Leštička na auto

Vyleští karoserii Vašeho vozu.

ca. 800 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat leštičku na auto

  • Používá se na leštění celé karoserie automobilu, a to nejen doma, ale také v profesionálních servisech.
  • V základu se dělí na rotační a orbitální leštičku na auto.
  • Vybírat lze také z leštiček elektrických nebo akumulátorových.

Kdy se hodí

Leštička na auto je někdy též označována leštičkou karoserií. Jedná se o skvělý nástroj pro případ, že chcete péči o váš vůz dotáhnout k dokonalosti. Používá se nejen doma v garáži či dílně, ale také v servisech, kde je jednoznačným pomocníkem pro leštění všech druhů karoserií. Všechny leštičky na auto mají poměrně pestré možnosti využívání. Primárně však slouží k rozleštění karoserie. Snadno tak dokáže pomoci od matných míst na laku, nežádoucích nečistot z provozu a dokáže dodat každému laku ztracený lesk. Při práci jsou nedocenitelný výměnné nástavce na různé plochy karoserie.

Základní typy

Dnešní modely leštiček na auto lze rozdělit na dva základní typy, jejichž rozdíly spočívají v různých způsobech rotace leštícího kotouče. Rozlišujeme proto leštičky na auto rotační a orbitální, nebo případně excentrické.

Leštička karosérií
Compass 07260

Rotační leštička

Každý současná rotační leštička na auto bývá opatřena nástavcem, který rotuje po stále stejné, kruhové dráze. Má velmi vysokou rychlost otáčení, díky čemuž je proces leštění velmi rychlý a účinný. Současně však vzniká riziko, že se na jednom místě zdržíte delší dobu a v krajním případě může dojít až k nežádoucímu poškození laku. Výhodou tohoto typu leštičky na auto je poměrně velká cenová dostupnost.

Orbitální leštička

Orbitální leštička, která je někdy též pojmenována jako excentrická leštička. Jak napovídá její pojmenování, nástavec se pohybuje excentricky, tedy po elipsovité dráze. Výhodou je nižší rychlost pohybu, což znamená, že nehrozí nechtěné poškození laku. Na druhou stranu můžete leštění provádět v klidu a pomalém tempu. Musíte se však smířit s tím, že práce bude déle trvat a rovněž s vyšší pořizovací cenou orbitální leštičky na auto.

Napájení leštičky

Důležitým bodem při rozhodování je také druh napájení leštičky na auto. Nabízí se klasická varianta v podobě elektrického napájení, či více mobilní verze s akumulátorovým napájením. Navzájem se samozřejmě liší výkonem či komfortem při práci.

Výkon 700 W
Auto Finesse DPX Dual Action Polisher EU Plug

Elektrická leštička

Elektrická leštička na auto je samozřejmě napájena ze zásuvky elektrickou energií. V praxi to znamená, že potřebujete kabel a tím jste i do jisté míry limitováni. Výhodou pro vás však bude vysoký výkon a případně také neomezený čas využívání při práci.

Akumulátorová leštička

Leštička na auto s baterií, případně aku leštička na auto je vybavena akumulátorem s vysokou kapacitou. Tyto modely mají z pochopitelných důvodů nižší výkon a tak omezený čas, dokud nedojde k vybití baterie. Na druhou stranu je můžete využívat kdekoliv, tedy i v místech, kde není přístup ke elektrické energii.

Napájení leštičky na auto Výhody Nevýhody
Elektrická leštička na auto vysoký výkon, neomezený čas práce limitace kabelem
Akumulátorová nejste limitováni kabelem, bez nutnosti přístupu k zásuvce baterii je nutné dobíjet, nižší výkon

Klíčové parametry

Při vybírání nové leštičky na auto je také vhodné se zaměřit alespoň na pár základních parametrů.

Regulace otáček v 5 stupních
Proteco 51.05-LU-1100

Výkon

Výkon veškerých dnešních leštiček na auto je dle očekávání uváděn ve Wattech s označením W. Platí jednoduché pravidlo, že čím vyšší má leštička na auto výkon, tím vyšších otáček dosáhne. Vysoký výkon ale na druhou stranu znamená i vyšší spotřebu.

  • Nejméně výkonné leštičky mají výkon do 500 W
  • Středně výkonné leštičky dosahují výkonu od 500 – 1 000 W
  • Nejvýkonnější leštičky mohou mít výkon i více než 1 500 W

Počet otáček

Počet otáček najdete vždy v hodnotě za minutu. Čím více otáček za minutu, tím je práce sice rychlejší, ale také je nutné postupovat nanejvýš opatrně. Počet otáček bývá v rozmezí 3 – 6 000 ot/min.

Orbitální leštička
Extol Premium 8892510

Průměr kotouče

Průměr kotouče je uváděn v milimetrech a běžně se pohybuje od zhruba 50 milimetrů až do 240 milimetrů. Kotoučem o větším průměru můžete snáze a rychle leštit větší plochy karoserie. Naopak kotouče s menším průměrem se hodí pro detailnější práci.

Víte, že…?

Leštička na auto je praktický pomocník při potřebě oživit lehce zašlý lak karoserie automobilu. Velmi důležitý je výkon, který volte dle vašich zkušeností tak, aby nedošlo k poškození laku silným leštěním.

Ceny

  • Cenově nejdostupnější leštičku na auto pořídíte již za necelých 1 000 Kč, což z ní dělá velmi dostupný nástroj.
  • Modely s vyšším výkonem stojí zhruba dvojnásobek, tedy necelé 2 000 Kč.
  • Pakliže byste ocenili akumulátorový typ, první modely v současné době pořídíte za necelé 3 000 Kč.
Snadno ovladatelná, robustní
Einhell CC-PO 90

Otázky a odpovědi

Jak vybrat leštičku na auto?

Leštička na auto je určena všem, kteří potřebují rozleštit karoserii auta. Při výběru zohledněte, zda chcete klasiku, nebo excentrickou variantu, dále také typ napájení.

Jaký druh napájení u leštičky na auto zvolit?

Pokud máte běžně ve své dílně či garáži přístup k elektrické energii, rozhodně lze doporučit elektrickou leštičku na auto, a to z důvodu vyššího výkonu a nepotřeby dobíjet baterii. Akumulátorový typ má smysl zejména v případech, kdy často pracujete v terénu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Leštička karosérií
Výkon 700 W
Regulace otáček v 5 stupních
Orbitální leštička
Snadno ovladatelná, robustní
Image
Produkt
Compass 07260
Auto Finesse DPX Dual Action Polisher EU Plug
Proteco 51.05-LU-1100
Extol Premium 8892510
Einhell CC-PO 90
Typ brusky
leštičky
leštičky
leštičky
leštičky
leštičky
Max. průměr kotouče
240 mm
150 mm
180 mm
150 mm
240 mm
Otáčky
3100 ot/min
1800 - 5000 ot/min
3000 ot/min
1500 ot/min
3700 ot/min
Pohon
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
Příkon
120 W
720 W
1100 W
600 W
90 W
Oblast použití
profi
profi
hobby
Regulace otáček
Cena ca. 800 CZK ca. 6 000 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 900 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena