Stojan na stromeček

Kvalitní stojan pro každý kmen.

ca. 700 CZK
ca. 600 CZK
ca. 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat stojan na stromeček

  • Na Vánoce se těšíte určitě všichni a základem vánoční atmosféry je stromeček.
  • To, aby byl co nejdéle krásný, zelený a neopadával, může ovlivnit i kvalitní stojan.
  • Stojan zajistí stabilitu, která je důležitá nejen ve chvíli, kdy kolem něj budou běhat malé děti nebo se s ním budou seznamovat vaši domácí mazlíčci.

Typy

Typy stojanů na stromky se odvíjí od materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na našem trhu najdete pět typů těchto produktů. Jejich popis je obecný, vztahuje se na nejčastější zboží, takže se mohou najít i výjimky, které se mu vymykají.

Dřevěný

Jedná se o tradiční stojany, které se snaží zachovat přírodní dojem. Strom v něm upevňujete buď pomocí šroubů, nebo prostřednictvím kovového držáku. Tyto stojany jsou vhodné pro drobnější stromky, respektive jejich výška by neměla přesáhnout dva metry a průměr kmene by měl být maximálně 6 cm. Největší nevýhodou je malá nádržka na vodu. Uvádí se, že pojme asi 200 ml vody, tzn., že ji budete muset častěji dolévat.

Udrží každý kmen
Stojan na vánoční stromek Krinner BASIC S

Kovový

Stojany jsou pevné a poměrně stabilní, záleží na daném designu. Stejně jako ty dřevěné jsou určeny pro menší stromy a k jejich upevnění používají šrouby. Bohužel většinou nemají nádržku na vodu, takže se uplatní spíše u stromků umělých. U těchto stojanů je nevýhoda v náročnějším upevňování samotných stromků. Je obtížné je usadit tak, aby byly rovně a nenakláněly se.

Litinový

Tyto stojany jsou těžké a stabilní, proto se hodí pro stromy s kmenem i okolo 10 cm. Litinové stojany mají mnoho designů a bývají nápaditě zdobené. Často vypadají jako starožitnost. Dá se říct, že litinové stojany bývají nejkvalitnější a také mají nejdelší životnost. Strom v nich opět upevníte pomocí šroubů. Při nákupu se ujistěte, že má nádržku na vodu, která u těchto produktů také není samozřejmostí.

Keramické

Keramické stojany mají líbivý vzhled, jsou pevné a stabilní. Ale opět se nedoporučuje upevňovat do nich strom vyšší než dva metry. Kmen ale může mít i 8 cm. Největší výhodou těchto stojanů je objemná nádržka na vodu. Ta pojme až pět litrů vody, což ještě zvýší stabilitu stojanu. Nabídka těchto stojanů je na našem trhu mizivá.

Rychlé uchycení
NIKO-Versand KLICK FIX stojánek na vánoční stromek

Plast

Plastové stojany jsou v dnešní době asi nejčastější. Existuje celá řada typů od stojanů pro malé stromky až po velmi stabilní pro stromy velké. Využívají se u nich všechny typy upevnění s ohledem na velikost stromu a samozřejmě se liší u jednotlivých výrobců. Mohou a nemusí být opatřeny nádržkou na vodu. Nevýhodou může být menší životnost tohoto materiálu. Na druhou stranu jsou velmi dobře cenově dostupné.

Víte, že…?

Na našem trhu se většinou prodávají stojany pro stromky, které mají průměr kmene od 3 do 15 cm. Aby zůstal dostatečně stabilní, neměly by se do něj upevňovat stromky vyšší než 3 metry. Tyto údaje by měly být uvedeny u každého výrobku a můžou se samozřejmě lišit u jednotlivých značek i produktů.

Upevnění stromku

Hlavním pravidlem je jednoduchost. Stromky jsou samy o sobě dost těžké, proto i manipulace s nimi je náročnější. Pokud koupíte stojan s komplikovaným uchycením, rozhodně vám usazení stromku neulehčí. Jednoduchost systému je základním parametrem u kvalitních výrobků.
Upevnění by mělo být provedeno tak, aby stromek bezpečně držel a nenakláněl se. Uchycení se liší u jednotlivých typů výrobků a na výběr máte několik možností:

Pevný a stabilní
Stojan na vánoční stromek PLANET 1, 28 x 26 cm – barva hnědá
  • Upevňovací šrouby – nejčastější způsob; ukončeny ploškami, ty zvětšují plochu přichycení stromu
  • Páka – principem je, že kolem stromečku sevře upevňovací čelisti
  • Systémem klick-fix – opatřen ocelovými lanky, která ovládáte nožním pedálem; vhodné pro stromy se silným i tenkým kmenem, udrží zakřivené stromky; najdete pouze u značky Krinner

Průměr stojanu

Velikost stojanu by se měla přizpůsobit velikosti vánočního stromku, respektive kupujte stromek, který má kmen o 1-2 cm užší než je průměr stojanu. Pokud koupíte stromek s širším průměrem, bude nutné ho osekat.

Závlaha

V dnešní době jsou již většinou stojany vyráběny s nádržkou na vodu. Tu stromek potřebuje, aby zůstal co nejdéle zelený a pokud možno neopadával. Navíc voda ve stojanu, může zajistit větší stabilitu, protože se zvýší jeho hmotnost.

Kvalitní litinový
Litinový stojan na vánoční stromek se zvonečky

Výrobci a ceny

Nabídka stojanů na stromky je opravdu široká a stejně tak i cenové rozpětí. Vybrat si můžete od jednoduchých plastových stojanů až po dokonale zdobné litinové kousky. Záleží na vaší preferenci a vkusu, jaký nakonec zvolíte.

Typ Výrobci Ceny  
Dřevěné Skagerak, Šperl do cca 8000,- Kč  
Kovové M.A.T., Kareš Od 200,- Kč do asi 6000,- KčOd 600,- Kč do 1300,- Kč  
Litinové Eprodoma, LMG Beschlaege Od 600,- Kč do 1300,- Kč  
Keramické Nohelgarden Cca 600,- Kč – 800,- Kč  
Plastové Krinner, Elho Od 130,- Kč – 1000,- Kč  

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stojan na stromeček?

Při výběru stojanu se nezaměřujte jen na líbivý vzhled. Designové kousky mohou být zajímavé na pohled, ale jinak naprosto nefunkční. Ideální je jednoduchá konstrukce snadná na sestavení s bezproblémovým upevněním stromku.

Jak zvýšit stabilitu stojanu?

To, aby byl stromek stabilní, je velmi důležité. Měl by být dostatečně bytelný, aby stromeček udržel. V opačném případě hrozí jeho převrácení. Pokud chcete mít jistotu, můžete strom zajistit provázkem nebo silonovým lankem, tak že ho uvážete např. k háčku na zdi.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Udrží každý kmen
Rychlé uchycení
Pevný a stabilní
Kvalitní litinový
Praktický
Image
Produkt
Stojan na vánoční stromek Krinner BASIC S
NIKO-Versand KLICK FIX stojánek na vánoční stromek
Stojan na vánoční stromek PLANET 1, 28 x 26 cm – barva hnědá
Litinový stojan na vánoční stromek se zvonečky
Krinner Stojan na vánoční stromek Krinner Green Line
Výrobce
Krinner
Krinner
Reiterman
Barva
zelená
zelená
hnědá
červená
Cena ca. 700 CZK ca. 600 CZK ca. 300 CZK ca. 800 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.