Vrátek

Rychlé a snadné zvedání těžkých materiálů.

ca. 2 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 7 900 CZK
ca. 7 300 CZK
ca. 54 700 CZK

Jak vybrat vrátek

  • Vrátek je nejčastěji využíván na stavbách pro rychlé a především snadné zvedání těžkých materiálů.
  • Jeho výhodou je také velmi rychlá montáž a možnost jej během krátkého času přemístit.
  • Vrátek může být poháněn elektrickým motorem, ale existují také ruční typy osazené otočnou klikou.

Popis

Pojem vrátek nemusí už dnes být zcela všem známý. Vězte však, že jde o v základech vcelku jednoduchý nástroj pro zdvihání břemen, který je podobný jeřábu. V dnešních obchodech dokonce vrátek někdy naleznete pojmenovaný jako naviják. Součástí vrátku je navíjecí buben s lanem a následně také pohon, který velmi často zajišťuje elektrický motor. Pohon však může být i ruční a svěřený lidské síle, kdy rukou točíte klikou a pomocí bubnu s lanem zvedáte zavěšené břemeno.

Konstrukce

Nástroj zvaný vrátek může být v základu dělen dle své konstrukce, a to na dva základní typy.

Elektrický vrátek
Erba Elektrický vrátek 125/250 kg (ER-33252)
  • Může jít o pevný pozemní stroj, který bývá obvykle ukotvený k zemskému povrchu.
  • Vrátek ale může být i závěsný, kdy je umístěn na konstrukci, například trojnožce. Takové řešené se využívá například na stavbách.

Výhody

Vrátek v sobě skrývá hned několik výhod, které významným způsobem usnadňují práci. V prvé řadě je výhodou velmi rychlá a snadná montáž vrátku, a to prakticky kdekoliv. Díky tomu a většinou příznivé hmotnosti lze vrátek i v krátkém čase přemístit.

Typ

Ruční vrátek

Základním typem vrátku je rušní vrátek, což je jednoduché zařízení s kovou konstrukcí a pozinkovaným povrchem pro možnost i venkovního použití. Většinou je povrch ještě upraven ochranným nátěrem epoxidovou barvou. V konstrukci je připravené lano a ovládání zajišťuje klička. Na trhu naleznete nespočet modelů, které se mohou i výrazně lišit cenou. Ta stoupá s tím, jak roste nosnost zařízení. Modely s opravdu vysokou nosností, zpravidla kolem 1 000 kilogramů, jsou již vybaveny dvěma převody lišící se rychlostí pohybu lana.

Náhradní kladka
ERBA Kladka s hákem pro vrátek 200/400 kg, ER-33253 ERBA ER-e33253

Elektrický vrátek

Elektrický vrátek je v základu stejný jako vrátek ruční, ale o pohon se již nestará klika a lidská síla, ale většinou elektrický motor. Výkon těchto motorů se pohybuje kolem 1 kW a zpravidla disponují alespoň dvěma rychlostními stupni. Rychlost zvedání se pohybuje v nižších několika metrech za minutu. Spolehnout se můžete i na základní stupeň krytí, většinou IP54, který plně vyhovuje venkovním pracovním podmínkám.

Nosnost

Do kategorie důležitých parametrů spadá také nosnost elektrického vrátku, která udává, jak těžké břemeno můžete zdvihat. Běžně dostupné modely mívají nosnost v rozmezí od 150 do 300 kilogramů.

Víte, že…?

Nosnost elektrického vrátku lze navýšit, a to prostým doplněním vrátku o kladku. Ta dokáže nosnost zdvojnásobit, a ta se tak dostane klidně až k hodnotě 900 kilogramů, a to v případě poloprofesionálních vrátků. V případě skutečně profesionálních stavebních vrátků se nosnost může vyšplhat až na 2 000 kilogramů.

Kvalitní
PRAKTIK TOOLS Vrátek elektrický lanový naviják 500/1000kg PRAKTIK
Typ vrátku využití pohon
Ruční vrátek na stavbách i doma ruční přes kliku
Elektrický vrátek na stavbách motorem

Lano

Jelikož vrátek břemena tahá směrem do výšky, je neméně důležité i samotné lano a jeho délka. Vše snadno zjistíte, výrobce v případě lana uvádí jeho délku, případně maximální výšku zdvihu. Mějte na paměti, že u běžných elektrických vrátků se délka lana pohybuje v rozmezí od 5 do 10 metrů.

Ceny

Začněme ručním vrátky, která jsou z podstaty věci cenově dostupnější, neboť jde o celkově jednodušší zařízení.

  • Základní modely seženete už zhruba od 700 Kč. Jsou vybaveny jednou rychlostí a nosnost se pohybuje kolem 300 kilogramů.
  • Cena ručních vrátků následně stoupá s tím, jak se zvyšuje nosnost. Například při nosnosti 600 kilogramů se cena blíží hranici 1 500 Kč.
  • Nejdražší ruční vrátky stojí téměř 3 000 Kč a mají nosnost téměř 1 000 kilogramů. Navíc jsou vybaveny dvěma rychlostmi.
Dostupný
Elektrický vrátek 125/250 Kg, včetně kladky ERBA ER-33252

Elektrické vrátky bývají samozřejmě o něco dražší.

  • Základní typy s nosností mezi 100 až 150 kilogramy se prodávají za přibližně 2 000 Kč. – Z řady ještě běžně dostupných vrátků s motorem vychází modely s nosností kolem 900 kilogramů na 8 000 Kč.
  • Ještě cenově výše jsou pak profesionální vrátky s vyšší nosností. Jejich cena šplhá do nižších desítek tisíc korun.

Otázky a odpovědi

K čemu vrátek slouží?

Jedná se o zařízení ke zdvižení těžších břemen, které člověk zpravidla neunese sám. Břemena se vždy zdvihají až do výšky několika metrů, a to za pomocí speciálních lan. Vrátky mohou být určení, poháněné točením klikou, nebo se o pohon stará elektrický motor.

Jaká je nosnost vrátků?

Nosnost vrátků se může poměrně výrazně lišit. Začíná zhruba od hranice 100 kilogramů, ale může se vyšplhat až k 2 000 kilogramům. V případě motorem pohánění vrátků se nosnost navyšuje přidáním kladky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elektrický vrátek
Náhradní kladka
Kvalitní
Dostupný
Stavební
Image
Produkt
Erba Elektrický vrátek 125/250 kg (ER-33252)
ERBA Kladka s hákem pro vrátek 200/400 kg, ER-33253 ERBA ER-e33253
PRAKTIK TOOLS Vrátek elektrický lanový naviják 500/1000kg PRAKTIK
Elektrický vrátek 125/250 Kg, včetně kladky ERBA ER-33252
Stavební vrátek GEDA STAR 200 STANDARD
Cena ca. 2 500 CZK ca. 400 CZK ca. 7 900 CZK ca. 7 300 CZK ca. 54 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.