Bezdrátový tachometr na kolo

Příslušenství pro cyklisty.

ca. 400 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 300 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat bezdrátový tachometr na kolo

  • Značnou výhodou je bezdrátový přenos signálu, díky čemuž nemusíte po kole vést žádné překážející kabely.
  • Jednotlivé modely se liší množstvím funkcí a dle toho se samozřejmě odlišuje i jejich cena.
  • Nejmodernější bezdrátové tachometry mohou mít i zajímavé funkce, a to včetně GPS.

Jak funguje

Cyklotachometr funguje jako malý počítač, který vašemu kolu dodá potřebnou přidanou informační hodnotu, kdy budete mít na očích. V základu jde samozřejmě o rychlost a další informace například o ujeté vzdálenosti. Hodí se rovněž další statistiky, a to zejména pro jezdce, kteří jezdí pravidelně.

Propojení tachometru

Tachometr na kole se vždy skládá ze dvou částí. Jedna je umístěna na rámu předního kola a samotném kole, druhá, samotný tachometr s displejem pak zpravidla na řídítkách. Tak aby byl neustále na očích. Zatímco dříve byly tyto dvě části vždy spojeny kabele, nebo-li drátově, dnes se lze spoléhat na elegantnější bezdrátové řešení.

Spolehlivý
Force WLS 12
  • Díky bezdrátovému řešení se můžete těšit na velice snadnou instalaci. Stačí pouze obě části správně připevnit a signál se se samotným tachometrem spojí sám. Čas od času je pouze nutné pouze zkontrolovat stav baterie.

Funkce tachometru

Bezdrátový tachometr na kolo přináší zpravidla celou řadu funkcí, avšak i tak se jednotlivé modely mohou poměrně výrazně lišit. Proto bývají tachometry rozdělovány dle funkční výbavy do tří tříd pro lepší orientaci koncového zákazníka.

Základní třída

Základní nebo také nižší třída nabízí nezbytnou sestavu funkcí, která by neměla chybět ani cenově nejdostupnějším modelům. Jde tak samozřejmě o zobrazení aktuální rychlosti, dále jde o celkovou ujetou vzdálenost, čas jízdy a například i denní vzdálenost. Nechybí ani klasické hodiny, abyste měli přehled o čase. Jednoznačně tak jde o modely o méně náročné sportovce nebo běžné uživatele, kteří rádi jezdí na kole a mají rádi přehled o tom, jakou vzdálenost kdy najeli.

S užitečnými funkcemi.
Teasi Core

Střední třída

Ve střední třídě přibývají další doplňkové funkce. Může jít například o propočet vaší průměrné rychlosti a někdo ocení i záznam maximální dosažené rychlosti. U modelů ve střední třídě se již objevuje například i teploměr či hlubší nastavení displeje. Tyto modely již mohou mít větší displeje, někdy i grafické a tak se nastavení hodí.

Vyšší třída

Vyšší třída bezdrátových tachometrů na kolo je již určena především profesionálům a sportovcům. Tyto tachometry totiž mohou být schopné měřit i srdeční frekvenci a všechny údaje navzájem propojovat. Díky barometru umí měřit nadmořskou výšku a během trati i vaše stoupání či klesání. Tyto modely je možné ať už drátově nebo bezdrátově propojit s počítačem a například jejich údaje synchronizovat a dále s nimi pracovat.

U nejnovějších typů již nechybí ani čip GPS s mapami a přesnější navigací. Ve výsledku také máte přesně zaznamenanou cestu vaší jízdy.

Mapový GPS
Garmin Edge 830 PRO
Výhody bezdrátového tachometru na kolo Nevýhody bezdrátového tachometru na kolo    
snadná instalace možnost výpadku signálu    
žádné kabely nutnost hlídat baterie    
moderní funkce o něco vyšší cena

Důležité vlastnosti

Bezdrátový tachometr na kolo by měl být vybírán tak, aby měl kódovaný signál a nedocházelo tak k jeho rušení dalšími bezdrátovými sítěmi v okolí, kde se budete pohybovat. Pamatujte také na to, že by vzdálenost mezi snímače a samotným tachometrem neměla přesáhnout 80 centimetrů, aby mohl signál bez potíží pracovat. V případě problémů se signálem se vyplatí překontrolovat vzdálenost mezi snímačem a jeho druhou částí, případně přistoupit k výměně baterií, což obvykle může pomoci.

Příslušenství tachometru

Ačkoliv se to nemusí zdát, i k bezdrátovým tachometrům na kolo lze přikoupit doplňkové příslušenství. Jde například o vylepšené držáky na řídítka či hrudní pásy k měřené srdeční činnosti. Dokoupit lze i náhradní prvky jednotlivých tachometrů či speciální snímače intenzity šlapání.

Víte, že…?

Bezdrátový tachometr na kolo vyžaduje jen velmi malou údržbu. Čas od času se jen vyplatí zkontrolovat měřící části na samotném kole, aby nedocházelo k naměření nepřesných hodnot.

S 12-ti funkcemi
Sigma Baseline 1200

Ceny

Ceny bezdrátových tachometrů na kolo jsou již ve velmi příznivých hladinách.

  • Modely základní třídy lze pořídit již od hranice 500 Kč.
  • Za zhruba 900 Kč již najdete i přístroje střední třídy, které umí měřit výrazně více aspektů a především je i přehledněji zobrazit na větším a víceřádkovém displeji.
  • Náročnější uživatelé zamíří do vyšší třídy, kde se modely nabízí přibližně od hranice 2 000 Kč a již většinou disponují i čipem GPS.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat bezdrátový tachometr na kolo?

V prvé řadě si rozmyslete, jak často a intenzivně na kole jezdíte. Následně zjistěte, které funkce by tachometru neměli chybět. Pokud jezdíte spíše rekreačně, zaměřte se na základní či střední třídu bezdrátových tachometrů. Pakliže chcete maximum funkcí, například i GPS, vybírejte z vyšší třídy.

Proč vybrat bezdrátové řešení tachometru?

Bezdrátový tachometr na kolo vás potěší velmi snadno a rychlou instalací, kdy po konstrukci kola nemusíte vést složitě různé kabely.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Spolehlivý
S užitečnými funkcemi.
Mapový GPS
S 12-ti funkcemi
Tlačítkové ovládání
Měří nadmořskou výšku
Image
Produkt
Force WLS 12
Teasi Core
Garmin Edge 830 PRO
Sigma Baseline 1200
Garmin Edge 530 Pro
Sigma ROX 4.0
Cena ca. 400 CZK ca. 1 200 CZK ca. 7 000 CZK ca. 300 CZK ca. 5 500 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.