Jak vybrat vrátek
- Vrátek je nejčastěji využíván na stavbách pro rychlé a především snadné zvedání těžkých materiálů.
- Jeho výhodou je také velmi rychlá montáž a možnost jej během krátkého času přemístit.
- Vrátek může být poháněn elektrickým motorem, ale existují také ruční typy osazené otočnou klikou.
Vrátek - náš výběr
Ruční vrátky
Elektrické vrátky
Jak vybrat vrátek
Co je vrátek
Pojem vrátek nemusí už dnes být zcela všem známý. Vězte však, že jde o v základech vcelku jednoduchý nástroj pro zdvihání břemen, který je podobný jeřábu. V dnešních obchodech dokonce vrátek někdy naleznete pojmenovaný jako lanový naviják. Součástí vrátku je navíjecí buben s lanem a následně také pohon, který velmi často zajišťuje elektrický motor. Pohon však může být i ruční a svěřený lidské síle, kdy rukou točíte klikou a pomocí bubnu s lanem zvedáte zavěšené břemeno.
Konstrukce
Nástroj zvaný vrátek může být v základu dělen dle své konstrukce, a to na dva základní typy.
- Může jít o pevný pozemní stroj, který bývá obvykle ukotvený k zemskému povrchu.
- Vrátek ale může být i závěsný, kdy je umístěn na konstrukci, například trojnožce. Takové řešené se využívá například na stavbách.
Výhody
Vrátek v sobě skrývá hned několik výhod, které významným způsobem usnadňují práci. V prvé řadě je výhodou velmi rychlá a snadná montáž vrátku, a to prakticky kdekoliv. Díky tomu a většinou příznivé hmotnosti lze vrátek i v krátkém čase přemístit.
Typ
Vyvírat můžete mezi ručním nebo elektrickým vrátkem:
Ruční vrátek
Základním typem vrátku je rušní vrátek, což je jednoduché zařízení s kovou konstrukcí a pozinkovaným povrchem pro možnost i venkovního použití. Většinou je povrch ještě upraven ochranným nátěrem epoxidovou barvou. V konstrukci je připravené lano a ovládání zajišťuje klička. Na trhu naleznete nespočet modelů, které se mohou i výrazně lišit cenou. Ta stoupá s tím, jak roste nosnost zařízení. Modely s opravdu vysokou nosností, zpravidla kolem 1 000 kilogramů, jsou již vybaveny dvěma převody lišící se rychlostí pohybu lana.
Elektrický vrátek
Elektrický naviják je v základu stejný jako vrátek ruční, ale o pohon se již nestará klika a lidská síla, ale většinou elektrický motor. Výkon těchto motorů se pohybuje kolem 1 kW a zpravidla disponují alespoň dvěma rychlostními stupni. Rychlost zvedání se pohybuje v nižších několika metrech za minutu. Spolehnout se můžete i na základní stupeň krytí, většinou IP54, který plně vyhovuje venkovním pracovním podmínkám.
Typ vrátku | využití | pohon |
---|---|---|
Ruční vrátek | na stavbách i doma | ruční přes kliku |
Elektrický vrátek | na stavbách | motorem |

Výhodou elektrického vrátku je jednoduché ovládání
Nosnost
Do kategorie důležitých parametrů spadá také nosnost elektrického vrátku, která udává, jak těžké břemeno můžete zdvihat. Běžně dostupné modely mívají nosnost v rozmezí od 150 do 300 kilogramů.
Víte, že…?
Nosnost elektrického vrátku lze navýšit, a to prostým doplněním vrátku o kladku. Ta dokáže nosnost zdvojnásobit, a ta se tak dostane klidně až k hodnotě 900 kilogramů, a to v případě poloprofesionálních vrátků. V případě skutečně profesionálních stavebních vrátků se nosnost může vyšplhat až na 2 000 kilogramů.

Vrátky se liší svojí nosností
Lano
Jelikož vrátek břemena tahá směrem do výšky, je neméně důležité i samotné lano a jeho délka. Vše snadno zjistíte, výrobce v případě lana uvádí jeho délku, případně maximální výšku zdvihu. Mějte na paměti, že u běžných elektrických vrátků se délka lana pohybuje v rozmezí od 5 do 10 metrů.
Ceny
Začněme ručním vrátky, která jsou z podstaty věci cenově dostupnější, neboť jde o celkově jednodušší zařízení.
- Základní modely seženete už zhruba od 700 Kč. Jsou vybaveny jednou rychlostí a nosnost se pohybuje kolem 300 kilogramů.
- Cena ručních vrátků následně stoupá s tím, jak se zvyšuje nosnost. Například při nosnosti 600 kilogramů se cena blíží hranici 1 500 Kč.
- Nejdražší ruční vrátky stojí téměř 3 000 Kč a mají nosnost téměř 1 000 kilogramů. Navíc jsou vybaveny dvěma rychlostmi.
Elektrické vrátky bývají samozřejmě o něco dražší.
- Základní typy s nosností mezi 100 až 150 kilogramy se prodávají za přibližně 2 000 Kč.
- Z řady ještě běžně dostupných vrátků s motorem vychází modely s nosností kolem 900 kilogramů na 8 000 Kč.
- Ještě cenově výše jsou pak profesionální vrátky s vyšší nosností. Jejich cena šplhá do nižších desítek tisíc korun.
Otázky a odpovědi
K čemu vrátek slouží?
Jaká je nosnost vrátků?
Různé typy produktů porovnejte zde.