Cyklotachometr

Pro každého cyklisty.

ca. 300 CZK
ca. 400 CZK
ca. 400 CZK
ca. 500 CZK
ca. 300 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat cyklo tachometr

  • Tachometry jsou určeny rekreačním cyklistům i profi cyklistům
  • Důležitou roli hrají funkce, a tudíž výběr tachometrů
  • Důraz je kladen na to, kde tachometr kupujete

Rozdělení

Tachometry se dají rozdělit do tří základních skupin základní modely tachometrů, střední třída a vyšší top třída.

Základní modely

Tento tachometr nabízí základní funkce, jako je aktuální rychlost, najeté denní kilometry, celkové najeté kilometry, doba jízdy, celková doba jízdy, hodiny a další funkce. Základní tachometr ocení všichni občasní cyklisté.

S 12-ti funkcemi
Sigma Baseline 1200

Střední třída

Střední třída nabízí stejné funkce jako základní třída, ale již mívá i další vychytávky, jako je například průměrná rychlost, maximální rychlost, stopky, použitelnost pro kolo 1 a 2, nastavitelný kontrast displeje, teploměr a další. Tento tachometr ocení aktivní cykloturisté a kondiční cyklisté.

Vyšší top třída

Tahle třída umí vše, co obě nižší třídy a k tomu navíc nabízí mnohé funkce na víc, jako je například funkce výškoměru, měření frekvence a šlapání, měření srdečního tepu, přenos dat do počítače a další. Jsou odolné proti nárazu a vlhkosti. Jsou určeny především všem profesionálním či amatérským závodníkům a všem milovníkům cyklistiky.
Shrnutí výhod a nevýhod pořízení:

Rozdělení Výhody Nevýhody
Základní třída Nabízí základní funkce, se kterými si vystačí každý Pro někoho může mít málo funkcí
  Levnější varianta  
Střední třída Nabízí širší škálu funkcí než základní třída Dražší než základní a pro rekreační cyklisty může mít funkce, které nevyužije
  Cenově dostupný  
Vyšší třída Je určena pro profi závodníky nebo vášnivé cyklisty Je poměrně dražší

Dělení tachometrů

Kvalitní výrobce, se zaměřením na cyklistiku, nabízejí dva druhy tachometrů, a to tachometry drátové a bezdrátové.

Bezdrátové provedení
Force DIABLO 11 bezdrátový

Drátový tachometr

Drátové tachometry mají jen jedinou baterii přímo v přístroji. Drátový tachometr je umístěn v předním výpletu jízdního kola (ten je buď navlečen na paprsku, nebo na něj pevně našroubován), čidla, které bývá připevněno dvěma gumičkami k přední vidlici a samotného tachometru s držákem, který je s čidlem propojen dostatečně dlouhým drátkem.

Bezdrátový tachometr

Mezi přednosti bezdrátových tachometrů patří jejich snaží instalace na kolo. Není třeba rozvádět po kole kabely, od snímače k držáku na řídítka, což na kole působí estetičtěji. Mezi velké výhody patří nepřetrhnuti kabelu v terénu. Bezdrátové tachometry jsou poměrně dražší než drátové. Dále je třeba počítat s větším počtem upotřebených baterií, a to v samotném tachometru, ve snímači na vidlici, případně i ve snímači frekvence.

Fungování tachometru

Základem je magnet, který je ve výpletu kola, zpravidla předního kola a při každé otáčce kola „projede“ kolem snímače, který vyšle signál do tachometru – ať už přes drát, anebo bezdrátově. Tachometr následně udělá všechny potřebné výpočty a vypočítá ujetou vzdálenost a další data jako rychlost, maximální rychlost, průměrnou rychlost apod.

Nejprodávanější
Sigma Baseline 1200 Wireless

Cena

Ceny se liší dle funkcí tachometru, zda je bezdrátový či drátový. Jestliže vybíráte tachometr určen spíše pro rekreační cyklisty nebo vášnivé cykloturisty.

Základní třída

Za 500 korun pořídíte bezdrátový tachometr se základními funkcemi, pro nenáročné cyklisty
Za 330 korun pořídíte drátový tachometr pro nenáročné cyklisty

střední třída

Za 900 korun pořídíte bezdrátový tachometr pro náročnější cyklisty
Za 700 korun pořídíte drátový tachometr s více funkcemi

Velký, přehledný
Sigma BC 9.16 ATS

Vyšší třída

Za 5 000 korun pořídíte profi bezdrátový tachometr s mnoha funkcemi, tento typ patří do profi třídy, takže se bude hodit nejvíce těm, kteří cyklistikou žijí

Výrobci

Velkým lákadlem je pořízení tachometru ze supermarketu, ale tam se nezaručuje životnost a kvalita tachometru. V tomto případě se vždy vyplatí poohlížet se po kvalitnějších tachometrech z různých sportovních obchodů či e-shopů zaměřených na sport. Mezi známé značky patří Sigma, VDO, Blackburn a další.

Možné příslušenství

Některým vášnivým sportovcům nemusí stačit funkce zabudované v tachometru a budou se poohlížet po dalších možných příslušenstvích. Tady je dobré zmínit především praktické hrudní pásy pro měření tepové frekvence a teploty těla.

Základní
Sigma Baseline 500

Otázky a odpovědi

Jak vybrat cyklotachometr?

Snadnější instalaci Vám umožní bezdrátový tachometr, který Vás nebude omezovat drátem. Cyklotachometr vybírejte podle toho, jak často jezdíte na kole. Při občasném vyjetí si vystačíte se základním modelem. Pro nadšené cyklisty jsou určeny cyklotachometry nejvyšší třídy.

Jak tachometr nastavit?

Jestliže si zakoupíte tachometr, máte u něho vždy přiložený manuál. V manuálu máte popsané nastavení tachometru, a především tabulku s rozměry nejběžnějších kol a jejich obvody, které jsou uvedeny většinou v milimetrech. Na plášti svého kola najdete rozměr, v tabulce vyhledáte obvod a poté nastavíte. Nastavení tachometru se liší dle výrobců.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S 12-ti funkcemi
Bezdrátové provedení
Nejprodávanější
Velký, přehledný
Základní
Drátový tachometr
Image
Produkt
Sigma Baseline 1200
Force DIABLO 11 bezdrátový
Sigma Baseline 1200 Wireless
Sigma BC 9.16 ATS
Sigma Baseline 500
Just One Pilot 16.0
Cena ca. 300 CZK ca. 400 CZK ca. 400 CZK ca. 500 CZK ca. 300 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena