Nejlepší vinotéky 2025 a jak vybrat
Dopřejte Vašemu vínu skvělé podmínky pro zrání.
Jak vybrat vinotéku
- Vinotéka je lednice určená pro chlazení vína.
- Jednotlivé modely se pak od sebe liší např. počtem lahví, které lze do vinotéky uložit nebo různými doplňkovými funkcemi.
- Pokud si potrpíte na opravdu správně vychlazeném víně a nemáte oblíbený pouze jeden typ, můžete se zaměřit na vícezónové modely, které umožňují chlazení různých typů vín současně.
Vinotéka - náš výběr



Vestavné vinotéky





Dřevěné vinotéky



Volně stojící vinotéky


Malé vinotéky




Jak vybrat vinotéku
Typy vinoték
V prvé řadě je třeba si uvědomit, kam budete chtít vinotéku umístit. Jednak ji můžete nechat jako volně stojící, ale také ji lze i zabudovat například do kuchyně.
Vestavné vinotéky
Bývají nejčastěji umístěny v kuchyních u ostatních spotřebičů. Z hlediska designu se tedy při výběru stačí zaměřit na přední část. Aby vinotéka dokonale zapadla do vašeho interiérů, nabízí výrobci mnoho typů provedení od průhledného skla až po tmavé kouřové.

Diskrétní vinotéka, iStock /surachetsh
Volně stojící vinotéky
Výhodou volně stojícího spotřebiče je její umístění kamkoliv v domácnosti. Jediné co kvalitní vinotéka potřebuje, je dostatek prostoru za ní, aby docházelo k správnému fungování chlazení. Může být rovněž i designovým kouskem, proto si zaslouží dobré místo. Díky velkému rozsahu provedení přes plast, nerez až po imitaci dřeva si můžete vybrat opravdu krásný doplněk, který oživí i váš obývací pokoj.
Kapacita
Kapacita přístroje je velmi často udávána podle počtu lahví nebo můžete narazit i na údaj značený v litrech, proto při výběru zvažte, kolik lahví vína budete potřebovat chladit.
- Malé vinotéky: Na trhu narazíte i na takový typ, který je pouze na jednu lahev. S označením „malé“ se setkáte u vinoték, které pojmou až 8 lahví vína.
- Velké vinotéky: Neboli vinotéky vyšší třídy dokážou svoji kapacitou pojmout až 200 lahví vína, ideální tedy pro menší vinařství bez možnosti podsklepení.
Police
Vinotéka svým vzhledem připomíná lednici. Uvnitř jsou umístěny police a víno se uchovává ve vodorovné poloze. Občas bývá kapacita udávána rovněž podle počtu vín na jednu polici, ty jsou dodávány ve dvou variantách:
- Kovové police: Tvar je podobný tomu, s kterým se můžete setkat u některých typů lednic. Oproti druhému provedení jsou díky nízkým nákladům na výrobu cenově dostupnější.
- Dřevěné police: Ideální volba, pokud chcete, aby vinotéka byla designovou ozdobou vašeho domova. Jejich pořizovací cena je sice dražší, ale koupí určitě neprohloupíte, jelikož dřevo na rozdíl od chromu, dokáže udržet ideální vlhkost. Můžete vybírat i z několika dekorů, kterými jsou nejčastěji dub, buk, třešeň, ale také i teak.

Vinotéka s dřevěnými policemi, iStock / Media Whalestock
Víte, že…?
Při koupi doporučujeme podívat se i na vinotéky, které mají k dispozici uchování otevřené láhve či karafy ve svislé poloze, abyste mohli bez problému uchovat i nedopité víno.
Chladící zóny
Často označováno i jako „počet zón“. Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů z hlediska vašeho oblíbeného nápoje. Máte rádi jen bílé víno, nebo snad i červené a šumivé? I podle toho je třeba volit ideální přístroj přesně pro vaše potřeby.
Jednozónové vinotéky
Poznáte je podle toho, že u nich lze nastavit pouze jednu teplotu pro celou vinotéku. Jsou tedy vhodné zejména pro milovníky jednoho druhu vína. Pokud jsou však vaše chutě různorodé, doporučujeme pokračovat ve čtení na následující řádky. Výhodnou jednozonového spotřebiče, je hlavně jejich nízká cena.
Dvouzónové vinotéky
Přístroj je rozdělen na dva druhy zón, v kterých lze nastavit rozdílné teploty. Jestliže tedy máte v oblibě bílé víno a váš partner červené či naopak, je toto řešení pro vás jasnou volbou.
Vícezónové vinotéky
Princip chlazení u vícezónových vinoték spočívá v rozdělení do několika zón s možností nastavení různých teplot. Můžete tak například do horních polic umístit bílé víno, do středu červené víno a na dno víno šumivé. Setkat se však můžete i s modely, bez oddělených zón, které však fungují například tak, že jejich teplota v horní části jen nižší než v dolní. Proto můžete poskládat láhve s nápojem v následující pořadí: Červené víno, pak bílé a vespod, kde je teplota nejvyšší umístěn sekt.
S rozdělením do jednotlivých zón ovšem stoupají i cenové náklady. Jak jsme již uvedli, nejlevnější budou vinotéky jednozónové. U ostatních typů je počítat s několika tisícovými rozdíly.
Způsob chlazení
Chlazení je opět důležitý parametr, který úzce souvisí nejen s počtem zón. A aby to nebylo jednoduché, opět se budete muset rozhodovat mezi dvě způsoby chlazení. V současné době se na trhu setkáte s termoelektrickým článkem či kompresorem. Níže nabízíme tabulku pro porovnání obou variant.
Typ chlazení | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Termoelektrický článek | Ekologičtější varianta | Slabý výkon |
Minimální hlučnost | Vysoká spotřeba energie (až 24 hodin pro ideální nachlazení) | |
Nízká cena | ||
Kompresor | Lepší chladící výkon | Vysoká cena |
Nízká spotřeba energie (nachladí víno do 1h) | Vyšší hlučnost |
Spotřeba energie
Vinotéka patří mezi takové spotřebiče, které potřebují přísun energie po celý den, proto je třeba, abyste se při výběru nezapomněli podívat na energetický štítek, který je u každého výrobku. Na štítku naleznete následující informace: výrobce, model, energetická třída, roční spotřeba elektrické energie, maximální hluk a v neposlední řadě kapacita vinotéky.
Pro vás jsou důležité všechny parametry, ale nyní se věnujeme spotřebě energie. Doporučujeme sledovat parametr – elektrická třída. Ten poznáte podle velkých písmen, které jsou ve škále od A do F. Toto označení má mezinárodní charakter. Důležitý v případě, že byste se rozhodli pořídit si spotřebič ze zahraničí. Nejnižší spotřebu očekávejte u označení A. Toto písmeno bývá navíc ještě rozšířené o matematické znaménko plus (A+ nebo dokonce A+++).
Klimatická třída
Jestliže chcete zakoupit co nejúspornější produkt je třeba mimo jiné sledovat i klimatickou třídu. Tento údaj značí ideální teplotu v okolí vinotéky. Jednodušeji řečeno, čím vyšší je teplota v interiéru, tím je vyšší potřeba chlazení a bohužel i větší spotřeba elektrické energie. Klimatická třída je rozdělena do čtyř skupin s ideálním rozmezím okolní teploty v kladných stupních:
- Klimatická třída SN: od 10 °C do 32 °C
- Klimatická třída N: od 16 °C do 32 °C
- Klimatická třída ST: od 18 °C do 38 °C
- Klimatická třída T: od 18 °C do 43 °C
Dodatečné funkce
Aby byli spotřebiče uživatelsky nejpřijatelnější s vysokým komfortem, přichází výrobci na trh s několika speciálními funkcemi. Samozřejmě se sebelepšími vlastnostmi roste i celková cena výrobku. Nicméně doplňkové funkce nemusí zaručit ideální péči.
- Vnitřní osvětlení: Osvětlení i při zavřených dvířkách, které dá vaši vinotéce nový vzhled. Většinou je zabudovaná LED žárovka, která má dlouhou životnost a nespotřebovává tolik energie.
- LED displej: Slouží zejména k nastavení vnitřní teploty, ale může vám rovněž poskytnout informace o aktuální vlhkosti uvnitř vinotéky a jiné zajímavé informace.
- TouchLight: Inteligentní rozsvícení vinotéky při dotyku madla.
- UV filtr: Chrání obsah lahví před slunečním světlem, aby nedošlo k jeho znehodnocení.
- AntiBacteria: Antibakteriální ochrana, která hubí a odstraňuje nechtěné bakterie uvnitř vinotéky.
- Airfreshfilter: Zajišťuje stále čerstvý vzduch, který cirkuluje uvnitř spotřebiče.
- Superchlazení: Díky této funkci, můžete vychladit vaše oblíbené víno rychleji, než za standardních podmínek.
- Zámek: Zabraňuje otevření dětem, či jinými osobami, které by se neměli dostat k obsahu vinotéky.
Nejznámější značky
- Liebherr – Německá značka, založena v 50. letech minulého století. Jejich portfolio nabízí jednak produkty pro domácnost, ale i velké průmyslové stroje.
- NORDline – Ryze česká firma, která nabízí produkty s moderním designem a špičkovou kvalitou.
- Beko – Nabízí produkty do domácnosti. Sportovní fanoušci se s touto značkou můžou setkat mimo jiné i na dresech španělského fotbalového klubu FC Barcelona.
- Guzzanti – Opět německá značka, která si zakládá na líbivém designu za přijatelnou cenu.
Cena
V dnešním článku jsme vám představili, jak vybrat vinotéku. Nabídli jsme ty nejdůležitější parametry, na které je třeba se zaměřit, jelikož pořízení takového spotřebiče není levnou záležitostí, jak se za chvíli přesvědčíte.
Cena do 4 999 Kč
V naší první „nízké“ cenové kategorii se zaměříme na malé volně stojící vinotéky, které pojmou až 20 lahví vína. Chlazení je za pomoci termoelektrického článku s omezením pouze na jednu zónu. Spotřebič je vybaven pouze základními funkcemi a kovovými policemi.
Cena od 5 000 Kč do 14 999 Kč
Potřebujete-li chladit více lahví vína, jistě vás bude zajímat toto cenové rozpětí. Produkt dokáže pojmout až 50 lahví vína s chladícím článek. Díky dvouzónovému chlazení můžete již vložit dva druhy nápoje. Pokud byste raději zvolili chlazení kompresorem, počítejte s menší kapacitou. Rovněž můžete pořídit i menší vestavěné modely s energetickou třídou A nebo B.
Cena od 15 000 Kč
Pokud chcete, aby vaše vinotéka byla skvostem vaší domácnosti, můžete již vybírat z různých modelů s dřevěnými policemi a s řadou nadstandardních funkcí. Lze se již setkat i s typy, které dokážou pojmout až 200 lahví vína.
Víte, že…?
Jestli je vaším snem mít vlastní vinařství, počítejte s minimálními náklady 50 000 Kč, aby uskladněné víno neztrácelo kvalitu a spotřebič dokázal pojmout velké množství lahví.