Fontána na zahradu

Designový prvek na zahradu.

ca. 3 300 CZK
ca. 7 400 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat fontánu na zahradu

 • Zahradní fontána má zejména dekorační nebo relaxační funkci. Díky ní vytvoříte na vaší zahradě opravdu malebné zákoutí.
 • Fontány běžně fungují také jako pítka pro ptáky nebo osvěžení pro vaše domácí mazlíčky.
 • Kromě konstrukčního typu se zaměřte na způsob napájení. V některých případech je totiž lepším řešením fontána s elektrickým čerpadlem než model solární.

Typy

Zahradní fontány lze rozdělit na tři základní typy a to podle jejich konstrukčního zpracování.

Typ Popis
Plovoucí – Fontány jsou určeny na vodní plochy s čistou vodou (bazén, jezírko atd.) – Efekty zajišťuje pumpa a různé nástavce
Volně stojící – Fontána určené pro volná prostranství – Tvoří výraznou dominantu – Napájení čerpadla může být buď solární, nebo elektrické
Nástěnná – Vyžadují náročnější instalaci – Často jsou nutné stavební úpravy – Nutnost zajištění vhodného přívodu vody

Víte, že…?

Celá řada fontán se vyrábí také ve variantě vhodné do interiérů. Místo kolem fontány oživí pokojové rostliny a umocní tak celkový dojem. Navíc tak vytvoříte opravdu dokonalé relaxační zákoutí, které si můžete užívat bez ohledu na počasí venku.

Působivá
Blumfeldt Cascada 2G

Napájení

Z tohoto hlediska budete mít na výběr ze dvou možností a to buď se bude jednat o fontánu solární, nebo s elektrickým čerpadlem. Každé řešení má pak svoje výhody a nevýhody

Solární

Instalace solárních fontán je velmi jednoduchá jak u plovoucích modelů, tak u statických. Na provoz je pak nutná pouze sluneční energie, která vás prakticky nic nestojí. Solární fontány jsou naprosto bezpečné a navíc samostatné. Jistou nevýhodu představuje méně stabilní výkon, který je závislý právě na sluneční energii. Ta ale kromě napájení fontány zajišťuje i dobíjení akumulátoru, takže mohou fungovat i při zatažené obloze.

Elektrická

Při instalaci tohoto typu fontány bude nutné vyřešit dosah elektrické energie, což může být problém zejména v odlehlejších částech zahrad nebo parků. Další otázkou pak budou provozní náklady při spuštění čerpadla. Na druhou stranu můžete počítat s větším a stabilnějším výkonem, který zajistí dokonalé vodní efekty. Navíc můžete fontánu umístit i do stinnějších koutů zahrad.

Kašna
Tuin 1299 Zahradní kašna

Materiál

Na výrobu zahradních fontán se používá celá řada materiálů. Jeho výběr je čistě otázka vaší preference, ale zohlednit byste měli i celkový charakter zahrady, aby se fontána stala jejím opravdu dokonalým doplňkem. Setkat se můžete s následujícími možnostmi:

 • Polyresin, umělý kámen
 • Horniny čisté nebo doplněné o cementovou maltu
 • Dřevo
 • Kov
 • Kámen atd.

Základní vlastností všech materiálů by měla být odolnost vůči vodě, ale také povětrnostním vlivům. V případě plovoucích fontán si ověřte jejich mrazuvzdornost, zejména pokud ji chcete mít v provozu i v zimních měsících.

Fontánová sada
Pontec PonDuett 3000 – fontánová sada

Víte, že…?

Polyresin je speciální materiál, který je směsí pryskyřice a umělé hmoty. Velmi často se používá nejen u zahradních fontán, ale zejména u jejích pokojových variant. Jeho hlavní výhodou je, že může imitovat vzhled nejrůznějších přírodních materiálů.

Osvětlení

Osvětlení umocní dojem z fontány zejména po setmění. Celá řada modelů bývá již z výroby doplněna o světelné efekty, nejčastěji se pak jedná o LED osvětlení trysek, které je integrované. Další možností je dokoupení různých osvětlovacích sad nebo je možné použít reflektory, které slouží obdobně.

Design

Z hlediska designu máte na výběr opravdu širokou paletu výrobků dle konkrétního typu. U plovoucích variant jsou možnosti poněkud omezenější. Zpravidla se jedná o napodobeninu listů leknínů nebo pouhé trysky, které vytváří vodotrysk. Velká nabídka je pak u volně stojících nebo nástěnných variant, jak z hlediska materiálu, tak samotného vzhledu. Vodní efekt pak může být řešen formou kaskád, vodotryskem nebo se jedná o typ chrlič.

Solární
SOLAR 2455

Víte, že…?

Malé kameninové nebo hliněné fontánky znázorňující nejrůznější živočichy ocení zejména děti. Může se jednat o žabky nebo šneky rozmístěné kolem jezírka v různém počtu.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce zahradních fontán patří např. Esotec, V – Garden, Tuin, Dema nebo Garthen.
Samotné cenové rozpětí je pak velmi široké. Základní modely začínají na cca 500 Kč, ty nejdražší pak mohou stát i několik desítek tisíc korun.

 • Do 2000 Kč – ve spodní cenové hranici této kategorie koupíte zejména solární plovoucí modely; v horní se pak objevují i volně stojící fontánky, jedná se ale o výrobky malých rozměrů, které jsou vhodné jako doplněk terasy nebo menšího zákoutí
 • 2000 Kč až 5000 Kč – zde již máte na výběr z poměrně pestré škály zahradních zejména volně stojících fontán; najdete tu jak kaskádové modely, tak fontány tryskající či typu chrliče; kromě klasický tvarů jsou v nabídce i poměrně designové kousky
 • Nad 5000 Kč – Kromě výše zmiňovaných typů v této kategorii objevíte i např. zahradní vodopády; plovoucí varianty nabízí možnost výměny nástavců pro různé efekty, často je součástí i osvětlení; volně stojící fontány mají moderní design; fontány jsou vhodné jak na větší vodní plochy, tak na větší přírodní prostranství

Otázky a odpovědi

Kdy je lépe zvolit solární fontánu a kdy elektrickou?

Obecně se dá říct, že díky menšímu výkonu se solární fontány hodí spíše na menší vodní plochy i zahrady. Také myslete na to, že k jejich provozu je třeba sluneční záření, takže jsou nevhodné do tmavých zákoutí. Zde se pak uplatní modely s elektrickým čerpadlem. Tuto variantu volte také v případě, že toužíte po větším estetickém efektu.

Co dělat, když si s výběrem fontány nevím rady?

V takovém případě se můžete poradit přímo u prodejce fontán. Nezapomeňte vzít s sebou fotografii vaší zahrady. Další možností je využít služeb zahradních architektů, kteří vám poradí nejen s výběrem fontány, ale s celkovou úpravou vaší zahrady.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Působivá
Kašna
Fontánová sada
Solární
Image
Produkt
Blumfeldt Cascada 2G
Tuin 1299 Zahradní kašna
Pontec PonDuett 3000 – fontánová sada
SOLAR 2455
Cena ca. 3 300 CZK ca. 7 400 CZK ca. 1 300 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.