Wi-Fi meteostanice

Moderní způsob měření teploty.

ca. 8 500 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 3 400 CZK

Jak vybrat Wi-Fi meteostanici?

  • Wi-Fi meteostanice se staly součástí našich domácností a měří mnohem více než aktuální teplotu.
  • Základním parametrem je způsob měření, který stanice nabízí.
  • Přesnost měření se stala dalším z důležitých parametrů ve výběru tohoto chytrého zařízení.
  • Pozor si dejte na výrobcem uvedený rozsah měření. Maximální hodnoty teploty jsou mezi 60 až 70 °C.
  • Wi-Fi meteostanice jsou zařízení, která se dají zapojit do chytré domácnosti.

Způsob měření

Jakým způsobem zaznamenávají meteorologické stanice počasí patří k základním parametrům ve výběru. Způsob měření by vás tak měl zajímat jako první. Výrobci nabízejí tři různé metody.

Čidla

Nejzákladnější a nejpřesnější způsob měření teploty je přes venkovní čidla. Ta umístíte v dostatečné vzdálenosti a na vhodné místo. Výhodou tohoto způsobu je, že nevyžaduje neustálé připojení k internetu a také zaznamenává lokální teplotu v místě měření.
Jestliže plánujete pořízení Wi-Fi meteostanice s čidly, zaměřte se na to, jaká čidla výrobci nabízejí. Do základní výbavy by měly patřit tři – čidlo měření teploty, tlaku a vlhkosti. Někteří výrobci ale nabízejí pouze čidla pro měření teploty a vlhkosti.

Oblíbená
Garni 2055 Arcus

Internet

Wi-Fi meteostanice, které sbírají data z internetu a následně interpretují svým uživatelům, patří mezi nejběžnější. Nevýhodou těchto stanic je, že jsou často nepřesné a nepředpovídají počasí přímo v místě měření. Často se tak musíte spolehnout pouze na přibližnou předpověď.

Meteotime

Tento způsob funguje podobně jako centrální rádiový čas. Vysílač ve Frankfurtu sdílí aktuální předpověď počasí v rádiusu 2 000 km. Ten stanice přijímá, dešifruje a případně z něho dopočítává další údaje. Podobně jako u internetu, tak ani v tomto případě se nedoberete lokálních dat

Způsob měření Výhody Nevýhody Využití
Čidla Nejpřesnější způsob Vyšší cena meteostanice Přesné měření
Internet Široký výběr meteostanic Neměří v konkrétní lokalitě Relativně přesné měření s pokročilými funkcemi
Meteotime Tradiční způsob měření V některých lokalitách nepřesný Orientační měření

Dnes výrobci využívají kombinaci alespoň dvou z výše zmíněných způsobů. Ačkoliv se mohou čidla zdát jako nejosvědčenější, aby meteostanice zobrazila pokročilá data, potřebuje k tomu i srovnání s celosvětově zaznamenanými údaji – například pro výpočet východu a západu Slunce.

Chytrý systém
GARNI 940

Víte, že…?

První měření počasí v Českých zemích proběhla v roce 1752 v pražském Klementinu. Od té doby se na známé hvězdárně měří neustále. Díky tomu se Klementinum stalo důležitým zdrojem informací o vývoji počasí v celé střední Evropě.

Přesnost měření

K čemu vám je Wi-Fi meteostanice, když měří špatně? Přesnost měření se stala dalším z důležitých parametrů ve výběru tohoto chytrého zařízení.

  • V případě měření teploty by odchylka přístroje neměla být větší než 1 °C u běžných pokojových teplot. U velkého horka nebo mrazu se toleruje odchylka do 1,5 °C.
  • To samé platí i v případě měření vlhkosti a tlaku. Odchylka při měření vlhkosti by neměla přesáhnout 3 % u běžné vlhkosti. V krajních případech může dosáhnout odchylka do 6 %. Barometrická odchylka při měření tlaku by neměla přesáhnout 5 %.
Měří CO2 i hluk
Netatmo Urban NWS01-EC

Rozsah měření

Pozor si dejte na výrobcem uvedený rozsah měření. Maximální hodnoty teploty jsou mezi 60 až 70 °C, což v našich zeměpisných šířkách nepředstavuje problém. Důležitější je minimální měřitelná teplota. Ta by měla být alespoň -30 °C, jestliže měříte počasí ve vyšších nadmořských výškách.

Víte, že…?

Věděli jste, že nejvyšší naměřené teplota v České republice byla v Dobřichovicích nedaleko Prahy? 20. srpna 2012 tam naměřili 40,4 °C. Naopak nejnižší teplotu meteorologové zaznamenali 11. 2. 1929 v Litvínovicích. Rtuť teploměru klesla na -42,2 °C.

Dosah

Dnešní meteostanice zaznamenají signál z až 100 m vzdálených čidel. To umožňuje široké možnosti v umístění čidla tak, aby došlo k optimálnímu zaznamenání teploty. Minimální dosah Wi-Fi meteostanice by neměl být menší než 50 m na volném prostranství.

Mnoho funkcí
Eurochron EFWS 2900

Funkce

Kromě měření teploty, tlaku a vlhkosti vzduchu vám moderní stanice nabídnou celou řadu funkcí. Ty využijí amatérští meteorologové i běžní uživatelé.

  • Směr a síla větru patří dnes již k běžné výbavě meteostanic. Díky ní zjistíte, jak moc venku fouká i předpokládaný vývoj větru.
  • Pro zaznamenání úhrnu srážek potřebuje meteostanice další čidlo. Při dlouhodobém měření ovšem získáte přehled nad ročním vývojem srážek v dané oblasti.
  • Každý, kdo sekal trávu, ocení i zobrazení rosného bodu. Tento údaj ukazuje teplotu, při níž začne vodní pára ve vzduchu kondenzovat a vytvářet rosu. Jestliže teplota klesne pod rosný bod, se sekáním trávy raději chvíli počkejte.

Kompatibilita

Wi-Fi meteostanice jsou zařízení, která se dají zapojit do chytré domácnosti. Při výběru tak hraje roli i to, zda máte doma jednoho z trojice asistentů – Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa.
Jestliže tak plánujete zapojení stanice do sítě chytré domácnosti, ověřte si u výrobce i kompatibilitu s vaším systémem.

Bezdrátové čidlo
Eurochron EC-4406126

Cena

Cenový rozptyl odpovídá širokému výběru meteostanic. Nejlevnější se základními funkcemi a Wi-Fi připojením seženete už kolem 1 000 Kč. Za meteostanici s čidlem a pokročilými výpočty zaplatíte mezi 3 až 5 000 Kč. Poloprofesionální stanice s přesnými čidly do chytré domácnosti stojí až 10 000 Kč.

Značky

Jestliže sháníte levnou meteostanici pro orientační předpověď, sáhněte po ověřené značce Sencor. Z druhé strany pak vyčnívá značka NetAtmo, která nabízí chytrá zařízení pro smart home. Někdy mezi nimi jsou pak kvalitní stanice Garni a Eurochron.

Otázky a odpovědi

Proč Wi-Fi meteostanici?

Bezdrátové meteorologické stanice nabízejí uživatelům nejen měření teploty. Dík připojení k wi-fi síti získáte i přístroj pro předpověď počasí, který vás zbaví závislosti na televizních předpovědích. Funkce těchto pomocníků závisí na vašem rozpočtu. Nabídka je totiž široká a orientace v nekonečném množství značek může být náročná.

Jak vybrat Wi-Fi meteostanici?

Při výběru stanice hraje zásadní roli cena i nároky, které na stanici máte. Méně nároční uživatelé si vystačí se základním modelem, náročnější si budou muset za kvalitní stanici připlatit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Oblíbená
Chytrý systém
Měří CO2 i hluk
Mnoho funkcí
Bezdrátové čidlo
Image
Produkt
Garni 2055 Arcus
GARNI 940
Netatmo Urban NWS01-EC
Eurochron EFWS 2900
Eurochron EC-4406126
Výrobce
GARNI technology
GARNI technology
Eurochron
Eurochron
Rozsah měřitelné teploty
60 °C °C
-40 až +65 °C °C
-40 až +60 °C °C
-40 až +80 °C °C
Budík
Cena ca. 8 500 CZK ca. 4 600 CZK ca. 3 700 CZK ca. 4 100 CZK ca. 3 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena