26 nejlepších zrcadlovek 2023
Zachyťte důležité momenty v nejvyšší kvalitě.
Jak vybrat zrcadlovku
- Mezi nejlepší fotoaparáty na trhu dlouhodobě patří zrcadlovky, jejichž technologie nabízí širokou škálu voleb a zároveň se stará o vynikající úroveň fotek.
- Pojmem tělo označujeme pevnou část fotoaparátu, do níž jsou vkládány objektivy.
- Jelikož kvalita objektivu rozhoduje o výsledné fotografii, nebojte si připlatit.
- Další poměrně podstatný parametr spočívá ve volbě optimálního snímače.
Zrcadlovka - náš výběr





Kompaktní zrcadlovky





Zrcadlovky Canon





Zrcadlovky s objektivem






Zrcadlovky Olympus





Jak vybrat zrcadlovku
Proč zrcadlovku?
Mnohdy se nám stává, že jen podlehneme svodům a daná věc po několika použitích leží ve skříni, protože nesplňuje očekávání nebo nám z nějakého důvodu nevyhovuje. Při nákupu zrcadlovky se proto důkladně zamyslete.
Nástup bezzrcadlové technologie rozvířil debatu, zda vůbec má rozměrná klasika ještě své místo na slunci. V současné době již víme, že dokázala přežít, a dokonce si získává nové a nové uživatele. Své konkurenty zadupává do země hned v několika ohledech:
- Ergonomie – vyšší hmotnost vyvážena jednodušším držením
- Rychlost ostření – zachytíte jakýkoliv okamžik v perfektní kvalitě
- Výdrž baterie – počítejte i s více než dvojnásobnou výdrží, jelikož nepotřebujete živit ještě displej, hledáček a další funkce,
- Výběr objektivů a příslušenství – stovky dodatečných pomocníků pro zlepšení kvality fotky
- Kvalita obrazu – v poměru k investovaným prostředkům se i levnější modely vytáhnou
Samozřejmě, že jsou zde i negativa jako jsou výraznější rozměry a hmotnost, ale s nimi se musí při nákupu počítat. Jestliže vám každý gram v batohu navíc zavází a fotit umíte pouze v automatickém režimu, zvolte raději bezzrcadlovku.

Zrcadlovky patří k vysoce kvalitním fotoaparátům
Tělo a objektiv
Nepočítejte s tím, že byste si fotoaparát zakoupili jako jeden výrobek. Postup během nákupu spočívá ve volbě samostatného těla a vhodného kompatibilního objektivu. Vzhledem k tomu, že jen kombinací obou částí dosáhnete uspokojivé kvality fotek, věnujte jim srovnatelnou péči.
Tělo
Pojmem tělo označujeme pevnou část fotoaparátu, do níž jsou vkládány objektivy. Ačkoliv přímo nerozhoduje o kvalitě fotky, má zásadní vliv na škálu možností, které při focení budete mít. Hmotnost by neměla být příliš vysoká a náležitou pozornost věnujte i ergonomii. Jestliže plánujete fotit každý detail, ze špatně vyvážené zrcadlovky vás bude brzy bolet ruka.
Objektiv
Jelikož kvalita objektivu rozhoduje o výsledné fotografii, nebojte si připlatit. Počítejte také s tím, že si nevystačíte s jediným kouskem. S ohledem na viditelnost, míru slunečního záření, typ fotografovaného objektu a další podmínky se vyplatí mít jich po ruce hned několik. Zdaleka nejdůležitější roli sehrávají dva základní aspekty:
- Ohnisko – určuje úhel záběru a míru přiblížení, s přibližováním se snižuje kvalita fotky i zorný úhel (je vidět méně)
- Světelnost – označena písmenem f a číslem, udává, kolik světla přes objektiv projde, čím menší, tím lepší kvalita fotografie i za horších světelných podmínek
Víte, že…?
Ohniska standardně nabývají rozsahu od 18 do 300 mm. Nabízené modely ovšem umožňují fotit jen v omezeném rozsahu. Jestliže chcete mít k dispozici celou škálu v jediném objektivu, připlatíte si. Úroveň fotky bohužel nebývá u univerzálních optik stejně kvalitní jako u úžeji specializovaných kusů.
Velikost snímače
Další poměrně podstatný parametr spočívá ve volbě optimálního snímače. Na trhu se nejvíce prosazují dvě základní varianty – Full frame a APS-C. Prvně jmenovaný má velikost jednoho políčka 35mm, díky čemuž tvoří obraz v jeho plné velikosti. APS-C je zmenšený a ohniska obrazu jsou přepočítávána.
Full frame odvede perfektní práci v rukou zkušených fotografů. Ti jistě ocení čistotu fotky a menší hloubku ostrosti, a navíc je neodradí ani cenovka přesahující i hranici 100 000 Kč. Začátečníci si plně vystačí i s menšími a levnějšími snímači, se kterými však při troše štěstí dosáhnou i srovnatelné úrovně.
Rozlišení snímače
Důležitou roli sehrává u snímače i jeho rozlišení, nemusíte mu však při nákupu věnovat velkou pozornost. Stejně jako u videa je tento parametr udáván v tzv. pixelech. S jejich počtem stoupá kvalita fotografie a snižuje se riziko znehodnocení záběru při jejích různých úpravách.
Asi se teď ptáte, proč jsme v úvodu zmínili, že rozlišení není třeba věnovat pozornost? Prakticky všechny dostupné foťáky, včetně těch nejlevnějších, se pohybují okolo 18–24 Mpx, což jsou okem nepostřehnutelné rozdíly. Fotografie se zbytečně vysokým rozlišením navíc zabírají zbytečně mnoho místa ve vnitřní paměti.
Hledáček
Abyste mohli něco vyfotit, musíte do dostat do svého hledáčku. Vybírejte tedy podle jeho velikosti, ale počítejte s úměrně stoupající cenovkou. Hledáček sehrává obzvlášť důležitou roli tehdy, když plánujete ostřit manuálně.
Video
Myslíte si, že fotoaparáty a kamery jsou tak rozdílné, že se nemohou zastoupit? Ale omyl! I zrcadlovky bývají standardně vybaveny systémy umožňujícími zachycovat video v rozumné kvalitě. Ani široká škála dostupných objektivů a pomocných technologií však nezaručí úroveň jako u specializované videokamery.
Víte, že…?
Vzhledem k odlišným technologiím obou způsobů zobrazení počítejte s tím, že zejména ostření dynamických záběrů bude velice komplikované. Nezbude vám než ostřit ručně, což nebývá vždy jednoduché a přesné. Jedná se o uspokojivé řešení pro případ nouze.
Uložiště
Získaný materiál se musí někam uložit. Z toho důvodu jsou moderní zrcadlovky vybaveny sloty pro vložení paměťových karet. Mezi podporované formáty řadíme SD, SDHC. U profesionálních modelů se setkáte i s jinými formáty pro rychlejší zápis, případně se sloty dvěma. Díky tomu můžete ukládat na dvě karty současně, čímž se řeší problém zálohování.
Kapacita baterie
Vydáváte se na výlet do divočiny a chcete nafotit co nejvíce snímků? Potom při nákupu věnujte zvýšenou pozornost volbě odpovídající baterie. Standardně se kapacita pohybuje od 1 000 do 2 000 mAh, dostačujících pro zhruba 1 000 fotografií. Ačkoliv výrobci často uvádějí počet snímků na jedno nabití akumulátoru, buďte ostražití. Na rychlost vybíjení akumulátoru má vliv i zvolený formát fotky, stejně jako přírodní podmínky, v nichž fotíte.
Další funkce
O různých funkcích, pomocnících a zlepšovácích bychom mohli napsat samostatný článek. Takto vám nabídneme alespoň tabulku, v niž se snažíme všechny klíčové technologie stručně charakterizovat. Budete tak mít přehled, čím se při nákupu zabývat důkladněji, a co naopak neupotřebíte:
Parametr / funkce | Účel |
---|---|
Blesk | Obvykle externí s možností nasměrovat svícení podle potřeby, zjednoduší focení ve špatných podmínkách |
Zoom | Možnost přiblížení nebo oddálení obrazu |
Displej | Focení v režimu živého náhledu, pomalejší zaostřování i focení |
Maximální ISO | Možnost nastavení citlivosti senzoru na světlo, čím vyšší, tím menší míra šumu |
Ostřící body | Počet bodů, pomocí níž probíhá ostření obrazů, čím více, tím lépe |
Bracketing | Tvorba sérií fotografií s různou mírou jasu, které se spojí do jediné dokonale vyvážené |
Intervalové snímání | Možnost zachycení jednoho záběru opakovaně v předem nastavených intervalech |
Vícenásobná expozice | Vyfocení různých dynamických scén, které jsou spojeny do jednoho snímku |
Wi-Fi | Sdílení fotografií přímo do počítače nebo chytrého telefonu |
Cena
Fotografování se řadí mezi disciplíny, u nichž nelze opomenout lidský faktor. Bohužel tedy neplatí jednoduchá rovnice, že dražší přístroj se automaticky rovná kvalitnější fotky. Zaplacený obnos má hlavní vliv zejména na nabídku doplňkových funkcí a propojení s dalšími technologiemi. Záleží tedy jen na vás, kolik peněz si pro pořízení foťáku vyhradíte. Nám se na základě analýzy trhu podařilo stanovit tři základní intervaly:
- Do 15 000 Kč
- 15 000–30 000 Kč
- Nad 30 000 Kč
Z praktických důvodů řadíme do nejvyšší skupiny i zrcadlovky určené profesionálům. Finanční obnos potřebný k jejich nákupu se pohybuje ve stovkách tisíc korun.
Cena do 15 000 Kč
Základní cenová relace obsahuje modely vyhrazené rekreačním fotografům. Snímače jsou výhradně typu APS-C, rozlišení začíná na 18Mpx. Počítejte s menším hledáčkem a slabší podporou automatického ostření. Valná většina výrobků dovoluje užití externího blesku a může posloužit i při natáčení videa. Potěší i přítomnost menšího, ale praktického displeje, s jehož pomocí si vše snadno nastavíte.
Foťáky prodávané za cenovku do 15 000 korun jsou perfektní volbou pro všechny rekreační fotografy. Jestliže chcete zvěčnit momenty trávené s rodinou či přáteli, jste na správném místě.
Cena od 15 000 do 30 000 Kč
Jakousi střední třídu můžeme pozorovat mezi 15 a 30 tisíci korunami. Mnozí experti ovšem od nákupu přístrojů spadajících do této kategorie odrazují. Důvod je prostý – nenabízejí nic navíc oproti levnějším foťákům, ale svou kvalitou se vyšší skupině ani nepřibližují. Oproti předcházející kategorii počítejte s odolnějšími těly a širší nabídkou objektivů. Ostatní parametry zůstávají v zásadě stejné.
Cena nad 30 000 Kč
Ty nejdražší modely začínají na 30 000 korunách a končí zhruba na 500 000 Kč. Jestliže nejste profesionálními fotografy, nabízené možnosti nevyužijete. Většina dražších přístrojů je vybavena Full frame snímačem, prostorem pro uložení dvou datových karet a velkým displejem. Za samozřejmé považujeme širokou škálu dostupných objektivů, s nimiž si přijdou na své všichni.
Otázky a odpovědi
Jakou značku zvolit?
Jak vybrat zrcadlovku?
Různé typy produktů porovnejte zde.