15 nejlepších vrátků 2023

Rychlé a snadné zvedání těžkých materiálů.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vrátek Unicraft MES 250-2

Jak vybrat vrátek

 • Vrátek je nejčastěji využíván na stavbách pro rychlé a především snadné zvedání těžkých materiálů.
 • Jeho výhodou je také velmi rychlá montáž a možnost jej během krátkého času přemístit.
 • Vrátek může být poháněn elektrickým motorem, ale existují také ruční typy osazené otočnou klikou.

Vrátek - náš výběr

Ruční vrátky

Elektrické vrátky

Zobrazit kompletní nabídku vrátků

Jak vybrat vrátek

Co je vrátek

Pojem vrátek nemusí už dnes být zcela všem známý. Vězte však, že jde o v základech vcelku jednoduchý nástroj pro zdvihání břemen, který je podobný jeřábu. V dnešních obchodech dokonce vrátek někdy naleznete pojmenovaný jako lanový naviják. Součástí vrátku je navíjecí buben s lanem a následně také pohon, který velmi často zajišťuje elektrický motor. Pohon však může být i ruční a svěřený lidské síle, kdy rukou točíte klikou a pomocí bubnu s lanem zvedáte zavěšené břemeno.

Konstrukce

Nástroj zvaný vrátek může být v základu dělen dle své konstrukce, a to na dva základní typy.

Vrátek
Vrátek Unicraft MES 250-2
 • Může jít o pevný pozemní stroj, který bývá obvykle ukotvený k zemskému povrchu.
 • Vrátek ale může být i závěsný, kdy je umístěn na konstrukci, například trojnožce. Takové řešené se využívá například na stavbách.

Výhody

Vrátek v sobě skrývá hned několik výhod, které významným způsobem usnadňují práci. V prvé řadě je výhodou velmi rychlá a snadná montáž vrátku, a to prakticky kdekoliv. Díky tomu a většinou příznivé hmotnosti lze vrátek i v krátkém čase přemístit.

Typ

Vyvírat můžete mezi ručním nebo elektrickým vrátkem:

Ruční vrátky
Proteco ruční řetězový kladkostroj 500Kg

Ruční vrátek

Základním typem vrátku je rušní vrátek, což je jednoduché zařízení s kovou konstrukcí a pozinkovaným povrchem pro možnost i venkovního použití. Většinou je povrch ještě upraven ochranným nátěrem epoxidovou barvou. V konstrukci je připravené lano a ovládání zajišťuje klička. Na trhu naleznete nespočet modelů, které se mohou i výrazně lišit cenou. Ta stoupá s tím, jak roste nosnost zařízení. Modely s opravdu vysokou nosností, zpravidla kolem 1 000 kilogramů, jsou již vybaveny dvěma převody lišící se rychlostí pohybu lana.

Elektrický vrátek

Elektrický naviják je v základu stejný jako vrátek ruční, ale o pohon se již nestará klika a lidská síla, ale většinou elektrický motor. Výkon těchto motorů se pohybuje kolem 1 kW a zpravidla disponují alespoň dvěma rychlostními stupni. Rychlost zvedání se pohybuje v nižších několika metrech za minutu. Spolehnout se můžete i na základní stupeň krytí, většinou IP54, který plně vyhovuje venkovním pracovním podmínkám.

Typ vrátku využití pohon
Ruční vrátek na stavbách i doma ruční přes kliku
Elektrický vrátek na stavbách motorem
Dělník ovládající elektrický vrátek

Výhodou elektrického vrátku je jednoduché ovládání

Elektrické vrátky
Come UP ComeUP CP-500 elektrický vrátek 220/240V

Nosnost

Do kategorie důležitých parametrů spadá také nosnost elektrického vrátku, která udává, jak těžké břemeno můžete zdvihat. Běžně dostupné modely mívají nosnost v rozmezí od 150 do 300 kilogramů.

Víte, že…?

Nosnost elektrického vrátku lze navýšit, a to prostým doplněním vrátku o kladku. Ta dokáže nosnost zdvojnásobit, a ta se tak dostane klidně až k hodnotě 900 kilogramů, a to v případě poloprofesionálních vrátků. V případě skutečně profesionálních stavebních vrátků se nosnost může vyšplhat až na 2 000 kilogramů.

Různé druhy vrátků

Vrátky se liší svojí nosností

Vrátek
Vrátek stavební Camac Minor Millennium Portico 500

Lano

Jelikož vrátek břemena tahá směrem do výšky, je neméně důležité i samotné lano a jeho délka. Vše snadno zjistíte, výrobce v případě lana uvádí jeho délku, případně maximální výšku zdvihu. Mějte na paměti, že u běžných elektrických vrátků se délka lana pohybuje v rozmezí od 5 do 10 metrů.

Ceny

Začněme ručním vrátky, která jsou z podstaty věci cenově dostupnější, neboť jde o celkově jednodušší zařízení.

 • Základní modely seženete už zhruba od 700 Kč. Jsou vybaveny jednou rychlostí a nosnost se pohybuje kolem 300 kilogramů.
 • Cena ručních vrátků následně stoupá s tím, jak se zvyšuje nosnost. Například při nosnosti 600 kilogramů se cena blíží hranici 1 500 Kč.
 • Nejdražší ruční vrátky stojí téměř 3 000 Kč a mají nosnost téměř 1 000 kilogramů. Navíc jsou vybaveny dvěma rychlostmi.
Ruční vrátky
Proteco ruční řetězový kladkostroj 1 000Kg

Elektrické vrátky bývají samozřejmě o něco dražší.

 • Základní typy s nosností mezi 100 až 150 kilogramy se prodávají za přibližně 2 000 Kč.
 • Z řady ještě běžně dostupných vrátků s motorem vychází modely s nosností kolem 900 kilogramů na 8 000 Kč.
 • Ještě cenově výše jsou pak profesionální vrátky s vyšší nosností. Jejich cena šplhá do nižších desítek tisíc korun.

Otázky a odpovědi

K čemu vrátek slouží?

Jedná se o zařízení ke zdvižení těžších břemen, které člověk zpravidla neunese sám. Břemena se vždy zdvihají až do výšky několika metrů, a to za pomocí speciálních lan. Vrátky mohou být určení, poháněné točením klikou, nebo se o pohon stará elektrický motor.

Jaká je nosnost vrátků?

Nosnost vrátků se může poměrně výrazně lišit. Začíná zhruba od hranice 100 kilogramů, ale může se vyšplhat až k 2 000 kilogramům. V případě motorem pohánění vrátků se nosnost navyšuje přidáním kladky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku vrátků