18 nejlepších vařičů na bombu 2023

Do kempu i na chalupu.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Yate Camping K620
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat vařič na bombu

  • Vařič na bombu je určen do míst, kde není standardní přívod plynu, případně ani elektrické energie
  • Bomba bývá těžší a není tak přímo určena k neustále manipulaci či na cesty.
  • Vždy je dobré před výběrem zjistit maximální výkon a také spotřebu vařiče na bombu.

Vařič na bombu - náš výběr

Plynové vařiče na 10kg bombu

Kempingové vařiče na 2kg bombu

Turistické vařiče na bombu

Jetboil FLASH
přečíst recenzi
Výrobce: Jetboil
Výkon: 2600 W
Hmotnost: 371 g
Sety: ano
Campingaz Bleuet Micro Plus + CV 300 Plus
přečíst recenzi
Výrobce: Campingaz
Výkon: 1300 W
Hmotnost: 180 g
Typ paliva: plynové
MSR PocketRocket Deluxe
přečíst recenzi
Výrobce: MSR
Výkon: 3200 W
Hmotnost: 83 g
Typ paliva: plynové
Jetboil Minimo
přečíst recenzi
Výrobce: Jetboil
Výkon: 1750 W
Hmotnost: 415 g
Typ paliva: plynové
Pinguin Aura
přečíst recenzi
Výrobce: PINGUIN
Výkon: 1150 W
Hmotnost: 485 g
Typ paliva: plynové
Zobrazit kompletní nabídku vařičů na bombu

Jak vybrat vařič na bombu

Kdy se bude hodit

Vařič na bombu je ideálním pomocníkem například při kempování, do chat a chalup, případně do vašeho karavanu. Jinými slovy všude tam, kde potřebujete mít přívod plynu na vaření, ale běžná přípojka nemůže být k dispozici. Plynová bomba toto řeší a poskytne vám dostatečný komfort v rámci možností.

V prvé řadě je proto nutné promyslet si záměr využívání, který vám pomůže se rozhodnout, na jaké konkrétní modely vařičů na bombu se zaměřit. Lišit se totiž může nejen velikost bomby, ale například také výkon, spotřeba a nebo počet ploch na vaření.

Vařič na bombu
Yate Camping K620

Rozdělení

Při výběru vařiče na bombu je rozhodující, pro jaký účel a kde budete chtít vařič na bombu využívat. Mezi speciální typ patří i dřívkáč.

Turistický vařič

Nabízí se řešení pro turisty, kteří jedou například na delší dobu do přírody a přijde jim vhod, že bude vařič na bombu poměrně skladný a lehký. V tomto případě sáhnou po co nejmenších bombách, které opět nebudou představovat velkou zátěž, například v krosně.

Kempingový vařič

V případě kempingový vařičů na bombu je výběr výrazně pestřejší, neboť se obvykle nepočítá s tím, že byste tento druh vařiče častěji přesouvali. Mohou tak být výrazně větší, například i víceplotýnkové. Samozřejmostí je i větší bomba, které delší dobu udrží. Tento druh vařičů na bombu se tak hodí nejen do chatek, ale i do chalup a využívá se též v případě karavanů.

Plynové vařiče na 10kg bombu
Meva Orlík 2317B

Výkon

V případě vařiče na bombu je klíčová rychlost ohřevu, která je úze spjata se samotným výkonem vařiče na bombu. Ten se u těchto vařičů pohybuje v rozmezí od 1 300 Wattů do 4 000 Wattů. Samotný výkon bývá možné velmi jednoduše regulovatelný otočným knoflíkem, případně páčkou, která se nachází přímo na vařiči. Při výběru vhodného výkonu vždy zvažte, jak často a co budete na vařiči na bombu připravovat.

Spotřeba

Spotřeba plynu u vařiče na plynovou bombu je udávána g/h a je závislá nejen na průtoku plynu, ale současně také na velikosti trysky, odkud plyn proudí.

Hmotnost

Velmi důležitá u vařičů na bombu také hmotnost. Lze říci, že nejmenší vařiče na bombu mívají hmotnost kolem 1 kilogramu, avšak počítejte, že nejsou určené na nějaké velké vaření, neboť bombu tak dlouho nevydrží a musí se měnit. Běžně se tak může hmotnost vyšplhat i k hranici 10 kilogramů, což jsou již velké bomby, které vydrží dle stylu používání i například více než týden.

Kempingové vařiče na 2kg bombu
Meva PICAMP 2136
Výhody vařičů na bombu Nevýhody vařičů na bombu    
snadné zapálení plamene špatný odhad zůstatku plynu v bombě    
jednoduché ovládání dražší výměna bomby    
existují i poměrně lehké modely občas hůře odolávají větru    
bývají skladné nesvědčí jim velmi nízké teploty    
řeší vaření na místech bez přípojek plynu

Víte, že…?

Při využívání vařiče na bombu se soustřeďte na to, aby byl například hrnec přesně velký jako plotýnka. Díky tomu se bude veškerá energie soustředit na ohřev nádoby, čímž ušetříte čas i samotný plyn.

Ceny

  • Základní typy vařičů na bombu jsou cenově velmi dostupnou záležitostí. Můžete je pořídit například již od hranice 500 Kč, avšak jde o menší typy, které nejsou určeny na žádné velké vyvařování. Pochopitelně se cena vztahuje na samotný vařič, ke kterému je nutné dále dokoupit bombu.
  • Pokud chcete na bombě pravidelněji vařit, hledejte vařiče, jejichž vrchní plocha již připomíná plotýnku a ve výsledku je možné na ni pohodlně položit i větší hrnec. Tyto modely se nabízejí zhruba za 1 500 Kč.
  • Do chalup nebo karavanů se hodí převážně dvouplotýnkové vařiče na bombu, které vzdáleně připomínají malé sporáky, avšak jsou napájeny právě plynem z bomby. Tyto typy se nabízejí přibližně od 2 000 Kč. Výjimečně se lze setkat i s modely disponujícími čtyřmi plotýnkami, zde je však již cena kolem 4 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vařič na bombu?

Vařič na bombu vždy vybírejte dle primárního určení. Pokud bude sloužit na chalupě nebo karavanu, je pro vás primární dlouhá výdrž, přičemž hmotnost a rozměry tak důležitou roli nemusí hrát. Naopak potřebujete-li jeho umístění častěji měnit, zvažte spíše menší model s nižší spotřebou.

Čemu věnovat při výběru pozornost?

Rozhodně se zaměřte na výkon, od kterého se odvíjí rychlost, za kterou například uvaříte jídlo. Od výkonu se však dále odvíjí i spotřeba. Pokud budete chtít mít vařič na bombu pohyblivý, rozhodně není zanedbatelná hmotnost.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku vařičů na bombu