Malé umyvadlo

Do koupelny i na zahradu.

ca. 2 100 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 4 300 CZK

Jak vybrat malé umyvadlo

  • Koupelna je nedílnou součástí každého bytu či domu. To jaký nábytek do ní vyberete, určuje zejména její velikost.
  • V případě opravdu malých koupelen je efektivní vybavení velmi důležité.
  • Základem bude pravděpodobně sprchový kout a umyvadlo menších rozměrů.

Typy

Ať už malá nebo velká umyvadla, všechna lze rozdělit do několika základních typů.

Závěsná

Jedná se o klasický a velmi jednoduchý typ umyvadla. Princip spočívá v přímém zavěšení na zeď koupelny. Doporučuje se jeho doplnění podstavcem. Ten má jednak praktickou, ale hlavně estetickou funkci, zakrývá totiž odpad i přívodní potrubí vedoucí k umyvadlu.

Z kamene
Umyvadlo z přírodního říčního kamene The Lavabo Cut – malé

Zápustná

Tato umyvadla jsou určená k zapuštění do koupelnového nábytku, zejména skříněk. U zápustných umyvadel lze rozlišit dva typy:

  • S úplným zapuštěním
  • S částečným zapuštěním – tato varianta zajišťuje větší úložný prostor ve skříňce pod umyvadlem

Variantou zápustných umyvadel jsou tzv. umyvadla nábytková, která jsou přímo určena pro osazení do koupelnového nábytku, který je často i jeho součástí.

Stylové
Indera The Lavabo Cut 62943 Umyvadlo z přírodního říčního kamene – malé

Na desku

Zde se již jedná o designovou záležitost. Umyvadlo se nezapouští, ale usadí se seshora na desku zpravidla koupelnové skříňky. Tato deska pak nabízí poměrně velký prostor, který využijte na odkládání nejrůznějších věcí.

Rohová

Umyvadla vhodná do koupelen, kde je nutné bojovat s každým centimetrem. Rohový nábytek obecně šetří prostor právě tím, že využijete jinak hluchá místa v rozích místností. Rohová umyvadla se vyrábí v několika variantách, nejčastěji jako závěsná nebo zápustná.

Umývátka

Specifická skupina opravdu malých umyvadel, která jsou vhodná do nejmenších místností. Spíše než v koupelně na ně narazíte na samostatných toaletách. Velmi často se vyrábí v rohové variantě.

Moderní
Umyvadlo z přírodního kamene SINK FOSSIL- malé

Materiál

Základní vlastností materiálu na výrobu umyvadel by měla být jeho odolnost vůči mechanickému poškození (poškrábání, odolnost vůči nárazu atd.). Tento parametr ale nesplňuje úplně každý materiál, ze kterého se umyvadla vyrábí.

Materiál Popis
Keramika Klasický a pravděpodobně nejčastěji používaný materiál na výrobu umyvadel. Vyrábí se v základní bílé barvě a několika zejména pastelových odstínech. Jako výhody jsou uváděny snadná údržba a vysoká odolnost vůči poškození. Nesporná je také jeho estetická hodnota. Patří mezi levnější z nabízených variant.
Kámen Nejčastěji narazíte na mramor, ale používá se také žula, korál, travertin a modrý kámen. Umyvadla se vyznačují vysokou kvalitou a atraktivním designem. Počítat musíte s vyšší hmotností, které je nutné přizpůsobit např. uchycení umyvadla.
Sklo Umyvadla ze skla jsou luxusní, designové výrobky s vysokou estetickou hodnotou. Mezi nevýhody patří křehkost materiálu a také náročnost na jeho údržbu.
Nerez Odolný materiál, který je ale náročnější na údržbu. Častěji než v koupelnách najdete tato umyvadla jako součást kuchyní. Umyvadla mají zpravidla funkční, jednoduchý vzhled.
Dřevo Jedná se o vysoce designovou záležitost. Tato umyvadla patří mezi nejdražší z nabízených možností. Kromě stálých klimatických podmínek vyžaduje tento materiál také pravidelnou údržbu.

Velikost

Pokud bojujete s malým prostorem a potřebujete opravdu malé umyvadlo, bude tento parametr jeden z rozhodujících při jeho výběru. Za malá umyvadla jsou považovány následující možnosti:

  • Umývátka – šířka se pohybuje kolem 32 cm, hloubka je pak udávána 20 cm
  • Klasická malá umyvadla mají šířku do cca 50 – 55 cm a hloubku kolem 45 cm
Klasické
Malé umyvadlo ATLAS bílé

Při výběru nezapomínejte na dostatek prostoru kolem umyvadla. Po stranách by mělo zůstat volné místo alespoň 10 cm (netýká se rohových modelů) a před umyvadlem se uvádí 60 – 80 cm, což zajistí pohodlný přístup a jeho používání.

Vzhled

O celkovém vzhledu umyvadel rozhoduje jejich tvar, dále použitý materiál, který souvisí s barvou, ale také způsob ukotvení umyvadla.
Umyvadla se v současné době vyrábí v nejrůznějších tvarech. Ten klasický u malých umyvadel a především umývátek dominuje, ale zcela jistě najdete i umyvadla oválná nebo ve tvaru obdélníku. Pokud zvolíte jinou než bílou barvu, je vhodné ji v interiéru zopakovat např. na vaně. To se samozřejmě týká i použitého materiálu. V současné době jsou velmi moderní umyvadla usazená na desce skříňky.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, vždy se snažte, aby jeho výběr korespondoval s celkovým vzhledem vaší koupelny.

Ceny a výrobci

Malá umyvadla vyrábí např. Villeroy & Boch, Laufen, Cersanit, Jika nebo Geberit.
Z hlediska ceny se nabízí opravdu široké rozpětí, které souvisí s celou řadou parametrů. Obecně se ceny za malá umyvadla pohybují v rozmezí od několika set korun do desítek tisíc. Ve spodní hranici najdete zejména klasiku, horní cenová relace nabízí luxusní modely umyvadel, u kterých je kladen důraz na špičkovou kvalitu a design.

Na záchod
Malé umyvadlo se standardním odpadem
  • Do 3000 Kč koupíte zejména umývátka a umyvadla klasického vzhledu, dominují varianty nástěnných, ale samozřejmě narazíte i na umyvadla nábytková nebo na desku; Z materiálu převažuje keramika, ale také mramor
  • 3000 Kč až 10000 Kč – tato cenová kategorie nabízí rozmanitost jak v tvarech, barevných variantách, tak ve výběru materiálu
  • Od 10000 Kč – umyvadla pro náročné, vyznačují se zajímavým designovým provedením, převažují modely do nábytku nebo na desku, ale také volně stojící umyvadla.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat malé umyvadlo?

Než se rozhodnete pro konkrétní typ umyvadla, promyslete také, jak chcete umístit vodovodní baterii – zda přímo na umyvadlo nebo do stěny nad něj. Podle toho pak můžete volit ze dvou typů a to umyvadla s otvorem nebo bez otvoru na baterii.

Na co ještě nezapomenout?

Při výběru nezapomínejte na dostatek prostoru kolem umyvadla. Po stranách by mělo zůstat volné místo alespoň 10 cm (netýká se rohových modelů) a před umyvadlem se uvádí 60 – 80 cm, což zajistí pohodlný přístup a jeho používání.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.