Závitořez

Pro řezání vnitřních i vnějších závitů.

ca. 16 900 CZK
ca. 10 000 CZK
ca. 13 700 CZK
ca. 26 000 CZK
ca. 131 800 CZK
ca. 35 200 CZK

Jak vybrat závitořez

 • Závity jsou základem spojovacích materiálů dnešní doby.
 • Rozlišujeme závitořez ruční, elektrický či pneumatický.
 • Pří výběru je velmi důležitý typ materiálu, do kterého budete chtít závit vyřezávat.

Co je závitořez

 • Závitořez je poměrně specifický druh nástroje sloužícího k řezání vnitřních a vnějších závitů ve válcovém otvoru.
 • Existují nejen ruční typy, ale také modely poháněné automaticky, které jsou samozřejmě snazší na obsluhu.
 • Závitořez je obvykle přístroj určený pro profesionály, jako jsou instalatéři a topenáři.

Samotný vzhled závitořezu vám může na první pohled připomínat klasickou vrtačku, avšak liší se čelní část, kam se upevňují závitníky, pomocí kterých se závity vytváří, opravují či upravují. Zpravidla je potřeba několik závitníků pro výrobu jednoho závitu, neboť se průměr závitu vytváří postupně.

S reverzní převodovkou
Elektrický závitořez GS 18

Druhy závitořezů

Samotný závitořez existuje v několika typech. Jako základní lze označit tři až čtyři, které si níže představíme.

Ruční

Pro velmi občasné použití stačí ruční typ závitořezu, do kterého se upevní závitník a následně lidskou silou vytvoříte do požadovaného materiálu závit.

Elektrický

Pokud závity vytváříte častěji, typicky jde-li o vaše povolání, nebude vám ruční závitořez stačit. V takových chvílích nastupuje závitořez elektrický, který má mnohem větší sílu a tvorba závitů je snazší. Volit lze mezi přístroji na elektrický či akumulátorový pohon. Rozdíly jsou nasnadě. Elektrický má přívodní kabel a vyžaduje elektrickou zásuvku, zatímco akumulátorový pracuje s baterií a nejste omezeni kabelem. Na druhou stranu však musíte baterii čas od času nabít a ideálně s sebou vozit i jednu náhradní.

S příslušenstvím
Esperanza Elektrický závitořez 1800W s příslušenstvím EC592

Pneumatický

Nejméně obvyklým typem je pneumatický závitořez, který využívá stlačený vzduch k vytvoření závitu pomocí závitníku. Většinou se jedná o větší stroj, který je staticky umístěn v dílnách.

Důležité parametry

U závitořezu je vždy důležitý dostatečný výkon, abyste při práci zbytečně brzy nenarazili na limit, kterým vám vytvoření závitu znemožní. Pakliže budete například nejčastěji vytvářet závity do kovových materiálů, měl by se výkon závitořezu pohybovat kolem 500 W. V tomto případě je již ideální mít třífázové napájení s napětím 400 V, což ovšem znamená mít k dispozici i třífázovou zásuvku, která se například v bytech nevyskytuje. Naopak v dílnách či domech ji najít můžeme.

Některé závitořezy umožňují měnit směr otáček při tvorbě závitu a například i plynule upravovat rychlost otáček, což se může hodit při jemnější práci.

Profesionální
AGP PT600 Elektrický přenosný závitořez na trubky

Závitník

K závitořezu budete potřebovat také závitníky, které se často prodávají v sadě po třech kusech, neboť právě tři závitníky potřebujete pro vytvoření kvalitního závitu. Navzájem je od sebe poznáte dle vyznačených proužků. První má jeden proužek, druhý dva a třetí, finální závitník je již bez proužku.

Závitníků je několik typů, přičemž každý se hodí na jiné druhy závitů a materiálů.

 • metrický
 • whitworth
 • trubkový
 • pancéřový
 • unifikovaný s jemným stoupáním
 • trapézový
 • oblý závit
Ruční závitořez
RIDGID ruční závitořez ⅜”-½”-¾”-1″-1¼”-1½”-2″, 18,4kg
Typ závitořezu určení cena  
Ruční závitořez občasné využití, měkčí materiály 2 000 Kč  
Elektrický závitořez častější využití, přenosný 8 000 Kč  
Pneumatický závitořez nepřenosný, velký výkon 15 000 Kč

Bezpečnost práce

Závitořez může být poměrně výkonné zařízení, které je nutné obsluhovat s patřičnou opatrností. Před samotným úkonem se doporučuje zkontrolovat, zda je zařízení v pořádku připravené. Například není-li poškozen kabel a zda je závitník dobře připevněn. Upevněn by měl být i materiál, například trubka, do které budete závit vytvářet. Netřeba dodávat, že je vždy doporučeno používat originální příslušenství, jako jsou například závitníky.

Ceny

Cenové rozpětí závitořezů je poměrně široké. Vždy závisí na tom, jak profesionální a bohatou sadu hledáte. Samozřejmě se do ceny promítá také druh pohonu.

 • Základní závitořezy v sadě se závitníky na ruční pohon vás vyjdou na necelé 2 000 Kč. Doporučit lze výrobky značky Yato.
 • Elektrické závitořezy bývají výrazně dražší. Neznačkové typy vyjdou na několik tisíc korun, obvykle se pohybují kolem hranice 8 000 Kč.
 • Pro profesionály jsou určeny závitořezy značky Rothenberger, jejichž cena může vystoupat až k hranici 100 000 Kč.
Profesionální
RIDGID Model 300 Compact elektrický závitořez do 2″

Otázky a odpovědi

Pro koho jsou závitořezy určeny?

Závitořez se nejčastěji objevuje v rukách profesionálů, typicky profesí instalatéra či topenáře, kteří potřebují vytvářet závity do tvrdých kovových materiál tak, aby bylo výsledné spojení dostatečně pevné.

Jaké existují typy závitořezů?

Můžeme nalézt obyčejné ruční zařízení, se kterým lze závit vytvořit. Do tvrdších materiálů se však využívá elektrický závitořez, který je buď akumulátorový nebo bere energii ze sítě. Existují ale také pneumatické závitořezy, avšak ty jsou typičtější pro větší dílny a nemusejí být snadno přenosné.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S reverzní převodovkou
S příslušenstvím
Profesionální
Ruční závitořez
Profesionální
Otočná hlava od 0 až 90°
Image
Produkt
Elektrický závitořez GS 18
Esperanza Elektrický závitořez 1800W s příslušenstvím EC592
AGP PT600 Elektrický přenosný závitořez na trubky
RIDGID ruční závitořez ⅜”-½”-¾”-1″-1¼”-1½”-2″, 18,4kg
RIDGID Model 300 Compact elektrický závitořez do 2″
Metallkraft® Elektrický závitořez GS 1100-16 E
Cena ca. 16 900 CZK ca. 10 000 CZK ca. 13 700 CZK ca. 26 000 CZK ca. 131 800 CZK ca. 35 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.