Umyvadlo

Funkční i pěkné.

ca. 600 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 9 500 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 4 900 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 3 400 CZK

Jak vybrat umyvadlo

Umyvadlo je po vaně nejzajímavějším koupelnovým doplňkem, proto je třeba věnovat mu dostatečný čas na jeho výběr. Před samotným rozhodováním myslete na prostor, který pro umyvadlo máte, ale také se zaměřte na design či praktičnost. Je hezké pyšnit se kvalitním vytříbeným kouskem, ale můžete se stát i jeho otrokem a neustále ho budete muset čistit. Dnes vám představíme jednotlivá provedení a tipy co vybrat a čemu se naopak vyhnout.

Umyvadlo je nedílnou součástí každé koupelny a mělo by ladit s ostatním sanitárním vybavením, ale to bývá někdy problém. Každý host, který k vám přijde na návštěvu, přehlédne jakoukoli designovou věc, ale umyvadlo použije vždy, pokud navštíví vaši koupelnu či toaletu.

Typy umyvadla

Ať už na internetu nebo v koupelnovém studiu, vždy narazíte na velké množství nádob. Jak se v nich jednoduše zorientovat a vybrat to správné pro váš domov, vám přiblížíme na následujících řádcích. Základní poučka praví, že umyvadlo musí být tak velké, abyste si bez problému umyly obě ruce, aniž byste nacákali vodu ven.

Klasické
AQUALINE OVAL TP040
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Klasické závěsné umyvadlo

Nejrozšířenějším a stále a populárním kouskem je závěsné umyvadlo. Již z názvu je jasné, že se umisťuje, tedy zavěsí, na zeď. Sifon může být odkrytý nebo schovaný za nohou. Díky stálé oblíbenosti je dobře cenově dostupný a vybere si opravdu každý.

Zápustné umyvadlo

Zápustné umyvadlo je ideální do velkých koupelen, kdy je nádoba usazena do desky. Vynikají různými tvary v několika barevných odstínech. Podle prostorových možností lze umístit i dvě umyvadla vedle sebe. Je praktické na úklid, ale při montáži dbejte na důkladné utěsnění spojů, aby vám voda nezatékala tam, kam nemá.

Tento typ umyvadla lze zapustit celé až po okraj nebo jen částečně. To oceníte zejména v případě, kdy chcete využít volný prostor pod umyvadlem. Zároveň umyvadlo, které je zapuštěno jen do poloviny není časté, proto vaše koupelna může mezi ostatními vynikat. Bohužel ale to má své nevýhody, jelikož se mezi deskou a nádobou může usazovat nečistota.

Rohové
LAUFEN Pro H8169560001041
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Umyvadlo na desku

Hitem posledních let je umyvadlo, které se pokládá na desku, které disponuje velkým prostorem pro odložení mýdla či zubních kartáčků. Tento typ je nejvíce variabilní, co se týče tvaru umyvadla. Vybírat můžete z hranatých, kulatých či oválných tvarů, ale také i z některých unikátních designových kousků.

Umyvadlo na desku se na rozdíl od ostatních liší dalším dělením:

 • Jednootvorové umyvadlo: Slouží pro upevnění baterie přímo do umyvadla.
 • Bezotvorové umavadlo: Takový typ nemá otvor pro vodovodní baterii. Ta musí být umístěna na stěně či v desce.
 • Umyvadlo s přepadem: Přepad je bezpečnostní prvek před vytopením domácnosti, pokud některý z návštěvníků či členů rodiny zapomene uzavřít kohoutek.
 • Umyvadlo bez přepadu: Je od pohledu hezčí, jelikož nemá otvor pod vodovodní baterií. Nicméně to může být z hlediska přetečení umyvadla problém. Proto doporučujeme pořídit neuzavíratelný odtok.
Dvojumyvadlo
Ravak Natural Duo 1200 XJO01212000
ca. 9 500 CZK
Aktuálni cena

Nábytkové umyvadlo

Takové umyvadlo poznáte podle skříňky, která je jeho součástí a je umístěna pod ním. Počítejte však s tím, že prostor ve skříňce bude omezen díky sifonu, nicméně na uskladnění základních hygienických potřeb, je toto provedení ideální.

Plánujete-li si tento typ pořídit, pamatujete na základní věc. Umyvadlo kupujte vždy se skříňkou, ačkoli je to dražší než pořídit oba kusy zvlášť. Nicméně oba kusy nikdy nedáte tak dokonale dohromady jako prodávaný kus, pokud si ovšem skříňku nenecháte udělat od truhláře na míru.

Dvojumyvadlo

Pokud u vás každé ráno panuje boj o koupelnu a máte dostatek volného místa, nebojte se sáhnout po dvojitém umyvadle. Jeho výhodou je velká odkládací plocha a vlastní prostor pro ranní hygienu.

Přírodní kámen
Triomini Lapis LA4040LB
ca. 5 000 CZK
Aktuálni cena

Umývátko

Poslední samostatnou kapitolou jsou malá umyvadla vhodná do stísněných koupelen nebo také na oddělenou toaletu, aby vaše návštěva nemusela chodit do koupelny, kde zrovna třeba nemáte uklizeno.

Víte, že…?

Před výběrem nového umyvadla se rozmyslete, zda budete chtít umístit baterii do zdi nebo bude zapuštěna v umyvadle. Podle toho bude nutné připravit vaši koupelnu.

Typ umyvadla Výhody Nevýhody
Klasické závěsné umyvadlo úspora místa nevzhledný sifon
  cenově nejdostupnější  
Zápustné umyvadlo praktické na úklid horší při poruše či výměně umyvadla
    potřeba pevné desky
Umyvadlo na desku moderní provedení potřeba volného prostoru a pevné desky
  velký výběr tvarů  
Nábytkové umyvadlo ucelený vzhled dražší varianta
  možnost uskladnění hygienických potřeb  
Dvojumyvadlo ideální do velkých domácností potřeba velkého volného prostoru
  větší odkládací plocha  
Umývátko vhodné do malého prostoru malý prostor pro mytí
  levné řešení  

Tvar umyvadla

Nejběžnějším a základním tvarem je oválné provedení. To je připisováno spíše k retro designu. Do moderních koupelen se doporučují hranatá, obdélníková umyvadla. Nesmíte však zapomenout ale na stejné provedení vany. Aby se větší umyvadlo vešlo i do malých koupelen, prodávají se rohová umyvadla, která nejčastěji disponují velkou odkládací plochou. Ta se mohou umístit i nad vanu.

Ruční práce
Sapho MURANO BLU AL5318 65
ca. 4 900 CZK
Aktuálni cena

Rozměry umyvadla

Od různých tvarů se nyní přesuneme k jeho rozměrům. Z hlediska vašeho volného prostoru pro umístění nového umyvadla je třeba sledovat jeho šířku, ale z důvodu praktičnosti sledujte i jeho hloubku. Pokud si totiž budete umývat ruce v příliš mělké nádobě, zcela určitě nacákáte vodu všude kolem a bude na vás místo zábavy čekat úklid.

Ještě, než se půjdete porozhlédnout po vašem novém umyvadle, přinášíme přehled umyvadel s jejich šířkou a případně i hloubkou, není-li různá:

 • Velké umyvadlo: šířka 80–100 cm
 • Běžné umyvadlo: šířka 50–65 cm, hloubka 45–50 cm
 • Malé umyvadlo: šířka 50 cm
 • Umývátko: šířka 35 cm, hloubka 20 cm
Bezbariérové
Jika MIO H8137140001091
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Aby umyvadlo nepřekáželo a nijak nebránilo vašeho pohybu v koupelně, počítejte vždy s volným prostorem před umyvadlem minimálně 70 cm. Naopak běžná výška pro osazení umyvadla je 85 cm.

Výrobní materiál

Umyvadlo, je taková část vybavení, kterou neměníte každý den, ale počítáte s životností na dlouhou dobu. Je tedy nutné vybrat materiál, který odolá poškrábání či pádu jiného předmětu na okraj nádoby. Nejčastěji používaným materiálem je keramika, která je také díky tomu cenově přijatelná. Dalšími používanými materiály však jsou sklo, přírodní kámen, dřevo a nerez. My se na každý materiál podíváme podrobněji.

Keramika

Základní keramické umyvadlo je v bílé barvě s oválným tvarem. Tento typ je na trhu nejrozšířenější a nejlevnější. Vybírat ovšem můžete i z několika barev v pastelovém provedení a různých tvarů, ovšem cena se již podle požadavků bude navyšovat.

Kulaté
Duravit Architec 0319270000
ca. 3 400 CZK
Aktuálni cena

Sklo

Nechcete-li být otrokem umyvadla, vyhněte se mu obloukem. Sklo je krásný materiál pro umyvadlo, ale jednak je křehké, tedy náchylné k poškození, ale zároveň, aby bylo pořád krásné, je třeba o něj pravidelně pečovat. Tvrdá voda se se skleněným povrchem rozhodně nekamarádí.

Přírodní kámen

Pod označením přírodní kámen se skrývá mramor, žula, korál, travertin či modrý kámen. Upevnění kamenného umyvadla není jednoduché vzhledem k jeho hmotnosti. Je potřeba mít připravenou dostatečnou oporu pro jeho uchycení.

Dřevo

„Návrat ke kořenům“, tak by se dalo označit dřevěné umyvadlo. Naši předci se dříve oplachovali jen ve vědru s vodou. Ale v dnešní době se dřevěná koupelna stává oblíbenou, jelikož dřevo je na pohled příjemné, ale také teplé. Počítejte však s vysokými náklady, jelikož toto provedení je ze všech nejdražší.

Nerez

Nerez je vysoce odolným materiálem, proto se dodnes používal převážně v kuchyních, ale postupně získává popularitu i v koupelnách. Udržet však stále lesklý povrch bude vyžadovat vaši pravidelnou péči.

Nejznámější značky

Značka je jen třešinkou na dortu. Nejdůležitější bude vždy použitý materiál, typ umyvadla podle prostorových možností a jeho tvar. Abychom vás však o tuto část neochudili, představíme nejprodávanější značky.

 • Cersanit: Je členem skupiny značek Cersanit Group a poskytuje sanitární nábytek do koupelny v rámci ISO požadavků.
 • Grohe: Přední světový výrobce sanitárního vybavení z Neměcka, který získal již více než 240 ocenění za design.
 • Aqualine: Kvalitní, ale přesto cenově dostupné produkty do koupelny. Ne nadarmo mají slogan: „Koupelny za ceny, které potěší“.
 • JIKA: Lídr na českém trhu již od roku 1878, kdy vznikl první evropský závod na výrobu sanitární keramiky.

Cena

A abychom dnešního rádce měli kompletního, uzavřeme ho jako obvykle cenovým rozpětím. Představili jsme vám typy umyvadel, jeho výrobní materiál, který nám do ceny bude nejvíce vstupovat ve vyšší kategorii, ale také značky, s kterými se na našem trhu setkáte.

Cena do 999 Kč.

Obyčejný základní keramický kousek pořídíte již od 500 Kč. Bude se jednat o klasické oválné bíle umyvadlo s přepadem a otvorem pro baterii. Jeho šířka bude 50 cm a hloubka 40 cm. V této cenové kategorii však seženete i malá umývátka, vhodná na samostatné toalety.

Cena od 1 000 Kč do 2 999 Kč

Stále budete vybírat z umyvadel vyrobených z bílé keramiky. Ovšem již z větších rozměrů a různých tvarů, včetně nábytkového umyvadla. Někteří prodejci nabízí k prodeji umyvadlo včetně sifonu. Nezapomeňte si tedy zkontrolovat co všechno vámi zakoupené umyvadlo obsahuje, ať nejste nakonec překvapeni.

Cena nad 3 000 Kč

Nad 3 000 Kč bez problémů pořídíte velká dvojumyvadla vyrobená s keramiky. Setkáte se však již i s umývátky, která jsou vyrobené z mramoru či jiného přírodního kamene.

Pro zajímavost doplňujeme, ze umyvadla lze pořídit s cenou více jak 60 000 Kč. Ta nejčastěji bývají vyrobena z teakového dřeva. Nebo také mramor v kombinaci se dřevem či z nerezu. Mnohdy se nejedná jen o nádobu, která je připevněna k desce nebo do zdi, ale naopak mají svou vlastní nohu a dají se nazývat jako „volně stojící umyvadla“.

Jméno
Klasické
Rohové
Dvojumyvadlo
Přírodní kámen
Ruční práce
Bezbariérové
Kulaté
Image
Produkt
AQUALINE OVAL TP040
LAUFEN Pro H8169560001041
Ravak Natural Duo 1200 XJO01212000
Triomini Lapis LA4040LB
Sapho MURANO BLU AL5318 65
Jika MIO H8137140001091
Duravit Architec 0319270000
Barva
bílé
bílé
bílé
světle béžové
modré
bílé
bílé
Materiál
keramika
keramika
mramor
přírodní kámen
sklo
keramika
keramika
Šířka
390 mm
350 mm
1200 mm
400 mm
400 mm
640 mm
Výrobce
Aqualine
Laufen
Ravak
Sapho
Jika
Duravit
Hloubka
230 mm
350 mm
450 mm
400 mm
550 mm
Typ umyvadla
na stěnu
rohové
dvojumyvadlo
bezbariérové
zápustné
Výška
155 mm
140 mm
140 mm
130 mm
165 mm
Instalace
závěsné
do nábytku
k postavení
závěsné
Otvor pro baterii
uprostřed
Cena ca. 600 CZK ca. 1 900 CZK ca. 9 500 CZK ca. 5 000 CZK ca. 4 900 CZK ca. 1 500 CZK ca. 3 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena