20 nejlepších dřevěných košů na prádlo 2023

Designový koš pro uložení špinavého prádla.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
TZB Rohový bambusový s víkem 60L hnědý

Jak vybrat dřevěný koš na prádlo

  • Všichni někam potřebujeme odkládat špinavé prádlo do doby, než ho dáme vyprat. K tomu nám slouží koš na prádlo.
  • Pokud patříte mezi fanoušky přírodního designu i materiálu, pořiďte si dřevěný koš na prádlo.
  • Při volbě velikosti koše berte v potaz, kolik má vaše domácnost členů.

Dřevěný koš na prádlo - náš výběr

TZB Rohový bambusový s víkem 60L hnědý
přečíst recenzi
Výrobce: TZB
Materiál: dřevo
Vlastnosti: rohový

Dřevěné sedací koše na prádlo

Bílé dřevěné koše na prádlo

Dřevěné dvojité koše na prádlo

Kondela 44153
přečíst recenzi
Výrobce: Kondela
Materiál: bambus
Vlastnosti: dvojitý
Songmics LCB64WT
přečíst recenzi
Výrobce: Songmics
Materiál: bambus

Dřevěné koše na prádlo TZB

Zobrazit kompletní nabídku dřevěných košů na prádlo

Jak vybrat dřevěný koš na prádlo

Velikost

Při volbě velikosti koše berte v potaz, kolik má vaše domácnost členů. Jiný koš na prádlo zvolíte, pokud bydlíte sami a jiný, jestliže je vás v domácnosti pět. Uvědomte si také, v jakých časových intervalech budete chtít prát. Jestliže máte malé děti, je předpoklad, že pračka bude v provozu velmi často. Další věc, kterou neopomeňte, je objem. Budete tak mít přibližně představu kolik šatstva koš pojme.

Víte, že…?

Abyste věděli, jakou velikost vybrat, musíte také vědět, kolik místa máte v místnosti, kde bude koš umístěn. Jestliže zápasíte s nedostatkem místa, je vhodný úzký dřevěný koš. Můžete také zvolit rohový koš.

Dřevěný koš na prádlo
TZB Rohový bambusový s víkem 60L hnědý

Materiál

Jak napovídá název, dřevěný koš na prádlo je vyrobený ze dřeva. Tento typ materiálu je teď oblíbený, a to především díky jeho nadčasovému, venkovskému stylu. Přinese do vašeho domova kousek přírody. Dejte si pozor na to, aby měl koš otvory, díky kterým bude moci prádlo v něm dýchat. Vzdušnost je totiž důležitým kritériem z hlediska hygieny. Dřevěné koše většinou mívají uvnitř speciální látkovou vložku.

Design

Obecně je známo, že koš na prádlo by neměl být vystavený na viditelném místě. V případě dřevěného koše se ale jedná i o jistý designový doplněk. Pokud vyberete takový, který bude estetický a bude ladit s okolím, klidně může být všem na očích. Můžete volit mezi absolutní jednoduchostí nebo propracovanými kousky.

Víte, že…?

Jestliže potřebujete prádlo v koši přenášet k pračce, pořiďte si dřevěný koš na kolečkách. Takový plný koš s prádlem, ještě když je ze dřeva, může vážit i několik kilogramů. Díky kolečkám pro vás bude přenášení výrazně snazší.

Dřevěné sedací koše na prádlo
Košíkárna Koš na prádlo se sedátkem 37x46 cm

Používání

Většina lidí si myslí, že používání dřevěného koše na prádlo nemá žádná pravidla. Opak je ale pravdou, protože v případě, že koš nebudete správně používat, prádlo vám může i po vyprání smrdět, dokonce se vám v koši může začít tvořit plíseň. Dbejte tedy na tyto zásady:

Přizpůsobte koš prostředí

Musíte dřevěný koš přizpůsobit prostředí, ve kterém bude. Jestliže bude umístěn v koupelně, kde je přirozená vlhkost, musí mít dostatečný počet otvorů, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu a netvořila se plíseň.

Pozor na mokré prádlo

Do dřevěného koše na prádlo nikdy neházejte mokré ani vlhké oblečení. Pokud tak uděláte, hrozí opět plíseň. Vždy nechte mokré nebo propocení oblečení nejprve pořádně vyschnout a až potom ho hoďte do koše na prádlo.

Bílé dřevěné koše na prádlo
ZELLER Dřevěný bílý, 45 x 45 x 65,5

Neodkládejte prádlo dlouhodobě

I když koše na prádlo slouží na odkládání špinavého prádla, neměli byste v nich nechávat oblečení příliš dlouho. Za optimální dobu, po kterou může být špinavé prádlo v koši, je považován jeden týden, maximálně jsou to dva týdny.

Cena

Jistě vás zajímá, jakou částku musíte do takového koše na prádlo ze dřeva investovat. Cena se odvíjí samozřejmě od vašich požadavků. Záleží na tom, jak kvalitní dřevo zvolíte, jak velký koš preferujete a také kolik přihrádek potřebujete.

Cena Popis
Do 1 000 Kč Do tisícikoruny pořídíte obyčejný dřevěný koš na prádlo, který bude vyhovovat většinou dvoučlenné domácnosti. Za tuto částku neočekávejte příliš kvalitní dřevo.
1 000 – 3 000 Kč Zlatá střední cesta. V tomto cenovém rozmezí pořídíte koš na prádlo z kvalitního dřeva. Najdete zde i multifunkční koše nebo koše s více přihrádkami, u kterých ale neočekávejte vysokou kvalitu dřeva.
Nad 3 000 Kč Pokud jste schopni obětovat vyšší částku, můžete mít koš na prádlo z toho nejlepšího dřeva, který může disponovat i přihrádkami. Jistě vás potěší i velikost, která bude dostačující i pro pětičlennou rodinu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat koš na prádlo?

Konstrukce koše by měla být odolná, což by u kvalitního dřevěného materiálu neměl být problém. Na trhu najdete různé tvary, ovšem nejčastější jsou kostky a kvádry. Každý koš na prádlo by měl mít víko, které můžete jednoduše zavřít a otevřít, a to kvůli cirkulaci vzduchu. Můžete zvolit i koše s odděleným prostorem, které mohou být dvojité i trojité. Usnadní vám tak práci, protože můžete oblečení při házení do koše rovnou třídit podle barev nebo podle intenzity znečištění. Pak až půjdete prát, budete mít ušetřený čas.

Co je multifunkční koš?

V dnešní době jsou oblíbené takzvané koše dva v jednom. Jejich výhodou je, že je kromě odkládání špinavého prádla využijete i na krátkodobé sezení. Koš na prádlo se tak stává multifunkčním pomocníkem, a pokud je umístěný v koupelně, můžete ho využít i při kosmetickém stolku, kde bude plnit také funkci taburetky. Pokud chcete koš na prádlo využívat i těmito způsoby, zjistěte, jaká je jeho maximální nosnost.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dřevěných košů na prádlo