Jak vybrat waveboard
- Waveboard se od klasických skateboardů odlišuje svým tvarem, i když se jedná o jejich typ.
- Základní části waveboardu jsou deska, kolečka, caster a ložiska. U všech jmenovaných je třeba ohlídat zejména výrobní materiál, ale i další vlastnosti.
- Ověřené značky jsou zárukou kvality, ale také umožňují dokoupení kompatibilních náhradních dílů.
Waverboard - náš výběr
Waverboardy Street Surfing
Dětské waverboardy


Waverboardy pro pokročilé
Jak vybrat waveboard
Jaké typy jsou v nabídce
Waveboard je prakticky typ skateboardu, který se liší tvarem:
- Skateboard – zpravidla tvořen jednou deskou osazenou čtyřmi kolečky
- Waveboard – skládá se ze dvou desek a torzní tyče, součástí jsou pouze dvě kolečka, která jsou na sobě nezávislá
Víte, že…?
Název waveboardu vychází z anglického slova wave, tedy vlna. Ta představuje samotný pohyb při jízdě. Vlnění, ke kterému dochází, má pozitivní vliv na lidské tělo. Dochází k rovnoměrnému zapojení svalstva, trénuje rovnováhu, koordinace celého těla a zároveň jízda nezatěžuje klouby.
Jaké jsou vlastnosti desky
Materiál, povrchová úprava
Jako základní materiál pro výrobu desek se používá:
- PVC – tento typ desek je považován za méně kvalitní
- Polyuretan – kvalitnější provedení, deska je zpravidla odlehčená
Povrch desky může mít protiskluzovou úpravu. Větší stabilitu zajistí3D grip, tedy plastové výstupky, které by měly být adekvátně vysoké, ale také špičaté
Velikost
Na našem trhu se většinou prodávají dvě základní velikosti:
- Délka 75 cm – vhodné zejména pro děti
- Délka 86 cm – pro dospělé osoby
Tvar
Základní tvary desky jsou dvojí. Buď může být rovná, nebo tvarovaná, tedy prohnutá do středu. Druhý typ poskytuje větší stabilitu při jízdě na waveboardu. Také umožňuje provádět nejrůznější triky.
Víte, že…?
V případě jízdy na skatu nebo waveboardu je důležité také vhodné obutí. V nabídkách najdete speciální obuv, kterou lze koupit ve specializovaných prodejnách. Pro jízdu je možné také použít jakékoliv boty, které mají plochou podrážku.
Kolečka
Vedle desky jsou kolečka nejdůležitější součástí waveboardu, protože mají vliv na to, jak kvalitní jízda bude. U koleček můžete sledovat několik základních parametrů:
Tvrdost, velikost
Tvrdost koleček ovlivňuje nosnost waveboardu. Obecně se tvrdost uvádí mezi 84 A až 90 A. Samozřejmě existují i modely s měkčími i tvrdšími kolečky. Obecně pak platí, že čím tvrdší budou, tím vyšší hmotnost může mít jezdec, který waveboard používá.
Základní velikost koleček waveboardů se pohybuje mezi 76 až 80 milimetry.
Materiál
Opět se využívá dvojí materiál:
- Polyuretan PU – nejlepší volba materiálu koleček
- Plast – plastová kola jsou známkou nekvalitního výrobku
Kolečka se zpravidla po určité době mění, protože jsou extrémně namáhána a dochází k jejich postupnému opotřebení. Při výběru je tedy nutné zaměřit se také na značku. Prověřený výrobce je zárukou dodávky kompatibilních náhradních dílů pro různé značky.
Víte, že…?
Při jízdě dochází k nerovnoměrnému opotřebení koleček waveboardu, konkrétně se zadní kolo opotřebovává rychleji. U levnějších modelů používaných pro rekreační, méně časté ježdění je možné po jejich částečném opotřebení kolečka prohodit.
Caster
Caster je část waveboardu, na které je umístěno jeho kolečko. Tato část bývá velmi namáhaná a z toho důvodu je velmi důležité ohlídat výrobní materiál.
- Hliník – méně kvalitní materiál s nižší odolností; dochází k rychlejšímu opotřebení; waveboardy jsou levnější
- Ocel – kvalitnější, dražší modely s dlouhou životností
Některé kvalitní výrobky umožňují výměnu casteru po jeho opotřebení. Tuto možnost je možné při výběru zohlednit, ale počítejte s menší nabídkou na trhu.
Ložiska
Ložiska waveboardů jsou označena stejně jako u klasických skateboardů technickou normou ABEC a koncovou číslicí. Ta je svým způsobem ukazatelem kvality ložisek, ale je třeba zohlednit také konkrétní výrobní materiál.
- Uhlíková ocel – obecně méně kvalitní materiál
- Chromová ocel – kvalitnější materiál oproti předchozímu
Označení | Určení |
---|---|
ABEC 1-3 | Vhodná zejména pro děti |
ABEC 5 | Vyhovují především začátečníkům |
ABEC 7 – 9 | Jsou určena zkušeným jezdcům a profesionálům |
Výrobci a ceny
Ověřená značka bude i v tomto případě zárukou kvality, ale také možnosti dokoupení dalšího příslušenství. Mezi výrobce waveboardů patře např. Street Surfing, Max, Truly nebo Sulov.
Nejlevnější modely koupíte i za méně než 1000 Kč. V tomto případě se ale jedná o waveboardy určené zejména pro děti (velikost MID) nebo začátečníky a nemůžete počítat s žádnou velkou kvalitou. Klasická velikost wavebordů, které lze považovat za kvalitní, koupíte za cca 1500 Kč. Nejdražší modely stojí kolem 3000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat waveboard?
Jaký je rozdíl mezi waveboardem a skatem?
Různé typy produktů porovnejte zde.