Závěsné oko

Tažné zařízení i šroub s okem.

ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 0 CZK

Jak vybrat závěsné oko

  • Za závěsné oko se označují kotvící pouzdra se zvýšeným stupněm zařízení
  • Nejčastější uplatnění nalezne právě v průmyslu či elektromotorech
  • Je velice důležité dbát na bezpečnost užívání závěsného oka

Typy

Existuje různé rozdělení závěsných ok, níže jsou tři typy.

Šroub závěsný

Šroub závěsný je nejčastějším typem závěsného oka. Závěsný šroub je vyráběn v normě DIN 580, který zajišťuje standardní parametry zajišťující požadované vlastnosti šroubu s okem. Závěsný šroub vypadá jednoduše. K ocelovému oku je přivařen podstavec, jenž slouží ke kontaktu s plochou zvedaného nákladu. Z podstavce vystupuje závěsný šroub s metrickým závitem, který je na tomto šroubu s okem klasického stoupání. Většina firem nabízí různé velikosti, kdy vám přesně poradí, jaký zvolit. Šroub závěsný s okem se aplikuje do připraveného vnitřního závitu ve zvedaném břemenu nebo je možnost, tento šroub s okem připevnit do otvoru a zajistit matraci.

Se šroubem
Závěsné oko-šroub DIN580 M20

Matice závěsná

Tento typ matice je druhý používaný typ zvedacího oka. Matice s okem mají normu DIN 582. Konstrukce závěsné matice s okem je podobná jako u závěsného šroubu s tím rozdílem, že z podstavce matice s okem nevystupuje šroub se závitem, ale naopak je opatřena otvorem s vnitřním závitem. Vnitřní závit závěsné zvedací matice je taktéž standardní stoupání. Matice s okem se aplikuje na konec závitové tyče nebo ocelového šroubu.

Závěsná oka závitová samojistná, s otočným okem

Robustní nosný element s pohyblivým, otočným okem a mechanickou ochranou tlačítka proti nechtěnému uvolnění pro rychlé a snadné použití. Pro manipulaci s břemenem se závěsné oko závitové zastrčí do díry opatřené závitem. Oproti šroubu s okem odpadá nutnost zdlouhavého zašroubování a vyšroubování břemene. Otočné oko se vždy vyrovná směru tahu, aniž by se čep otáčel. Zabrání se tak vyšroubování zvedacího zařízení závitu a díl může být bezpečně nazvednut.

Obecné informace

Specifika
Jsou opatřeny šroubovacím závitem
Jsou galvanicky pozinkovaná (kvůli delší životnosti)
Po upevnění lze zajistit břemeno a zvednout připravovaný náklad
Naleznou využití v mnoha odvětvích

Po upevnění závěsného oka lze během několika vteřin zajistit břemeno a zvednout přepravovaný stroj nebo náklad.

DIN 580 C15 Zn M12
Kanban Závěsné oko-šroub DIN 580 C15 Zn M12

Materiál

Závěsná oka jsou vyrobena ze zátěžové oceli. Tento materiál závěsného oka zaručí dostatečnou pevnost v tahu a zaručí, že se závěsné oko neutrhne. Závěsná oka jsou opatřena povrchovou zinkovou úpravou. Tato úprava značí výbornou odolnost vůči povětrnostním podmínkám, které by za různých okolností životnost závěsného oka snižovaly. Během výroby dochází k opracování kontaktní plochy závěsného oka, tak aby byla zajištěna snadní aplikace a závěsná oka dobře plnila jejich účel.
Materiál je přizpůsoben tak, aby mu nevadil mráz či naopak velký nápor tepla. Je schopný fungovat v provozu při teplotě -20 až + 200 °C.

Bezpečnost

Při manipulaci a upevňování materiálu s nízkým odporem použijte větší průměr závitu, abyste kompenzovali nižší odpor. Vnitřní závit musí splňovat požadavky platných evropských norem a být dostatečně hluboký pro celou délku šroubu. Uživatel je odpovědný za výpočet délky závitu šroubu a taktéž za pevnost materiálu namáhané části. Závitový otvor musí být čistý, odpovídat normám s ohledem na sílu a musí být dostatečně dlouhý, aby odpovídal délce šroubu.

Zásady

Použití závěsného oka s sebou nese několik podmínek správného užívání.

Pro lanové a řetězové vazáky
Oko závěsné A 5,3t červený lak (1ks)
  • Nejdůležitější podmínkou pro zajištění závěsného oka je nutné zajistit stálý kontakt mezi opěrnou plochou závěsného oka a břemene či dílem, které má závěsné oko zvedat.
  • Dalším důležitým aspektem je způsob zatížení. Vzhledem ke konstrukci ocelového oka je jediný možný směr zatížen v přímé lince se závitem závěsného oka. Především je vyloučeno boční zatěžování závěsného oka, kdy může dojít k výraznému snížení nosnosti závěsného oka.

Užití

Často se závěsná oka prosadí v elektromotorech, zejména u výkonových závěsná oka naleznou velké uplatnění. Dalším častým uplatněním pro závěsná oka, je zavěšení reproboxů na mobilních podiích a další transport reprosoustav za pomoci závěsných ok.
Největší užití však závěsná oka naleznou v těžkém průmyslu, kde může být i k výměně náhradního dílu na stroji zapotřebí závěsná oka. Závěsná oka naleznou uplatnění tam, kde je potřeba častěji překládat různá břemena.

Víte, že…?

Kontrolu závěsných ok a opravu smí v průmyslovém oboru provádět jen kvalifikované osoby školené podle platných evropských norem.

Oko s vidlicí
Oko závěsné s vidlicí 2t červený lak (1ks)

Otázky a odpovědi

Jak vybrat závěsné oko?

Závěsných ok je několik typů, jestliže si nevíte rady, je dobré navštívit kamennou prodejnu, kde závěsná oka nabízejí. Důležité je dbát na bezpečné upevnění a manipulaci.

Kde závěsné oko pořídit?

Závěsná oka naleznete ve všech možných železářstvích či pomůckách se stavebními potřebami. Můžete je objednat také na různých e-shopech z pohodlí domova. Výhodou kamenných prodejen je však okamžité poradenství pracovníků.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Se šroubem
DIN 580 C15 Zn M12
Pro lanové a řetězové vazáky
Oko s vidlicí
Oko s maticí
Image
Produkt
Závěsné oko-šroub DIN580 M20
Kanban Závěsné oko-šroub DIN 580 C15 Zn M12
Oko závěsné A 5,3t červený lak (1ks)
Oko závěsné s vidlicí 2t červený lak (1ks)
Závěsné oko s maticí M6, DIN 582, Zn.
Cena ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 0 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena