Houpací židle

Klasický, ale stále oblíbený nábytek.

Jak vybrat houpací židli

Houpací židle a křesla patří zejména do dob našich babiček. Tento klasický typ nábytku se vyrábí stále, ale v moderní odlehčené formě. Houpací křesla a židle využijete na terase i v obývacím pokoji. Z hlavních kritérií se můžete zaměřit na typ křesla, jeho umístění, údržbu a s tím spojený materiál, ze kterého bude vyrobeno atd.

Typy

U houpacích křesel/židlí nemusíte volit je klasickou variantu k postavení na zem, ale i křesla závěsná, která se mohou stát velmi efektivním doplňkem daného prostoru.

Typ houpacích křesel Popis
Klasická Jedná se o křesla vyrobená nejčastěji z ohýbaného dřeva, rákosu nebo ratanu, která mají buď pletenou výplň nebo čalouněné podsedáky; moderní varianty mohou být i kované nebo plastové
Závěsná Závěsná křesla se kotví buď přímo do stropu, nebo se zavěšují do speciálních stojanů; v prvním případě je nutností pevný strop, ve druhém dostatek prostoru pro umístění stojanu

Materiál

Křesla se dle konkrétních typů vyrábí z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji se pak jedná o následující možnosti.

Kovové
Bizzotto Lillian Zelené kovové zahradní houpací křeslo

Dřevo

Dřevo je klasický materiál, který se hodí prakticky všude. Z hlediska tvrdosti pak můžete volit křesla z tvrdého nebo měkkého dřeva přičemž každá varianta je vhodná k jinému účelu.

 • Měkké dřevo (např. smrk, borovice) – židle a křesla z tohoto materiálu jsou vhodné zejména pro použití v interiéru; dřevo je náchylnější k mechanickému poškození, jako je např. poškrábání; tato varianta je cenově dostupnější
 • Tvrdé dřevo (např. dub, buk, exotické dřeviny) – křesla využijete nejen v interiéru, ale zejména v exteriéru; můžete je umístit jak na terase, tak přímo na zahradě; vždy je ale nutná vhodná povrchová úprava; obecně je nábytek z tvrdého dřeva velmi odolný a rezistentní

Ratan, proutí

Opět se jedná o poměrně oblíbené materiály, které zaručují jak přírodní vzhled křesel, tak zajímavý design. Nejčastější tvarové provedení je vejce nebo kapka. V kombinaci s textilním měkkým podsedákem jsou pak zárukou pohodlného sezení i po delší dobu. Tato křesla jsou vhodná pro použití v interiéru nebo např. na zastřešených terasách.

Moderní
Meedo houpací židle světle zelená samet

Plast

Plastová houpací křesla a židle jsou zárukou neotřelého moderního designu, což se pravděpodobně odrazí i na vyšší pořizovací ceně. Často bývá tento materiál také kombinován se dřevem nebo kovem. Výhodou plastu je velmi snadná údržba a také nízká hmotnost.

Kov

Konstrukce těchto křesel je vyrobena z nerezové oceli nebo např. hliníku. Materiál zaručuje vysokou odolnost, proto jsou vhodná i pro použití v exteriéru. Pokud se takové křeslo chystáte umístit v interiéru, zkontrolujte typ podnože křesla. U přílišně tvrdých kovových ploch může dojít k poškrábání podlah. Kovová konstrukce bývá zpravidla doplněna o látkový nebo jiný potah.

Textilie

Může se jednat o materiál na výrobu celého křesla v případě závěsných variant nebo o čalouněné části či jiné doplňky křesel. Používají se jak syntetické, tak přírodní tkaniny. Na výběr tedy budete mít např. z následujících možností:

Hliníková
Fast Hliníková zahradní houpací nízká židle s vysokou zádovou opěrkou Zebra písková
 • Len
 • Samet
 • Polyester
 • Kůže
 • Plátno
 • Bavlna atd.

Víte, že…?

To, kde bude křeslo primárně umístěno, může rozhodnout nejen o použitém materiálu, ale i celkovém vzhledu. Křesla určená do interiéru by měla ladit s celkovým charakterem dané místnosti, u venkovních variant dbejte kromě vzhledu zejména na odolnost a snadnou údržbu.

Velikost

Dalším podstatným kritériem je velikost křesla či houpací židle. Zpravidla se jeho rozměry počítají o něco větší než u běžných modelů sedacího nábytku. Stěžejní jsou rozměry opěradel. Zde se uvádí následující doporučení:

Klasika
vidaXL Houpací židle 2 ks ocel potisk s listy 310342
 • Opěradlo kolem 40 cm je vhodné pro menší osoby (1,5 – 1,7 m)
 • Opěradlo s velikostí cca 43 cm využijí zejména středně vysocí lidé (1,7 – 1,8 m)
 • Lidé s výškou nad 1,8 m ocení nejvíce opěradla kolem 44 – 45 cm

Velikost křesla je důležitá i z hlediska místa. Prakticky je nutné počítat s volným prostorem před a za křeslem. Tím zamezíte případným nárazům při houpání. Mezi dvěma houpacími křesly se pak uvádí volný prostor kolem 60 až 90 cm.

Víte, že…?

Houpací křesla jsou zejména o pohodlí. Zároveň zajišťují pohyb, který stimuluje svalovou činnost a může mít vliv i na některé zdravotní problémy, např. zmírní bolest zad nebo napětí v bederní oblasti.

Stylové
Zahradní houpací křeslo kovové Goleto Antik A1000

Výrobci a ceny

Mezi výrobce houpacích křesel a židlí patří např. vidaXL, Bradop, max-i, Kondela nebo Axin Trading.

 • Do částky 1000 Kč koupíte především závěsná houpací křesla z textilního materiálu bez příslušenství (stojan). Jejich nabídka je poměrně pestrá zejména z hlediska barevného provedení. Na klasická houpací křesla také můžete v této cenové kategorii narazit, ale pravděpodobně se bude jednat o dětskou variantu tohoto nábytku.
 • V rozmezí 1000 Kč až 5000 Kč je již poměrně široká nabídka houpacích křesel a židlí a to jak z hlediska materiálu, tak designového provedení. Vybírat můžete jak z klasických houpacích křesel v retro stylu, tak poměrně moderních modelů v různých barvách.
 • Nejdražší modely těchto křesel mohou stát i několik desítek tisíc korun. Zde už se ale jedná o vysoce moderní a designovou záležitost z velmi kvalitních materiálů.
Jméno
Kovové
Moderní
Hliníková
Klasika
Stylové
Závěsné
Image
Produkt
Bizzotto Lillian Zelené kovové zahradní houpací křeslo
Meedo houpací židle světle zelená samet
Fast Hliníková zahradní houpací nízká židle s vysokou zádovou opěrkou Zebra písková
vidaXL Houpací židle 2 ks ocel potisk s listy 310342
Zahradní houpací křeslo kovové Goleto Antik A1000
stylová závěsná židle Songmics
Cena ca. 3 700 CZK ca. 6 200 CZK ca. 42 400 CZK ca. 3 000 CZK ca. 2 200 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena