Nejlepší autoalarmy 2023 a jak vybrat
Zabezpečte svého miláčka na čtyřech kolech.
Jak vybrat autoalarm?
- Autoalarm je k dostání v několika typech.
- U tohoto výrobku je třeba znát přednosti všech typů, rozhodovat se budete i podle pořizovací ceny.
- Důležitou roli hraje také výrobce.
Autoalarm - náš výběr



Autoalarmy Imobilizér
Autoalarmy Jablotron
GSM autoalarmy
Jak vybrat autoalarm?
- Autoalarm je k dostání v několika typech.
- U tohoto výrobku je třeba znát přednosti všech typů, rozhodovat se budete i podle pořizovací ceny.
- Důležitou roli hraje také výrobce.
Typy
Na trhu jsou alarmy v několika typech.
Jednocestný
Jedná se o zařízení, které se aktivuje ovladačem, který vyšle signál při zamčení vozu k aktivaci alarmu. Stejně tak při odemčení vozu se alarm deaktivuje.
Tento systém by měl při vloupání do vozu jednak spustit sirénu a výstražná světla. Zároveň by vůz po otevření s aktivním alarmem neměl nastartovat.
Pokud je alarm aktivní, tak signalizace se zapne i v případě, že se auto dá do pohybu, což zabraňuje krádeži odtažením vozu. Stejně tak Vás alarm bude varovat v případě otřesu, například kdyby Vám do auta někdo nacouval při parkování.
Dvoucestný
Tento způsob zabezpečení vozu funguje obdobně jako jednocestný alarm s tím rozdílem, že alarm vysílá informace na ovladač, který je většinou vybaven displejem. To přináší výhodu v tom, že když se venku rozhouká alarm, tak nemusíte vybíhat ven nebo k oknu. Stačí se podívat na ovladač, pokud je v klidu, tak Vy můžete být v klidu také, nehouká Vaše auto.
Pokud má ovladač navíc displej, tak Vám dá alarm vědět, co se děje, jestli byly otevřeny dveře nebo došlo k neoprávněnému uvedení do pohybu.
Nevýhoda tohoto systému je nízký dosah komunikace mezi alarmem a ovladačem. Výrobci většinou uvádí stovky metrů, ale v hustě obydlených místech bude dosah nižší kvůli rušení dalšími signály, které jsou vysílány.

Malý pomocník ochrání Váš vůz, iStock / Aleksandr Potashev
GSM systém
Tyto alarmy fungují podobně jako dvoucestné alarmy popsané výše. Systém a rozsah zabezpečení je stejný, rozdíl je v komunikaci. Ta probíhá pomocí telefonního signálu. Pro alarm tedy potřebujete SIM kartu některého z operátorů, který má ve Vašem bydlišti pokrytí. Díky přítomnosti SIM je alarm schopen Vás varovat na mobilní telefon pomocí SMS zprávy, případně Vám i zavolá.

Autoalarm můžete ovládat i mobilním telefonem, iStock / RossHelen
Víte, že…?
Určitě si k SIM kartě v autoalarmu nezapomeňte aktivovat roaming, abyste byli chráněni i v zahraničí.
GPS systém
Tento systém posouvá předchozí varianty ještě o krok dál. K tomu, což již bylo popsáno doplňuje sledování vozidla pomocí GPS signálu. Z toho pramení informace o aktuální poloze vozu, kterou můžete dostat buď pomocí souřadnic v SMS zprávě. Moderní variantou je použití aplikace, kterou máte nainstalovanou v chytrém telefonu a díky ní sledujete polohu automobilu na mapě. Tyto aplikace sebou nesou další doplňkové funkce. Například můžou tvořit knihu jízd, kterou lze exportovat do počítače.
Ceny
Ceny alarmů pro automobily nejsou v porovnání s pořizovací cenou auta nijak závratné, pořídíte je za několik tisíc. Finální cenu ovlivní náročnost instalace autoalarmu do Vašeho vozu.
Za jednocestný autoalarm se většinou vyplatí utratit sumu od 1000 do 3000 Kč. Cenu ovlivní například počet klíčů, které budete chtít a kvalita snímačů narušení klidu automobilu.
Za vyšší částky už si pořídíte slušný dvoucestný autoalarm, ty se pohybují odhadem do 6000 Kč. Vliv na cenu mají stejné faktory jako v předchozím případě, plus dosah a kvalita signálu, který alarm komunikuje s ovladačem.
Pokud chcete investovat do zabezpečení obnos větší než 6000 Kč, tak už se pohlídněte po alarmu s GMS systémem, případně i GPS systémem. Tady se ceny dostávají k 10000 Kč. Můžou být i vyšší s ohledem na doplňkové služby k alarmu.