Jak vybrat Wi-Fi meteostanici?
- Wi-Fi meteostanice se staly součástí našich domácností a měří mnohem více než aktuální teplotu.
- Základním parametrem je způsob měření, který stanice nabízí.
- Přesnost měření se stala dalším z důležitých parametrů ve výběru tohoto chytrého zařízení.
- Pozor si dejte na výrobcem uvedený rozsah měření. Maximální hodnoty teploty jsou mezi 60 až 70 °C.
- Wi-Fi meteostanice jsou zařízení, která se dají zapojit do chytré domácnosti.
WiFi meteostanice - náš výběr





WiFi meteostanice GARNI Technology





WiFi meteostanice TFA





WiFi meteostanice Netatmo




Jak vybrat Wi-Fi meteostanici?
Způsob měření
Jakým způsobem zaznamenávají meteorologické stanice počasí patří k základním parametrům ve výběru. Způsob měření by vás tak měl zajímat jako první. Výrobci nabízejí tři různé metody.
Čidla
Nejzákladnější a nejpřesnější způsob měření teploty je přes venkovní čidla. Ta umístíte v dostatečné vzdálenosti a na vhodné místo. Výhodou tohoto způsobu je, že nevyžaduje neustálé připojení k internetu a také zaznamenává lokální teplotu v místě měření.
Jestliže plánujete pořízení Wi-Fi meteostanice s čidly, zaměřte se na to, jaká čidla výrobci nabízejí. Do základní výbavy by měly patřit tři – čidlo měření teploty, tlaku a vlhkosti. Někteří výrobci ale nabízejí pouze čidla pro měření teploty a vlhkosti.
Internet
Wi-Fi meteostanice, které sbírají data z internetu a následně interpretují svým uživatelům, patří mezi nejběžnější. Nevýhodou těchto stanic je, že jsou často nepřesné a nepředpovídají počasí přímo v místě měření. Často se tak musíte spolehnout pouze na přibližnou předpověď.
Meteotime
Tento způsob funguje podobně jako centrální rádiový čas. Vysílač ve Frankfurtu sdílí aktuální předpověď počasí v rádiusu 2 000 km. Ten stanice přijímá, dešifruje a případně z něho dopočítává další údaje. Podobně jako u internetu, tak ani v tomto případě se nedoberete lokálních dat
Způsob měření | Výhody | Nevýhody | Využití |
---|---|---|---|
Čidla | Nejpřesnější způsob | Vyšší cena meteostanice | Přesné měření |
Internet | Široký výběr meteostanic | Neměří v konkrétní lokalitě | Relativně přesné měření s pokročilými funkcemi |
Meteotime | Tradiční způsob měření | V některých lokalitách nepřesný | Orientační měření |
Dnes výrobci využívají kombinaci alespoň dvou z výše zmíněných způsobů. Ačkoliv se mohou čidla zdát jako nejosvědčenější, aby meteostanice zobrazila pokročilá data, potřebuje k tomu i srovnání s celosvětově zaznamenanými údaji – například pro výpočet východu a západu Slunce.
Víte, že…?
První měření počasí v Českých zemích proběhla v roce 1752 v pražském Klementinu. Od té doby se na známé hvězdárně měří neustále. Díky tomu se Klementinum stalo důležitým zdrojem informací o vývoji počasí v celé střední Evropě.
Přesnost měření
K čemu vám je Wi-Fi meteostanice, když měří špatně? Přesnost měření se stala dalším z důležitých parametrů ve výběru tohoto chytrého zařízení.
- V případě měření teploty by odchylka přístroje neměla být větší než 1 °C u běžných pokojových teplot. U velkého horka nebo mrazu se toleruje odchylka do 1,5 °C.
- To samé platí i v případě měření vlhkosti a tlaku. Odchylka při měření vlhkosti by neměla přesáhnout 3 % u běžné vlhkosti. V krajních případech může dosáhnout odchylka do 6 %. Barometrická odchylka při měření tlaku by neměla přesáhnout 5 %.
Rozsah měření
Pozor si dejte na výrobcem uvedený rozsah měření. Maximální hodnoty teploty jsou mezi 60 až 70 °C, což v našich zeměpisných šířkách nepředstavuje problém. Důležitější je minimální měřitelná teplota. Ta by měla být alespoň -30 °C, jestliže měříte počasí ve vyšších nadmořských výškách.
Víte, že…?
Věděli jste, že nejvyšší naměřené teplota v České republice byla v Dobřichovicích nedaleko Prahy? 20. srpna 2012 tam naměřili 40,4 °C. Naopak nejnižší teplotu meteorologové zaznamenali 11. 2. 1929 v Litvínovicích. Rtuť teploměru klesla na -42,2 °C.
Dosah
Dnešní meteostanice zaznamenají signál z až 100 m vzdálených čidel. To umožňuje široké možnosti v umístění čidla tak, aby došlo k optimálnímu zaznamenání teploty. Minimální dosah Wi-Fi meteostanice by neměl být menší než 50 m na volném prostranství.
Funkce
Kromě měření teploty, tlaku a vlhkosti vzduchu vám moderní stanice nabídnou celou řadu funkcí. Ty využijí amatérští meteorologové i běžní uživatelé.
- Směr a síla větru patří dnes již k běžné výbavě meteostanic. Díky ní zjistíte, jak moc venku fouká i předpokládaný vývoj větru.
- Pro zaznamenání úhrnu srážek potřebuje meteostanice další čidlo. Při dlouhodobém měření ovšem získáte přehled nad ročním vývojem srážek v dané oblasti.
- Každý, kdo sekal trávu, ocení i zobrazení rosného bodu. Tento údaj ukazuje teplotu, při níž začne vodní pára ve vzduchu kondenzovat a vytvářet rosu. Jestliže teplota klesne pod rosný bod, se sekáním trávy raději chvíli počkejte.
Kompatibilita
Wi-Fi meteostanice jsou zařízení, která se dají zapojit do chytré domácnosti. Při výběru tak hraje roli i to, zda máte doma jednoho z trojice asistentů – Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa.
Jestliže tak plánujete zapojení stanice do sítě chytré domácnosti, ověřte si u výrobce i kompatibilitu s vaším systémem.
Cena
Cenový rozptyl odpovídá širokému výběru meteostanic. Nejlevnější se základními funkcemi a Wi-Fi připojením seženete už kolem 1 000 Kč. Za meteostanici s čidlem a pokročilými výpočty zaplatíte mezi 3 až 5 000 Kč. Poloprofesionální stanice s přesnými čidly do chytré domácnosti stojí až 10 000 Kč.
Značky
Jestliže sháníte levnou meteostanici pro orientační předpověď, sáhněte po ověřené značce Sencor. Z druhé strany pak vyčnívá značka NetAtmo, která nabízí chytrá zařízení pro smart home. Někdy mezi nimi jsou pak kvalitní stanice Garni a Eurochron.
Otázky a odpovědi
Proč Wi-Fi meteostanici?
Jak vybrat Wi-Fi meteostanici?
Různé typy produktů porovnejte zde.