Transportní vozík

Snadná manipulace s nákladem.

ca. 2 300 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat transportní vozík

  • Transportní vozíky usnadňují manipulaci a přesun nejrůznějších břemen.
  • Transportních vozíků existuje celá řada. Jejich výběr uzpůsobte zejména účelu používání. – Některé typy jsou univerzálnější, jiné se hodí ke konkrétním účelům.
  • Mezi základní parametry pak patří nosnost, případně výrobní materiál. Ten ovlivňuje např. životnost konkrétního modelu.

Typy

Na našem trhu najdete následující typy transportních vozíků.

Plošinové

Tento typ nejčastěji najdete v nejrůznějších výrobních závodech nebo skladech. Disponují poměrně velkou přepravní plochou, která umožňuje přesun i objemnějšího nákladu. S tím souvisí i vysoká nosnost a zároveň vysoká hmotnost. I přesto je manipulace s nimi poměrně snadná.
Plošinové vozíky je možné dále rozdělit na:

Rybářský
Přepravní transportní vozík SPORTS Rybársky
  • Obecné – skládají se z přepravní plochy a sklopného madla; vhodné k transportu těžkého a objemného materiálu v krabicích nebo boxech, případně k přepravě zboží
  • S bočnicemi – drátěné stěny vozíku zajišťují bezpečnou manipulace s naloženými věcmi; ve většině případech je lze odejmout, což usnadňuje nakládání a vykládání; vhodné na neskladné věci, které nelze stohovat na sebe
  • Hydraulické – tyto vozíky umožňují zvedání nákladu do výšky; mimo to mohou sloužit jako pracovní plocha

Policové

Vozík opět disponuje velkou přepravní plochou, která je ale rozdělena na jednotlivé police. Nad koly má tento typ vozíku stabilní vzpěry, které usnadňují jízdu s vozíkem, ale také podpírají samotné police. Policové vozíky jsou vhodné zejména na přepravu více menších věcí. Najdete je v dílnách nebo garážích, kde mohou sloužit i jako policový regál. Své využití najdou i v nejrůznějších stravovacích provozech apod.

Na přepravky

Zde už se jedná o specifický typ vozíku, který sestává z přepravní plochy a čtyř koleček. Tato jednoduchá konstrukce je zároveň velmi účinná. Vozíky jsou menší, takže se s nimi dobře manipuluje a navíc jsou dobře skladné.

Plošina
Přepravní vozík B2B Partner Transportní plošina CT nosná 6000 kg

Zahradní

Zahradní vozíky primárně určené na odvoz zahradního odpadu jako je posekaná tráva, spadané listí, dřevo apod. Součástí je korba, která představuje přepravní část vozíku. Vyrobena může být z plastu, kovu nebo také textilií. Vozíky jsou dále vybaveny pneumatickými koly, které jsou vhodné i do náročnějšího terénu. Konstrukce zahradních vozíků může být pevná, ale také skládací. Druhá varianta patří mezi multifunkční, protože vozík je možné využít např. při cestování.

Typ Výhody Nevýhody
Plošinové Velká přepravní plocha Vysoká hmotnost
  Vysoká nosnost Hůře skladné
  Snadná manipulace  
Policové Police dělí přepravní plochu Nevhodné na větší předměty (police jsou omezené výškou)
  Velká přepravní plocha Hůře skladné
  Vhodné na menší předměty  
  Snadná manipulace  
  Může sloužit i jako policový regál  
Na přepravky Nízká hmotnost Specifický typ vozíku určený na konkrétní účely
  Skladné provedení  
  Jednoduchá manipulace  
Zahradní Snadná manipulace Nižší nosnost, která souvisí s účelem používání
  Hluboká korba  
  Možnost jízdy po nerovném terénu  

Konstrukce

Většina přepravních vozíků sestává z kovové konstrukce, jejíž součástí jsou vždy čtyři kola v různých velikostech, dle konkrétního typu vozíku. Ta mohou být v přední části otočná a vybavená brzdovým systémem. Většina modelů je vybavena ojí nebo držadlem, které usnadňují manipulaci s vozíkem. Samotná přepravní plocha by měla být vyrobena z pevných materiálů, které snesou i velké zatížení.

Víte, že…?

Mezi transportní vozíky patří rybářské vozíky, rudl, nebo stěhovací vozík.

Kola

Kola jsou důležitou součástí každého přepravního vozíku a jejich druh přímo ovlivňuje, zda bude možné s vozíkem jezdit pouze v interiéru nebo exteriéru, případně jestli zvládnou pouze rovný povrch ať už vevnitř nebo venku nebo budete moci s vozíkem vyjet i do náročnějších terénu.

Velká nosnost
Přepravní vozík B2B Partner Transportní plošina CT řídicí 8000 kg

Nosnost

Nosnost uvádí nejvyšší možnou hmotnost nákladu, kterou lze bezpečně přepravovat, aniž by došlo k poškození konstrukce vozíků. Údaje se liší u jednotlivých typů. Před nákupem transportního vozíku je tedy dobré si ujasnit, jak těžká břemena budete primárně převážet. Rozpětí hodnot se pak může pohybovat od cca 40 kg do 700 kg.

Víte, že…?

Kromě nosnosti se u vozíků, jejichž součástí je také korba zaměřte na hodnotu jejího objemu. Ta určuje množství případného nákladu. Objem korby se nejčastěji pohybuje v rozmezí 60 až 200 litrů podle její velikosti.

Materiál

Základním materiálem pro výrobu transportních vozíků je bezesporu kov. Nejčastěji se pak používá ocel nebo hliník, případně jeho kombinace. Z těchto materiálů bývá vyrobena konstrukce vozíků.
Z dalších materiálů se dále používá:

Skládací
Přepravní transportní vozík HABYS
  • Dřevo
  • Plast
  • Textilie

Tyto materiály zpravidla tvoří buď dno vozíků nebo korby, případně další komponenty. Použitý materiál přímo ovlivňuje nosnost vozíků, ale také jejich životnost.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce transportních vozíků patří např. Manuflex, Biedrax, B2B Partner nebo Variofit.
Jejich cena se pak dle typu vozíku, jeho velikosti nebo např. výrobního materiálu a účelu používání pohybuje v rozmezí od několika set korun až do částek přesahujících desítky tisíc korun.

Otázky a odpovědi

Co vše mohu pomocí transportního vozíku převážet?

Transportní vozíky slouží zejména k přepravě objemného nebo nadměrného nákladu. Ten se může lišit s ohledem na konkrétní typ vozíku. Některé modely jsou univerzálnější, jiné mají přesně dán účel používání.

Jaké parametry jsou u transportních vozíků nejdůležitější?

V první řadě si ujasněte, k čemu vozík primárně potřebujete. Pak vyberte nejvhodnější typ. S ohledem na náklad je jedno z hlavních kritérií pro výběr nosnost, případně samotná velikost vozíku nebo jeho korby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.