Nejlepší domácí sluhové 2024 a jak vybrat

Praktická pomůcka k odkládání věcí.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Domácí sluha dřevěný světlé dřevo 22WCHL
68 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat domácího sluhu

 • Domácí sluha, někdy také narazíte na označení němý sluha, je vlastně praktická pomůcka, která slouží k odkládání nejrůznějších věcí.
 • Domácí sluha má několik podob, jednotlivé modely se liší tvarem.
 • Mezi základní materiály používající se na výrobu domácích sluhů je kov, dřevo, kůže nebo plast.
 • Nabídka němých sluhů je opravdu široká a liší se svým zpracováním.

Domácí sluha - náš výběr

Domácí sluha dřevěný světlé dřevo 22WCHL
přečíst recenzi
Šířka: 49 cm
Výška: 99 cm
Zobrazit více
Typ držáku: Stojan na oděvy Materiál držáku: Dřevo Rozměry: Šířka 49 cm, výška 99 cm Rozměry balení: 4,7 x 18,7 x 79 cm, hmotnost 0,99 kg EAN: 8591022232637 Záruka: 24 měsíců Dřevěný stojan na oděvy VETRO-PLUS je domácí pomocník pro ukládání oblečení. S jeho šířkou 49 cm a výškou 99 cm poskytuje dostatek prostoru pro odkládání oděvů.
Zobrazit méně
HomeLife VD-1312
přečíst recenzi
Výrobce: HomeLife
Výška: 112 cm
Zobrazit více
Domácí sluha HomeLife VD-1312 je praktickým doplňkem pro ložnici, šatnu nebo předsíň, který slouží k udržení pořádku v oblečení. Jeho konstrukce kombinuje dřevo a kov, disponuje výškou 112 cm a otáčivými držáky. U tohoto produktu je poskytována záruka 24 měsíců.
Zobrazit méně
Autronic 83213 CR
přečíst recenzi
Výrobce: Autronic
Šířka: 46 cm
Výška: 110 cm
Zobrazit více
Autronic 83213 CR je tichý sloužící s rozměry 110 cm na výšku, 46 cm na šířku a 30 cm na hloubku. Vyrobena z kaučukovníkového dřeva s povrchovou úpravou světlá třešeň a chromovaným kovem. Je demontovatelný, s nosností 5 kg a váhou 2,5 kg. Balení obsahuje 1 karton o rozměrech 72x32x4,5 cm.
Zobrazit méně
Němý sluha WU-13 HALMAR
přečíst recenzi
Výrobce: Halmar
Šířka: 32 cm
Výška: 117 cm
Zobrazit více
Němý sluha WU-13 od společnosti HALMAR se využívá pro ukládání oděvů v kancelářích či domácnostech. Je vyroben z chromované oceli, dostupný ve dvou variantách - chrom a wenge. Poskytuje dvě ramínka na oblečení a jednu police. Obdélníkový základ zajistí stabilitu konstrukce.
Zobrazit méně

Dřevění domácí sluhové

Domácí sluha dřevěný tmavé dřevo 22WCHD
přečíst recenzi
Šířka: 49 cm
Výška: 99 cm
Zobrazit více
Domácí sluha z dřeva má rozměry 49 cm na šířku a 99 cm na výšku. Tento pomocník do domácnosti je vyroben z dřeva s tmavě hnědým povrchem. Jeho konstrukce je určena pro usnadnění práce v domácnosti. Dřevěný materiál zvyšuje jeho stabilitu a odolnost.
Zobrazit méně
ARREDAMENTI ITALIA Antimo
Výrobce: Arredamenti Italia
Zobrazit více
Stojan na oblečení ARREDAMENTI ITALIA Antimo je vyroben z bukového masívu s povrchovou úpravou třešeň. Nabízí věšáky na oblečení, tři tyče na kalhoty, poličku pro drobnosti a odkládací plochu na základně. Je snadno přemístitelný díky otočným gumovým kolečkům. Rozměry jsou 103x50x30 cm. Montáž dle návodu.
Zobrazit méně

Kovoví domácí sluhové

Zobrazit kompletní nabídku Domácí sluha

Jak vybrat domácího sluhu

Typy

Jedná se o bytový doplněk, který může mít z hlediska zpracování bezpočet podob. Obecně lze tento výrobek rozdělit do dvou základních typů a to klasický nebo atypický.

Klasický

Klasický typ je velmi jednoduchá varianta typická svou konstrukcí. Ta může být:

 • Obdélníková – připomíná veřeje úzkých dveří
 • Ve tvaru písmene „T“

Klasický typ němého sluhy by měl mít minimálně dvě ramínka. To první je určeno pro košile, saka, mikiny atd., druhé slouží k odkládání kalhot. Součástí může být i příčka na vázanky, šály, šátky a podobné.

Atypický

Domácí sluha
Domácí sluha dřevěný světlé dřevo 22WCHL

Atypický domácí sluha je považován za výjimečný, velmi často designový výrobek, který má promyšlenou konstrukci vyznačující se elegancí. Kromě ramínka, případně věšáku na kalhoty může být vybaven nejrůznějšími přihrádkami např. na šperky, hodinky nebo jiné doplňky. Některé modely mohou disponovat i praktickým sedátkem.

Víte, že…?

Prapůvodně se oblečení ukládalo do truhel, později do komod, což byly nízké skříně s policemi. Vynález ramínka na šaty se připisuje americkému prezidentu Thomasi Jeffersonovi. Domácí sluha jako takový vznikl pravděpodobně v Anglii v 18. nebo 19. století.

Šaty na věšáku před zrcadlem

Domácí sluha zavede ve Vaší domácnosti řád, iStock / Liudmila Chernetska

Materiál

Mezi základní materiály používající se na výrobu domácích sluhů je kov, dřevo, kůže nebo plast. Velmi často ale narazíte na nejrůznější kombinace materiálů. Mezi oblíbené patří např. kombinace kovu a dřeva.

MateriálPopis 
KovNejčastější materiál 
 Vysoká odolnost a dostupná cena 
 Kovy se upravují lakováním i chromováním 
 Slitina hliníku je odolný a lehký materiál 
DřevoOblíbené doplňky interiérů 
 Levnější varianty jsou vyrobeny ze smrku a borovice 
 Dražší varianty jsou vyrobené z exotických dřevin 
KůžePoužívá se na potažení luxusních modelů 
 Vysoká cena 
 Složitější údržba 
PlastMálo dostupný 
 Menší odolnost 

Rozměry, hmotnost

Dřevění domácí sluhové
Domácí sluha dřevěný tmavé dřevo 22WCHD

Nabídka němých sluhů je opravdu široká a liší se svým zpracováním.

 • Výška těchto domácích pomocníků se zpravidla pohybuje kolem 110 cm. Existují i větší, většinou multifunkční varianty, jejichž výška může být 160 cm a více, případně ji lze dle potřeb nastavit.
 • Hmotnost se uvádí mezi cca 2 až 5 kg. U větších modelů, které jsou také robustnější, se váha pohybuje i přes 10 kg.

Vlastnosti

Aby byl výrobek opravdu funkční, měl by splňovat několik základních parametrů. Kromě výšky a šířky, které by měli odpovídat vašim individuálním potřebám, se jedná o následující vlastnosti.

Stabilita

Stabilita je jedna z nejdůležitějších vlastností, které by měl domácí sluha splňovat. Na tuto vlastnost lze nahlížet ze dvou hledisek:

 • Praktičnost – po převrhnutí může dojít k pomačkání odloženého oblečení a tím domácí sluha ztrácí svou funkčnost
 • Bezpečnost – stabilní výrobek oceníte, zejména pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, kterým by převržený sluha mohl způsobit i vážný úraz

Variabilita

Kovoví domácí sluhové
Němý sluha kovový moderní + 1.konzultace s bytovým architektem ZDARMA

Tato vlastnost určuje možnosti výrobku. Při výběru se zaměřte na takové výrobky, které opravdu potřebujete. Jednoduché modely jsou určeny na několik kusů oblečení. Více svršků pojme propracovanější výrobek. Ten nabídne prostor také na uložení nejrůznějších doplňků. Na našem trhu ale najdete i takové modely domácích sluhů, které mohou nahradit šatní skříně. Jedná se o konstrukci, na kterou můžete zavěsit větší množství ramínek na šaty.

Oblečení na věšáku venku na trávě

Díky velkému výběru, budete mít doma věšák, který využijete na 100%, iStock / Liudmila Chernetska

Další

Mezi další vlastnosti patří např.

 • Skladnost – domácí sluha by neměl zabírat mnoho místa; v nabídkách jsou modely kompaktní, ale také např. skládací, které využijete zejména, pokud nechcete výrobek používat stále.
 • Nosnost – udává jak velké množství šatů a doplňků výrobek pojme
 • Odolnost konstrukce – zpravidla souvisí s použitým materiálem

Výrobci a ceny

Mezi výrobce patří např. Autronic, L.A.Bernkop, Tempo Kondela nebo Halmar.
Cenové rozpětí lze rozdělit do tří kategorií.

 • Kategorie do 1000 Kč zahrnuje nejširší nabídku němých sluhů. Najdete zde jak jednoduché modely, tak i víceúčelové varianty. Z materiálu bude nejčastější kov nebo jeho kombinace se dřevem. Nejlevnější výrobky koupíte už za cenu kolem 300 Kč.
 • V cenovém rozpětí 1000 Kč až 2000 Kč je stále poměrně široký výběr zejména v elegantních, designových variantách.
 • Za cenu 2000 Kč a více koupíte opravdu exkluzivní výrobky z vysoce kvalitních materiálů, jako jsou exotické dřeviny nebo kůže. Cena nejdražších modelů se může vyšplhat i k deseti tisícům korun.

Otázky a odpovědi

Co je domácí sluha?

Možná si pod pojmem „domácí sluha“ představujete osobu, která udělá vše, co vám na očích uvidí. Bohužel tomu tak není. Domácí sluha, někdy také narazíte na označení němý sluha, je vlastně praktická pomůcka, která slouží k odkládání nejrůznějších věcí jako je oblečení, kabelky, doplňky či jiné nezbytnosti, které by se v případě, že byste ho neměli, jen tak povalovali po bytě či domě.

Jak vybrat domácího sluhu?

Vzhled němého sluhy může být jeden z parametrů, na který se lze zaměřit. V nabídkách jsou tradiční modely, zdobnější varianty i moderní minimalistické výrobky. U opravdu designových kousků musíte ale počítat s vyšší pořizovací cenou. Při výběru zohledněte např. to, jestli výrobek potřebujete jen jako funkční prvek nebo bude designovou součástí interiéru.
Zobrazit kompletní nabídku Domácí sluha