Nejlepší aroma Lampy 2024 a jak vybrat

Pro psychickou rovnováhu a pohodu.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Yankee Candle vánoční dárková sada 2022 aroma lampa + 3 ks vonný vosk

Jak vybrat aroma lampu

  • Jedním z prostředků, díky kterým můžete relaxovat doma, je aroma lampa.
  • U aroma lampy je nejdůležitější vzhled, který se odvíjí od výrobního materiálu.
  • Aroma lampa je na trhu ve 2 podobách. V prvním typu můžete používat svíčku, druhý funguje pomocí elektrické energie.

Aroma lampa - náš výběr

Elektrické aroma lampy

Aroma lampy Yankee Candle

Ultrasonické aroma lampy

Zobrazit kompletní nabídku aroma lamp

Jak vybrat aroma lampu

  • Jedním z prostředků, díky kterým můžete relaxovat doma, je aroma lampa.
  • U aroma lampy je nejdůležitější vzhled, který se odvíjí od výrobního materiálu.
  • Aroma lampa je na trhu ve 2 podobách. V prvním typu můžete používat svíčku, druhý funguje pomocí elektrické energie.

Vzhled

Nejčastěji se jedná o nádobku z keramiky, skla nebo třeba z kovu. Tato nádobka obsahuje na svém dně prostor, do kterého vkládáme svíčku, a nad ním se nachází nádobka na odpařování, do které se posléze přidává vonný olej, který se po zapálení svíčky uvolňuje.

Víte, že…?

Princip fungování aroma lampy je založený na odpařování pomocí ohně. Nejprve umístíte do aroma lampy čajovou svíčku, nádobku na odpařování naplníme vodou, jejíž teplota by se měla pohybovat okolo 40 – 50 °C. Dále přidáte pár kapek vybraného éterického oleje či směsi éterických olejů. Pak už stačí pouze zapálit svíčku a po dobu několika hodin si užívat vůně.

Aroma lampa a esenciální olej

U aroma lampy je velmi důležitý samotný vzhled, iStock / DragonImages

Svíčka vs. elektřina

Jak už jsme si řekli, klasická lampa je založena na principu odpařování pomocí ohně, v tomto případě konkrétně pomocí svíčky. Pokud se ale obáváte, že se o plamen může spálit dítě, pes nebo máte zkrátka jiný důvod, proč nechcete zapalovat svíčku, je tady řešení v podobě elektrické aroma lampy. Vonný olej se rozpouští díky elektrickému teplu. Nemusíte se ale bát, provoní intenzivně a rychle i velké prostory. Vašim úkolem je pouze zapojit lampu do zásuvky a za několik málo okamžiků si můžete užívat příjemnou vůni. Při této variantě jistě oceníte i údržbu, stačí pouze vylít vodu.

ParametryKlasická lampaElektrická lampa
PrincipPrincip odpařování pomocí ohně (svíčky)Vonný olej se rozpouští pomocí elektrického tepla
ÚdržbaSložitějšíJednodušší
CenaLevnější od 99 – 1000 KčDražší od 425 – 1300 Kč
Aroma lampa s hořící svíčkou a esenciálními oleji

Rozhodnout se budete muset mezi klasickou a elektrickou lampou, iStock / Irina Belova

Tvar a velikost

Aroma lampa
Yankee Candle vánoční dárková sada 2022 aroma lampa + 3 ks vonný vosk

Tvar nerozhoduje. Je zcela na vás, který si zvolíte. V nabídce najdete lampy vysoké nebo naopak baňaté, asymetrické, jednoduché, zdobené, s motivem či bez něj.

K dostání jsou produkty různých velikostí. Můžete si pořídit lampu o výšce 8 cm například až po lampu, která dosahuje 20 cm. Při výběru bychom si měli dát pozor na to, aby miska v lampičce byla vysoká alespoň 7 centimetrů od jejího dna. Pokud to bude méně, stane se, že se voda začne rychle odpařovat a olej, který je v misce se bez vody bude přepalovat. Účinek esenciálních olejů by se také díky vroucí vodě znehodnotil. Průměr samotné mističky by měl být minimálně 30 mm.

Vonný vosk vs. Vonný olej

Jestli zvolit při používání aroma lampy vonný vosk či olej je zcela na vás. Každému totiž vyhovuje něco jiného.

  • Vonný vosk- do nádobky se nemusí dávat celý, stačí si vždy kousek vosku odloupnout. Po vychladnutí je ale potřeba vosk odstranit. Lampu poté dáme do mrazáku nebo opatrně seškrabeme vosk.
  • Vonný olej- vonný olej se kape do mističky společně s vodou. Nikdy však nekombinujte mnoho olejů najednou.

Víte, že…?

Elektrické aroma lampy
Candle Warmers elektrická aroma lampa Illumination Harmony

Dle čínského feng šuej můžete aroma lampu umístit kdekoliv v domě kromě ložnice, kde může energie naopak působit rušivě. Nejvhodnější prostor pro umístění lampy je v obývacím pokoji. Podle světových stran patří lampa na jižní stranu místnosti.

Difuzér v pokoji

Alternativou k aroma lampě je difuzér, iStock / Anastasiia Stiahailo

Cena

Pokud si chcete pořídit aroma lampu, nemusíte mít strach, že budete muset investovat velký finanční obnos. Záleží ale také na tom, jestli budete kupovat lampu klasickou nebo elektrickou. Cena elektrické lampy se totiž pohybuje výše, než cena té klasické.

Klasická aroma lampa

Od 99 – 1000 Kč – Jestliže pořizujete klasickou aroma lampu, tak její cena opravdu nemusí být vysoká. Nejnižší cena je okolo stokoruny, jedná se zejména o lampy, které jsou jednoduché, mají spíše klasický tvar, jsou většinou jednobarevné. Platí tady pravidlo, že čím je aroma lampa zajímavější a zdobenější, tím stoupá cena výš a můžete se dostat třeba i na tisícikorunu.

Elektrická aroma lampa

Aroma lampy Yankee Candle
Yankee Candle Pebble Melt Aroma lampa Orion Blue

Od 425 – 1300 Kč – Když se rozhodnete pořídit lampu elektrickou, musíte počítat s tím, že cena půjde nahoru. Přeci jen náklady na výrobu lampy elektrické jsou vyšší. V tomto případě se cena odvíjí od toho, z jakého materiálu je lampa vyrobena a jaký je její celkový design.

Otázky a odpovědi

Proč mít aroma lampu?

V dnešní uspěchané době jistě každý z nás ocení chvíle, kdy si najde alespoň kousek času na odpočinek, relaxaci. Ještě výhodnější je, když nemusíte vyhledávat nejrůznější relaxační střediska, ale můžete si odpočinout a zklidnit svoji mysl a nervy z pohodlí domova. Jedním z prostředků, díky kterým můžete relaxovat doma, je aroma lampa. Málokdo z nás si uvědomuje, že právě vůně působí na naši psychickou rovnováhu a pohodu.

Jak vybrat aroma lampu?

Při výběru lampy jednoznačně rozhoduje také její vzhled. Určitě uvítáte, když u vás doma bude nová věc, která bude v souladu s vaším interiérem. Proto je k dispozici široký výběr materiálů i tvarů. Vybírat můžete lampy vyrobené z keramiky, skla, porcelánu nebo dřeva. Dokonce máte i možnost pořídit lampu kovovou nebo kamennou. Který materiál si zvolíte, je čistě věc vašeho vkusu, nemá totiž žádný vliv na samotnou funkci lampy. Snad jen, že skleněná, se zahřívá rychleji než keramická, ta ale zase udrží déle teplotu vody a pomaleji chladne.
Zobrazit kompletní nabídku aroma lamp