Čerpadlo na naftu

Pro časté i občasné využití - vybere si každý.

ca. 400 CZK
ca. 300 CZK
ca. 900 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat čerpadlo na naftu

  • Odsávání hořlavých paliv není jednoduchá záležitost hlavně z hlediska bezpečnosti. S naftou či jinou nebezpečnou tekutinou je třeba zacházet velmi opatrně.
  • Pokud budete používat čerpalo občasně, bude Vám stačit ruční čerpadlo. Pro častější používání jsou k dostání čerpadla elektrická.
  • Technický parametr, který byste v žádném případě neměli opomenut, je průtok.
  • S průtokem úzce souvisí i příkon čerpadla.
  • Samotné čerpadlo na olej si s kapalinou neporadí. Potřebujete k tomu správné vybavení.

Druhy čerpadel

Pro odsátí nafty z motorového vozidla či z jiného zařízení slouží čerpadlo, které je v dostání ve dvou variantách. A to ve verzi na elektřinu či na ruční pohon.

Ruční čerpadlo na naftu

Pro odsátí menšího množství nafty je skvělým pomocníkem ruční čerpadlo na naftu. Na trhu se objevuje hned v několika podobách, přičemž sací část v podobě hadice či úzké trubičky se takřka nemění.

Ruční
MAR-POL M79935
Typ čerpadla Vlastnosti
Ruční čerpadlo s pákou Naftu z nádrže vytahujete pohybem páky tak a zpět.
Ruční rotační čerpadlo Pro odsátí tekutiny slouží jednoduchá klika, kterou točíte na jednu stranu, díky které tekutinu vytahujete plynule.
Mobilní ruční čerpadlo Tento typ čerpadla na naftu má výhodu v tom, že je k němu připojena i plastová nádoba na kolečkách o objemu i více než 100 l, do které se palivo odsává.

Elektrické čerpadlo na naftu

I v případě elektrického čerpadla máte na výběr z více typů provedení. Zde se však dělí vstupním proudem, jelikož čerpadlo na naftu můžete připojit k autobaterii (12 V/24 V) či přímo do elektrické zásuvky (230 V/400 V).

Víte, že…?

Čerpadla určená pro odsávání nafty v žádném případě nepoužívejte pro odsávání benzinu nebo jiných výbušných látek, pokud to není uvedeno v technickém popisu zařízení.

Průtok nafty

Tento parametr uvádí, kolik litrů paliva je čerpadlo na naftu schopné odsát během jedné minuty. Logicky si již můžete odvodit, že menší průtok mají čerpadla ruční.

Mini
GEKO G00940 Mini na naftu

Ruční čerpadla na naftu začínají na průtoku 10 l za minutu. Čerpadlo s klikou může zvládnou i 60 l minutu, nicméně bude hlavně záležet na vaší síle a rychlosti.

Elektrické čerpadlo na naftu: Průtok elektrického čerpadla začíná tam, kde už nestačí čerpadlo ruční. U levnějších elektrických modelů očekávejte průtok 60 l/min, zatímco větší a silnější stroje zvládnou až 185 l/min.

Výkon motoru čerpadla

Pro odsátí velkého množství nafty potřebujete pořádně silné čerpadlo. Pro porovnání uvádíme výkon slabšího čerpadla na naftu, které má průtok 60 l/min a příkon 370 W a výkon silného čerpadla s průtokem nafty 185 l/min. a výkon 1 200 W.

Na autobaerii
GEKO G00945 na naftu, 12V, 155W, 40l/min

Víte, že…?

Hodnotou maximální čerpané výšky si lze odvodit i tlak. Například maximální čerpaná výška 80 m znamená v přepočtu 8 bar.

Cena

Pořizovací náklady u čerpadla na naftu jsou velmi různé. Vstupuje do nich hlavně fakt, zda jde o čerpadlo ruční či elektrické, které lze připojit na autobaterii či přímo do elektrické sítě. Cenu bude nadále ovlivňovat i průtok, a hlavně výkon stroje dokazující jeho sílu.

Cena do 1 000 Kč

Paradoxně nejnižší cenová kategorie nabízí největší výběr zejména v typu čerpadla. Samozřejmostí jsou čerpadla ruční v plastovém či kovovém provedení, s pákovým ovládání nebo klikou. V nabídce však jsou již i malá čerpadla s připojením na autobaterii, jejichž maximální průtok je 15 l/min.

Rotační
YATO YT-0715 rotační na olej, naftu a benzín 100l/min

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Mimo čerpadel na naftu využívající energii z autobaterie se dostávají na řadu slabší elektrická čerpadla, která jsou schopna vysát 60 l nafty během jedné minuty. Jedná se však pouze o čerpadlo a k němu musíme dokoupit další příslušenství jako hadice aj.

Cena nad 5 000 Kč

Jestliže plánujete čerpadlo na naftu používat často, rozhodně nešetřete. Ulehčí vám to jednak práci, ale i čas. Dražší stroje dosahují mnohem větších výkon a rychlejšího průtoku. V této kategorii se některá čerpadla prodávají v celém setu, který obsahuje filtr bránící nečistotám, výdejní pistoli v případě zpětného chodu, mechanický průtokoměr a výtlačnou a sací hadici se zpětným ventilem.

Neměli bychom zapomenout zmínit i ruční čerpadlo jehož součástí je již zmíněná nádoba na odsávanou naftu, jehož cena s objemem nádrže 100 l se na trhu pohybuje kolem 13 000 Kč.

Universální
Proxxon 25262 AP 12

Otázky a odpovědi

Jaká je maximální čerpaná výška?

V technických parametrech čerpadla na naftu najdete i ukazatel maximálně čerpané výšky. Ta udává, z jaké hloubky je čerpadlo schopné naftu odsát. Malá čerpadla začínají na dvou metrech, ale narazit můžete i na údaj 80 m.

Jakého výrobce zvolit?

Největší zastoupení na tuzemském trhu mají čerpadla na naftu od značky GEKO. Další a neméně kvalitní jsou taky značky MAR-POL či DEMA. Mnohem důležitější než se dívat na značku čerpadla je sledovat, zda zařízení vlastní certifikát CE, který potvrzuje soulad zařízení s evropskými směrnicemi. V opačném případě, kdy čerpadlo tento certifikát nemá, od něj dejte raději ruce pryč.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Ruční
Mini
Na autobaerii
Rotační
Universální
Image
Produkt
MAR-POL M79935
GEKO G00940 Mini na naftu
GEKO G00945 na naftu, 12V, 155W, 40l/min
YATO YT-0715 rotační na olej, naftu a benzín 100l/min
Proxxon 25262 AP 12
Hmotnost
0.6 kg
4.25 kg
7.175 kg
1 kg
Cena ca. 400 CZK ca. 300 CZK ca. 900 CZK ca. 5 000 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena