Beztlaková baterie

Vhodná do kuchyně i koupelny.

ca. 2 800 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 5 100 CZK

Jak vybrat beztlakovou baterii

  • Beztlakovou baterii můžete ovládat pomocí páky nebo kohoutku.
  • Ke každé beztlakové vodovodní baterii je nutné zvolit také ohřívač vody.
  • Výběr beztlakové vodovodní baterie baterie může rozhodnout ještě vzhled, respektive umístění.

Funkčnost

Beztlaková vodovodní baterie funguje způsobem, kdy po otočení kohoutkem pro teplou vodu dojde k okamžitému uvolnění ventilu a tekoucí voda začne proudit do přístroje, ve kterém se ohřeje. Následně ohřátá voda vtéká do ramínka beztlakové vodovodní baterie a je k dispozici uživateli. Jakmile dojde k opětovnému uzavření kohoutku s teplou vodou, ventil ohřívače se znovu uzavře, poklesne tlak a tím se samozřejmě zastaví i proces ohřevu vody.

Studená voda

Řešení průtoku studené vody je samozřejmě o poznání jednodušší. U beztlakové vodovodní baterie míří studená voda po otočení kohoutku přímo do baterie, respektive do jejího ramínka. U beztlakové vodovodní baterie se nikdy nesmí zcela uzavírat výtok vody z baterie, neboť by vznikla hrozba poškození připojeného ohřívače vody. Doporučuje se proto pravidelně kontrolovat výstupní perlátor, aby nedošlo k jeho ucpání drobnými nečistotami. Během ohřev vody může dojít také k drobnému odkapávání vody, přičemž nejde o závadu.

Stojánková
Sinks CAPRI 4 beztlaková lesklá

Víte, že…?

Jednou beztlakovou vodovodní baterií lze vždy obsluhovat pouze jedno odběrové místo, nikdy více současně.

Ovládání

Beztlakové vodovodní baterie se v naprostém základu dělí na dva typy, a to na pákové a kohoutkové baterie.

Pákové

Páková vodovodní baterie má elegantní a jednoduchý vzhled. Intenzita vody se volí ve vertikálním směru, naopak horizontální směr určuje výslednou teplotu vody. Velká výhoda spočívá v tom, že nastavená teplota zůstává i po vypnutí proudu vody a při opětovném zapnutí nemusíte znovu nastavovat právě potřebnou teplotu.

Směšovací
Dražice BE.1840.AA

Kohoutkové

Klasický a celkově starší typ vodovodních baterií, který poznáte na první pohled dle přítomnosti dvou samostatných kohoutků. Jeden slouží pro volbu intenzity studené vody, druhý naopak pro volbu intenzity průtoku teplé vody. Kohoutkové baterie mají samozřejmě jedno ramínka a studená voda s teplou se tedy mísí.

Ohřívač

Ke každé beztlakové vodovodní baterii je nutné zvolit také ohřívač vody a opět můžete vybírat ze dvou základních typů, a to průtokového a nebo ohřívače se zásobníkem.

Průtokové

Studená voda proudí do průtokového ohřívače, kde je následně okamžitě zahřívána na vámi zvolenou teplotu a bez prodlení míří do ramínka beztlakové vodovodní baterie. Je nutné však dodat, že průtok teplé vody má jisté prodlení, a to samozřejmě zpočátku. Nelze očekávat, že do dvou vteřin získáte požadovanou horkou vodu. Výhodou však je, že vodu ohříváte jen ve chvíli, kdy ji potřebujete.

Trojotvorová
Novaservis Metalia 55 55092.0

Se zásobníkem

Ohřívače vody se zásobníkem mají vždy konkrétní objem. Může jít například jen o 5 litrů, ale klidně i o několikanásobné objemy. Voda je ohřívána tak, aby byla vždy připravená v zásobníku pro případ potřeby. Jakmile pustíte teplou vodu, začne proudit ze zásobníku do ramínka a do zásobníku vtéká studená voda, která se poté dohřívá. Výhodou je, že je teplá voda k dispozici takřka okamžitě. Nevýhodou je, že je k dispozici omezený objem a následný ohřev zabere nějaký čas.

ovládání výhody cena
kohoutky nižší cena pod hranicí 1 tisíce korun
pákové snadné ovládání od 1 tisíce korun

Umístění

Výběr beztlakové vodovodní baterie baterie může rozhodnout ještě vzhled, respektive umístění, které se znovu dělí na dva základní typy, a to stojánkové a horní umístění.

Stojánkové

Začneme zřejmě klasičtějším typem umístění beztlakové vodovodní baterie, který se nazývá stojánkový. Samotná baterie stojí ve vertikální poloze a přívod vody je řešen pod baterií, což znamená, že není nijak vidět. Obvykle se tento druh umístění vyskytuje v koupelnách.

S výsuvnou sprchou
Blanco MILA 519810

Horní

Alternativou umístění je tzv. horní beztlaková vodovodní baterie. Přívod studené i teplé vody je ze shora, přičemž samotná baterie zdánlivě visí v prostoru. S tímto typem se častěji setkáme v kuchyních a také v kombinaci s průtokovými ohřívači vody.

Ceny

  • Beztlaková vodovodní baterie je nedílnou součástí mnoha domácností a tomu odpovídá i její cena. Pořídit ji lze již pod hranicí 1 000 Kč, kdy zpravidla získáte baterii s kohoutky a ramínkem, například od výrobce Dražice.
  • Jen o několik set korun více stojí od téhož výrobce řešení s pákovou baterií. Necelé 2 000 Kč stojí baterie, které jsou vybaveny vytahovací sprškou, což se může hodit v kuchyních při umývání nádobí. Stojí za nimi například výrobce RAV SLEZÁK.
  • Luxusněji vypadající pákové vodovodní baterie značky Hansa se na českém trhu prodávají zpravidla za několik tisíc korun, většinou kolem 4 – 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kdy je nutná beztlaková baterie?

V každém domě či bytě najdete hned několik vodovodních baterií, z nichž některé mohou být typem beztlakovým. Ten přitom nevypadá nijak speciálně a na první pohled jej patrně nerozeznáte od tlakových vodovodních baterií. S ohledem na druh ohřevu přívodní vody je však mnohdy beztlaková vodovodní baterie naprostou nutností.

Jak vybrat beztlakovou baterii?

Výběr beztlakové baterie souvisí především s vaším vkusem. Jednoduše si z velkého množství výrobku vyberete takovou, která Vás nejen zaujme, ale splní veškeré Vaše nároky na ovládání i umístění.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Stojánková
Směšovací
Trojotvorová
S výsuvnou sprchou
Image
Produkt
Sinks CAPRI 4 beztlaková lesklá
Dražice BE.1840.AA
Novaservis Metalia 55 55092.0
Blanco MILA 519810
Cena ca. 2 800 CZK ca. 1 000 CZK ca. 2 000 CZK ca. 5 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.