Autonabíječka

Buďte připraveni, ne překvapeni.

ca. 2 800 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat autonabíječku

Každý zkušený řidič a vlastník auta ví, že autobaterie umějí být pěkně zrádné v tom, že se vybíjejí. A často to bývá v ten nejméně vhodný okamžik, například když spěcháte ráno do práce na důležitou schůzku nebo se chystáte odjet dovolenou. Holt zákony schválnosti. Vybíjení baterií je dáno tím, že autobateriím nedělají dobře nízké, nebo naopak příliš vysoké teploty, případně krátké jízdy a časté starty. Pokud chcete takový trablům předejít, pořiďte si nabíječku autobaterií. Pokud potřebujete pomoct s výběrem, jste na správném místě.

Typy

Na trhu se pohybují různé druhy nabíječek autobaterií, přičemž každý typ funguje trochu jinak. Podívejme se tedy na čtyři typy, ze kterých můžete vybírat:

  • automatické
  • se startem
  • klasické
  • udržovací

Automatické nabíječky slouží k nabití vybité autobaterie. Po nabití se samy vypnou, tudíž jsou maximálně bezpečné a nevyžadují po čas nabíjení žádnou kontrolu. To se odráží v jejich vyšší ceně. Zároveň nemusí být kompatibilní s každou baterií, takže si předem ověřte, jestli pro Vaši baterii jsou dostupné automatické nabíječky.

Autonabíječka se startem funguje jako standardní nabíječka, pouze má doplňující funkci v podobě pomocníka startování motoru. To se hodí v případě, že máte slabou baterii, anebo se nacházíte v drsných podmínkách, na které Vaše baterie sama nestačí.

Klasické nabíječky slouží pro nabíjení baterií s elektrolytem. Během nabíjení musíte proces nabíjení kontrolovat a po nabití vypnout, nabíječka se nevypne sama. Jedná se o základní a nejlevnější variantu mezi nabíječkami.

Udržovací autonabíječky jsou specifické v tom, že se jedná o zařízení, které vyrovnává samovybíjení a udržuje stav autobaterie neustále nabitý. Toto zařízení ovšem nestačí na to, aby nabilo zcela vybitou autobaterii.

Velmi stručně můžeme srovnat výhody a nevýhody jednotlivých typů můžeme srovnat v následující tabulce:

Typ nabíječky Výhody Nevýhody
Automatické Sama se vypne po plném nabití Vyšší pořizovací cena
  Kontrolovaný průběh nabíjení Nekompatibilita se všemi bateriemi
  Bezpečnost  
Se startem Užitečný pomocník pro slabší baterii Vyšší pořizovací cena
  Vhodné pro náročné podmínky  
Klasické Nízká pořizovací cena Nutné kontrolovat počas nabíjení
  Velká kompatibilita  
  Rychlé nabíjení  
Udržovací Ochrana proti samovybíjení Nenabije zcela vybitou baterii

Nabíjecí napětí

Nabíjecí napětí je velice důležitá veličina, kterou musíte mít na zřeteli při koupi autonabíječky. Po nabíječce s jakým napětím tedy sáhnout? Je to velice snadné – po nabíječce, která nabíjí pod stejným napětím, jako je napětí baterie, kterou chcete nabíjet. To se liší dle dopravního prostředku. Informaci najdete na štítku autobaterie a v této tabulce:

Napětí Typ vozidla
6 V Nejčastěji motocykly, případně různé motokáry apod.
12 V Osobní automobily
24 V Dodávky, nákladní auta, stavební a zemědělské stroje

Pokud nebudete respektovat napětí uvedené na autobaterii, tak dojde ke zkratu, který může přinést škody na majetku i zdraví. Buďte tedy opatrní.

Nabíjecí proud

Tato veličina je druhou, na kterou je potřeba dát si pozor a opět musíte vybírat podle toho, jakou máte autobaterii. Tentokrát se řiďte kapacitou autobaterie, která se udává v ampérhodinách (Ah). Nabíječku vybírejte s nabíjecím proudem, který se rovná desetině kapacity autobaterie, tedy pokud máte baterii s kapacitou 50 Ah, tak nabíječka by měla dosahovat proudu 5 A. Pokud bude hodnota proudu nižší, budete nabíjet déle. Pokud bude vyšší, tak riskujete poškození akumulátoru.

Pokud vlastníte více dopravních prostředků, které mají různé baterie, tak je dobrá volba sáhnout po nabíječce, na které se dá přepínat intenzita proudu. Takové nabíječky jsou dražší než obyčejné, ale na druhé straně levnější než kupovat dvě nebo tři nabíječky.

Maximální kapacita baterie

Výrobce nabíječky by měl v dokumentaci uvést, pro jakou maximální kapacitu baterie je daná nabíječka vyrobena. Pokud byste pořídili slabou nabíječku a měli velkou baterii, tak ji budete nabíjet hodně dlouho anebo ji taky vůbec nenabijete.

Užitečné funkce

Nabíječky autobaterií mohou mít několik funkcí, které se můžou hodit a pokud víte, že je využijete, tak si neváhejte něco málo připlatit a ty funkce mít k dispozici.

  • Záchrana akumulátoru – je funkce, která už svým názvem dává najevo, k čemu slouží. Pokud jste akumulátor vybili tzv. do mrtva, tak s to může hodit. Nabíječka pošle do akumulátoru velice silné elektrické impulsy, které baterii vrátí k životu.
  • Bezpečnostní pojistky v nabíječce – jsou užitečné, pokud by se nabíječka přehřála, vyhořela a došlo ke zkratu, tak se zkrat nebude šířit dále a nevyhoří Vám i baterie.
  • Solární nabíječky – jsou trendem posledních let, kdy se solární panely rozšířily do běžného života. Jak asi všichni tušíte, funguje to na principu přeměny slunečního záření na elektrickou energii, která se kumuluje v akumulátoru. Je to ekologické řešení, protože nespotřebováváte energii ze sítě, ale nakolik budete s nabíjením úspěšní a jak dlouho bude trvat, to je druhá otázka a odpověď není vůbec růžová. Jedná se o spíš doplňkové řešení než spolehlivé řešení.
  • Nabíječky pro extrémní teploty – jsou takové nabíječky, které se hodí pořídit pro různé výpravy ať už do velké zimy nebo do velkého horka. Tyto nabíječky zvládnou pracovat v extrémních podmínkách, kdy baterie trpí mnohem více než jindy a je větší pravděpodobnost nabíjení. Samozřejmě jsou použity lepší materiály, lepší izolace nabíječky a tak je také zákonitě nabíječka dražší. V našich podmínkách nemůžeme hovořit o extrémních teplotách, ale pořád je rozdíl, jestli nabíjíte v bytě při pokojové teplotě nebo v garáži, kde může být pod nulou. Při pořízení nabíječky věnujte pozornost testům, které ukázaly v jaké nejnižší teplotě, je baterie schopna nabíjet.
  • Indikátor nabíjení – ukazuje, kolik procent máte nabito je užitečný hlavně v tom případě, že nemáte nabíječku s automatickým vypnutím. Potom víte, kdy máte být připravení nabíječku odpojit. Vědět, kolik už máte nabito, se hodí, i když se nabíječka sama vypne, protože víte, za jak dlouho můžete vyrazit na cestu.

Výrobci

Autonabíječky na trh podobně jako autobaterie a další sortiment dodává mnoho společností pod různými značkami. Při výběru berme v potaz, že se jedná o zařízení, které má potenciál vydržet Vám deset let a více, není to spotřební zboží. Navíc k němu připojíte autobaterii, která taky není úplně levná a o hodnotě automobilu se ani nemá smysl bavit. Pokud tedy při prvním výběru sáhnete po laciném šmejdu, tak se vystavujete riziku, že za rok budete kupovat novou nabíječku a možná i s baterií.

Na našem trhu je k dostání celá řada nabíječek, které jsou akorát pro naše klimatické podmínky, takže s nimi můžete nabíjet například v garáži. Do této kategorie spolehlivých výrobků patří určitě ty pod značkou Bosch, CTEK, Conrad, Carpoint, Einhell nebo Tecmate.

Cena

Cena je velice důležitý parametr, u nabíječky asi budeme chtít hlavně spolehlivost a nízkou cenu. Neřešíme značku, design, příliš mnoho funkcí také ne, protože spoustu parametrů nám už stanoví baterie, kterou chceme nabíjet. Dá se říct, že běžný uživatel může nabíječky rozdělit na tři cenové kategorie.

Za 500 až 1000 Kč se dají pořídit nejobyčejnější nabíječky, které budou nejčastěji klasického typu, ale dají se pořídit i automatické. Nízká cena je díky tomu, že to budou nabíječky s nižším proudem, takže vhodné pro menší baterie. Dále také pozor na provedení. Za tuto cenu se dá čekat, že výrobce šetřil na materiálu, takže pozor na tenké napájecí kablíky, kterým se za chvíli poruší kontakty a různé další nedorazy.

Za cenu 1000 až 2000 Kč se dá hovořit o zlaté střední cestě mezi cenou a výkonem. V této kategorii byste měli pořídit všechny druhy nabíječek, které byly v článku zmíněny. Co se týče nabíjecího proudu, tak se dá sehnat zařízení, které nabízí například dvě hodnoty napětí – 6 a 12 V. Rovněž by mělo jít nastavit, jakou hodnotu proudu potřebujete. Plus také provedení celé nabíječky by mělo být bytelnější a nabíječka by měla disponovat zabezpečením proti zkratu, přehřátí atd.

Za více než 2000 Kč jsou nabíječky pro náročné uživatele. V čem se budou lišit oproti předchozí cenové kategorii? Zejména vybavením funkcemi. Tyto nabíječky by měly být maximálně bezpečné, nabíjení bude automatické, takže můžete nechat autonabíječku pracovat a klidně odejít z domu. Další devízou těchto dražších nabíječek je funkce oživení kompletně vybité baterie. V této kategorii jsou rovněž nabíječky pro napětí 24 V a pak zařízení do extremních povětrnostních podmínek.

Jméno
Se startem
Profesionální
Automatická
Udržovací
Na sportovní stroje
Image
Produkt
Telwin Leader 150 Start
CTEK MXS 5.0 Test & Charge
Einhell Classic CC-BC 22 E
TecMate OptiMate 2 TM420
CTEK CT5 Powersport 12V 2,3A
Hmotnost
6.6 kg
0.6 kg
7.5 kg
2 kg
0.6 kg
Výrobce
Telwin
Ctek
Einhell
Tecmate
Ctek
Cena ca. 2 800 CZK ca. 2 300 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena