Elektrický gril

Vaše oblíbené pochoutky bez kouře.

ca. 3 200 CZK
ca. 14 900 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 4 800 CZK

Jak vybrat elektrický gril

 • Elektrický gril Vám umožní venkovní i vnitřní používání.
 • Tyto grily se prodávají ve dvou variantách a to zahradní a stolní.
 • Kontaktní gril vzhledem připomíná toustovač. Má přítlačnou grilovací desku z horní strany, takže využívá tepla ze dvou grilovacích ploch současně. Příprava pokrmů je tak rychlejší.
 • Raclette gril je typ grilu, který je charakteristický tím, že je kromě horní desky určené na grilování masa vybaven i malými spodními pánvičkami.

Pro a proti

Elektrický gril má svoje výhody i nevýhody. Jedni na něho nedají dopustit, najdou se však i odpůrci, kteří přípravu pokrmů na tomto grilu nepovažují za pravé grilování. Je však dokázáno, že maso připravené na elektrickém grilu chutná stejně jako to, které připravíte na ohni.

Výhody Nevýhody
Možnost použít gril nejen na zahradě, ale i na balkóně nebo v kuchyni Nutnost elektřiny
Grilování bez kouře Postrádá pro grilování typickou atmosféru
Snadná obsluha  
Čistota – žádný prach a popel  
Pokrmy chuťově srovnatelné s ostatními druhy grilů  
Lze ho používat celý rok  

Víte, že…?

Elektrické grily, a to ani typy opatřené poklopem, se nesmí používat za deště. Hrozí zde nebezpečí úrazu elektřinou a nebezpečí požáru.

Kontaktní
Tefal Optigrill+ GC712D34

Typy grilů

Tyto grily se prodávají ve dvou variantách a to zahradní a stolní. Zde již záleží na tom, pro kolik osob má gril sloužit. Domácí grily jsou menší a postačí tedy pro menší počet strávníků. V případě, že chcete grilovat pro větší počet osob, vybírejte tedy mezi grily zahradními.

Stolní – domácí gril

Stolní grily jsou určeny k pokládání na stůl, jsou menší a skladnější, snadno se přenášejí. Můžete je využívat i na chatě nebo chalupě. Tento typ grilu můžete používat celoročně a jeho pořizovací cena je nižší.

Zahradní gril

Zahradní grily jsou větších rozměrů, podobají se grilům na dřevěném uhlí. Jejich součástí jsou stabilní nohy. Oproti domácím grilům mají větší výkon a disponují i odkládací plochou na grilovací náčiní nebo přísady, které budete během přípravy pokrmů používat.

Lávový
Roller Grill GRIL 140 D

Kontaktní gril

Kontaktní gril vzhledem připomíná toustovač. Má přítlačnou grilovací desku z horní strany, takže využívá tepla ze dvou grilovacích ploch současně. Příprava pokrmů je tak rychlejší.

Lze ho použít k výrobě sendvičů, poslouží i pro grilování hamburgerů nebo plátků masa. Kontaktní gril má různě nastavitelné polohy, kdy je jedna určená pro přípravu hamburgerů, sendvičů a plátků masa. Druhá je pootevřená a je určená k přípravě ryb, masa a zeleniny a třetí poloha je úplně otevřená. V tomto případě pak slouží jako klasický gril.

Otevřený gril

Otevřený gril má větší grilovací plochu, díky tomu bude sloužit pro větší množství osob. Grilovací plocha může být vyrobena z různých druhů materiálů a to teflonu, keramiky nebo grilovacího kamene. Některé modely pak mohou mít tuto plochu rozdělenou a můžete pokrmy připravovat pomocí dvou různých materiálů.

Stolní
Sencor SBG 106BK

Raclette gril

Tento typ grilu je charakteristický tím, že je kromě horní desky určené na grilování masa vybaven i malými spodními pánvičkami. Ty jsou umístěny po celém obvodu grilu přímo pod topnou spirálou.

Pánvičky jsou ideální na zapékání různých pochoutek a také slouží k rozpouštění sýra. Můžete je využít pro flambování ovoce, přípravu dezertů a mnoho jiného. Zapékací misky mají ve většině případů nepřilnavý povrch, horní deska je pak vyrobena z mramoru, teflonu, nepřilnavých materiálů nebo umělého kamene.

Tvar raclette grilu je kulatý nebo elipsovitý a co se týká velikosti, narazíte na menší i větší modely, které uspokojí i více osob.

Raclette
Clatronic RG 3518

Pokud vás tento typ grilu oslovil, vybírejte modely se zvýšeným okrajem, nebo takový, který má alespoň drážku na okraji. Zabráníte tak nechtěnému odkapávání tuku. Dále je vhodnější model vybavený kamennou deskou, která se bude lépe udržovat a potraviny se zde dají připravovat téměř bez tuku, docílíte tak zdravější přípravy pokrmů.

Na tomto grilu připravíte všechny druhy masa, různé uzeniny, houby, zeleninu na plátky, ovoce i plody moře. Ve spodních pánvičkách lze rozpékat různé druhy sýrů, některé jsou určeny speciálně pro tyto grily. Využijete je i k přípravě vajíček.

Grilovací plocha

Elektrický stolní gril bývá vybavený oboustranným nepřilnavým roštem, nejčastěji potažený teflonovou vrstvou, pod kterou je zabudována elektrická spirála, která ohřívá rošt. Rošt bývá vroubkovaný, díky tomuto řešení může vypečená šťáva odtékat a nedochází tak k přepalování tuku.

Venkovní i vnitřní
oneConcept Dr. Beef II

Většina kvalitních zahradních grilů má litinový nebo nerezový rošt. Další možností je pak smaltová úprava, která se lépe čistí.

Elektrický gril může mít desku vybavenou nepřilnavým povrchem, který je odolný proti oděru a je vybaven ukazatelem správné teploty. Grilovací deska je nakloněná tak, aby mohl odtékat přebytečný tuk a lze ho rozebrat a některé části je možno umývat v myčce nádobí.

Další možností, která je v poslední době velmi oblíbená je deska z lávovým kamenem. Lávové kameny pocházejí z vyhaslých sopek, takže se nemusíte bát, že by mohly prasknout velkým žárem. Výhodou lávových kamenů je jejich samočistící schopnost. Pouze při velkém znečištění je nutné desku po úplném vychladnutí omýt.

Balkónový
Klarstein Gatsby

Výhodou lávových kamenů je jejich schopnost rychlého zahřátí na požadovanou teplotu a rovnoměrný žár. Lávové kameny dokážou vstřebat velké množství tuku a příprava pokrmů je tedy zdravější. Jejich nevýhodou je velká hmotnost, najdete ale modely, kde je lávový kámen kombinován s grilovací mřížkou nebo pečícími miskami.

Materiál

Levné a méně kvalitní grily jsou vyrobeny z plastu. Jejich pořizovací cena je nízká stejně tak je to i s kvalitou. Plastový gril bude sloužit 2 – 3 roky. Delší životnost pak mají grily, kde je plast skombinován s kovovými částmi. Moderní a plně funkční grily, které mají dlouhou životnost, se vyrábí z kovu a ocele.

Funkce a výkon

Nezbytností elektrických grilů je nastavení různé teploty. Na výběr zde máte dvě možnosti. V prvním případě se teplota nastavuje pomocí otočného termostatu. V druhém případě máte na výběr několik přednastavitelných možností. Dražší modely jsou pak vybaveny přehledným LCD displejem, díky kterému máte přehled o aktuální teplotě.
Mezi další funkce patří také indikátor nahřívání. Ten vás upozorní na skutečnost, že je gril dostatečně nahřátý a připravený k použití.

Nejluxusnější modely jsou vybaveny senzory, které teplotu regulují automaticky. Tento typ ocení zejména méně zdatní kuchaři, kteří díky této možnosti připraví výborné pokrmy.

Výkon

Elektrické grily jsou napájeny z elektrické sítě a vás tak bude zajímat i hodnota příkonu. Výkon grilu zodpovídá za rychlost ohřátí i za to, že teplota neklesne. Minimální příkon by měl být alespoň 2 000 W a více.

Víte, že…?

Při výběru elektrického grilu myslete také na délku napájecího kabelu, který budete potřebovat. Před výběrem si tedy změřte vzdálenost od zásuvky.

Příslušenství

Elektrické grily jsou jednoduchá zařízení, nabízejí jen malé množství příslušenství. Mezi to základní patří:

 • Víko – výhodou každého grilu je dobře těsnící víko, které umožňuje nepřímé grilování a urychluje přípravu.
 • Odkapávací miska – díky odkapávací misce nebude docházet k přepalování tuků.
 • Odkládací plocha – poslouží hlavně pro větší grilování, můžete na ni položit řadu pomůcek a surovin. Hodit se může i vanička určená na maso nebo zeleninu.
 • Aromatizace dřevem – některé dražší grily nabízí funkci aromatizace dřevem. Můžete dovnitř grilu vložit kapsli s dřevěnými kousky. Jejím zahřátím se do masa dostane vůně dřeva.

