Zahradní sedací souprava

Příjemné posezení pro rodinu i přátele.

ca. 14 000 CZK
ca. 44 000 CZK
ca. 30 000 CZK
ca. 17 500 CZK

Jak vybrat zahradní sedací soupravu?

Posezení na zahradě, terase či balkonu je oblíbená aktivita snad každého z nás zvláště v letních měsících. Základem je kvalitní a pohodlný sedací nábytek, kterého je na našem trhu nepřeberné množství. Zvláště oblíbené jsou pak nejrůznější sety, které jsou většinou také cenově výhodnější než samostatné kusy nábytku.

Typ

U sedacích souprav můžete volit např. mezi jídelní variantou, jednoduchým posezením nebo relaxačním setem. Mezi základní kousky, které lze zařadit do sedacích souprav patří následující možnosti, které jsou různě kombinovány dle konkrétních nabídek prodejců.

Typ nábytku Popis
Stoly Tvoří základ všech sedacích souprav určených pro venkovní použití, ale i pro posezení na balkonech a terasách; může mít podobu jídelního stolu nebo odkládacího stolečku; jeho velikost je zpravidla přizpůsoben zbývajícímu sedacímu nábytku
Židle Mohou mít nejrůznější tvar i vzhled, který závisí na zvoleném materiálu; pro občasné používání nebo do menších prostor balkonů se hodí skládací varianty, u nábytku, které bude mít stálé místo, si můžete dovolit i židle z masivu nebo kovu; v nabídkách jsou také polohovatelné modely, vhodné k relaxaci
Lavice Jsou často součástí setů s velkým jídelním stolem; slouží jako alternativa židlí, ale zajišťují více prostoru k sezení; velmi často disponují také úložným prostorem, který využijete např. na zahradní nádobí nebo potřeby ke grilování
Křesla Zahradní křesílka využijete k relaxaci a posezení; bývají pohodlnější než židle; I křesílka mohou mít nejrůznější podobu; zpravidla bývají vyrobeny z ratanu nebo jeho umělé varianty; velmi často jsou vybaveny podsedáky nebo polštářky; před nákupem ale zvažte jejich případné skladování, protože nebývají skládací
Pohovky Svým vzhledem připomínají klasické interiérové sedačky a jsou velmi estetickým doplňkem; na výběr máte jak z menších dvousedaček, tak velkých např. rohových modelů, které pojmou větší počet lidí; mezi designové pohovky patří tzv. ostrůvky, tedy kruhové, částečně zastřešené pohovky

Využití

Jedno z dělení zahradního nábytku je podle toho, kde jej budete primárně využívat. Z tohoto hlediska lze nábytek rozdělit na následující typy:

Na zahradu i balkon
FLORABEST Zahradní sedací souprava 999133 (šedá / 139 x 72,95 x 77 cm)

Venkovní

Jedná se o nábytek určený vyloženě pro venkovní použití. Zde bude hlavním kritériem výběru materiál, protože musí odolat všem povětrnostním vlivům, kterým bude v nezastřešeném prostoru, vystaven. Důležité také bude, zda se chystáte mít nábytek na zahradě stále nebo ho budete pravidelně uklízet na zastřešené místo.
Pro tyto účely se zaměřte na sedací soupravy z kovu nebo plastu. Důležitá je i kvalitní povrchová úprava, která zajišťuje delší životnost výrobků. Alternativou může být i nábytek z masivu v případě, že je ošetřen odolným nátěrem a budete o něj pravidelně pečovat.

Na terasu, balkon

Pro tyto účely náš trh, kromě klasických venkovních sedacích souprav, nabízí také nábytek, který svým vzhledem připomíná vybavení obývacích pokojů, jako jsou nejrůznější gauče, křesílka nebo různé závěsné a houpací varianty.
Na terasu a balkony se hodí zejména lehčí nábytek z ratanu nebo umělého ratanu. Opět je ale vhodné brát v potaz odolnost materiálu, zvlášť pokud zde bude nábytek umístěn nastálo.

Do zimní zahrady

Zahradní nábytek je možné využít i v těchto prostorech. Opět jsou vhodnější menší a lehčí ratanové sestavy jako u teras a balkonů. Na místě je i kovový či dřevěný nábytek. Pokud máte k dispozici zimní zahradu, může se stát místem, na které vaši venkovní sedací soupravu v případě potřeby přesunete.

Velká
Doppler HAVANNA Avantgarde zahradní rohová ratanová sedací sestava

Víte, že…?

Při výběru zohledněte také podklad, na který nábytek umístíte. Na trávu volte židle a stoly, které mají širší nohy. Tím zabráníte jejich zabodávání do země. Na pevném podkladu jako je např. zámková dlažba nebo při umístění na balkony, toto řešit zpravidla nemusíte.

Materiál

U zahradních sedacích souprav je výběr materiálů velmi důležitý. Zohlednit můžete jeho životnost, údržbu, váhu a v neposlední řadě vzhled.

Plast

Nábytek z plastu patří mezi základní nabídku venkovního posezení. Mezi výhody patří nízká váha, snadná omyvatelnost a nízká pořizovací cena. Tomuto nábytku nebude vadit déšť ani sníh. Pozor si dejte jen na silný vítr a přímé sluneční záření, které může změnit barvu nábytku. Z dalších nevýhod lze zmínit nižší nosnost, ale také horší stabilitu.

Luxusní
Doppler RELAX zahradní ratanová sedací sestava

Kov

Kovový nábytek je elegantní a vhodný jak na venkovní použití, tak na terasy a balkony. V případě kvalitní povrchové úpravy materiál zajišťuje dlouhou životnost. Často bývá v kombinaci s dalšími materiály, jako je sklo nebo textilie. V nabídkách najdete jak robustní varianty, tak odlehčený nábytek. U hliníkových souprav zkontrolujte jejich nosnost.

Dřevo

Dřevěný nábytek je nestárnoucí klasikou jak ve výbavě interiérů, tak exteriéru. Nabízí stabilitu, vysokou nosnost a dlouhou životnost. Přírodní materiál bude ve vaší zahradě vypadat naprosto přirozeně. V nabídkách jsou soupravy z různých typů dřeva v přírodních odstínech, ale i s možností dalších nátěrů. U dřevěného nábytku je ale nutnost jeho pravidelné údržby.

Ratan

Moderní, líbivý materiál, který působí přírodním dojmem. Nabízí pohodlí a je velmi lehký. Často se kombinuje např. s kovem, sklem nebo textiliemi. Pro venkovní použití je vhodnější umělý ratan, který je odolnější vůči povětrnostním vlivům. Nevýhodou obou typů ratanu je vyšší náchylnost k mechanickému poškození.

Elegantní
Melfin Zahradní ratanová sestava JANINA 17-dílná sedací souprava černá akát

Víte, že…?

Při nákupu zohledněte velikost prostoru, kde bude sedací souprava umístěna, ale také počet osob, který ji bude pravidelně používat. Těmto kritériím pak přizpůsobte velikost nábytku a počet míst k sezení.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce zahradních sedacích souprav patří např. Deokork, DrewMax, V-Garden nebo TecTake.
Cenově pak tyto sety lze rozdělit do několika kategorií:

  • Do 5000 Kč – menší soupravy vhodné na balkony sestavené ze stolečku a dvou židlí nebo křesílek; standardní jídelní sestavy se čtyřmi židlemi vyrobené z plastu
  • 5000 Kč až 1000 Kč – v nabídkách je kvalitní nábytek různého provedení vhodné i na přímé venkovní použití; z materiálů si můžete vybrat z kovových, dřevěných i ratanových variant
  • 10000 Kč až 20000 Kč – větší jídelní soupravy a velké sedací soupravy vhodné na terasy a jiné zastřešené prostranství
  • Nad 20000 Kč – velké zahradní sedací soupravy v designovém provedení; již se jedná o poměrně luxusní modely
Jméno
Na zahradu i balkon
Velká
Luxusní
Elegantní
Image
Produkt
FLORABEST Zahradní sedací souprava 999133 (šedá / 139 x 72,95 x 77 cm)
Doppler HAVANNA Avantgarde zahradní rohová ratanová sedací sestava
Doppler RELAX zahradní ratanová sedací sestava
Melfin Zahradní ratanová sestava JANINA 17-dílná sedací souprava černá akát
Cena ca. 14 000 CZK ca. 44 000 CZK ca. 30 000 CZK ca. 17 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena