Domácí sluha

Praktická pomůcka k odkládání věcí.

ca. 400 CZK
ca. 400 CZK
ca. 400 CZK
ca. 300 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat domácího sluhu

Možná si pod pojmem „domácí sluha“ představujete osobu, která udělá vše, co vám na očích uvidí. Bohužel tomu tak není. Domácí sluha, někdy také narazíte na označení němý sluha, je vlastně praktická pomůcka, která slouží k odkládání nejrůznějších věcí jako je oblečení, kabelky, doplňky či jiné nezbytnosti, které by se v případě, že byste ho neměli, jen tak povalovali po bytě či domě.

Typy

Jedná se o bytový doplněk, který může mít z hlediska zpracování bezpočet podob. Obecně lze tento výrobek rozdělit do dvou základních typů a to klasický nebo atypický.

Klasický

Klasický typ je velmi jednoduchá varianta typická svou konstrukcí. Ta může být:
Obdélníková – připomíná veřeje úzkých dveří
Ve tvaru písmene „T“
Klasický typ němého sluhy by měl mít minimálně dvě ramínka. To první je určeno pro košile, saka, mikiny atd., druhé slouží k odkládání kalhot. Součástí může být i příčka na vázanky, šály, šátky a podobné.

Oblíbený
Domácí sluha dřevěný – světlé dřevo 22WCHL

Atypický

Atypický domácí sluha je považován za výjimečný, velmi často designový výrobek, který má promyšlenou konstrukci vyznačující se elegancí. Kromě ramínka, případně věšáku na kalhoty může být vybaven nejrůznějšími přihrádkami např. na šperky, hodinky nebo jiné doplňky. Některé modely mohou disponovat i praktickým sedátkem.

Víte, že…?

Prapůvodně se oblečení ukládalo do truhel, později do komod, což byly nízké skříně s policemi. Vynález ramínka na šaty se připisuje americkému prezidentu Thomasi Jeffersonovi. Domácí sluha jako takový vznikl pravděpodobně v Anglii v 18. nebo 19. století.

Materiál

Mezi základní materiály používající se na výrobu domácích sluhů je kov, dřevo, kůže nebo plast. Velmi často ale narazíte na nejrůznější kombinace materiálů. Mezi oblíbené patří např. kombinace kovu a dřeva.

Dřevěný
Domácí sluha dřevěný – tmavé dřevo 22WCHD
Materiál Popis  
Kov – nejčastější materiál  
  – vysoká odolnost a dostupná cena  
  – kovy se upravují lakováním i chromováním  
  – slitina hliníku je odolný a lehký materiál  
Dřevo – oblíbené doplňky interiérů  
  – levnější varianty jsou vyrobeny ze smrku a borovice  
  – dražší varianty jsou vyrobené z exotických dřevin  
Kůže – používá se na potažení luxusních modelů  
  – vysoká cena  
  – složitější údržba  
Plast – málo dostupný  
  – menší odolnost  

Rozměry, hmotnost

Nabídka němých sluhů je opravdu široká a liší se svým zpracováním. Výška těchto domácích pomocníků se zpravidla pohybuje kolem 110 cm. Existují i větší, většinou multifunkční varianty, jejichž výška může být 160 cm a více, případně ji lze dle potřeb nastavit.
Hmotnost se uvádí mezi cca 2 až 5 kg. U větších modelů, které jsou také robustnější, se váha pohybuje i přes 10 kg.

Design

Vzhled němého sluhy může být jeden z parametrů, na který se lze zaměřit. V nabídkách jsou tradiční modely, zdobnější varianty i moderní minimalistické výrobky. U opravdu designových kousků musíte ale počítat s vyšší pořizovací cenou.
Při výběru zohledněte např. to, jestli výrobek potřebujete jen jako funkční prvek nebo bude designovou součástí interiéru.

Vlastnosti

Aby byl výrobek opravdu funkční, měl by splňovat několik základních parametrů. Kromě výšky a šířky, které by měli odpovídat vašim individuálním potřebám, se jedná o následující vlastnosti.

Němý
Němý domácí sluha 40 x 27 x 107 cm, středně hnědý VETRO-PLUS 22020100MB

Stabilita

Stabilita je jedna z nejdůležitějších vlastností, které by měl domácí sluha splňovat. Na tuto vlastnost lze nahlížet ze dvou hledisek:

  • Praktičnost – po převrhnutí může dojít k pomačkání odloženého oblečení a tím domácí sluha ztrácí svou funkčnost
  • Bezpečnost – stabilní výrobek oceníte, zejména pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, kterým by převržený sluha mohl způsobit i vážný úraz

Variabilita

Tato vlastnost určuje možnosti výrobku. Při výběru se zaměřte na takové výrobky, které opravdu potřebujete. Jednoduché modely jsou určeny na několik kusů oblečení. Více svršků pojme propracovanější výrobek. Ten nabídne prostor také na uložení nejrůznějších doplňků. Na našem trhu ale najdete i takové modely domácích sluhů, které mohou nahradit šatní skříně. Jedná se o konstrukci, na kterou můžete zavěsit větší množství ramínek na šaty.

Světlý
Vetro Němý domácí sluha dřevěný 99 cm, světlý

Další

Mezi další vlastnosti patří např.

  • Skladnost – domácí sluha by neměl zabírat mnoho místa; v nabídkách jsou modely kompaktní, ale také např. skládací, které využijete zejména, pokud nechcete výrobek používat stále.
  • Nosnost – udává jak velké množství šatů a doplňků výrobek pojme
  • Odolnost konstrukce – zpravidla souvisí s použitým materiálem

Výrobci a ceny

Mezi výrobce patří např. Autronic, L.A.Bernkop, Tempo Kondela nebo Halmar.
Cenové rozpětí lze rozdělit do tří kategorií.

Tmavé dřevo
Domácí sluha dřevěný – tmavé dřevo
  • Kategorie do 1000 Kč zahrnuje nejširší nabídku němých sluhů. Najdete zde jak jednoduché modely, tak i víceúčelové varianty. Z materiálu bude nejčastější kov nebo jeho kombinace se dřevem. Nejlevnější výrobky koupíte už za cenu kolem 300 Kč.
  • V cenovém rozpětí 1000 Kč až 2000 Kč je stále poměrně široký výběr zejména v elegantních, designových variantách.
  • Za cenu 2000 Kč a více koupíte opravdu exkluzivní výrobky z vysoce kvalitních materiálů, jako jsou exotické dřeviny nebo kůže. Cena nejdražších modelů se může vyšplhat i k deseti tisícům korun.