Čištění

Co se týká údržby, patří tento typ grilu k těm nejméně náročným. Stolní grily jsou ve většině případů rozebíratelné a některé části lze omývat nebo je vložit do myčky na nádobí. Zahradní gril má samočistící topnou spirálu, která je schovaná pod roštem. Přichytávání a připalování tuků a zbytků jídla pak zabráníte používáním hliníkových odkapávacích misek. V případě, že rošt potřebuje vyčistit, lze ho vydrhnout kartáčem, tak, jak u ostatních typů.

Cena

Ceny elektrických grilů jsou různé, záleží na typu přístroje. Levnější jsou malé stolní grily, které pořídíte za pár stovek. Dražší zahradní grily lépe poslouží většímu počtu osob, jejich cena je pak pochopitelně vyšší.

 • Do 1 000 Kč – sem patří především stolní grily, které mají menší plochu pro grilování. Příkon se pohybuje do 1 000 W. Využijete je pro grilování steaků, ryb i zeleniny. Za cenu do 1 000 Kč lze pořídit také Raclette gril, který je vybaven až 8 umělohmotnými pánvičkami. Výrobním materiálem je plast, nerez nebo kombinace obojího.
 • Od 1 000 – 3 000 Kč – stále ještě převyšují klasické stolní grily větších velikostí, mnohdy se jedná o otevřené grily. Objevují se ale také první jednodušší zahradní grily. Příkon se zde pohybuje až do 2 500 W, což je ideální pro hladký způsob přípravy. Grily jsou vybaveny bezpečnostním mikrospínačem, regulátorem teploty i teplotní kontrolkou. Zahradní grily pak mohou být otevřené nebo vybavené poklopem.
 • Od 3 000 – 6 000 Kč – zde najdete moderní grily a to jak různé provedení stolních, tak i zahradních grilů. Moderní grily si samy nastaví teplotu a čas grilování. Mezi příslušenství patří misky na odkapávající tuk a šťávu. Mají několik programů, jsou vhodné i pro grilování mražených surovin. Příkon je v rozmezí 2 000 – 2500 W. V této cenové skupině si přijde na své skutečně každý.
 • Nad 6 000 Kč – pokud chcete ten nejmodernější model s velkou plochou, najdete ho v nejvyšším cenovém rozpětí. Jedná se o moderní a kvalitní výrobky, vybavené veškerými funkcemi, doplněné o příslušenství. Příkon těchto modelů může být až 6 000 W.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody elektrického grilu?

Grilování se těší velké oblibě především v letních měsících. Díky elektrickému grilu můžete pokrmy připravovat nejen na zahradě, ale také na balkoně aniž byste obtěžovali sousedy kouřem. Tato příprava pokrmů je tak praktická, příjemná, jednoduchá a čistá.

Je používání grilu složité?

Používání elektrického grilu je velmi jednoduché, stačí ho zapojit do elektřiny, zapnout a předehřát na danou teplotu. Po zahřátí můžete začít grilovat. Je vhodné nechat okapat přebytečný olej z masa, aby se gril zbytečně nezanášel. V případě, že je gril vybaven nepřilnavým povrchem, není nutné grilované maso potírat. Po skončení přípravy pak stačí gril vypnout, odpojit a poté vyčistit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Kontaktní
Lávový
Stolní
Raclette
Venkovní i vnitřní
Balkónový
Image
Product
Tefal Optigrill+ GC712D34
Roller Grill GRIL 140 D
Sencor SBG 106BK
Clatronic RG 3518
oneConcept Dr. Beef II
Klarstein Gatsby
Příkon
2000 W
2x2,5 k W
2300 W
1400 W
2000 W
2000 W
Šířka grilu
36.5 cm
95 cm
65.4 cm
27.3 cm
50 cm
85 cm
Hloubka grilu
36.5 cm
50 cm
34.4 cm
23.5 cm
40 cm
55 cm
Velikost grilovací plochy
600 cm2
1457 cm2
1058 cm2
900 cm2
Cena ca. 3 200 CZK ca. 14 900 CZK ca. 900 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 000 CZK ca. 4 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.