Jak vybrat ergonomické nosítko
- Dítě, které matka nese na svém těle, vnímá rytmus jejího dechu, zvuk srdečního tepu a veškeré pohyby, které matka dělá.
- Ergonomická nosítka se vyznačují správnou polohou miminka.
- Ergonomické nosítko může být rostoucí i jednovelikostní.
- Důležitý je výrobní materiál i polstrování.
Ergonomická nosítka od narození - náš výběr
Ergonomická nosítka Manduca
Ergonomická nosítka pro větší děti
Jak vybrat ergonomické nosítko
Typ nosítek
Ergonomická nosítka se vyznačují správnou polohou miminka. Mezi hlavní rysy takového nošení patří zakulacená záda do písmene C a nožičky musí být roztažené a pozdvihnuté v kolenou tak, aby tvořily písmeno M. Tato poloha je ideální pro vývoj kyčlí. Kolena musí být vždy výš než zadeček. Důležitá je také poloha, kdy je miminko čelem k nosícímu.
Ergonomické nosítko proto nesmí mít vyztuženou zádovou opěrku. Ta by totiž neumožňovala dítěti zaujmout tuto polohu žabky.
Nosítka lze rozdělit do několika skupin podle věku dítěte. Před nákupem je tedy dobré vědět, kterému typu dáte přednost. Je pro vás lepší pořídit rostoucí nosítko nebo upřednostníte jednovelikostní?
Typ | Využití |
---|---|
Rostoucí | Tento typ je dražší na pořízení, budete ho ale moci používat delší dobu a ušetříte si tak starost s výběrem nového výrobku. Tento typ lze používat již od 2 měsíců a vydrží i do věku 2 let. Záleží to samozřejmě na celkovém provedení jednotlivých výrobků. |
Jednovelikostní | Tento typ lze používat pouze určitou dobu, poté je třeba ho vyměnit za větší, jelikož neumožňují nastavení. Je vhodné pro časté používání. V případě, že ho budete používat pouze občas, se investice nevyplatí. |
Pro novorozence
Ještě před nedávnem se nosítka na novorozence vůbec nedoporučovala. Dnešní nosítka ale změnila, konstrukce a design se přizpůsobil rozměrům i těm nejmenším.
V případě nosítek se nepřihlíží ani tak k věku dítěte, jako spíš k jejich velikosti. Aby bylo pro miminko vhodné, musí v něm být dobře usazeno, látka musí být pod zadečkem od kolínka ke kolínku a důležitá je také správná délka zádové opěrky. Pokud tedy budete číst doporučení, že nosítko je vhodné pro děti od 4 měsíců, myslete na to, že se jedná o doporučení, které vychází ze starší praxe.
Šátek
I přes tento pokrok je ale pro novorozence nejvhodnější šátek nebo šátková vázací nosítka. Šátek lze umístit například pod bundu, která má speciální střih a umožňuje takové nošení. Jeho velkou výhodou je také skladnost. Je praktický i při kojení, kdy umožňuje diskrétnost zejména na veřejnosti.
Šátková nosítka jsou specifická tím, že místo popruhu a bederního pásu mají pruhy látky, které se zavážou. Některé typy mají z důvodu rychlejšího nasazení a větší pevnosti bederní pás a zavazují se pouze na ramenní popruhy. Jejich nastavení je variabilní a přizpůsobuje se miminku.
Mezi výrobce těchto typů nosítek patří Storchenwiege, Didymos, MoniLu UNi Start, Emeibaby, DidyKlick.
Novorozenecká vložka
Do některých typů nosítka lze vložit novorozeneckou vložku a takto je používat již od prvních dní života dítěte. Toto řešení ale není nejlepší, mnohdy se přímo nedoporučuje. Vložka dítě nezafixuje tak dobře jako šátek nebo šátkové nosítko. Pokud je to tedy ve vašich možnostech, pořiďte si raději nosítka dvě, popřípadě začněte u šátku a poté přejděte k nosítku.
Od velikosti 62/68 je již bezpečné používat rostoucí přezková nosítka. Této velikosti odpovídá věk 2 – 3 měsíce. Mezi výrobce těchto typů patří Isara, LennyUp, ErgoBaby nebo Lenka 4ever.
Od 4. měsíců
Do této kategorie patří nosítka téměř všech značek. Je to kategorie oblíbených rostoucích nosítek. Nosnost se pohybuje v rozmezí 7 – 20 kg. Nosítka jsou nastavitelná na předním dílu v sedu tak, aby nožičky byly ve správné pozici. Dále umožňují nastavit výšku předního dílu i ramenních popruhů.
Umožňují nošení na břiše i zádech. Některé typy lze nosit také na boku, což se příliš nedoporučuje, nicméně tato možnost zde existuje.
Součástí většiny těchto výrobků je kapuce pro fixaci hlavičky, která ji podrží v případě, že miminko během nošení usne. Šířka sedu je nastavitelná od 13 – 38 cm, výška pak v rozmezí 10 – 40 cm.
Mezi výrobce patří KiBI, Tula, Manduca, Kokon.
Batolecí
Tento typ je určený pro děti od 3 let, nosnost je až 30 kg. Tento typ není nijak rozšířený, děti v tomto věku chtějí být již většinou samostatné.
Nosítka mohou být k dostání v různých velikostech od klasické po velikost XL. Je pro ně typické kvalitní polstrování a široké ramenní pásy až 10 cm. Ty umožňují pohodlné nošení. Nosítka jsou opravdu robustní a sednou hlavně větší a robustnější postavě.
Mezi výrobce patří Toddler, Skaldino, Tula.
Konstrukce
Provedení konstrukce má zásadní význam pro pohodlí dítěte. Tělo musí být pevně přimknut, nesmí se kroutit ani viset. Kolena musí být výše než zadeček. Nosítko by mělo také fixovat hlavičku.
Materiál a polstrování
Další věc, o které budete muset rozhodovat je výběr materiálu. Máte dvě varianty výběru a to, jestli zvolíte nosítko šátkové nebo látkové.
Šátková
Jsou pružnější, lépe se přizpůsobí miminku. Tento materiál je jemný a lze pořídit i krásné a zajímavé vzory. Je vhodnější pro nošení malých miminek, lépe je obejme i podepře. Jsou také pohodlnější pro toho, kdo miminko nese, šátkové popruhy se lépe přizpůsobí a jsou příjemnější v pase i ramenou.
Mezi nevýhody tohoto materiálu patří zejména to, že je háklivější na opotřebení. Některé šátky více žmolkují, u jiných snadno vytaháte nitky. Při intenzivním používání je to na tomto materiálu prostě brzy vidět.
Látková
Jsou levnější než šátková. Mezi klady patří zejména to, že jsou odolnější. Není u nich takový problém s praním, lze je prát i na 60°C.
Na nošení je tento typ tužší a hůře se přizpůsobí tělíčku miminka. Proto je k nim možné dokoupit novorozeneckou vložku, která není doporučována. Stejně tak je u nich větší problém s přizpůsobením se nosícímu, je tedy vhodné tento typ před koupí vyzkoušet.
Látka rostoucího i nerostoucího nosítka musí být pevná, ale poddajná, aby bylo nošení pohodlné pro obě strany. Látka by měla být testována na dostatečný počet kilogramů. S kvalitou látky souvisí i kvalita provedení. Pokud budete kupovat výrobek od certifikovaného výrobce, nemusíte se bát o bezpečí vašeho miminka.
Polstrování
V tomto případě je nutné zkontrolovat šířku a sílu polstrování na ramenních popruzích a bederním pásu. To se nesní nikde zařezávat, obecně platí, že čím je popruh širší a více polstrovaný, tím pohodlněji se nosí.
U bederního pásu je důležité, aby byl pevný a dostatečně dlouhý. V případě, že máte drobnější postavu, zkontrolujte, jestli je možné ramenní popruhy i bederní pás zkrátit i pro nošení na zádech. Bederní pás nosítka by měl být řešen tak, aby při správném nošení pěkně držel na místě, nikam se nevykláněl ani neposouval.
Nosítka mívají dvě polohy uchycení ramenních popruhů k zádové opěrce. Popruhy mohou vést až dolů k bedernímu pásu, mohou být také přichyceny do poloviny zádové opěrky. Je vhodné nosítko před nákupem vyzkoušet a to ideálně s miminkem. Každému je příjemnější jiná z uvedených variant.
Totéž platí i o možnosti křížení popruhů. Pro někoho je takové nošení příjemnější, jinému mohou popruhy přes krk vadit.
Cena
Cena nosítka se pohybuje v rozmezí 2 000 – 5 000 Kč. Pokud jste si jistí, že tento výrobek využijete, vyplatí se investovat do prověřené značky. Pokud ho nebudete používat často, nemusí se investice vyplatit. Lze také zakoupit pěkná zánovní nosítka za menší cenu. Také dejte pozor na to, aby nosítko splňovalo ergonomickou funkci.
Ceny šátků pro nejmenší děti se pohybují od 700 – 1 500 Kč. V tomto cenovém rozpětí vyberete mnoho variant a provedení. Nosnost šátků je kolem 9 kg, dražší pak mohou využít i děti až do 20 kg.
V cenové kategorii od 2 000 – 5 000 Kč zakoupíte všechny možné typy nosítek. Pořídíte nosítka, které umožňují nosit miminka již od narození až do věku 2 – 3 let věku. K dostání je velké množství provedení, nevybírejte tedy pouze podle líbivému designu. Je dobré výrobek před zakoupením vyzkoušet.
Víte, že…?
Dejte pozor na neergonomické nošení, které není pro dítě vhodné. V tomto případě visí dítě za rozkrok, což má nepříznivý vliv na vyvíjející se kyčle. Tato visitka mají polstrovaný zádový panel, který neumožňuje zakulacení páteře. Dítě je v tomto případě často nošené čelem ven, což není vyhovující z fyziologického ani psychologického hlediska.
Výhody nosítek
Pokud si nejste jistí, jestli se vám chce do nosítka investovat a najdete pro ně uplatnění, seznamte se s výhodami, které vám a vašemu miminku poskytne.
Jistě oceníte volné ruce a to v domácnosti, obchodě, městské hromadné dopravě. Zejména malá miminka jsou v prvních týdnech plačtivá. Hlavním důvodem jsou časté bolesti bříška. Mnoho studií prokázalo, že se tento problém nošením hravě zvládne.
Je prokázáno, že pokud jste se svým dítětem v kontaktu, bude klidnější a nebude mít takovou potřebu plakat. Nošené děti pláčou jen několik minut denně, oproti tomu děti uložené v postýlce mohou za den proplakat i hodiny. Pláč je vyčerpávající nejen pro miminko, ale také pro maminku. Navíc může způsobit dlouhodobé poškození, protože vyvíjející se dětský mozek je neustále zaplavován stresovými hormony. Oproti tomu je nošené dítě klidnější a spokojenější. A vy můžete při nošení uvařit oběd, pověsit prádlo a vůbec udržet domácnost v chodu.
Často se můžete dostat do míst, kde je obtížné manipulovat s kočárkem. Nosítko tak oceníte i v obchodě, kde můžete pohodlně nakoupit. Nosítko je také praktičtější než autosedačka, která je těžká, dítě je často nošeno v úrovni kolen a neumožňuje vám tak udržovat kontakt s dítětem.