Nejlepší dílenské jeřáby 2024 a jak vybrat

Snadný převoz těžkých břemen.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Jeřáb dílenský pojizdný 2t T4000 | GOLETO BIG RED
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat dílenský jeřáb

 • Dílenské jeřáby jsou univerzální zařízení určená k manipulaci s nejrůznějšími břemeny a jsou zpravidla součástí každé dílny, autoservisu nebo zámečnictví. Velmi často jsou přezdívané jako „žirafy“.
 • Z konstrukčního hlediska můžete volit mezi pevnou a skládací variantou, přičemž nejdůležitější je samotná stabilita daného zařízení, která s typem konstrukce úzce souvisí.
 • U jednotlivých modelů pak můžete porovnávat celou řadu dalších parametrů. Mezi stěžejní patří nosnost jeřábu, délka zdvihacího ramene nebo výška, do které lze břemeno zvednout.

Dílenský jeřáb - náš výběr

Jeřáb dílenský pojizdný 2t T4000 | GOLETO BIG RED
přečíst recenzi
Zobrazit více
Jeřáb dílenský pojizdný 2t T4000 od GOLETO BIG RED je konstruován pro zvedání a přemisťování břemen jako motory. Disponuje skládací konstrukcí, výškově nastavitelným zdvihem až 230 cm a maximální nosností 2000 kg. Vyšívá se čtyřmi pozicemi nastavení ramene a šesti otočnými kolečky pro pohyblivost.
Zobrazit méně
Dílenský hydraulický jeřáb zvedák kladkostroj s navijákem 450kg
Výrobce: Geko
Zobrazit více
Tento dílenský jeřáb Geko G02085 disponuje hydraulickým válcem pro zvedání a 360° otáčením. S maximálně vysunutým ramenem unese 225 kg, se schovaným ramenem 450 kg. Rozsah zdvihu je 2050 mm, rameno je nastavitelné (78-130 cm) ve 4 délkách. Součástí je 0,5t naviják, 9m ocelový kabel a montážní šrouby.
Zobrazit méně
Dílenský jeřáb HTI 1000 kg
Hmotnost: 115 kg
Zobrazit více
Dílenský jeřáb HTI 1000 kg je vyroben z oceli a je vybaven ruční hydraulickou jednotkou pro zvedání břemen. Jeřáb umožňuje dvě polohy rámu, obsahuje pět kol pro snadnou manipulaci a lze jej složit pro transport a skladování. Nosnost je 1000 kg a rozměry jsou 1675x800x700 mm.
Zobrazit méně
MAR-POL M80405 Dílenský hydraulický jeřáb, zvedák, kladkostroj, MAX. ZDVIH 2T
Výrobce: Mar-Pol
Zobrazit více
Mar-Pol M80405 je pracovní hydraulický jeřáb, navržený pro zdvihání nákladů až do 2 tun. Specifický pro montáž a demontáž agregátů z vozidel. Umožňuje složení pro úsporu místa při uložení a přepravě a je vybaven bezpečnostním ventilem.
Zobrazit méně

Dílenské jeřáby žirafa

FERDUS 110.89 Pojízdný hydraulický dílenský jeřáb 601B 2t
Zobrazit více
Přenosný hydraulický dílenský jeřáb 601B "Žirafa" se skládá a má nosnost 2 tuny. Určen pro manipulaci, montáž a demontáž součástí vozidel. Výška zdvihu je 2300 mm, pojezd max. 200 mm. Rozměry: délka 1800 mm, šířka 1040 mm, výška 1568 mm. Hmotnost 99 kg.
Zobrazit méně

Dílenské portálové jeřáby

Dílenské otočné jeřáby

Zobrazit kompletní nabídku Dílenský jeřáb

Jak vybrat dílenský jeřáb

Typy

Jeřábů, které jsou vhodné pro vnitřní použití v dílnách existuje několik základních typů. Při jejich výběru je důležité zejména místo a účel používání. Obecně lze tyto malé jeřáby rozdělit na následující typy:

 • Portálové – pojízdný jeřáb, který je vhodný na opravy a jiné montážní práce v případě měnících se míst
 • Otočné – tyto modely jeřábů jsou kombinací několika pracovních kroků a to zvedání, otáčení, přemisťování; nezabírají místo na podlaze, připevňují se do libovolných výšek; existují i ve variantách malých nízkých sloupových otočných jeřábů; jsou vhodné na přemisťování produktů např. z dopravních pásů
 • Dílenské – univerzální jeřáb vhodný ke každodennímu používání a zvedání těžkých břemen jako jsou bedny, boxy apod.

Víte, že…?

Při práci s jakýmkoli typem jeřábů je třeba dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Ta by měla být stanovena buď výrobcem nebo dovozcem daného zařízení jako součást návodu k obsluze.

Jeřáb se zavěšeným motorem

Jeřaby najdou své uplatnění ve velkých dílnách, iStock / Oleksandr Sokurenko

Konstrukce

Základní dělení dílenských jeřábů podle konstrukce je na pevné a skládací. Každá z těchto variant má své výhody a nevýhody.

TypVýhodyNevýhody
PevnýPevná, stabilní konstrukceZabírá více místa, trvalá součást dílny
 Vhodný na časté používání 
SkládacíSkládací konstrukce umožňuje úsporu místa v případě nepoužíváníVhodný pouze na občasné používání
  Náchylnější k opotřebení
  Méně stabilní

Nosnost

Dílenský jeřáb
Jeřáb dílenský pojizdný 2t T4000 | GOLETO BIG RED

Nosnost dílenských jeřábů se u jednotlivých modelů liší a patří mezi základní parametr. Prakticky se jedná o nejvyšší možnou zátěž, kterou zvládne toto zařízení uzvednout. Hodnoty se zpravidla pohybují v rozmezí 0,5 až 3 tuny. Důležité je ale sledovat specifikaci těchto parametrů, tzn. možnosti zvedání v případě vysunutí zvedacího ramene, zde se mohou jednotlivé údaje o nosnosti lišit.

Jeřáb v dílně

Nosnost je při výběru důležitým parametrem, iStock / Nordroden

Hydraulika

Samotné zvedání břemen umožňuje hydraulický systém, kterým jsou dílenské jeřáby vždy vybaveny, a probíhá prostřednictvím ovládací páky. Dle zvoleného modelu mohou disponovat až dvěma rychlostmi:

 • 1 rychlost – zvedání břemene pohybem páky k sobě
 • 2 rychlosti – umožňuje rychlejší manipulaci; zvedání břemen probíhá pohybem páky jak k sobě, tak od sebe

Přepouštěcí ventil pak umožňuje plynulé spouštění přenášeného nákladu prostřednictvím otočného kolečka.

Kola

Dílenské jeřáby žirafa
FERDUS 110.89 Pojízdný hydraulický dílenský jeřáb 601B 2t "Žirafa" - skládací

Pojezdovou výšku výrazně ovlivňují kola.

 • U levnějších variant se můžete setkat s namontovanými kolečky pod základním rámem. Tento způsob není pro pojezd jeřábu vhodný.
 • Dražší modely dílenských jeřábů mají kola zapuštěná – integrovaná do profilu jeřábu. Tato varianta je považována za kvalitnější a pro pojezd vhodnější.

Kola výrazně ovlivňují manipulaci s jeřábem. Ten může být vybaven 4 až 6 koly, která jsou buď pevná nebo otočná, případně kombinace obou možností.

Další parametry

Mezi další parametry, které lze u dílenských jeřábů porovnávat jsou následující možnosti:

 • Délka ramene jeřábu – bývá uváděna jak minimální tak maximální délka v případě, že lze rameno vysunout do více poloh
 • Zdvihací výška – opět může být uvedena jak maximální, tak minimální hodnota; maximální výška se nejčastěji pohybuje mezi 2 až 2,5 metry
 • Rozměry – celkové rozměry dílenského jeřábu, případně jeho rozměry ve složeném stavu jsou ukazateli náročnosti na prostor jak při používání, tak uskladnění
 • Hmotnost – i tento údaj se u jednotlivých modelů může lišit
 • Výška pojezdu – nemusí být vždy uvedena

Výrobci a ceny

Dílenské portálové jeřáby
EUROKRAFT Hliníkový portálový jeřáb RAPK ,konstrukční výška 1864 - 2464 mm ,šířka 3000 mm

Mezi výrobce dílenských jeřábů patří např. značky Güde, Unicraft, DEMA a další. Existují také firmy, které nabízí výrobu jeřábů přesně na míru dle vašich konkrétních požadavků.
Nejlevnější dílenské jeřáby, které jsou v nabídkách na našem trhu, pak stojí kolem 5000 Kč. Nejdražší modely koupíte za zhruba 3500 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží dílenské jeřáby?

Dílenské jeřáby by neměly chybět ve výbavě žádné dílny či jiného strojního nebo výrobního pracoviště. Jeho základní funkcí je přeprava těžkých břemen různého typu dle konkrétní nosnosti jednotlivých modelů.

Jaké parametry je třeba u dílenských jeřábů sledovat?

Jedna z nejdůležitějších vlastností takového zařízení je stabilita, ta souvisí např. s konstrukcí nebo váhou jeřábu. Z dalších parametrů je důležitá nosnost nebo údaje o maximální délce ramene jeřábu a zdvihací výšce. Rozměry daného modelu rozhodují o možnostech uložení jeřábu v době, kdy není používán.
Zobrazit kompletní nabídku Dílenský jeřáb