Skateboard

Buď frája, kup si skejta.

ca. 2 100 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 100 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat skateboard

Obdivujete také slavné jezdce na skateboardech a na videích Tonyho Hawka jste vyrůstali? Chtěli byste se jim přiblížit hbitostí a suverenitou, s jakou svá prkna ovládají? Proč to nezkusit na vlastní kůži, vždyť není nic jednoduššího než zakoupit vhodný „skejt“, dobře se obléct a vydat se brouzdat ulice měst i prachy cest.

Šířka desky

První zásadní kritérium spočívá v šířce toho, co dělá skateboard skateboardem, tedy desky. Na rozdíl od obecného přesvědčení nehraje pražádnou roli délka. Vzhledem k původu skateboardů se tento parametr udává v palcích. Volba závisí hlavně na tělesných proporcích a preferovaném stylu jízdy. Více informace přináší detailní tabulka:

Šířka skateboardu Určení
7,5″ – 8″ Standardní šířka, skatepark, náročnější triky
8″ – 8,25″ bazény, street, u-rampy, streetparky
8,25“ a více bazény, vertikální rampy, jízda po městě

Chcete svou ratolest přivést ke sportu a zdá se vám, že by jízda na prkně mohla být tím pravým? Máte štěstí, neboť v obchodech mají děti vyhrazenou širokou škálu modelů. Vzhledem ke stoupající popularitě skateboardingu považujeme za důležité věnovat zvláštní tabulku i jim:

Šířka skateboardu Označení Doporučený věk / výška dítěte
6,5 – 6,75″ MICRO 5 let a mladší
7″ MINI 104–133 cm
7,3″ MID 134–157 cm

Víte, že…?

Součástí desky jsou také patka a špička. Věnujete-li se trikovým jízdám, zjistěte, která část je delší. Hlavní rozdíl spočívá v druhu triků, kterými se budete moci pochlubit před svými kamarády.

Materiál a prohnutí desky

Kromě již zmíněné šířky existují i další kritéria, jež mají nemalý vliv na celkový dojem z jízdy. Velký význam mají též druh materiálu a způsob prohnutí.

Pokud jde o materiál, s největší pravděpodobností se vám do rukou dostane dřevo. Dětské skejty bývají mnohdy vyrobeny i z plastu, který je lehčí a při zlomení nehrozí zabodnutí třísky. Nejčastěji používaným druhem dřeva je kanadský javor, výjimku nepředstavují ani pružná bambusová dřeva. Materiál je kladen ve vrstvách, kterých může být až sedm. Jejich počet má vliv na vlastnosti vyplývající z druhu dřeva.

Neméně podstatným atributem kterékoli desky je i její prohnutí. V současné době lze rozlišit tři základní varianty, od nichž se odvíjí zejména pohodlí nášlapné nohy a celková stabilita jezdce. Jedná se o tuto trojici:

 • Mellow (lehké) – určeno začátečníkům, největší stabilita a dokonalá kontrola desky
 • Medium (střední) – zlatá střední cesta používána většinou jezdců, vhodná pro všechny druhy triků
 • Deep (velké) – pro nejzkušenější jezdce, vedli citlivé prohnutí, nízká stabilita

Naprostá většina celosvětově prodaných prken bývá v univerzálním provedení medium. Nelze se tedy divit, že je takto navržena i dominantní většina prodávaných modelů.

Trucky a bushingy

Další nepostradatelnou součástí každého skateboardu jsou tzv. trucky. Jedná se o kovou součástku montovanou zespod prkna, k níž se následně připojují kolečka. Její hlavní úkol spočívá v udržení stability a vhodném rozložení váhy, při jejímž přenosu udávají směr.

Berte ohled i na hmotnost těchto kovových částí. Společně s deskou jsou nejhmotnějším prvkem skateboardu, proto byste se měli hledat co nejlehčí a přitom nejodolnější. Středová osa musí navíc korespondovat s šířkou dřevěné desky. V opačném případě nebudou kolečka optimálně umístěná, čímž dojde k negativnímu ovlivnění stability.

Kvůli rozdílným výškám kol rozlišujeme tři základní skupiny trucků:

 • Low (nízké) – pro malá kola (50–53 mm), mimořádná stabilita
 • Mid (střední) – na střední velikost (53–56 mm), určeny do parku nebo na ulice
 • High (vysoké) – pro velká kola (nad 56 mm), vhodné pro jízdu městem

Mezi trucky a kolečka bývají vkládány i gumičky, tzv. bushingy. Jejich podstatná úloha spočívá v ochraně materiálu desky a zjednodušení přenosu váhy. Tvrdost gumiček skýtá zásadní vliv na citlivost vašeho prkna při změně směru. Měkké zatáčejí výborně, ale vyznačují se nižší stabilitou, u tvrdých je tomu zcela opačně.

Ložiska

Kolečka bez ložisek jsou jako motor bez benzínu – k ničemu. Nejsou-li ložiska dostatečně kvalitní, dochází k rychlému opotřebení materiálu koleček, jež jsou následně náchylná k praskání. Bez ohledu na velikost kol jsou vždy stejné velikosti.

Pro určení kvality provedení se používá tzv. ABEC stupnice s hodnocením 1–9. Dejte si však pozor na unáhlené závěry. Hodnocení udává pouze, s jakou přesností byla ložiska vyrobena, nikoli úroveň výrobního materiálu. Standardně se setkáte s těmito skupinami:

 • ABEC 1 – nejlevnější, nejsurovější, nejméně přesné, hrubá nekvalitní ocel
 • ABEC 3 – levná, nepříliš přesná, vhodná pro začátečníky
 • ABEC 5 – střední úroveň, vyvážený poměr mezi cenou a kvalitou
 • ABEC 7 – velmi rychlá, déle udržují konstantní rychlost, optimální do bazénů

Víte, že…?

Doporučujeme brát hodnocení ABEC v potaz pouze, kupujete-li produkt renomované značky. Nekvalitní výrobci totiž obvykle dosáhnou odpovídající přesnosti, vlivem nízké kvality oceli se ovšem reálná úroveň pohybuje o dva řády níže.

Kolečka

Bez koleček by bylo prkno jen pouhým kusem dřeva vhodným tak akorát k zatopení. Nelze se proto divit, že mají tak zásadní vliv na stabilitu, rychlost a celkový požitek z jízdy. V praxi se nesetkáte s jiným materiálem než odolným polyuretanem. Pravidelně je prohazujte, neboť většímu tlaku musí čelit ta umístěna na straně pat.

V souvislosti s kolečky je zapotřebí zmínit hned několik parametrů. Za ten nejdůležitější považujeme jejich velikost, jež má přímý vliv na vaše pohodlí při jízdě. Vybírat byste je proto měli podle toho, jaký styl vyznáváte. Dle rozměrů se dělí do tří základních skupin:

 • 50–53 mm – nejmenší, nízká rychlost, vhodná na street, do skateparku, nejlepší stabilita
 • 54–59 mm – střední velikost, určená pro začátečníky a vyšší jezdce, pro ježdění v bazénu, na u-rampách a vertikálních rampách, ve skateparcích
 • Nad 60 mm – longboardová kolečka, určená do měst, stavěna na vyšší rychlost a hrubý povrch

Druhý podstatný atribut spočívá v tvrdosti. Pro její určení existuje obecně závazný rámec, jímž se řídí všechny společnosti. Proto budete hned vědět, co kupujete. V tomto případě se budete pohybovat ve čtyřech skupinách:

 • 78a–87a – měkká kolečka, určená na hrubší povrchy, výrazná přilnavost, nevhodná pro ježdění v bazénu
 • 88a–95a – tvrdší a rychlejší, menší přilnavost, určeny n street a hrubší povrch
 • 96a–99a – nejpoužívanější kolečka, určená pro začátečníky, na hladké povrchy, dobrá rychlost a přilnavost
 • 101a a více – nejmenší přilnavost, nejtvrdší a nejrychlejší, nevhodné na kluzkém a hrubém povrchu

Kolečka pravidelně kontrolujte a dbejte na jejich údržbu. Častým ježděním se jejich průměr postupně snižuje a začínají vznikat plošky, se špatnou přilnavostí k povrchu. Jsou-li příliš opotřebované, neotálejte s jejich výměnou, neboť v extrémním případě může jít i o zdraví.

Nejvýznamnější značky

Konečně jste se rozhodli, že se zkusíte naučit na prkně pořádně jezdit? S největší pravděpodobností teď trávíte dlouhé minuty a hodiny hledáním modelu, který by uspokojil vaše požadavky. Zejména v jarních měsících obvykle se svou troškou do mlýna přicházejí také hypermarkety a zařazují skateboardy do své nabídky. Bohužel se obvykle jedná o nepříliš zdařilé kousky málo známých značek, u nichž je dlouhodobá životnost vyloučena. Jako nástroj k učení ale mohou posloužit dokonale.

Plánujete velkou kariéru a nechcete trávit zbytečný čas pokusy s neznačkovým vybavením? Potom zvažte pořízení výtvoru pocházejícího z dílny známých značek. Jedině tak budete mít jistotu, že se skejt nerozpadne po několika prvních vyjížďkách. Neznačkové modely ponechte svým ratolestem, u nichž je důležité, že mají na něčem jezdit.
Mezi nejoblíbenější výrobce řadíme hned několik jmen:

 • Enuff
 • Nils
 • Spartan
 • Spokey
 • Street Surfing
 • Tony Hawk

Vzhledem k tomu, že většina zákazníků se příliš v daném segmentu neorientuje, považujeme za důležité o každé firmě zmínit alespoň pár hlavních informací.

Enuff

Historie značky Enuff se začala psát roku 2006. Za jejím vznikem stojí dvojice britských skaterů, kteří nebyli spokojeni s dostupnou nabídkou prken a rozhodli se přispět svojí troškou do mlýna. Při své práce se snaží skloubit co nejvyšší jakost a úroveň použitých materiálů s rozumnou cenou tak, aby si jejich výrobky mohli dovolit i méně movití zákazníci. Zajímavý design vycházející z tradice streetové kultury je jen příjemnou třešničkou na dortu.

Nils

Jedním z velkých producentů sportovních potřeb orientujícím se na země bývalého východního bloku, je polský koncern Abisal. Do jejího portfolia spadá i značka skateboardů Nils, která se těší značné oblibě jak ze strany začínajících, tak i zkušených jezdců. Hlavním důvodem je dokonale vyvážený poměr mezi cenou a vlastnostmi.

Spartan

Nastává čas přeusnout se k našim jižním sousedům. V Rakousku má své sídlo společnost Spartan Sport věnující se již od roku 1990 produkci sportovního vybavení pro široké masy. Kromě badmintonového a tenisového vytápění či potápěčských kombinéz nabízí také poměrně širokou škálu skateboardů. Za zmínku stojí i její aktivní spolupráce se školami.

Spokey

Mezi oblíbené firmy řadíme také původně polský koncern Spokey se svou dceřinou firmou ve Frýdku-Místku. Na trhu funguje již od roku 2004 a podobně jako ostatní společnosti v tomto přehledu se orientuje na široké spektrum sportovního náčiní, mezi něž spadají i prkna. Skateboardy z její dílny sice nevynikají nepřehlédnutelným designem, můžete však od nich očekávat naprostou spolehlivost a vysokou odolnost materiálu.

Street Surfing

Podobně jako Enuff i Street Surfing vznikla počátkem 21. století, konkrétně v roce 2005. A stejně jako ona vycházela z myšlení skejťácké komunity, kteří v tehdejší nabídce něco postrádali. A tak se rozhodli si to „něco“ dopřát svépomoci. V průběhu následujících patnáctvi let proběhla masivní expanze značky na všechny světové kontinenty. Její díla taktéž vynikají unikátním designem, jež je pro společnosti vzniklé na samotných základech specifické komunity, typické.

Tony Hawk

Kdo by neznal legendárního Tony Hawka? Je již spoustu let neodmyslitelnou tváří skateboardové scény a jejím hlavním propagátorem ve světe. Není proto divu, že se stal tváří celé kolekce dětských prken. Malí nadšenci se budou učit nejrůznějším trikům a podpis legendy jim bude připomínat, kam to mohou při troše píle a snahy dotáhnout.

Cena

Vydáváte se konečně do obchodu a začínáte se rozhlížet po vhodných modelech? Jistě se vyplatí mít alespoň rámcový přehled o tom, kolik peněz vlastně bude zapotřebí. I z toho důvodu věnujeme závěr každého z našich článků cenovému okénku. Po jeho prostudování získáte dostatečný přehled o tom, jakou sumičku peněz si nachystat. Při analýze skateboardů jsme narazili na tři cenové intervaly, do nichž lze jednotlivá prkna zařadit.

 • Do 1 000 Kč
 • 1 000–2 500 Kč
 • Nad 2 500 Kč

Cena 1 000 Kč

Hledáte vhodné prkno, na kterém by se mohla vaše ratolest naučit první triky? Rádi byste si jízdu na skateboardu zkusili, ale neradi byste platili zbytečně mnoho peněz za něco, co již vícekrát nevytáhnete ven? Poohlédněte se po vhodném modelu v nejlevnější skupině do 1 000 korun.

Základem je deska vyrobená ze dřeva nebo plastu. Druhý jmenovaný materiál doporučujeme pouze pro děti, neboť jeho nosnost je velmi omezená. Hliníkové trucky se vyznačují vcelku nízkou odolností a měkkostí, takže neočekávejte, že by vydržely déle než po dobu několika měsíců. Volit můžete ze všech standardních velikostí desky a za samozřejmou považujte i širokou nabídku designových provedení.

Cena od 1 000 Kč do 2 500 Kč

Ve druhé skupině jistě naleznou svého favorita všichni, kteří již mají něco odježděno. Prkno bývá vyrobeno z odolného kanadského javoru či bambusu, očekávejte tedy dlouhou životnost. Totéž lze říci i o hliníkových truccích, u nichž na první pohled poznáte jasně lepší kvalitu materiálu oproti levnějším protějškům.

Stejně jako v předcházejícím případě je škála šířek, délek a velikostí obrovsky široká. Díky tomu si na své přijdou jak milovníci ježdění ve skateparcích, tak jedinci, pro něž je jedinou radostí náročnější jízda ve městě. O zajímavých a nápaditých barvách a vzorech, jimiž svá díla výrobci zkrášlují, asi nemusíme dlouho povídat.

Cena nad 2 500 Kč

Potrpíte si na luxus a ani během nákupu prkna netoužíte udělat výjimku? Připravte si obnos přesahující 4 000 korun a vyberte si zástupce elitní kategorie. Spolehněte se na vysokou úroveň všech užitých materiálů od javorové desky až po odpružené trucky z jakostního hliníku. Celá konstrukce prostě sedí naprosto dokonale a zajistí dokonalé výsledky.

Prkna spadající do nejdražší skupiny jsou standardně určena pro tzv. cruising, tedy jízdu po městě. Robustní provedení všech částí se postará o dokonalou ovladatelnost, ložiska s nejvyšším hodnocením ABEC 7 jsou strojově přesná a kolečka dostatečně odolná. Když se k tomu přidají nápadité kresby a barevné kreace, je výsledkem ideál se vším všudy.

Jméno
Pro pokročilé
Pro začátečníky
Pro nejmenší
Do skateparku
Pro juniory
Image
Produkt
Area CLEO
Enuff Hologram Special Edition
SPARTAN Mini
Spokey GIRDER
Tony Hawk Golden Hawk
Cena ca. 2 100 CZK ca. 1 600 CZK ca. 100 CZK ca. 700 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena