Jak vybrat beztlakovou baterii
- Beztlakovou baterii můžete ovládat pomocí páky nebo kohoutku.
- Ke každé beztlakové vodovodní baterii je nutné zvolit také ohřívač vody.
- Výběr beztlakové vodovodní baterie baterie může rozhodnout ještě vzhled, respektive umístění.
Beztlaková baterie - náš výběr


Beztlakové baterie Dražice





Beztlakové dřezové baterie


Beztlakové nástěnné baterie



Jak vybrat beztlakovou baterii
- Beztlakovou baterii můžete ovládat pomocí páky nebo kohoutku.
- Ke každé beztlakové vodovodní baterii je nutné zvolit také ohřívač vody.
- Výběr beztlakové vodovodní baterie baterie může rozhodnout ještě vzhled, respektive umístění.
Funkčnost
Beztlaková vodovodní baterie funguje způsobem, kdy po otočení kohoutkem pro teplou vodu dojde k okamžitému uvolnění ventilu a tekoucí voda začne proudit do přístroje, ve kterém se ohřeje. Následně ohřátá voda vtéká do ramínka beztlakové vodovodní baterie a je k dispozici uživateli. Jakmile dojde k opětovnému uzavření kohoutku s teplou vodou, ventil ohřívače se znovu uzavře, poklesne tlak a tím se samozřejmě zastaví i proces ohřevu vody.
Studená voda
Řešení průtoku studené vody je samozřejmě o poznání jednodušší. U beztlakové vodovodní baterie míří studená voda po otočení kohoutku přímo do baterie, respektive do jejího ramínka. U beztlakové vodovodní baterie se nikdy nesmí zcela uzavírat výtok vody z baterie, neboť by vznikla hrozba poškození připojeného ohřívače vody. Doporučuje se proto pravidelně kontrolovat výstupní perlátor, aby nedošlo k jeho ucpání drobnými nečistotami. Během ohřev vody může dojít také k drobnému odkapávání vody, přičemž nejde o závadu.
Víte, že…?
Jednou beztlakovou vodovodní baterií lze vždy obsluhovat pouze jedno odběrové místo, nikdy více současně.

Beztlakovou baterii oceníte nejvíce v kuchyni, iStock /
Ovládání
Beztlakové vodovodní baterie se v naprostém základu dělí na dva typy, a to na pákové a kohoutkové baterie.
Pákové
Páková vodovodní baterie má elegantní a jednoduchý vzhled. Intenzita vody se volí ve vertikálním směru, naopak horizontální směr určuje výslednou teplotu vody. Velká výhoda spočívá v tom, že nastavená teplota zůstává i po vypnutí proudu vody a při opětovném zapnutí nemusíte znovu nastavovat právě potřebnou teplotu.
Kohoutkové
Klasický a celkově starší typ vodovodních baterií, který poznáte na první pohled dle přítomnosti dvou samostatných kohoutků. Jeden slouží pro volbu intenzity studené vody, druhý naopak pro volbu intenzity průtoku teplé vody. Kohoutkové baterie mají samozřejmě jedno ramínka a studená voda s teplou se tedy mísí.

Beztlaková baterie může být páková i kohoutková, iStock / Tatsiana Volkava
Ovládání | Výhody | Cena |
---|---|---|
Kohoutky | Nižší cena | Pod hranicí 1 tisíce korun |
Pákové | Snadné ovládání | Od 1 tisíce korun |
Ohřívač
Ke každé beztlakové vodovodní baterii je nutné zvolit také ohřívač vody a opět můžete vybírat ze dvou základních typů, a to průtokového a nebo ohřívače se zásobníkem.
Průtokové
Studená voda proudí do průtokového ohřívače, kde je následně okamžitě zahřívána na vámi zvolenou teplotu a bez prodlení míří do ramínka beztlakové vodovodní baterie. Je nutné však dodat, že průtok teplé vody má jisté prodlení, a to samozřejmě zpočátku. Nelze očekávat, že do dvou vteřin získáte požadovanou horkou vodu. Výhodou však je, že vodu ohříváte jen ve chvíli, kdy ji potřebujete.
Se zásobníkem
Ohřívače vody se zásobníkem mají vždy konkrétní objem. Může jít například jen o 5 litrů, ale klidně i o několikanásobné objemy. Voda je ohřívána tak, aby byla vždy připravená v zásobníku pro případ potřeby. Jakmile pustíte teplou vodu, začne proudit ze zásobníku do ramínka a do zásobníku vtéká studená voda, která se poté dohřívá. Výhodou je, že je teplá voda k dispozici takřka okamžitě. Nevýhodou je, že je k dispozici omezený objem a následný ohřev zabere nějaký čas.
Umístění
Výběr beztlakové vodovodní baterie baterie může rozhodnout ještě vzhled, respektive umístění, které se znovu dělí na dva základní typy, a to stojánkové a horní umístění.
Stojánkové
Začneme zřejmě klasičtějším typem umístění beztlakové vodovodní baterie, který se nazývá stojánkový. Samotná baterie stojí ve vertikální poloze a přívod vody je řešen pod baterií, což znamená, že není nijak vidět. Obvykle se tento druh umístění vyskytuje v koupelnách.
Horní
Alternativou umístění je tzv. horní beztlaková vodovodní baterie. Přívod studené i teplé vody je ze shora, přičemž samotná baterie zdánlivě visí v prostoru. S tímto typem se častěji setkáme v kuchyních a také v kombinaci s průtokovými ohřívači vody.
Ceny
- Beztlaková vodovodní baterie je nedílnou součástí mnoha domácností a tomu odpovídá i její cena. Pořídit ji lze již pod hranicí 1 000 Kč, kdy zpravidla získáte baterii s kohoutky a ramínkem, například od výrobce Dražice.
- Jen o několik set korun více stojí od téhož výrobce řešení s pákovou baterií. Necelé 2 000 Kč stojí baterie, které jsou vybaveny vytahovací sprškou, což se může hodit v kuchyních při umývání nádobí. Stojí za nimi například výrobce RAV SLEZÁK.
- Luxusněji vypadající pákové vodovodní baterie značky Hansa se na českém trhu prodávají zpravidla za několik tisíc korun, většinou kolem 4 – 5 000 Kč.