20 nejlepších dřevěných přístřešků 2023

Vhodný pro parkování auta i uskladnění dřeva.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Přístřešek na auto BPP Carport Econo dřevěný přírodní 303 x 500 cm

Jak vybrat dřevěný přístřešek

 • Dřevěný přístřešek patří mezi zahradní stavby, který má základní funkci v ochraně toho, co pod ním bude umístěno, před nepříznivými vlivy počasí.
 • Postavit si ho můžete sami anebo lze využít nabídek na našem trhu a koupit již hotový výrobek, případně objednat jeho postavení specializovanou firmou.
 • Při výběru je třeba se zaměřit především na to, co bude primárně chránit.
 • Od toho se následně odvíjí další parametry, jako jsou rozměry nebo samotná konstrukce.

Dřevěný přístřešek - náš výběr

Dřevěné přístřešky na auto

Dřevěné přístřešky k domu

Scobax Savespot Ladder 3 x 3 m přírodní
přečíst recenzi
Výrobce: Scobax
Materiál: dřevo
Typ: samostatně stojící pergoly
Zimní zahrady: ne
KARIBU ECO 1C 64649
přečíst recenzi
Výrobce: Karibu
Materiál: dřevo
Typ: pergoly k domu
Zastavěná plocha: 5.73 m2
Lanit Plast S7014 Pergola LG2407
přečíst recenzi
Výrobce: Lanit Plast
Materiál: dřevo
Typ: pergola do zahrady
Zastavěná plocha: 9 m2
KARIBU ECO 3C 64653
přečíst recenzi
Výrobce: Karibu
Materiál: dřevo
Typ: pergoly k domu
Zastavěná plocha: 8.86 m2
KARIBU ECO 2C 64651
přečíst recenzi
Výrobce: Karibu
Materiál: dřevo
Typ: pergoly k domu
Zastavěná plocha: 7.39 m2

Dřevěné přístřešky na dřevo

Zobrazit kompletní nabídku dřevěných přístřešků

Jak vybrat dřevěný přístřešek

Typy

Přístřešky lze rozdělit podle účelu, tedy podle toho, co v nich budete mít primárně uloženo. Obecně se dělí na přístřešky:

Na auto

Přístřešek na auto nahrazuje klasickou garáž a alespoň částečně chrání váš vůz před nepřízní počasí v zimních měsících, ale i před přímým slunečním žárem v létě. Tento typ přístřešku nemusí mít pevné stěny. Přístřešek na auto se vyrábí z různých materiálů.

Dřevěný přístřešek
Přístřešek na auto BPP Carport Econo dřevěný přírodní 303 x 500 cm

Na nářadí

V tomto případě se zcela jistě vyplatí vybudovat přístřešek, který bude mít pevné stěny, tím zajistíte adekvátní ochranu vašeho nářadí především v zimních měsících; ideální podoba přístřešku na nářadí je zahradní domek

Na dřevo

Dřevo, které je určené na topení, je také třeba ochránit před nepříznivými vlivy. Jen dobře vyschlým dřevem se totiž dobře a efektivně topí. K uskladnění dřeva můžete používat i dřevníky.

Víte, že…?

Přístřešky různé konstrukce můžete samozřejmě využít na skladování nejrůznější věcí, nejen těch, pro které jsou původně určené. Využít je můžete na zahradní nábytek, uskladnění sena a za určitých podmínek můžou fungovat i jako přístřešky pro hospodářská zvířata. Pod přístřeškem usušíte prádlo nebo může sloužit jako dočasná pergola.

Dřevěné přístřešky na auto
KARIBU ECO 1B 62025

Materiál

Přístřešky se zpravidla vyrábí ze dřeva, kovu nebo hliníku.
Dřevo je přírodní materiál, který nachází své využití stále, a to nejen pro svůj estetický vzhled, ale především pro své vlastnosti. Jedná se o trvanlivý materiál, který při správném ošetření odolá všem povětrnostním vlivům. Jedinou nevýhodou je nutnost pravidelné údržby vhodnými nátěry. Na stavbu se používají dřeviny jako je borovice nebo smrk.

Konstrukce

Konstrukce se liší s ohledem na jednotlivé typy přístřešků a i u nich najdete nejrůznější podoby.

 • Přístřešky na topivo mají obvykle otevřené čelo i záda, boky tvoří laťová mříž nebo prkna s mezerami, které zajišťují odvětrávání
 • Carporty jsou zastřešená garážová stání bez postranních stěn, která lze, kromě parkování, využít i např. jako dočasné venkovní posezení
 • Nejefektivnější přístřešek na nářadí má podobu zahradního domku
Dřevěné přístřešky k domu
Scobax Savespot Ladder 3 x 3 m přírodní

Střecha

Střecha je asi nejdůležitější část všech přístřešků. Dřevěná střecha bývá zpravidla chráněna další krytinou, jako je např.:

 • Bitumenové nebo asfaltové šindele – vysoká životnost, odolný materiál
 • Plech
 • Polykarbonát
 • Došky
 • Klasické šindele

Dále existují tzv. fotovoltaické dřevěné přístřešky, jejichž střechu tvoří FV panely. Zde se ale jedná o opravdu luxusní variantu přístřešků pro automobily, které se cenově pohybují v řádech sta tisíců korun.

Dřevěné přístřešky na dřevo
Dřevěný přístřešek na dřevo CA1950 VLADEKO

Rozměry

Rozměry přístřešků se samozřejmě liší s ohledem na jejich využití.

 • Nejmenší hodnoty budou mít pravděpodobně dřevníky. Mezi nejprodávanější patří právě menší nebo střední modely, které mají kolem 1-5 m3.
 • U přístřešků na auta se uvádí, že na jeden vůz stačí půdorys cca 3,2 x 5,1 metru.

Obecně platí, že je třeba se řídit množstvím věcí, které potřebujete pod přístřeškem uskladnit. To se týká zejména nářadí nebo právě dřeva, které potřebuje vyschnout. Dalším kritériem pro výběr velikosti bude samozřejmě velikost samotného prostoru, který máte k dispozici na jeho postavení.

Dřevěný přístřešek
Dekorhome Dřevěný přístřešek 304 x 490 cm

Víte, že…?

Většina přístřešků nepotřebuje stavební povolení. Je třeba ale dodržet následující parametry. Stavba nesmí mít plochu větší než 25 m2 a výška nesmí přesáhnout 5 m. Důležité je také dodržení dvoumetrové hranice od sousedního pozemku. Vzdálenosti si ale pro jistotu ověřte na nejbližším obecním či stavebním úřadě.

Ceny a výrobci

Ceny přístřešků se zpravidla liší jejich typem, ale také konstrukčním zpracováním. Mezi nejlevnější výrobky patří jednoduché dřevníky, mezi nejdražší pak dřevěné přístřešky na auta nebo dřevěné zahradní domky, které slouží jako přístřešky na nářadí. Obecně dřevo patří mezi dražší materiál, a pokud chcete levnější varianty těchto výrobků, zkuste se poohlédnout např. po přístřešcích z plechu.

Typ přístřešku Výrobci Ceny
Na auto LanitPlast, Karibu Od 16000 Kč do 33000 Kč
Na nářadí Vladeko, Herold Od 10000 Kč do 60000 Kč
Na dřevo Meedo, Rojaplast Od 1500 Kč do 16000 Kč

Otázky a odpovědi

Na jaký základ stavbu postavit?

Před postavením samotného přístřešku je vhodné upravit terén, na kterém bude umístěn. Pevné základy se vyplatí u větších staveb. Zemní vruty se používají např. u přístřešků bez stěn umístěných na dlažbě nebo štěrku. Alternativou jsou betonové patky, ke kterým se sloupy přístřešku montují. Další možností je železobetonová deska s kari sítí, velkoformátová betonová dlažba, zámková dlažba apod.

Jak vybrat dřevěný přístřešek?

Dřevěný přístřešek můžete využít pro uskladnění mnoha věcí. Typické jsou dřevníky, zahradní domky i stání pro auta. Velmi důležité je zvolit správnou velikost a kvalitního výrobce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dřevěných přístřešků