20 nejlepších dřevěných přístřešků 2023
Vhodný pro parkování auta i uskladnění dřeva.
Jak vybrat dřevěný přístřešek
- Dřevěný přístřešek patří mezi zahradní stavby, který má základní funkci v ochraně toho, co pod ním bude umístěno, před nepříznivými vlivy počasí.
- Postavit si ho můžete sami anebo lze využít nabídek na našem trhu a koupit již hotový výrobek, případně objednat jeho postavení specializovanou firmou.
- Při výběru je třeba se zaměřit především na to, co bude primárně chránit.
- Od toho se následně odvíjí další parametry, jako jsou rozměry nebo samotná konstrukce.
Dřevěný přístřešek - náš výběr


Dřevěné přístřešky na auto
Dřevěné přístřešky k domu





Dřevěné přístřešky na dřevo

Jak vybrat dřevěný přístřešek
Typy
Přístřešky lze rozdělit podle účelu, tedy podle toho, co v nich budete mít primárně uloženo. Obecně se dělí na přístřešky:
Na auto
Přístřešek na auto nahrazuje klasickou garáž a alespoň částečně chrání váš vůz před nepřízní počasí v zimních měsících, ale i před přímým slunečním žárem v létě. Tento typ přístřešku nemusí mít pevné stěny. Přístřešek na auto se vyrábí z různých materiálů.
Na nářadí
V tomto případě se zcela jistě vyplatí vybudovat přístřešek, který bude mít pevné stěny, tím zajistíte adekvátní ochranu vašeho nářadí především v zimních měsících; ideální podoba přístřešku na nářadí je zahradní domek
Na dřevo
Dřevo, které je určené na topení, je také třeba ochránit před nepříznivými vlivy. Jen dobře vyschlým dřevem se totiž dobře a efektivně topí. K uskladnění dřeva můžete používat i dřevníky.
Víte, že…?
Přístřešky různé konstrukce můžete samozřejmě využít na skladování nejrůznější věcí, nejen těch, pro které jsou původně určené. Využít je můžete na zahradní nábytek, uskladnění sena a za určitých podmínek můžou fungovat i jako přístřešky pro hospodářská zvířata. Pod přístřeškem usušíte prádlo nebo může sloužit jako dočasná pergola.
Materiál
Přístřešky se zpravidla vyrábí ze dřeva, kovu nebo hliníku.
Dřevo je přírodní materiál, který nachází své využití stále, a to nejen pro svůj estetický vzhled, ale především pro své vlastnosti. Jedná se o trvanlivý materiál, který při správném ošetření odolá všem povětrnostním vlivům. Jedinou nevýhodou je nutnost pravidelné údržby vhodnými nátěry. Na stavbu se používají dřeviny jako je borovice nebo smrk.
Konstrukce
Konstrukce se liší s ohledem na jednotlivé typy přístřešků a i u nich najdete nejrůznější podoby.
- Přístřešky na topivo mají obvykle otevřené čelo i záda, boky tvoří laťová mříž nebo prkna s mezerami, které zajišťují odvětrávání
- Carporty jsou zastřešená garážová stání bez postranních stěn, která lze, kromě parkování, využít i např. jako dočasné venkovní posezení
- Nejefektivnější přístřešek na nářadí má podobu zahradního domku
Střecha
Střecha je asi nejdůležitější část všech přístřešků. Dřevěná střecha bývá zpravidla chráněna další krytinou, jako je např.:
- Bitumenové nebo asfaltové šindele – vysoká životnost, odolný materiál
- Plech
- Polykarbonát
- Došky
- Klasické šindele
Dále existují tzv. fotovoltaické dřevěné přístřešky, jejichž střechu tvoří FV panely. Zde se ale jedná o opravdu luxusní variantu přístřešků pro automobily, které se cenově pohybují v řádech sta tisíců korun.
Rozměry
Rozměry přístřešků se samozřejmě liší s ohledem na jejich využití.
- Nejmenší hodnoty budou mít pravděpodobně dřevníky. Mezi nejprodávanější patří právě menší nebo střední modely, které mají kolem 1-5 m3.
- U přístřešků na auta se uvádí, že na jeden vůz stačí půdorys cca 3,2 x 5,1 metru.
Obecně platí, že je třeba se řídit množstvím věcí, které potřebujete pod přístřeškem uskladnit. To se týká zejména nářadí nebo právě dřeva, které potřebuje vyschnout. Dalším kritériem pro výběr velikosti bude samozřejmě velikost samotného prostoru, který máte k dispozici na jeho postavení.
Víte, že…?
Většina přístřešků nepotřebuje stavební povolení. Je třeba ale dodržet následující parametry. Stavba nesmí mít plochu větší než 25 m2 a výška nesmí přesáhnout 5 m. Důležité je také dodržení dvoumetrové hranice od sousedního pozemku. Vzdálenosti si ale pro jistotu ověřte na nejbližším obecním či stavebním úřadě.
Ceny a výrobci
Ceny přístřešků se zpravidla liší jejich typem, ale také konstrukčním zpracováním. Mezi nejlevnější výrobky patří jednoduché dřevníky, mezi nejdražší pak dřevěné přístřešky na auta nebo dřevěné zahradní domky, které slouží jako přístřešky na nářadí. Obecně dřevo patří mezi dražší materiál, a pokud chcete levnější varianty těchto výrobků, zkuste se poohlédnout např. po přístřešcích z plechu.
Typ přístřešku | Výrobci | Ceny |
---|---|---|
Na auto | LanitPlast, Karibu | Od 16000 Kč do 33000 Kč |
Na nářadí | Vladeko, Herold | Od 10000 Kč do 60000 Kč |
Na dřevo | Meedo, Rojaplast | Od 1500 Kč do 16000 Kč |
Otázky a odpovědi
Na jaký základ stavbu postavit?
Jak vybrat dřevěný přístřešek?
Různé typy produktů porovnejte zde.