Flashdisk

Vaše dokumenty všude s sebou.

ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat flashdisk

  • V dnešní digitální době je flashdisk, lidově označován jako „flashka“ neodmyslitelnou pomůckou pro přenos nebo uchování dat a to v kanceláři, při studiích, ale i k domácímu použití.
  • Kapacita flashdisku je poměrně důležitá, možná i zásadní, protože rozhoduje o tom, kolik se Vám toho na disk vejde.
  • Rychlost práce s flashdiskem závisí na typu USB konektoru, kterým je disk vybaven.

Kapacita

Kapacita flashdisku je poměrně důležitá, možná i zásadní, protože rozhoduje o tom, kolik se Vám toho na disk vejde. Udává v gigabitech (GB), přičemž nejmenší disky mají kapacitu 4 GB, a naopak největší mohou mít i 1024 GB nebo více. To už jsou obrovská datová úložiště, které jsou taky pěkně drahá.

Rychlost čtení a přenosu dat

Rychlost práce s flashdiskem závisí na typu USB konektoru, kterým je disk vybaven. Na výběr jsou varianty:

Nejoblíbenější
Kingston DataTraveler Exodia 128GB DTX/128GB
  • USB 2.0
  • USB 3.0
  • USB 3.1

USB 2.0 je zastaralá verze, která se vyznačuje jak pomalým přenosem dat z počítače na disk, tak pomalým čtením dat na disku, pokud s nimi pracujete. Pokud chcete pracovat rychle a efektivně, zaměřte se na to, aby Váš nový flashdisk byl vybaven USB typu 3.0 nebo 3.1.

Víte, že…?

Pro srovnání, 1 GB (cca. 100 fotografií) budete nahrávat na flashdisk s USB 2.0 přibližně 2 minuty. Na disk s USB 3.0 nebo 3.1 to bude trvat přibližně 15 sekund.

Stylový flashdisk
SanDisk Cruzer Blade 32GB SDCZ50-032G-B35

Výrobce

Proč u flashdisku řešit výrobce? Nestačí obyčejná z tržnice nebo disk z krámku se suvenýry? Ano, nejspíš stačí pro přenos souborů, u kterých se nic nestane, když o ně přijdete. Levné flashdisky bývají vyrobeny z levnějších komponentů, takže se může stát, že z ničeho nic vypoví službu a už je prostě nenačtete. Pokud jste na ní přinesli film, na který jste se chtěli dívat u kamaráda, tak se svět asi nezboří. Pokud jste se chystali prezentovat Váš projekt nebo společnost před obchodními partnery, tak to může být problém.

Pro profesionální využití tedy hledejte flashdisk od ověřených výrobců, jako je ADATA, Kingstone, SanDisk. Samozřejmě kvalitní výrobce si za kvalitní flashdisk nechá zaplatit, takže se můžete řídit i cenou.

Cena

Ceny USB flashdisku se odvíjejí především od kapacity, typu USB konektoru a výrobce. Ty nejlevnější disky pořídíte do 300 Kč, ale musíte počítat s kapacitou do 16 GB a variantou USB 2.0.

Malý a snadno přenosný
Samsung 64GB MUF-64BE3/APC

Za cenu od 300 do 700 Kč jsou dostupné flashdisky typu USB 3.0 (3.1) s kapacitou 32 nebo 64 GB, tedy disky s dostačující kapacitou a rychlým kopírování nebo čtením souborů. Běžnému uživateli v domácnosti nebo v kanceláři by mělo takové zařízení stačit.

Za cenu vyšší než 700 Kč se pořizují flashdisky s kapacitou 128 GB, 256 GB a více. Pak už ceny hodně rostou. Stejně tak si můžete připlatit za disky, které jsou super rychlé nebo za různé speciality, jako flashdisk, který se v počítači načte až po zadání číselného kódu na klávesnici zabudované ve flashdisku. Tady už se pohybujeme v řádech tisíců a jsou to zařízení pro speciální využití nebo pracovníky v IT.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat flashdisk?

Pro běžného uživatele je bohatě dostačující kapacita 64 GB, kam dáte pár filmů, spoustu MP3 nebo dokumentů. Samozřejmě přesný počet souborů záleží na jejich velikosti a formátu. Pokud potřebujete uložit velké soubory jako filmy nebo instalační soubory k různým programům, tak můžete sáhnout po velikosti 128 GB.

Jak flashdisk vypadá?

Design flashdisku může mít mnoho podob. Můžete si koupit disk zabudovaný ve figurce medvídka, kostky lega apod. To je čistě otázka osobního vkusu. Pokud jde o praktičnost a spolehlivost, tak nejlepší flashdisky jsou v tvrdém pouzdru a se zavíracím víčkem na USB konektor. U zasouvacího USB riskujete mechanické poškození, stejně tak jako u flashdisků v gumovém pouzdře, které mají tendenci se v kapse ohýbat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nejoblíbenější
Stylový flashdisk
Malý a snadno přenosný
Výkonné rozhraní
Image
Produkt
Kingston DataTraveler Exodia 128GB DTX/128GB
SanDisk Cruzer Blade 32GB SDCZ50-032G-B35
Samsung 64GB MUF-64BE3/APC
Kingston DataTraveler Exodia 64GB DTX/64GB
Kapacita
128 GB
32 GB
64 GB
64 GB
Rozhraní
USB 3.2 Gen 2x2 (USB 3.2)
USB 2.0
USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1)
USB 3.2 Gen 2x2 (USB 3.2)
Oko na poutko
Rozměry
11.6 x 21.8 x 67.4 mm
19 x 9 x 40 mm
40 x 15 x 12 mm
67.3 x 21.04 x 10.14 mm
OTG
Cena ca. 300 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.