Nejlepší akvária se skříňkami 2024 a jak vybrat

Krásné i praktické.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Akvárium se skřínkou EHEIM Incpiria 230 graphit

Jak vybrat akvárium se skříňkou

  • Akvaristika je jednou z velmi oblíbených zájmových činností už řadu let.
  • Chovat rybičky Vám umožní akvárium, které má mnoho podob. Jednou z nich je i akvárium se skříňkou.
  • Velikost akvária hodně souvisí s jeho účelem. Vyjadřuje se v celkovém objemu v litrech. Pořídit si pod akvárium skříňku je vhodné, zejména u těch, které mají velký objem.

Akvárium se skříňkou - náš výběr

Aquael Opti Set 200 Day & Night černý 200 l
Výrobce: Aquael
Zobrazit více
Akvarijní set Aquael Opti Set 200 Day & Night obsahuje 200 litrů akvarium s rozměry 101 x 41 x 56 cm a LED osvětlení Leddy Tube s možností regulace režimów DEN, SVÍTÁNÍ a NOC. Sklo Opti zajišťuje vysokou propustnost světla a snížený odlesk. Součástí setu je skříňka a podložka, skříňka je k dodání rozložená nebo smontovaná za příplatek.
Zobrazit méně
Ehim Vivaline LED akvarijní set antracit se skřínkou 121 x 41 x 124 240 l
Výrobce: Eheim
Objem: 240 l
Velikost: 121 x 41 x 124 cm
Materiál: skleněné
Tvar: rovné
Barva: šedé
Zobrazit více
S osvětlením: ano
Skleněný akvarijní set Eheim Vivaline s objemem 240 litrů, rozměry 121 x 41 x 124 cm, obsahuje LED osvětlení (1 x 20W), externí filtr Eheim ecco pro 300 a topítko s výkonem 150W. Součástí je také podstavcová skříňka.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Akvárium se skříňkou

Jak vybrat akvárium se skříňkou

Tvar

V dnešní době je na výběr hodně druhů akvárií s různým tvarem. I ten má ale nezastupitelnou roli při výběru.

Kulaté akvárium

Na mysli jsou malé akvarijní koule o velikosti do 30 litrů. Tyto nádoby nejsou ideální pro chov akvarijních ryb, ale spíše pro sladkovodní krevetky. Jsou oblíbené díky svému designu.

Rovné akvárium

Klasické rovné akvárium, jeho výběrem určitě nic nezkazíte.
**Vypouklé akvárium
Tyto akvária mají vypouklé přední sklo, takže mohou působit netradičně. Pro návštěvu bude tato varianta určitě vypadat velmi zajímavě. V oblibě tyto akvária ale nejsou z důvodu vyšší ceny.

Rohové akvárium

Akvárium se skříňkou
Akvárium se skřínkou EHEIM Incpiria 230 graphit

Jak napovídá název, tyto akvária se umisťují do rohu místnosti. Většinou jsou to akvária a objemu 180 litrů. Nevýhodou je, že se na tento typ akvárií obtížně shání dobré osvětlení a je potřeba jej složit z více kousků světel.

Chlapeček sedí před akváriem

Pohled na rybičky v akvárium potěší i uklidní, iStock / ComR78

Objem

Velikost akvária hodně souvisí s jeho účelem. Vyjadřuje se v celkovém objemu v litrech. Podle toho, jakou má vaše akvárium velikost k němu pořizujete i skříňku. Velikost akvária je podstatná také kvůli živočichům či rostlinám, které v něm budete chovat si pěstovat. Vybírat můžete z těchto velikostí:

ObjemPopis
Do 30 litrůJsou vhodná především pro nejmenší rybky do délky maximálně 3 cm, pro sladkovodní krevetky nebo pro rybu bojovnici. Většinou se jednoduše pokládají na pracovní stůl a nepořizuje se k nim zvlášť skříňka.
30 – 60 litrůTato velikost je příznivá pro rybky o délce těla do 5 cm. Pokud v akváriu budete chtít více než 20 rybek, počítejte s obtížnou údržbou.
60 – 120 litrůIdeální délka ryb je rovněž 5 cm, ale tato akvária můžete osadit i párem rybek, které dorůstají maximálně do 10 cm. Není vhodné sem umístit skaláry nebo podobně velké ryby. Budou mít nedostatek prostoru.
Nad 120 litrůTahle velikost už je vhodná pro chov jakýchkoliv ryb, i těch, které jsou větší než 10 cm.
Akvárium

Nejdůležitější je zvolit správnou velikost akvária, iStock / Malcolm

Skříňka

Pořídit si pod akvárium skříňku je vhodné, zejména u těch, které mají velký objem. Pod akvárium můžete použít buď stojan s poličkami, které vám zajistí úložný prostor nebo uzavřené skříňky, které skryjí i případný nepořádek uvnitř. Jsou vyrobeny obvykle ze dřeva a jejich povrchová úprava je přizpůsobena kapající vodě z akvária. Skříňka/podstavec by měla být určena pro konkrétní model akvária, zajistíte tak lepší možnou stabilitu. Akvárium nesmí přesahovat přes okraje skříňky, tím by hrozilo jeho poškození.

Nezbytné příslušenství

Akvárium se skříňkou
Aquael Opti Set 200 Day & Night černý 200 l

Při pořizování akvária byste měli myslet na to, že se nejedná pouze o skleněnou nádobu se skříňkou. Měli byste vědět, že jsou další důležité věci, které jsou pro akvaristiku nezbytné. Každé akvárium by mělo být vybaveno tímto příslušenstvím:

  • Osvětlení
  • Filtr
  • Topítko

Víte, že…?

Nezapomeňte, že vodu v akváriu byste měli měnit jednou za týden. Rybky do akvária nasaďte až za 3 týdny po založení. Ve filtru se musí zaběhnout filtrační bakterie.

Cena

Při výběru dávejte pozor na to, jestli akvarijní set obsahuje i skříňku. Často se stává, že cena, která je uvedena je pouze za akvárium a skříňku musíte koupit zvlášť. Cena se také odvíjí od velikosti akvária. Budeme se tedy bavit vždy o ceně akvária včetně skříňky a nezbytného příslušenství. Pokud to s akvaristikou myslíte vážně, počítejte s tím, že do ní musíte investovat v řádech tisíců.

  • Do 10 000 Kč – V této hodnotě pořídíte set akvária se skříňkou o objemu klidně do 120 litrů. Akvária jsou rovná, kulatá nebo vypouklá. Musíte ale přijmout fakt, že příslušenství nebude to nejkvalitnější.
  • 10 000 – 30 000 Kč – Za tuto částku koupíte už akvárium o objemu až 350 litrů. Pořídíte všechny typy akvária, dokonce i rohové. Očekávejte zboží vyšší kvality a to především v oblasti osvětlení a filtrace.
  • 30 000 Kč a výš – Tady už se bavíme o akvarijních setech té nejvyšší kvality, která se odráží jak v materiálech, tak i v příslušenství a objemu. Za tuto cenu pořídíte i akvária o objemu až 430 litrů

Otázky a odpovědi

Jak vybrat akvárium se skříňkou?

Než se rozhodnete pro konkrétní akvárium se skříňkou, měli byste mít jasno, jak konkrétně vám akvárium bude sloužit. Měli byste vědět, jakou potřebujete velikost, tím pádem i jestli na tuto velikost máte doma místo. Musíte být rozhodnuti, jaké druhy ryb nebo živočichů v akváriu budete chovat. Podstatné je i to, zda bude vaše akvárium sladkovodní nebo mořské. Rozdílné druhy mají také rozdílné požadavky. Důležité je vědět, zda budete v akváriu pěstovat i rostliny, protože v tom případě je důležité i samotné světlo v akváriu.

Jakou značku zvolit?

Mezi výrobce patří Diversa, Juwel, Ante, Blau a další. Sklorex,
Zobrazit kompletní nabídku Akvárium se skříňkou