20 nejlepších dílenských jeřábů 2023

Snadný převoz těžkých břemen.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
MAR-POL Dílenský jeřáb 2t Geko

Jak vybrat dílenský jeřáb

  • Dílenské jeřáby jsou univerzální zařízení určená k manipulaci s nejrůznějšími břemeny a jsou zpravidla součástí každé dílny, autoservisu nebo zámečnictví. Velmi často jsou přezdívané jako „žirafy“.
  • Z konstrukčního hlediska můžete volit mezi pevnou a skládací variantou, přičemž nejdůležitější je samotná stabilita daného zařízení, která s typem konstrukce úzce souvisí.
  • U jednotlivých modelů pak můžete porovnávat celou řadu dalších parametrů. Mezi stěžejní patří nosnost jeřábu, délka zdvihacího ramene nebo výška, do které lze břemeno zvednout.

Dílenský jeřáb - náš výběr

Dílenské jeřáby žirafa

Dílenské portálové jeřáby

Dílenské otočné jeřáby

Zobrazit kompletní nabídku dílenských jeřábů

Jak vybrat dílenský jeřáb

Typy

Jeřábů, které jsou vhodné pro vnitřní použití v dílnách existuje několik základních typů. Při jejich výběru je důležité zejména místo a účel používání. Obecně lze tyto malé jeřáby rozdělit na následující typy:

  • Portálové – pojízdný jeřáb, který je vhodný na opravy a jiné montážní práce v případě měnících se míst
  • Otočné – tyto modely jeřábů jsou kombinací několika pracovních kroků a to zvedání, otáčení, přemisťování; nezabírají místo na podlaze, připevňují se do libovolných výšek; existují i ve variantách malých nízkých sloupových otočných jeřábů; jsou vhodné na přemisťování produktů např. z dopravních pásů
  • Dílenské – univerzální jeřáb vhodný ke každodennímu používání a zvedání těžkých břemen jako jsou bedny, boxy apod.
Dílenský jeřáb
MAR-POL Dílenský jeřáb 2t Geko

Víte, že…?

Při práci s jakýmkoli typem jeřábů je třeba dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Ta by měla být stanovena buď výrobcem nebo dovozcem daného zařízení jako součást návodu k obsluze.

Konstrukce

Základní dělení dílenských jeřábů podle konstrukce je na pevné a skládací. Každá z těchto variant má své výhody a nevýhody.

Typ Výhody Nevýhody
Pevný Pevná, stabilní konstrukce Zabírá více místa, trvalá součást dílny
  Vhodný na časté používání  
Skládací Skládací konstrukce umožňuje úsporu místa v případě nepoužívání Vhodný pouze na občasné používání
    Náchylnější k opotřebení
    Méně stabilní

Nosnost

Nosnost dílenských jeřábů se u jednotlivých modelů liší a patří mezi základní parametr. Prakticky se jedná o nejvyšší možnou zátěž, kterou zvládne toto zařízení uzvednout. Hodnoty se zpravidla pohybují v rozmezí 0,5 až 3 tuny. Důležité je ale sledovat specifikaci těchto parametrů, tzn. možnosti zvedání v případě vysunutí zvedacího ramene, zde se mohou jednotlivé údaje o nosnosti lišit.

Dílenské jeřáby žirafa
FERDUS 110.89 Pojízdný hydraulický dílenský jeřáb 601B 2t "Žirafa" - skládací

Hydraulika

Samotné zvedání břemen umožňuje hydraulický systém, kterým jsou dílenské jeřáby vždy vybaveny, a probíhá prostřednictvím ovládací páky. Dle zvoleného modelu mohou disponovat až dvěma rychlostmi:

  • 1 rychlost – zvedání břemene pohybem páky k sobě
  • 2 rychlosti – umožňuje rychlejší manipulaci; zvedání břemen probíhá pohybem páky jak k sobě, tak od sebe

Přepouštěcí ventil pak umožňuje plynulé spouštění přenášeného nákladu prostřednictvím otočného kolečka.

Dílenské portálové jeřáby
EUROKRAFT Hliníkový portálový jeřáb RAPK ,konstrukční výška 1864 - 2464 mm ,šířka 3000 mm

Kola

Pojezdovou výšku výrazně ovlivňují kola.

  • U levnějších variant se můžete setkat s namontovanými kolečky pod základním rámem. Tento způsob není pro pojezd jeřábu vhodný.
  • Dražší modely dílenských jeřábů mají kola zapuštěná – integrovaná do profilu jeřábu. Tato varianta je považována za kvalitnější a pro pojezd vhodnější.

Kola výrazně ovlivňují manipulaci s jeřábem. Ten může být vybaven 4 až 6 koly, která jsou buď pevná nebo otočná, případně kombinace obou možností.

Dílenské otočné jeřáby
Dílenský jeřáb hydraulický 1 t, otočný skládací

Další parametry

Mezi další parametry, které lze u dílenských jeřábů porovnávat jsou následující možnosti:

  • Délka ramene jeřábu – bývá uváděna jak minimální tak maximální délka v případě, že lze rameno vysunout do více poloh
  • Zdvihací výška – opět může být uvedena jak maximální, tak minimální hodnota; maximální výška se nejčastěji pohybuje mezi 2 až 2,5 metry
  • Rozměry – celkové rozměry dílenského jeřábu, případně jeho rozměry ve složeném stavu jsou ukazateli náročnosti na prostor jak při používání, tak uskladnění
  • Hmotnost – i tento údaj se u jednotlivých modelů může lišit
  • Výška pojezdu – nemusí být vždy uvedena

Výrobci a ceny

Mezi výrobce dílenských jeřábů patří např. značky Güde, Unicraft, DEMA a další. Existují také firmy, které nabízí výrobu jeřábů přesně na míru dle vašich konkrétních požadavků.
Nejlevnější dílenské jeřáby, které jsou v nabídkách na našem trhu, pak stojí kolem 5000 Kč. Nejdražší modely koupíte za zhruba 3500 Kč.

Dílenský jeřáb
Jeřáb dílenský pojizdný 2t T4000 | GOLETO BIG RED

Otázky a odpovědi

K čemu slouží dílenské jeřáby?

Dílenské jeřáby by neměly chybět ve výbavě žádné dílny či jiného strojního nebo výrobního pracoviště. Jeho základní funkcí je přeprava těžkých břemen různého typu dle konkrétní nosnosti jednotlivých modelů.

Jaké parametry je třeba u dílenských jeřábů sledovat?

Jedna z nejdůležitějších vlastností takového zařízení je stabilita, ta souvisí např. s konstrukcí nebo váhou jeřábu. Z dalších parametrů je důležitá nosnost nebo údaje o maximální délce ramene jeřábu a zdvihací výšce. Rozměry daného modelu rozhodují o možnostech uložení jeřábu v době, kdy není používán.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dílenských jeřábů