývá tento materiál také kombinován se dřevem nebo kovem. Výhodou plastu je velmi snadná údržba a také nízká hmotnost.

Kov

Konstrukce těchto křesel je vyrobena z nerezové oceli nebo např. hliníku. Materiál zaručuje vysokou odolnost, proto jsou vhodná i pro použití v exteriéru. Pokud se takové křeslo chystáte umístit v interiéru, zkontrolujte typ podnože křesla. U přílišně tvrdých kovových ploch může dojít k poškrábání podlah. Kovová konstrukce bývá zpravidla doplněna o látkový nebo jiný potah.

Textilie

Může se jednat o materiál na výrobu celého křesla v případě závěsných variant nebo o čalouněné části či jiné doplňky křesel. Používají se jak syntetické, tak přírodní tkaniny. Na výběr tedy budete mít např. z následujících možností:

Klasika
vidaXL Houpací židle 2 ks ocel potisk s listy 310342
 • Len
 • Samet
 • Polyester
 • Kůže
 • Plátno
 • Bavlna atd.

Velikost

Dalším podstatným kritériem je velikost křesla či houpací židle. Zpravidla se jeho rozměry počítají o něco větší než u běžných modelů sedacího nábytku. Stěžejní jsou rozměry opěradel. Zde se uvádí následující doporučení:

 • Opěradlo kolem 40 cm je vhodné pro menší osoby (1,5 – 1,7 m)
 • Opěradlo s velikostí cca 43 cm využijí zejména středně vysocí lidé (1,7 – 1,8 m)
 • Lidé s výškou nad 1,8 m ocení nejvíce opěradla kolem 44 – 45 cm
Stylové
Zahradní houpací křeslo kovové Goleto Antik A1000

Velikost křesla je důležitá i z hlediska místa. Prakticky je nutné počítat s volným prostorem před a za křeslem. Tím zamezíte případným nárazům při houpání. Mezi dvěma houpacími křesly se pak uvádí volný prostor kolem 60 až 90 cm.

Víte, že…?

Houpací křesla jsou zejména o pohodlí. Zároveň zajišťují pohyb, který stimuluje svalovou činnost a může mít vliv i na některé zdravotní problémy, např. zmírní bolest zad nebo napětí v bederní oblasti.

Výrobci a ceny

 • Do částky 1000 Kč koupíte především závěsná houpací křesla z textilního materiálu bez příslušenství (stojan). Jejich nabídka je poměrně pestrá zejména z hlediska barevného provedení. Na klasická houpací křesla také můžete v této cenové kategorii narazit, ale pravděpodobně se bude jednat o dětskou variantu tohoto nábytku.
 • V rozmezí 1000 Kč až 5000 Kč je již poměrně široká nabídka houpacích křesel a židlí a to jak z hlediska materiálu, tak designového provedení. Vybírat můžete jak z klasických houpacích křesel v retro stylu, tak poměrně moderních modelů v různých barvách.
 • Nejdražší modely těchto křesel mohou stát i několik desítek tisíc korun. Zde už se ale jedná o vysoce moderní a designovou záležitost z velmi kvalitních materiálů.
Závěsné
stylová závěsná židle Songmics

Otázky a odpovědi

Jak vybrat houpací židli?

To, kde bude křeslo primárně umístěno, může rozhodnout nejen o použitém materiálu, ale i celkovém vzhledu. Křesla určená do interiéru by měla ladit s celkovým charakterem dané místnosti, u venkovních variant dbejte kromě vzhledu zejména na odolnost a snadnou údržbu.

Jakého výrobce zvolit?

Mezi výrobce houpacích křesel a židlí patří např. vidaXL, Bradop, max-i, Kondela nebo Axin Trading.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Moderní
Hliníková
Klasika
Stylové
Závěsné
Image
Produkt
Meedo houpací židle světle zelená samet
Fast Hliníková zahradní houpací nízká židle s vysokou zádovou opěrkou Zebra písková
vidaXL Houpací židle 2 ks ocel potisk s listy 310342
Zahradní houpací křeslo kovové Goleto Antik A1000
stylová závěsná židle Songmics
Cena ca. 1 700 CZK ca. 42 400 CZK ca. 3 100 CZK ca. 3 300 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena