Fontána na zahradu

Designový prvek na zahradu.

ca. 3 400 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat fontánu na zahradu

 • Zahradní fontána má zejména dekorační nebo relaxační funkci. Díky ní vytvoříte na vaší zahradě opravdu malebné zákoutí.
 • Fontány běžně fungují také jako pítka pro ptáky nebo osvěžení pro vaše domácí mazlíčky.
 • Kromě konstrukčního typu se zaměřte na způsob napájení. V některých případech je totiž lepším řešením fontána s elektrickým čerpadlem než model solární.

Typy

Zahradní fontány lze rozdělit na tři základní typy a to podle jejich konstrukčního zpracování.

Typ Popis
Plovoucí – Fontány jsou určeny na vodní plochy s čistou vodou (bazén, jezírko atd.) – Efekty zajišťuje pumpa a různé nástavce
Volně stojící – Fontána určené pro volná prostranství – Tvoří výraznou dominantu – Napájení čerpadla může být buď solární, nebo elektrické
Nástěnná – Vyžadují náročnější instalaci – Často jsou nutné stavební úpravy – Nutnost zajištění vhodného přívodu vody

Víte, že…?

Celá řada fontán se vyrábí také ve variantě vhodné do interiérů. Místo kolem fontány oživí pokojové rostliny a umocní tak celkový dojem. Navíc tak vytvoříte opravdu dokonalé relaxační zákoutí, které si můžete užívat bez ohledu na počasí venku.

Působivá
Blumfeldt Cascada 2G

Napájení

Z tohoto hlediska budete mít na výběr ze dvou možností a to buď se bude jednat o fontánu solární, nebo s elektrickým čerpadlem. Každé řešení má pak svoje výhody a nevýhody

Solární

Instalace solárních fontán je velmi jednoduchá jak u plovoucích modelů, tak u statických. Na provoz je pak nutná pouze sluneční energie, která vás prakticky nic nestojí. Solární fontány jsou naprosto bezpečné a navíc samostatné. Jistou nevýhodu představuje méně stabilní výkon, který je závislý právě na sluneční energii. Ta ale kromě napájení fontány zajišťuje i dobíjení akumulátoru, takže mohou fungovat i při zatažené obloze.

Elektrická

Při instalaci tohoto typu fontány bude nutné vyřešit dosah elektrické energie, což může být problém zejména v odlehlejších částech zahrad nebo parků. Další otázkou pak budou provozní náklady při spuštění čerpadla. Na druhou stranu můžete počítat s větším a stabilnějším výkonem, který zajistí dokonalé vodní efekty. Navíc můžete fontánu umístit i do stinnějších koutů zahrad.

Kašna
Tuin 1299 Zahradní kašna

Materiál

Na výrobu zahradních fontán se používá celá řada materiálů. Jeho výběr je čistě otázka vaší preference, ale zohlednit byste měli i celkový charakter zahrady, aby se fontána stala jejím opravdu dokonalým doplňkem. Setkat se můžete s následujícími možnostmi:

 • Polyresin, umělý kámen
 • Horniny čisté nebo doplněné o cementovou maltu
 • Dřevo
 • Kov
 • Kámen atd.

Základní vlastností všech materiálů by měla být odolnost vůči vodě, ale také povětrnostním vlivům. V případě plovoucích fontán si ověřte jejich mrazuvzdornost, zejména pokud ji chcete mít v provozu i v zimních měsících.

Fontánová sada
Pontec PonDuett 3000 – fontánová sada

Víte, že…?

Polyresin je speciální materiál, který je směsí pryskyřice a umělé hmoty. Velmi často se používá nejen u zahradních fontán, ale zejména u jejích pokojových variant. Jeho hlavní výhodou je, že může imitovat vzhled nejrůznějších přírodních materiálů.

Osvětlení

Osvětlení umocní dojem z fontány zejména po setmění. Celá řada modelů bývá již z výroby doplněna o světelné efekty, nejčastěji se pak jedná o LED osvětlení trysek, které je integrované. Další možností je dokoupení různých osvětlovacích sad nebo je možné použít reflektory, které slouží obdobně.

Design

Z hlediska designu máte na výběr opravdu širokou paletu výrobků dle konkrétního typu. U plovoucích variant jsou možnosti poněkud omezenější. Zpravidla se jedná o napodobeninu listů leknínů nebo pouhé trysky, které vytváří vodotrysk. Velká nabídka je pak u volně stojících nebo nástěnných variant, jak z hlediska materiálu, tak samotného vzhledu. Vodní efekt pak může být řešen formou kaskád, vodotryskem nebo se jedná o typ chrlič.

Solární
SOLAR 2455

Víte, že…?

Malé kameninové nebo hliněné fontánky znázorňující nejrůznější živočichy ocení zejména děti. Může se jednat o žabky nebo šneky rozmístěné kolem jezírka v různém počtu.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce zahradních fontán patří např. Esotec, V – Garden, Tuin, Dema nebo Garthen.
Samotné cenové rozpětí je pak velmi široké. Základní modely začínají na cca 500 Kč, ty nejdražší pak mohou stát i několik desítek tisíc korun.

 • Do 2000 Kč – ve spodní cenové hranici této kategorie koupíte zejména solární plovoucí modely; v horní se pak objevují i volně stojící fontánky, jedná se ale o výrobky malých rozměrů, které jsou vhodné jako doplněk terasy nebo menšího zákoutí
 • 2000 Kč až 5000 Kč – zde již máte na výběr z poměrně pestré škály zahradních zejména volně stojících fontán; najdete tu jak kaskádové modely, tak fontány tryskající či typu chrliče; kromě klasický tvarů jsou v nabídce i poměrně designové kousky
 • Nad 5000 Kč – Kromě výše zmiňovaných typů v této kategorii objevíte i např. zahradní vodopády; plovoucí varianty nabízí možnost výměny nástavců pro různé efekty, často je součástí i osvětlení; volně stojící fontány mají moderní design; fontány jsou vhodné jak na větší vodní plochy, tak na větší přírodní prostranství

Otázky a odpovědi

Kdy je lépe zvolit solární fontánu a kdy elektrickou?

Obecně se dá říct, že díky menšímu výkonu se solární fontány hodí spíše na menší vodní plochy i zahrady. Také myslete na to, že k jejich provozu je třeba sluneční záření, takže jsou nevhodné do tmavých zákoutí. Zde se pak uplatní modely s elektrickým čerpadlem. Tuto variantu volte také v případě, že toužíte po větším estetickém efektu.

Co dělat, když si s výběrem fontány nevím rady?

V takovém případě se můžete poradit přímo u prodejce fontán. Nezapomeňte vzít s sebou fotografii vaší zahrady. Další možností je využít služeb zahradních architektů, kteří vám poradí nejen s výběrem fontány, ale s celkovou úpravou vaší zahrady.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Působivá
Kašna
Fontánová sada
Solární
Image
Produkt
Blumfeldt Cascada 2G
Tuin 1299 Zahradní kašna
Pontec PonDuett 3000 – fontánová sada
SOLAR 2455
Cena ca. 3 400 CZK ca. 5 400 CZK ca. 1 300 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena