Nejlepší trampolíny 2024 a jak vybrat
Spojte zábavu a trénink. Vyřádíte se Vy i Vaše děti.
Jak vybrat trampolínu
- Trampolíny milují děti všech věkových skupin, ale potěší i mnohé dospělé.
- Výběr trampolíny nesmí určovat primárně cena, nejdůležitější je bezpečnost skákajícího.
- Dle statistik tvoří úrazy, které jsou způsobené pádem z trampolíny cca 70% zejména dětských zranění.
- Trampolíny lze koupit s ochrannou sítí nebo bez sítě. Při nákupu
vždy preferujte výrobky se sítí, ty ochrání děti před pádem.
Trampolína - náš výběr
Malé trampolíny
Trampolíny do země
Jumping trampolíny
Nafukovací trampolíny
Jak vybrat trampolínu
Druhy trampolín
V první řádě byste si měli uvědomit, na co chcete trampolínu používat. Na trhu je velké množství od malých, které mohou sloužit mimo jiné i pro jumping, až po velké zahradní. Proto je třeba důkladně zvážit, na co bude využívána. Protože trampolína určená převážně pro děti není vhodná pro sportovní jumping.
Vnitřní trampolíny
Vnitřní trampolína je určena pouze pro malé děti, jelikož nosnost obvykle bývá 20 – 30 kg, mají průměr okolo 1 metru a nejsou moc vysoké. Tento typ nemá ochranou síť, s jakou se můžeme setkat u oněch velkých zahradních. Výrobci nedoporučují nechávat malé děti při použití trampolíny samotné a to ani v případě, pokud si pořídíte trampolínu z nejkvalitnějšího materiálu.
Venkovní trampolíny
Známé také jako zahradní trampolíny, které jsou těžší a větší než trampolíny vnitřní. Vzhledem ke své velikosti rovněž vyžadují více bezpečnostních prvků. Nejčastěji se setkáte s ochrannou sítí, která zabraňuje nešťastnému vypadnutí vás či vašich dětí. Pokud se rozhodnete pořídit na zahradu tuto trampolínu, je třeba si rozmyslet, zda ji budete chtít na zimu uklízet, či ji necháte venku. Materiál u levnějších variant není dostatečně odolný vůči zimě, která je může poškodit, a v létě byste si na trampolíně mohli přivodit úraz.
Sportovní trampolíny
Moderním sportem je tzv. Jumping. Jedná se o rychlé skákání na trampolíně do rytmů hudby. Fitness trampolína je vybavena nastavitelným odnímatelným držadlem. Nosnost bývá obvykle kolem 100 kg. Již se však objevilo několik podvodných prodejců, kteří nabízeli klasickou vnitřní, tedy dětskou trampolínu, která, jak jsme již zmínili, má nosnost do 30 kg. Váš první skok by potom nemusel dopadnout dobře. Doporučujeme trampolínu pořídit v ověřeném sportovním obchodě.
Druhy trampolín | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Vnitřní trampolíny | Malý rozměr | Nosnost 20-30 kg |
Venkovní trampolíny | Vhodné pro větší počet osob Nosnost až 250 kg | Nejdražší varianta |
Sportovní trampolíny | Určené pro sportovní jumping Odnímatelné držadlo | Pouze pro jednu osobu |
Konstrukce
Trampolína je složena z kovového rámu, odrazové plochy a pružin. Celou trampolínu drží ochranné nohy a bezpečnostním prvkem je síť.
Rám trampolíny
Rám je kostra trampolíny. Pro jeho výrobu je nejideálnější ocel, která je nejvíce odolná vůči korozi a mnohem více stabilní než hliník, který najdeme převážně u levných variant. Každý jistě pamatuje hliněné příbory, jak se s nimi dalo jednoduše ohýbat, natož aby silnější konstrukce udržela dokonce i čtyřčlennou rodinu. Při koupi dbejte hlavně na sváry konstrukce, ty musí obstát velký tlak. Venkovní trampolína musí vydržet i nepříznivé počasí a právě pro její dlouhou životnost existují dvě možnosti úpravy:
- Galvanizace – je proces o ošetření materiálu konstrukce jiným prvkem, který zlepší její vlastnosti a vnese ji luxusnější vzhled. Zároveň chrání před korozí.
- Černá prášková barva – pokud budete hledat ekologické a zdravotně nezávadné ošetření konstrukce, je pro vás černá prášková barva tou nejlepší volbou. Chrání materiál před korozí stejně jako úprava galvanizací. Barva je mechanicky odolná a není jednoduché ji seškrábnout. Pokud se tedy nechcete starat o vzhled konstrukce trampolíny, je pro vás metoda černé práškové barvy ideální volbou.
Pružiny
Dobré skákání na trampolíně zajišťují kvalitní pružiny. Opět doporučujeme ocel, která je ošetřena galvanizací. Pružiny je třeba občas vyměnit, jelikož se mohou uvolnit nebo vytáhnout. Výrobci trampolín nabízejí velké množství různých materiálů a rozměrů, nemusíte mít tedy strach, že je třeba investovat do nové trampolíny. Ideální počet pružin se pohybuje v rozmezí 88 až 96 ks.
Aby byla trampolína dostatečně bezpečná, je nutné mít pružiny správně zakryté.
- U levnějších variant se můžete setkat s obyčejnou plachtou, která není důkladně přidělaná a může hrozit poranění právě o odkrytou pružinu.
- Při nákupu si je proto důkladně zkontrolujte, a také zda jsou zakryté i boční části pevným materiálem, který se jednoduše neuvolní.
Odrazová plocha
Skákací plocha je tvořena lehkou polypropylenovou textilií (označení PE), která je sice odolná vůči mechanickému poškození a chemickým vlivům, ale pokud dojde k deformaci díky nešetrnému zacházení, vlákna se mohou trvale poškodit. Vzhledem k povaze materiálu se nemusíte bát odření či nepříjemnému popálení. Kvalitní plachtu zároveň poznáte již při skákání, kdy vás razantně víc vymrští, a vy nebudete muset vyvíjet takový tlak. Dlouhou životnost odrazové plochy zajistí materiál, který je odolný vůči UV záření.
Opěrné nohy
Jsou jakousi základní deskou trampolíny a nesou jednak celou váhu konstrukce, ale i hmotnost skákajícího člověka. Největší tlak je samozřejmě při dopadech na odrazovou plochu. Dalo by říct, že dostatečnou bezpečnost zajistí 4 až 6 pevných nohou, ale vždy záleží již na několikrát zmiňovaném materiálu. Stojné nohy jsou ve tvaru U, aby zajistily dostatečnou stabilitu.
Ochranná síť
Jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků venkovních trampolín je právě ochranná síť trampolíny. Ta by v ideálním případě měla být tvořena z velmi pružného materiálu. Až budete trampolínu pořizovat, zaměřte se, jakým způsobem je ochranná sít připevněna. Nejbezpečnější ukotvení je formou laminátového prutu, který je připevněn k tyčím ochranné sítě. Zapomeňte na obyčejné uvazování na šňůrku. Vstup do trampolíny musí být z hlediska ochrany vybaven zipem, či systémem překrytí, zároveň by však měl být co nejjednodušší.
Víte, že…?
Nezapomeňte na certifikát bezpečnosti. Ačkoli se vám vybraná trampolína může zdát kvalitní, ověřte si, zda je certifikovaná. Necertifikované trampolíny bývají levnější, protože jsou prodávány neautorizovaným výrobcem a jejich použití je riskantnější. Znáte to, dvakrát měř, jednou řež.
Správný rozměr
Obchody se sportovním náčiním nabízejí v dnešní době trampolíny různých velikostí. Nejčastěji se však setkáte s kulatým typem. Vybírat ale můžete i z oválných či obdélníkových. Jediné, co vás bude s největší pravděpodobností limitovat, je prostor. Nyní se však společně pojďme blíže podívat na jednotlivé tvary.
Kulatá trampolína
Jak jsme již zmínili, kulaté trampolíny jsou nejvíce prodávané a setkáte se s nimi na většině českých zahrad. Při skákání vás trampolína bude tlačit blíže ke středu. Z hlediska bezpečnosti je to v pořádku, nicméně pokud vás bude na trampolíně více, můžete se navzájem poranit. Pokud tedy plánujete skákat společně s dalšími osobami, hledejte trampolínu v kategorii 305 až 366 cm. Budete-li však na trampolíně sami, postačí vám průměr menší než 3 metry.
Oválná trampolína
Hlavním rozdílem oproti kulaté trampolíně je především větší skákací plocha, která je díky rozložení vhodná pro více skákajících osob najednou. Oválné trampolíny jsou vyráběny ve středních velikostech (250×340 nebo 300×450 cm). Ačkoli má tendenci sbližovat skokany do středu jako kulatá trampolína, na oválu si můžete najít své místečko a neplést se jeden druhému pod nohy. Oválná konstrukce také disponuje delší doskokovou vzdáleností.
Obdélníková trampolína
INTEX 48260 JUMP-O-LENE Nafukovací trampolína 174 x 174 x 112 cm
Tento typ je po kulaté trampolíně druhý nejprodávanější. Odlišný tvar umožňuje větší skoky a nemá tendenci tlačit skokana ke středu, ale drží ho na svém místě. Je tedy perfektní volbou pro skákání více osob najednou. Ale pozor, pořád záleží na nosnosti trampolíny! Její rozložení ocení zejména gymnasté či milovníci kondičního cvičení.
Víte, že…?
Na etiketách je často uváděn průměr trampolíny včetně konstrukce. Abyste získali pouze průměr skákací plochy, odečtěte od uváděného průměru 30 cm.
Maximální nosnost
Před koupí se zamyslete, zda na trampolíně budou skákat pouze děti nebo zda se k nim občas také rádi připojíte. V současné době je možné pořídit trampolíny až do nosnosti 250 kg, které bez problémů unesou průměrnou rodinu. Při výběru rovněž dbejte na certifikaci maximální nosnosti.
Umístění
Ať už si vyberete jakýkoliv tvar, vždy je nutné počítat s dostatečným prostorem kolem a hlavně nad trampolínou. Kolem trampolíny musí být volný prostor minimálně 1 m. Konstrukce se umisťuje na rovný pevný povrch, nicméně nedoporučujeme beton a podlahy podobného typu, jelikož materiál, ze kterého je konstrukce tvořena, na takovém podkladu trpí a snižuje se tím jeho životnost. Pokud dodržíte veškerá bezpečností doporučení, hlavní odměnou vám bude zdraví nejen vašich dětí.
Příslušenství
Trampolína není jen o kovovém rámu, pružinách a skákací plachtě. Trh nabízí hromadu praktických i speciálních doplňků. V ideálním případě se doporučuje pořídit bezpečnostní příslušenství od jednoho výrobce, zejména pokud je certifikovaným výrobcem trampolín. Nejen že vám odpadne zbytečné běhání po obchodech, ale budete mít i jistotu kvality.
Kotvící sada
Tak, jako se ukotvuje stan, je třeba stejným způsobem zajistit i trampolínu. Akorát šrouby jsou výrazně větší a pevnější. Kotvící sada obsahuje ocelové šrouby s minimální délkou 40 cm a pásy, které trampolínu udržují na místě v případě silného větru.
Žebřík
Správná trampolína je umístěna více než 1 m nad zemí, proto je třeba mít vhodné schůdky zejména pro malé děti. Pokud nechcete příslušenství nakupovat najednou, myslete alespoň na žebřík, který je dobré zakoupit od jednoho výrobce, jelikož pro dodržení maximální bezpečnosti je třeba, aby byl s trampolínou kompatibilní.
Ochranná síť pod trampolínou
Toto příslušenství je vhodné, pokud vám na zahradě pobíhá pes, či jiný domácí mazlíček. Ke zranění může dojít i v prostoru pod skákací plochou. Ochranná síť dosahuje až na zem a zamezí tak vstupu zvířat či dětí.
Trampolínový stan
Trampolínový stan se umisťuje nad skákací plochu, aby shora chránil před nepříznivým počasím a díky bočním sítím i proti obtěžujícímu hmyzu. Vaše malé ratolesti si tak mohou nerušeně hrát, pokud zrovna nechtějí skákat. Stany nedisponují dostatečnou výškou, proto je třeba je po skončení hraní odstranit, aby bylo možné opět skákat.
Krycí plachta
Nemusí sloužit jen pro zazimování, pokud nemáte v plánu trampolínu vždy na zimu uklízet. Trampolínu můžete zakrývat i v hlavní sezónně, aby na ní příliš nesvítilo sluníčko nebo zbytečně nepršelo.
Speciální příslušenství
Jak jsme již zmínili, kromě bezpečnostních praktických doplňků, lze pořídit i speciální příslušenství. Na boční stěny je možné umístit různé druhy odkládacích kapes na mobily či šperky, aby nedošlo k poranění při skákání. Dále můžete čas strávený na trampolíně rovněž využít pro cvičení s pomůckami určenými přímo na trampolínu.
Údržba a servis
V zájmu vaší bezpečnosti kontrolujte pravidelně stav všech dílů. Nejčastěji provádějte kontrolu právě u venkovních trampolín, kde hrozí rychlejší opotřebení. Pokud trampolínu zrovna nevyužíváte, přikryjte ji kvalitní plachtou, aby nedošlo k poškození odrazové plochy. Pokud je potřeba trampolínu vyčistit, vystačíte si s vlažnou vodou a jemným hadříkem. V žádném případě se nedoporučuje používat jakékoliv dezinfekční prostředky. Většina výrobců nabízí mimo prvotní montáže také sezónní montáž či demontáž a následné uskladnění včetně servisních služeb.
Nejznámější značky
V žebříčku nejprodávanějších trampolín určitě najdete níže uvedené výrobce, kteří se soustředí na výrobu kvalitních trampolín, s jejichž nákupem rozhodně neprohloupíte. Jejich produkty jsou certifikované, protože splňují kritéria nejen bezpečnostních norem.
- Marimex
- GoodJump
- SEDCO
- OmniJump
Cena
Cena v oblasti trampolín je velmi relativní pojem. Jak jste se již v našem článku mohli dočíst, existuje několik druhů od různých forem použití až po jednotlivé rozměry. Pokud však při hledání narazíte na trampolínu s průměrem 3 metry a cenou kolem 3 000 Kč, s největší pravděpodobností se bude jednat o nekvalitní kousek, který bude vyroben z hliníku.
Prodejci také často nenabízí jen samotné trampolíny, ale celé sety včetně žebříku a kotvicí sady. Nicméně počítejte s tím, že náklady na pořízení nové trampolíny budou minimálně 4 000 Kč. Pokud se necháte inspirovat všemi radami, které jsme vám poskytli v našem článku, a budete velmi pečliví, může se pořizovací cena vyšplhat až na 12 000 Kč.
Certifikace trampolín
Trampolíny v České republice jsou ve většině případů certifikované společností Intertek, která je držitelem rozsáhlých globálních akreditací, uznání a dohod. Jejím hlavním úkolem je, aby kontrolované výrobky splňovaly nejpřísnější kritéria kvality, ochrany zdraví i životního prostředí, bezpečnosti a normy sociální odpovědnosti.
Nejdůležitější je bezpečnost
V tomto odstavci si ještě jednou dovolíme vystihnout nejzásadnější bezpečnostní body, na které je třeba se zaměřit při pořizování nové trampolíny. Chceme, aby pro vás skákání byla radost a vašim dětem vykouzlilo úsměv na rtech a nemuseli jste řešit nepříjemné situace spojené s nekvalitní trampolínou.
- ochrana pružin – ujistěte se, zda jsou pružiny zakryté pevným materiálem a nemůže dojít k jeho lehkému odstranění a následnému úrazu
- zajištění trampolíny – kotvicí sada pro upevnění trampolíny musí obsahovat šrouby z oceli s minimální délkou 40 cm a dostatečně dlouhá lanka, aby bylo možné trampolínu připevnit do země
- ochranná síť – zaleží na pevném ukotvení, vstup by měl být zajištěn zipem či překrýváním sítě
- kvalitní švy a spáry – zkontrolujte švy na odrazové ploše a spáry na konstrukci