Přístřešek na auto

Parkování auta, kola i motocyklu.

ca. 6 100 CZK
ca. 40 000 CZK
ca. 39 000 CZK
ca. 90 000 CZK
ca. 23 000 CZK
ca. 117 700 CZK

Jak vybrat přístřešek na auto

 • Své auto můžete zaparkovat pod několik typů přístřešků.
 • Od typu přístřešku se odvíjí výrobní materiál.
 • Když budete řešit velikost přístřešku, berte v potaz především to, jak velký máte automobil, popřípadě jak velké je jiné motorové vozidlo či předměty, které chcete pod přístřešek schovat nebo v něm skladovat.

Typy přístřešků

Můžete vybírat ze tří druhů přístřešků. Záleží především na tom, jaké jsou vaše požadavky a možnosti. Pro lepší orientaci vám tyto druhy lépe přiblížíme.

Přístřešek beze stran (carport)

Takzvané carporty jsou dnes stále více žádaným řešením. Jedná se vlastně o zastřešené garážové stání, které je většinou ze dřeva nebo hliníku. Vzhledem k tomu, že nemá postranní stěny, ho můžete využít i pro občasné venkovní posezení. Pod carport můžete také schovat motorku, čtyřkolku nebo třeba zahradní nářadí či dřevo.

3 vrstvá plachta
ShelterLogic 25866EU MONARC SHELTERLOGIC přístřešek na auto

Plachtová garáž

Jestliže nechcete řešit náročnou montáž nebo také stavební povolení a potřebujete krytí před nepříznivými vlivy spíše dočasně, můžete si postavit na otevřeném prostoru plachtový přístřešek. Jedná se o konstrukci, která je většinou z ocelových trubek a je překrytá plachtou. Jejich výhodou je také to, že tyto typy přístřešků můžete bez větších problémů kdykoliv složit a přemístit.

Klasická garáž

Pokud se rozhodnete pro klasickou garáž, počítejte s tím, že je náročnější na výstavbu. Když si vyberete garáž na klíč, bývá o něco nákladnější než lehčí zahradní přístřešky.

Víte, že…?

Díky přístřešku na auto bude váš vůz chráněný před deštěm, sněhem i krupobitím nebo před slunečním žárem, který může způsobit značné škody v podobě přehřívání auta interiéru nebo blednutí nového laku.

Komůrkový polykarbonát
Gutta CP Přístřešek na auto 5,05 x 3 m

Materiál

Přístřešek na auto může být vyrobený z několika základních typů materiálů. V případě carportů se jedná nejčastěji o dřevo, následované hliníkem nebo kovem. Pokud zvolíte variantu plachtové garáže, pak se setkáte s ocelovou konstrukcí.

Materiál Popis
Dřevo Tento typ materiálu je tradiční, využívá se řadu let a je osvědčený. Kromě toho také hezky vypadá, takže z estetického hlediska budete jistě spojeni. Co je ale nevýhodou, je nutnost pravidelné údržby a také kratší životnost, vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál.
Kov Kovový přístřešek sice neudělá příliš mnoho parády, ale za to je velmi odolný. Další výhodou je bezpochyby nízká hmotnost, takže se nabízí možnost přemístění. Počítejte ale s tím, že byste měli používat ochranu tohoto materiálu, čímž je antikorozní nátěr.
Hliník Nespornou výhodou hliníkového materiálu je jeho a neomezená životnost. Dále můžeme říci, že je bezúdržbový. Co ale není tak sympatické, je pochopitelně cena, která je vyšší. Většinou se jedná o zakázkovou výrobu, takže může být delší čekací doba.

Velikost

Když budete řešit velikost přístřešku, berte v potaz především to, jak velký máte automobil, popřípadě jak velké je jiné motorové vozidlo či předměty, které chcete pod přístřešek schovat nebo v něm skladovat. Pro zaparkování běžného osobního automobilu by měl naprosto stačit přístřešek o velikosti zhruba 3 x 5 metrů.

Víte, že…?

Uvedené vzdálenosti mohou být upraveny obecními vyhláškami. Proto je lepší vždy ověřit platné stavební předpisy na nejbližším obecním úřadě. Vzdálenost od sousedního pozemku byste mohli také řešit přímo se sousedy. Pokud se ale stane, že vedlejší usedlost změní svého majitele, může se proti tomuto řešení ohradit.

Dvojitý dřevěný přístřešek
Karibu 62035ECO 1A Dvojitý přístřešek na auto

Další využití

Jak jsme již zmínili, garážové stání může být mít mnohem větší využití. Pojďme si říci, jaké využití to může být.

Využití carportu

 • Přístřešek pro venkovní nábytek
 • Místo pro úschovu nářadí nebo zahradní techniky
 • Zastřešený prostor lze využít i k sušení prádla apod.

Plachtový přístřešek

Plachta na auto má mnoho využití.

Bezúdržbový
Trigano Libeccio Přístřešek na auto
 • Možnost ukládání dřeva
 • Dočasné parkování pro menší motorová vozidla
 • Dokonce i přístřešek pro dočasné ustájení koní

Cena

Cena, za kterou můžete pořídit přístřešek na auto, je velmi rozmanitá. Záleží na tom, jak velký přístřešek chcete, jak moc je kvalitní materiál, ze kterého je vyroben a také hraje roli výrobce.

 • Do 20 000 Kč – Můžete koupit jak plachtovou garáž, tak i přístřešek, který bude většinou vyrobený ze dřeva nebo oceli. Za tuto částku nečekejte nějakou masivní konstrukci či kdoví jak kvalitní materiál. Svůj účel ale tyto produkty splní.
 • 20 000 – 50 000 Kč – V tomto rozmezí můžete vybírat mezi všemi typy přístřešků. Materiálem může být jak dřevo, tak ocel i hliník. Velikost přístřešku je většinou pro jeden automobil.
 • Nad 50 000 Kč – Pokud se rozhodnete investovat velký obnos peněz, můžete si vybírat dle libosti jak v materiálu, tak i v kvalitě. Dokonce můžete pořídit přístřešek rovnou pro stání dvou automobilů nebo jiných motorových vozidel.
Ocelový přístřešek
Agroflex SOTTO XL 4 – garážový přístřešek 4 x 3.72 m

Otázky a odpovědi

Je potřeba stavební povolení?

Pokud zvolíte carport tvořený jen lehčí konstrukcí, což jsou sloupky, jakmile má stavení střechu, je považováno za stavbu a může se stát, že bude zapotřebí i stavební povolení. Když ale váš přístřešek nezabere na plochu více než 25 metrů čtverečních, bude mít maximálně 5 m do výšky, nebude mít více než 3 metry do hloubky a bude minimálně 2 m od hranice sousedního pozemku, tak většinou není nutné žádat o stavební povolení.

Jak vybrat přístřešek na auto?

Nejprve je třeba zvolit výrobní materiál a typ přístřešku. Poté s ohledem na Vaše potřeby vyberete správnou velikost.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
3 vrstvá plachta
Komůrkový polykarbonát
Dvojitý dřevěný přístřešek
Bezúdržbový
Ocelový přístřešek
Garáž z přírodního dřeva
Image
Produkt
ShelterLogic 25866EU MONARC SHELTERLOGIC přístřešek na auto
Gutta CP Přístřešek na auto 5,05 x 3 m
Karibu 62035ECO 1A Dvojitý přístřešek na auto
Trigano Libeccio Přístřešek na auto
Agroflex SOTTO XL 4 – garážový přístřešek 4 x 3.72 m
Dekorhome Přístřešek na auto 297 x 447 cm
Výrobce
ShelterLogic
Gutta
Karibu
Trigano
Agroflex
Lanit Plast
Zastavěná plocha
13.23 m2
15.2 m2
27,20 m2
15,80 m2
Materiál
ocelové
hliníkové
dřevěné
hliníkové
ocelové
dřevěné
Šířka
2.7 m
3 m
509 cm
3,16 m
3.72 m
2.97 m
Výška
2.4 m
2.19 m
206 cm
2,35 m
2.97 m
2.7 m
Délka
4.9 m
5.05 m
490 cm
5 m
4 m
Cena ca. 6 100 CZK ca. 40 000 CZK ca. 39 000 CZK ca. 90 000 CZK ca. 23 000 CZK ca. 117 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.