Filtr do digestoře

Tukový i uhlíkový filtr.

ca. 100 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 200 CZK
ca. 1 900 CZK

Jak vybrat filtr do digestoře

  • Filtry do digestoří dělíme v základu na dvě kategorie, a to na tukové filtry a uhlíkové filtry.
  • Tukové filtry se dále dělí na několik různých typů.
  • Odlišnou kategorií jsou uhlíkové filtry, případně se jim říká též pachové filtry.

Typy

Filtry do digestoří dělíme v základu na dvě kategorie, a to na tukové filtry a uhlíkové filtry. První jmenovanou skupinu ještě dále rozdělujeme na kovové kazetové filtry, baffle filtry a syntetické filtry. Vůbec nejběžnějším a cenově nejdostupnějším typem jsou kovové kazetové filtry, které jsou součástí většiny digestoří a značí se například snadnou údržbou.

Typ filtru Určení Výhody Nevýhody
Kovový kazetový filtr zachycení nečistot příznivá cena, omyvatelnost nutnost častého čištění
Baffle filtr zachycení nečistot Vzhled, omyvatelnost vyšší cena
Syntetický filtr zachycení nečistot vydrží až 4 měsíce nelze omývat
Uhlíkový filtr zachycení pachů digestoř nemusí mít komín životnost maximálně půl roku
Uhlíkové HFH filtry zachycení pachů dlouhá životnost, digestoř bez komína vyšší pořizovací cena

Tukové filtry

Tukové filtry mají za úkol pohltit většinu větších částic, ať už tukových či mechanických a chránit tak vnitřní prostory digestoře. Jsou vlastně vůbec první překážkou v cestě nasávaného vzduchu a z těchto důvodu je nutné tukové filtry čistit, případně měnit, dle konkrétního typu.

Univerzální
Univerzální tukový filtr do digestoře s odvětráváním 470 x 560 mm Jolly DF1

Kovový kazetový filtr

Tento typ filtru bývá zpravidla součástí zakoupené digestoře. Spolehlivě zachytí mechanické i tukové nečistoty a zabrání tak jejich proniknutí do útrob digestoře, kde by mohly způsobit škody. Kovové kazetové filtry jsou vyrobeny a do digestoří zakomponovány tak, aby je bylo možné snadno uživatelsky vyjmout i v domácích podmínkách. Vyjmutí je nutné provádět zhruba jednou za 2 až 3 měsíce za účelem umytí. To lze provést ručně, případně v myčce na nádobí.

Baffle filtry

Pakliže jste náročnější zákazníci a chcete vaší digestoři dodat hezčí vzhled, případně hodláte čistit vzduch ve vaši kuchyni kvalitněji, je na místě zauvažovat nad Baffle filtry. Ty dokáží zachytit až 90 % tukových částic a prodávají se jako doplněk k vybraným digestořím. Stejně jako kovové kazetové filtry, lze i Baffle filtry vyjmout a umýt, což je opět nezbytné udělat jednou za 2 až 3 měsíce pro jejich správnou funkčnost.

Syntetické filtry

Posledním základním typem jsou syntetické filtry, které můžete u některých typů digestoří rovněž nalézt. Jsou zpravidla tenčí a odpadá u nich nutnost je mýt. Na druhou stranu právě kvůli tomu, že je nelze mytím uvést do původního stavu, je nutné syntetický filtr jednou za zhruba 4 měsíce zcela vyměnit. Naštěstí je jejich cena samozřejmě adekvátně nižší než u například kazetových filtrů.

Uhlíkový
Meedo Uhlíkové filtry do digestoře 2 ks 210 mm

Uhlíkové filtry

Odlišnou kategorií jsou uhlíkové filtry, případně se jim říká též pachové filtry. Ty jsou nezbytnou součástí digestoří, které nemají napojení na komína možnost vypouštění nasátého vzduchu mimo místnost. Uhlíková filtr tak funguje jakožto pohlcovač pachů, skrze který vzduch projde a vrací se do místnosti bez zápachu. Standardní typy mají omezenou živostnost na maximálně půl roku, poté je nutné je vyměnit.

Víte, že…?

Modernějším řešením jsou uhlíkové filtry HFH, které jsou sice dražší, avšak lze omývat a běžně vám vydrží i 2 roky.

Značka

Filtrů do digestoří najdete na českém trhu nepřeberné množství, a to nejen od obecně známých značek jako je Bosh, Philco či Amica. K dispozici jsou i filtry méně známých výrobců jako je Concept či Xavax. Výběr filtru do digestoře není složitou záležitostí, zpravidla se lze vždy orientovat dle vašeho konkrétního typu a následně ceny, kterou hodláte do filtru investovat.

Dostupný
Uhlíkový filtr do digestoře – 60 cm x 50 cm KOMA

Víte, že…?

Obecně platí, že značka filtru by se měla v ideálním případě shodovat se značkou výrobce digestoře, čímž zajistíte spolehlivou kompatibilitu.

Cena

  • Koupě filtru do digestoře nemusí být vůbec nákladnou záležitostí. Nejlevnější modely se pyšní cenou pod hranicí 200 Kč, přičemž dokáží dokonce kombinovat funkci pachového a tukového filtru, díky čemuž odpadá výběr dvou různých produktů. Zpravidla však skutečně postačí investice v řádech nižších sto korun ke koupi nového a učinného uhlíkového filtru. Ceny se mírně liší v závislosti na značce digestoře. Prémovější modely mají většinou dražší náhradní díly, a to včetně nezbytných filtrů.
  • Poměrně rozumný a pomyslným zlatý středem jsou filtry s cenou kolem 500 Kč. V této cenové hladině objevíte nepřeberné množství různých variant s kvalitním uhlíkovým filtrem a do většiny digestoří, a to včetně oblíbených značek jako je Mora, Eelectrolux či Candy.
Dlouhá životnost
Faber FLL9 Uhlíkové filtry s dlouhou životností pro digestoře + prodloužená možnost vrácení zboží do 30 dnů
  • Na opačném konci cenového spektra stojí samozřejmě již zmíněné značkové filtry, které vynikají snadnou údržbou a dlouhou výdrží bez nutnosti údržby. Současně se u nich hledí také na vyšší kvalitu zpracování a snadnější výměnu. Takové typy se pohybují s cenou v řádech nižších tisíců korun.

Otázky a odpovědi

Jak funguje digestoř?

Do každé moderní kuchyně patří také spotřebič zvaný digestoř. Často velmi nenápadná věc pomáhá s potřebnou výměnou vzduchu při vaření, kdy odsává pachy z místnosti a vypouští je do komína, případně je pouze přefiltruje a dostane vzduch zpět do komína. Zejména v případě digestoří bez odvodu nasátého vzduchu mimo místnost jsou velmi důležité filtry. Ty je samozřejmě nutné pravidelně čistit či měnit.

Jak vybrat filtr do digestoře?

Výhodněji pořídíte kombinace kazetového filtru a v případě potřeby uhlíkový filtr. Nejvyšší kvalitu představují Baffle filtry kombinované s uhlíkovým HFH filtrem

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.