Elektroměrový pilíř

Pro umístění elektroměrového rozvaděče.

ca. 18 600 CZK
ca. 15 100 CZK
ca. 13 200 CZK
ca. 27 300 CZK

Jak vybrat elektroměrový pilíř

  • Jde o zařízení pro umístění elektroměrového rozvaděče, který musí být součástí každého objektu s přístupem k elektrické energie.
  • Zpravidla jde o betonový pilíř se samostatným celoplastovým termosetem
  • Nabízené pilíře jsou určené pro všechny běžné distribuční soustavy v České republice

Popis

Elektroměrový pilíř je nezbytný pro bezpečné a navíc žádoucí umístění rozvodné skříně, ve které se následně nachází samotné elektrické komponenty a kabely. Pilíře se často nachází u průmyslových zón, výjimkou nejsou ani u obytných domů, kde došlo k upřednostnění elektroměrového pilíře, před umístění rozvaděče například přímo do zdí objektu. Je ale nasnadě, že elektroměrový pilíř je vždy umístěn v exteriérech. Samotný pilíř bývá betonový a pevně zabetonovaný do země. Na něm je umístěna rozvodná skříň, ve které se nachází již další elektrické součástky.

Typy

Pilíře pro elektroměr můžete dnes i pořídit jako hotový kus výrobku. V tomto případě se jedná o plastové typy. Alternativou jsou betonové pilíře, které mají delší životnost.

Tři jednofázové vývody
Elplast-KPZ PRVO HDO/3x20A pilíř
  • plastový elektroměrový pilíř
  • plastový elektroměrový pilíř s ochranou před UV zářením
  • betonový elektroměrový pilíř

Materiál

Jak jsme si řekli, samotný pilíř bude v drtivé většině případů betonový, a to prostého důvodu. Jednak je zapuštěn do země, a jednak je potřeba, aby vydržel po dobu několik let a nepotřeboval žádnou speciální údržbu. Jiná situace panuje kolem rozvodné skříně, která je na pilíři rovněž umístěna. Ta bývá často plastová, avšak je třeba dbát na to, aby byla odolná vůči UV záření. Pakliže nebude, reálně hrozí, že během několika málo let plast zcela zkřehne a může dojít ke zničení slunečním zářením. Jelikož bude vše umístěna zřejmě na okraji vašeho pozemku, přijde vhod neprůhledný rozvaděč, který nebude přitahovat zbytečnou pozornost okolí.

Počet fází

Samotný elektroměr, který bude v elektroměrovém pilíře umístěn, se liší počtem fází. Existují velmi jednoduché typy s jednou fází, které jsou vhodné například pro chalupy, chaty a také garáže. V těchto objektech se předpokládá spíše malý odběr elektrické energie, díky čemuž stačí pouze je na fáze. Pro potřeby rodinného domu či jiného objektu s moderními a vysokoodběrovými spotřebiči je zapotřebí volit třífázový elektroměr.

Certifikovaný
Elplast-KPZ PRVO – HDO1 33.1.1 pilíř
Typ pilíře výhody nevýhody  
plastový lze celý koupit, nízká cena nemusí odolat, slunci, křehčí  
betonový mnohem pevnější, delší životnost vyšší cena, je pevně na místě

Odolnost

Elektroměrový pilíř je sice betonový, ale jak již víme, na něm je další zařízení. Ačkoliv je schované v rozvodné skříni, přesto je nutné, zejména je-li vše umístěno venku, aby mělo alespoň základní stupeň krytí. Na trhu naleznete různé modely, jejichž stupeň krytí se může poměrně výrazně lišit. Většinou jde o rozsah IP20 až IP65. Zatímco první jmenovaný odolá jen vniknutí větších části, druhému už nevadí prach a ani déšť či stříkající voda.

Víte, že…?

Stupeň krytí je vždy značen hodnotou složenou z písmen IP a následně dvou čísel. První číslo vždy označuje odolnost vůči prachu či částicím, druhé číslo pak odolnost vůči vlhku, respektive vodě.

Výrobci

Elektroměrový pilíř společně s rozvodnou skříní je vhodné pořizovat až po konzultaci s odborníkem, tedy ideálně elektrikářem. Právě takový člověk pomůže s tím, jaký typ je pro vaše nároky vhodný a pravděpodobně vám dokáže zajistit i odbornou instalaci. Mezi přední výrobce elektroměrových pilířů s rozvodnými skříněmi patří DCK Holobkov, Eaton nebo Famatel.

Rozpojovací a jistící skříň
Elplast-KPZ SRM 12x160A se šrouby na kabelová oka pilíř (Modul)

Ceny

Cenově se sety elektroměrového pilíře a a rozvodné skříně začínají na zhruba 7 000 Kč, přičemž v tomto případě je pilíř samozřejmě plastový, což ale dnes není nijak neobvyklé. Za vyšší cenou zpravidla stojí celkově větší rozměry a v těchto případech již záleží na vašich konrétních potřebách rozvodné skříně. Pokud zvolíte betonový pilíř, může se cena lišit dle konkrétní firmy, která vám pilíř postaví. Vždy je však nutné počítat s částkou pohybující se v řádech jednotek tisíc korun.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží elektroměrový pilíř?

Elektroměrový pilíř slouží jako podstava či sloup pro rozvodnou skříň. Obvykle bývá vyroben z beton, případně plastu a umístěn je v exteriérech, zpravidla na okrajích pozemku. U plastových variant je velmi žádoucí ochrana před UV zářením.

Mohu si elektroměrový pilíř pořídit sám?

Ano, elektroměrový pilíř si může pořídit každý. Je však obecně doporučována minimálně konzultace s odborníkem, který vám doporučí vhodný set pilíře s rozvodnou skříní přesně pro vaše potřeby. Navíc vám může nabídnout i odbornou instalaci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Tři jednofázové vývody
Certifikovaný
Rozpojovací a jistící skříň
Jištění kabelových sítí
Image
Produkt
Elplast-KPZ PRVO HDO/3x20A pilíř
Elplast-KPZ PRVO – HDO1 33.1.1 pilíř
Elplast-KPZ SRM 12x160A se šrouby na kabelová oka pilíř (Modul)
Elplast-KPZ SRP 4 W se třmeny pilíř
Cena ca. 18 600 CZK ca. 15 100 CZK ca. 13 200 CZK ca. 27 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.