Nejlepší stojany na vánoční stromeček 2023 a jak vybrat

Kvalitní stojan pro každý kmen.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Litinový Stojan na stromeček Harmony, hnědá, 29 x 29 x 12 cm, 3 šrouby
89 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat stojan na stromeček

  • Na Vánoce se těšíte určitě všichni a základem vánoční atmosféry je stromeček.
  • To, aby byl co nejdéle krásný, zelený a neopadával, může ovlivnit i kvalitní stojan.
  • Stojan zajistí stabilitu, která je důležitá nejen ve chvíli, kdy kolem něj budou běhat malé děti nebo se s ním budou seznamovat vaši domácí mazlíčci.

Stojan na stromeček - náš výběr

Litinové stojany na vánoční stromeček

Dřevěné stojany na stromeček

Plastové stojany na stromeček

Zobrazit kompletní nabídku stojanů na stromečky

Jak vybrat stojan na stromeček

  • Na Vánoce se těšíte určitě všichni a základem vánoční atmosféry je stromeček.
  • To, aby byl co nejdéle krásný, zelený a neopadával, může ovlivnit i kvalitní stojan.
  • Stojan zajistí stabilitu, která je důležitá nejen ve chvíli, kdy kolem něj budou běhat malé děti nebo se s ním budou seznamovat vaši domácí mazlíčci.

Typy

Typy stojanů na stromky se odvíjí od materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na našem trhu najdete pět typů těchto produktů. Jejich popis je obecný, vztahuje se na nejčastější zboží, takže se mohou najít i výjimky, které se mu vymykají.

Dřevěný

Jedná se o tradiční stojany, které se snaží zachovat přírodní dojem. Strom v něm upevňujete buď pomocí šroubů, nebo prostřednictvím kovového držáku. Tyto stojany jsou vhodné pro drobnější stromky, respektive jejich výška by neměla přesáhnout dva metry a průměr kmene by měl být maximálně 6 cm. Největší nevýhodou je malá nádržka na vodu. Uvádí se, že pojme asi 200 ml vody, tzn., že ji budete muset častěji dolévat.

Kovový

Stojany jsou pevné a poměrně stabilní, záleží na daném designu. Stejně jako ty dřevěné jsou určeny pro menší stromy a k jejich upevnění používají šrouby. Bohužel většinou nemají nádržku na vodu, takže se uplatní spíše u stromků umělých. U těchto stojanů je nevýhoda v náročnějším upevňování samotných stromků. Je obtížné je usadit tak, aby byly rovně a nenakláněly se.

Litinový

Stojan na stromeček
Litinový Stojan na stromeček Harmony, hnědá, 29 x 29 x 12 cm, 3 šrouby

Tyto stojany jsou těžké a stabilní, proto se hodí pro stromy s kmenem i okolo 10 cm. Litinové stojany mají mnoho designů a bývají nápaditě zdobené. Často vypadají jako starožitnost. Dá se říct, že litinové stojany bývají nejkvalitnější a také mají nejdelší životnost. Strom v nich opět upevníte pomocí šroubů. Při nákupu se ujistěte, že má nádržku na vodu, která u těchto produktů také není samozřejmostí.

Stojan na stromeček

Kovové stojany přichází opět do módy, iStock /Coprid

Keramické

Keramické stojany mají líbivý vzhled, jsou pevné a stabilní. Ale opět se nedoporučuje upevňovat do nich strom vyšší než dva metry. Kmen ale může mít i 8 cm. Největší výhodou těchto stojanů je objemná nádržka na vodu. Ta pojme až pět litrů vody, což ještě zvýší stabilitu stojanu. Nabídka těchto stojanů je na našem trhu mizivá.

Plast

Plastové stojany jsou v dnešní době asi nejčastější. Existuje celá řada typů od stojanů pro malé stromky až po velmi stabilní pro stromy velké. Využívají se u nich všechny typy upevnění s ohledem na velikost stromu a samozřejmě se liší u jednotlivých výrobců. Mohou a nemusí být opatřeny nádržkou na vodu. Nevýhodou může být menší životnost tohoto materiálu. Na druhou stranu jsou velmi dobře cenově dostupné.

Víte, že…?

Litinové stojany na vánoční stromeček
PRAKTIK g000005

Na našem trhu se většinou prodávají stojany pro stromky, které mají průměr kmene od 3 do 15 cm. Aby zůstal dostatečně stabilní, neměly by se do něj upevňovat stromky vyšší než 3 metry. Tyto údaje by měly být uvedeny u každého výrobku a můžou se samozřejmě lišit u jednotlivých značek i produktů.

Úklid jehličí u vánočního stromku

Nejméně finančně náročné jsou plastové stojany, iStock /Dzurag

Upevnění stromku

Hlavním pravidlem je jednoduchost. Stromky jsou samy o sobě dost těžké, proto i manipulace s nimi je náročnější. Pokud koupíte stojan s komplikovaným uchycením, rozhodně vám usazení stromku neulehčí. Jednoduchost systému je základním parametrem u kvalitních výrobků.
Upevnění by mělo být provedeno tak, aby stromek bezpečně držel a nenakláněl se. Uchycení se liší u jednotlivých typů výrobků a na výběr máte několik možností:

  • Upevňovací šrouby – nejčastější způsob; ukončeny ploškami, ty zvětšují plochu přichycení stromu
  • Páka – principem je, že kolem stromečku sevře upevňovací čelisti
  • Systémem klick-fix – opatřen ocelovými lanky, která ovládáte nožním pedálem; vhodné pro stromy se silným i tenkým kmenem, udrží zakřivené stromky; najdete pouze u značky Krinner

Průměr stojanu

Velikost stojanu by se měla přizpůsobit velikosti vánočního stromku, respektive kupujte stromek, který má kmen o 1-2 cm užší než je průměr stojanu. Pokud koupíte stromek s širším průměrem, bude nutné ho osekat.

Pohled na dárečky pod stromečkem ve stojanu

Dobře zvolte průměr i způsob upevnění, iStock /Dzurag

Závlaha

Dřevěné stojany na stromeček
Stojan na vánoční strom dřevěný, hvězda 29x25x11 cm 10015

V dnešní době jsou již většinou stojany vyráběny s nádržkou na vodu. Tu stromek potřebuje, aby zůstal co nejdéle zelený a pokud možno neopadával. Navíc voda ve stojanu, může zajistit větší stabilitu, protože se zvýší jeho hmotnost.

Výrobci a ceny

Nabídka stojanů na stromky je opravdu široká a stejně tak i cenové rozpětí. Vybrat si můžete od jednoduchých plastových stojanů až po dokonale zdobné litinové kousky. Záleží na vaší preferenci a vkusu, jaký nakonec zvolíte.

TypVýrobciCeny 
DřevěnéSkagerak, Šperldo cca 8000,- Kč 
KovovéM.A.T., KarešOd 200,- Kč do asi 6000,- KčOd 600,- Kč do 1300,- Kč 
LitinovéEprodoma, LMG BeschlaegeOd 600,- Kč do 1300,- Kč 
KeramickéNohelgardenCca 600,- Kč – 800,- Kč 
PlastovéKrinner, ElhoOd 130,- Kč – 1000,- Kč 

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stojan na stromeček?

Při výběru stojanu se nezaměřujte jen na líbivý vzhled. Designové kousky mohou být zajímavé na pohled, ale jinak naprosto nefunkční. Ideální je jednoduchá konstrukce snadná na sestavení s bezproblémovým upevněním stromku.

Jak zvýšit stabilitu stojanu?

To, aby byl stromek stabilní, je velmi důležité. Měl by být dostatečně bytelný, aby stromeček udržel. V opačném případě hrozí jeho převrácení. Pokud chcete mít jistotu, můžete strom zajistit provázkem nebo silonovým lankem, tak že ho uvážete např. k háčku na zdi.
Zobrazit kompletní nabídku stojanů na stromečky