Dřevěný přístřešek

Vhodný pro parkování auta i uskladnění dřeva.

ca. 38 500 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 11 000 CZK
ca. 24 000 CZK
ca. 76 000 CZK

Jak vybrat dřevěný přístřešek

 • Dřevěný přístřešek patří mezi zahradní stavby, který má základní funkci v ochraně toho, co pod ním bude umístěno, před nepříznivými vlivy počasí.
 • Postavit si ho můžete sami anebo lze využít nabídek na našem trhu a koupit již hotový výrobek, případně objednat jeho postavení specializovanou firmou.
 • Při výběru je třeba se zaměřit především na to, co bude primárně chránit.
 • Od toho se následně odvíjí další parametry, jako jsou rozměry nebo samotná konstrukce.

Typy

Přístřešky lze rozdělit podle účelu, tedy podle toho, co v nich budete mít primárně uloženo. Obecně se dělí na přístřešky:

Na auto

Přístřešek na auto nahrazuje klasickou garáž a alespoň částečně chrání váš vůz před nepřízní počasí v zimních měsících, ale i před přímým slunečním žárem v létě. Tento typ přístřešku nemusí mít pevné stěny. Přístřešek na auto se vyrábí z různých materiálů.

Na auto
Dřevěný přístřešek se 2 vjezdovými oblouky 304 x 490 cm borovice Dekorhome

Na nářadí

V tomto případě se zcela jistě vyplatí vybudovat přístřešek, který bude mít pevné stěny, tím zajistíte adekvátní ochranu vašeho nářadí především v zimních měsících; ideální podoba přístřešku na nářadí je zahradní domek

Na dřevo

Dřevo, které je určené na topení, je také třeba ochránit před nepříznivými vlivy. Jen dobře vyschlým dřevem se totiž dobře a efektivně topí. K uskladnění dřeva můžete používat i dřevníky.

Víte, že…?

Přístřešky různé konstrukce můžete samozřejmě využít na skladování nejrůznější věcí, nejen těch, pro které jsou původně určené. Využít je můžete na zahradní nábytek, uskladnění sena a za určitých podmínek můžou fungovat i jako přístřešky pro hospodářská zvířata. Pod přístřeškem usušíte prádlo nebo může sloužit jako dočasná pergola.

Na dřevo
Přístřešek na dřevo 125 x 70 x 185 cm dřevěný tlakově impregnovaný 88839

Materiál

Přístřešky se zpravidla vyrábí ze dřeva, kovu nebo hliníku.
Dřevo je přírodní materiál, který nachází své využití stále, a to nejen pro svůj estetický vzhled, ale především pro své vlastnosti. Jedná se o trvanlivý materiál, který při správném ošetření odolá všem povětrnostním vlivům. Jedinou nevýhodou je nutnost pravidelné údržby vhodnými nátěry. Na stavbu se používají dřeviny jako je borovice nebo smrk.

Konstrukce

Konstrukce se liší s ohledem na jednotlivé typy přístřešků a i u nich najdete nejrůznější podoby.

 • Přístřešky na topivo mají obvykle otevřené čelo i záda, boky tvoří laťová mříž nebo prkna s mezerami, které zajišťují odvětrávání
 • Carporty jsou zastřešená garážová stání bez postranních stěn, která lze, kromě parkování, využít i např. jako dočasné venkovní posezení
 • Nejefektivnější přístřešek na nářadí má podobu zahradního domku
Na popelnice
Přístřešek na dvě popelnice. (Dřevěný přístřešek na ukrytí popelnic impregnovaný)

Střecha

Střecha je asi nejdůležitější část všech přístřešků. Dřevěná střecha bývá zpravidla chráněna další krytinou, jako je např.:

 • Bitumenové nebo asfaltové šindele – vysoká životnost, odolný materiál
 • Plech
 • Polykarbonát
 • Došky
 • Klasické šindele

Dále existují tzv. fotovoltaické dřevěné přístřešky, jejichž střechu tvoří FV panely. Zde se ale jedná o opravdu luxusní variantu přístřešků pro automobily, které se cenově pohybují v řádech sta tisíců korun.

Dřevník
Dřevěný přístřešek na dřevo CA2840 – cena za 1

Rozměry

Rozměry přístřešků se samozřejmě liší s ohledem na jejich využití.

 • Nejmenší hodnoty budou mít pravděpodobně dřevníky. Mezi nejprodávanější patří právě menší nebo střední modely, které mají kolem 1-5 m3.
 • U přístřešků na auta se uvádí, že na jeden vůz stačí půdorys cca 3,2 x 5,1 metru.

Obecně platí, že je třeba se řídit množstvím věcí, které potřebujete pod přístřeškem uskladnit. To se týká zejména nářadí nebo právě dřeva, které potřebuje vyschnout. Dalším kritériem pro výběr velikosti bude samozřejmě velikost samotného prostoru, který máte k dispozici na jeho postavení.

Velký
KARIBU HOLZTECHNIK Carport Dřevěný přístřešek na auto KARIBU KIRN 3 68846

Víte, že…?

Většina přístřešků nepotřebuje stavební povolení. Je třeba ale dodržet následující parametry. Stavba nesmí mít plochu větší než 25 m2 a výška nesmí přesáhnout 5 m. Důležité je také dodržení dvoumetrové hranice od sousedního pozemku. Vzdálenosti si ale pro jistotu ověřte na nejbližším obecním či stavebním úřadě.

Ceny a výrobci

Ceny přístřešků se zpravidla liší jejich typem, ale také konstrukčním zpracováním. Mezi nejlevnější výrobky patří jednoduché dřevníky, mezi nejdražší pak dřevěné přístřešky na auta nebo dřevěné zahradní domky, které slouží jako přístřešky na nářadí. Obecně dřevo patří mezi dražší materiál, a pokud chcete levnější varianty těchto výrobků, zkuste se poohlédnout např. po přístřešcích z plechu.

Typ přístřešku Výrobci Ceny
Na auto LanitPlast, Karibu Od 16000 Kč do 33000 Kč
Na nářadí Vladeko, Herold Od 10000 Kč do 60000 Kč
Na dřevo Meedo, Rojaplast Od 1500 Kč do 16000 Kč

Otázky a odpovědi

Na jaký základ stavbu postavit?

Před postavením samotného přístřešku je vhodné upravit terén, na kterém bude umístěn. Pevné základy se vyplatí u větších staveb. Zemní vruty se používají např. u přístřešků bez stěn umístěných na dlažbě nebo štěrku. Alternativou jsou betonové patky, ke kterým se sloupy přístřešku montují. Další možností je železobetonová deska s kari sítí, velkoformátová betonová dlažba, zámková dlažba apod.

Jak vybrat dřevěný přístřešek?

Dřevěný přístřešek můžete využít pro uskladnění mnoha věcí. Typické jsou dřevníky, zahradní domky i stání pro auta. Velmi důležité je zvolit správnou velikost a kvalitního výrobce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.