Nejlepší nádrže na naftu 2024 a jak vybrat

Pro profesionální využití.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
CUBE CEMO nádrž na naftu 5000 litrů venkovní Basic (komplet)

Jak vybrat nádrž na naftu

 • Nádrž na naftu se hodí pro podnikatele z důvodu snížení nákladů na dočerpávání paliva pro jeho stroje.
 • Výhodou je cenová dostupnost nádrží na naftu a rovněž poměrně snadná instalace.
 • Nádrže na naftu mají velmi širokou nabídku různých objemů, od jednotek litrů až po několik tisíc litrů.

Nádrž na naftu - náš výběr

Mobilní nádrže na naftu

Nádrže na naftu 5000 l

Nádrže na naftu 200 l

Zobrazit kompletní nabídku nádrží na naftu

Jak vybrat nádrž na naftu

 • Nádrž na naftu se hodí pro podnikatele z důvodu snížení nákladů na dočerpávání paliva pro jeho stroje.
 • Výhodou je cenová dostupnost nádrží na naftu a rovněž poměrně snadná instalace.
 • Nádrže na naftu mají velmi širokou nabídku různých objemů, od jednotek litrů až po několik tisíc litrů.

Konstrukce

Současné nádrže na naftu vypadají jako vcelku běžné nádrže, například na dešťovou vodu. Jsou však samozřejmě mnohem bezpečnější, a to z důvodu, že v nich budete přechovávat právě naftu, která by rozhodně neměla utéct volně do přírody. Většinou jde o dvouplášťové nádoby. Vnější plášť je nazýván havarijní a většinou pojme až 110 % objemu vnitřní nádrže, díky čemuž zachytí veškerou naftu. Výhodou nádrže na naftu je, že nebývá pevně spojena se zemí, což v praxi znamená, že na ni není nutné stavební povolení.

Muž plní nádrž naftou

Nádrž na naftu pořídíte v mnoha velikostech, iStock /

Objem

Při výběru nádrže na naftu je nutné se rozhodnout a vybrat vhodnou verzi nádrže dle podmínek, které splňujete. Zohlední se také vaše nároky na samotný objem nádrže na naftu. Do hry vstupuje úmluva ADR a Intermediate Bulk Container, ve zkratce IBC.

Menší nádrže

Jakožto menší nádrže se považují ty, jejichž objem se vměstná do 450 litrů. Úmluva ADR totiž považuje IBC do 450 litrů za podlimitiní objem a je možné je provozovat na základě výjimky. Ta udává, že taková nádrž na naftu lze využívat v případě, že dochází k čerpání nafty pro firemní vozidla stejného majitele. I taková nádrž se však každých 2,5 roku musí kontrolovat.

Střední nádrže

Nádrž na naftu
CUBE CEMO nádrž na naftu 5000 litrů venkovní Basic (komplet)

V případě středních nádrží se hovoří o objemu od 450 litrů do 1 000 litrů. Tyto nádrže mohou být jak na jednom místě, tak je možné je využívat k převážení. Je zde však o časově omezenou možnost, a to po dobu 5 let, přičemž v polovině období je nutná kontrola. Po uplynutí lhůty 5 let už takováto nádrž na naftu smí být používána jen jako stacionární.

Velké nádrže

Velké nádrže na naftu mají objem nad 1 000 litrů. V tomto případě jsou nádrže vhodné již pouze pro větší podnikatele, kteří musí mít dle úmluvy ADR speciální povolení na převážení pohonných hmot, například tedy nafty.

Velikost nádrže na naftuObjemMožnost převážení 
Menší nádrždo 450 litrůne 
Střední nádržedo 1 000 litrůano, omezenou dobu 
Větší nádrženad 1 000 litrůano
Plastové barely jako nádrže

Doma si můžete vystačit i s plastovými barely, iStock / fotocelia

Hlavní výhody

Nádrže na naftu představují pro budoucí majitele hned několik výhod, které vás mohou přesvědčit, že se nádrž na naftu bude právě vám hodit.

 • V prvé řadě vám nádrž na naftu výrazně šetří čas, neboť ji máte vždy k dispozici zrovna ve chvíli, kdy ji potřebujete.
 • Současně na ideálním místě, tedy ve vaší firmě či na vašem pozemku. Nádrž na naftu se vám také vyplatí, neboť následně ušetříte za naftu. To vše díky nákupu nafty ve větších objemech, než je jen nádrž vašich vozidel. Snadno navíc budete mít možnost kontrolovat vaše paliva, jeho úbytek v průběhu času.
 • Nádrž na naftu je převážně z plastových materiálů, což znamená, že je snadno přenositelná na jiné místo. Díky použitému materiálu nádrž na naftu také perfektně odolává venkovním podmínkám. Nemusíte se bát koroze, UV záření a není nutné ji pravidelně ošetřovat nějaký nátěrem.
 • Další výhoda spočívá v nulovém papírování, neboť není pevně spojena se zemí a není potřeba vyřizovat stavební povolení. K nádrže na naftu je potřeba výdejní zařízení, které je samozřejmě oddělené a může být uzamykatelné.

Ceny

 • Menší nádrže na naftu s objeme kolem 150 litrů lze sehnat za zhruba 10 000 Kč a tato investice se obvykle rychle vrátí.
 • Pro větší firmy se však již hodí víceobjemové nádrže na naftu, a to alespoň s objemem kolem 500 litrů, jejichž cena se pohybuje kolem 30 000 Kč.
 • Nádrže s velkým objemem kolem a nad 1 000 litry stojí většinou od 35 000 Kč výše.

Otázky a odpovědi

Pro koho je nádrž na naftu určena?

Nádrže na naftu si teoreticky může pořídit každý, avšak primárně je využijí podnikatelé s vozovým parkem, kteří ocení, že mají naftu uskladněnou na svém pozemku. Některé typy nádrží lze navíc také převážet, v případě potřeby.

Jaké jsou hlavní výhody nádrže na naftu?

Nádrž na naftu vám v prvé řadě šetří čas i peníze. Jistě oceníte i zcela nulovou údržbu, a to i přesto, že nádrž na naftu stojí venku. Dokonce není ani na větší nádrže na naftu potřeba stavební povolení.
Zobrazit kompletní nabídku nádrží na naftu