Akvárium se skříňkou

Krásné i praktické.

ca. 12 000 CZK
ca. 56 000 CZK
ca. 34 000 CZK
ca. 49 000 CZK

Jak vybrat akvárium se skříňkou

  • Akvaristika je jednou z velmi oblíbených zájmových činností už řadu let.
  • Chovat rybičky Vám umožní akvárium, které má mnoho podob. Jednou z nich je i akvárium se skříňkou.
  • Velikost akvária hodně souvisí s jeho účelem. Vyjadřuje se v celkovém objemu v litrech. Pořídit si pod akvárium skříňku je vhodné, zejména u těch, které mají velký objem.

Tvar

V dnešní době je na výběr hodně druhů akvárií s různým tvarem. I ten má ale nezastupitelnou roli při výběru.

Kulaté akvárium

Na mysli jsou malé akvarijní koule o velikosti do 30 litrů. Tyto nádoby nejsou ideální pro chov akvarijních ryb, ale spíše pro sladkovodní krevetky. Jsou oblíbené díky svému designu.

S osvětlením
Eheim akvárium Scubaline 140 se skřínkou a osvětlením vlašský ořech/bílá 140 l

Rovné akvárium

Klasické rovné akvárium, jeho výběrem určitě nic nezkazíte.
**Vypouklé akvárium
Tyto akvária mají vypouklé přední sklo, takže mohou působit netradičně. Pro návštěvu bude tato varianta určitě vypadat velmi zajímavě. V oblibě tyto akvária ale nejsou z důvodu vyšší ceny.

Rohové akvárium

Jak napovídá název, tyto akvária se umisťují do rohu místnosti. Většinou jsou to akvária a objemu 180 litrů. Nevýhodou je, že se na tento typ akvárií obtížně shání dobré osvětlení a je potřeba jej složit z více kousků světel.

Objem

Velikost akvária hodně souvisí s jeho účelem. Vyjadřuje se v celkovém objemu v litrech. Podle toho, jakou má vaše akvárium velikost k němu pořizujete i skříňku. Velikost akvária je podstatná také kvůli živočichům či rostlinám, které v něm budete chovat si pěstovat. Vybírat můžete z těchto velikostí:

Velké
Akvárium se skřínkou EHEIM Incpiria 530 graphit
Objem Popis
Do 30 litrů Jsou vhodná především pro nejmenší rybky do délky maximálně 3 cm, pro sladkovodní krevetky nebo pro rybu bojovnici. Většinou se jednoduše pokládají na pracovní stůl a nepořizuje se k nim zvlášť skříňka.
30 – 60 litrů Tato velikost je příznivá pro rybky o délce těla do 5 cm. Pokud v akváriu budete chtít více než 20 rybek, počítejte s obtížnou údržbou.
60 – 120 litrů Ideální délka ryb je rovněž 5 cm, ale tato akvária můžete osadit i párem rybek, které dorůstají maximálně do 10 cm. Není vhodné sem umístit skaláry nebo podobně velké ryby. Budou mít nedostatek prostoru.
Nad 120 litrů Tahle velikost už je vhodná pro chov jakýchkoliv ryb, i těch, které jsou větší než 10 cm.

Skříňka

Pořídit si pod akvárium skříňku je vhodné, zejména u těch, které mají velký objem. Pod akvárium můžete použít buď stojan s poličkami, které vám zajistí úložný prostor nebo uzavřené skříňky, které skryjí i případný nepořádek uvnitř. Jsou vyrobeny obvykle ze dřeva a jejich povrchová úprava je přizpůsobena kapající vodě z akvária. Skříňka/podstavec by měla být určena pro konkrétní model akvária, zajistíte tak lepší možnou stabilitu. Akvárium nesmí přesahovat přes okraje skříňky, tím by hrozilo jeho poškození.

Nezbytné příslušenství

Při pořizování akvária byste měli myslet na to, že se nejedná pouze o skleněnou nádobu se skříňkou. Měli byste vědět, že jsou další důležité věci, které jsou pro akvaristiku nezbytné. Každé akvárium by mělo být vybaveno tímto příslušenstvím:

  • Osvětlení
  • Filtr
  • Topítko
Stylové
Akvárium se skřínkou EHEIM Incpiria 230 graphit

Víte, že…?

Nezapomeňte, že vodu v akváriu byste měli měnit jednou za týden. Rybky do akvária nasaďte až za 3 týdny po založení. Ve filtru se musí zaběhnout filtrační bakterie.

Cena

Při výběru dávejte pozor na to, jestli akvarijní set obsahuje i skříňku. Často se stává, že cena, která je uvedena je pouze za akvárium a skříňku musíte koupit zvlášť. Cena se také odvíjí od velikosti akvária. Budeme se tedy bavit vždy o ceně akvária včetně skříňky a nezbytného příslušenství. Pokud to s akvaristikou myslíte vážně, počítejte s tím, že do ní musíte investovat v řádech tisíců.

  • Do 10 000 Kč – V této hodnotě pořídíte set akvária se skříňkou o objemu klidně do 120 litrů. Akvária jsou rovná, kulatá nebo vypouklá. Musíte ale přijmout fakt, že příslušenství nebude to nejkvalitnější.
  • 10 000 – 30 000 Kč – Za tuto částku koupíte už akvárium o objemu až 350 litrů. Pořídíte všechny typy akvária, dokonce i rohové. Očekávejte zboží vyšší kvality a to především v oblasti osvětlení a filtrace.
  • 30 000 a výš – Tady už se bavíme o akvarijních setech té nejvyšší kvality, která se odráží jak v materiálech, tak i v příslušenství a objemu. Za tuto cenu pořídíte i akvária o objemu až 430 litrů
Graphit
Akvárium se skřínkou EHEIM Incpiria 330 graphit

Otázky a odpovědi

Jak vybrat akvárium se skříňkou?

Než se rozhodnete pro konkrétní akvárium se skříňkou, měli byste mít jasno, jak konkrétně vám akvárium bude sloužit. Měli byste vědět, jakou potřebujete velikost, tím pádem i jestli na tuto velikost máte doma místo. Musíte být rozhodnuti, jaké druhy ryb nebo živočichů v akváriu budete chovat. Podstatné je i to, zda bude vaše akvárium sladkovodní nebo mořské. Rozdílné druhy mají také rozdílné požadavky. Důležité je vědět, zda budete v akváriu pěstovat i rostliny, protože v tom případě je důležité i samotné světlo v akváriu.

Jakou značku zvolit?

Mezi výrobce patří Diversa, Juwel, Ante, Blau a další. Sklorex,

Různé typy produktů porovnejte zde.

Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.