Monitor

Na práci i zábavu.

ca. 9 000 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 5 600 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 9 900 CZK

Jak vybrat monitor?

  • Monitor je nedílnou součástí počítače, ať už stolního PC, nebo může být i připojen jako druhá obrazovka k notebooku. J
  • Rozměry – velikost monitoru je asi základní parametr, podle kterého budete vybírat.
  • Úhlopříčka – úhlopříčka se u monitoru udává v palcích a udává vzdálenost mezi dvě protilehlými rohy monitoru.
  • Poměr stran – zvolit musíte také poměr stran, tedy délku k výšce monitoru.
  • Rozlišení – vyjadřuje hodnotu, kolik pixel je zobrazeno na obrazovce. S vyšší hodnotou rozlišení jsou zobrazené objekty menší, mají ostřejší hrany a přesnější detaily.

Účel

Pro mnoho uživatelů je účel monitoru jednoznačný – je to obrazovka a zobrazuje činnost počítače. Před podřízením monitoru je důležité si stanovit, co budete nejčastěji na monitoru promítat. Jestli to budou filmy a hry, nebo budete spíš pracovat se soubory či surfovat na internetu? Má to svůj význam, který se promítá do dalších parametrů.

Rozměry

Velikost monitoru je asi základní parametr, podle kterého budete vybírat. V první řadě je nutné si určit, jaký máte prostor kam monitor umístíte. Potom můžete začít řešit úhlopříčku a poměr stran monitoru.

Nízká spotřeba
MISURA 3M1106D

Úhlopříčka

Úhlopříčka se u monitoru udává v palcích a udává vzdálenost mezi dvě protilehlými rohy monitoru. Někdy se mylně předpokládá, že čím větší monitor, tím lepší. To, ale není úplně pravda. Monitor s větší úhlopříčkou musí mít i vyšší rozlišení pro vykreslení detailů. A s vyšším rozlišení roste i požadavek na výkon počítače. Pokud tedy předimenzujete monitor oproti počítači, tak Váš obraz bude trhaný, což pocítíte hlavně u her.

Na druhé straně velikost monitoru nepodceňte. Monitory menší než 20“ nejsou vhodné pro dlouhodobou práci nebo sledování. Pro malý rozměr deformují obraz a ze sledování takové obrazovky bolí hlava.

Obrazovka s rozměrem 22“ (+/- 2“) je už vhodná pro práci s daty, surfování na internetu. Samozřejmě na ní jde slušně hrát hry nebo sledovat filmy, ale pokud je někdo náruživý hráč či filmový fanda, tak je lepší zvolit o něco větší monitor. Tyto „pracovní“ monitory jsou vhodné i pro doplnění druhým vedlejším monitorem, což je často mnohem užitečnější než jeden velký monitor. Kdo má tu možnost a může pracovat s dvěma monitory, určitě potvrdí, že otevřít si dva Excely vedle sebe je někdy k nezaplacení.

Zakřivený
Samsung C27F390

Větší rozměry od 24“ až ke 30“ jsou už monitory vhodné hlavně pro hraní her. Jak bylo uvedeno výše, tyto monitory už budou mít vyšší nároky na výkon počítače, takže se předpokládá, že takový monitor si koupí někdo, kdo má herní počítač. Samozřejmě tyto monitory jsou z kategorie dražších, ale za investované peníze dostanete kvalitní a realistický obraz.

Poměr stran

Úhlopříčka je pouze jeden údaj o rozměru monitoru. Dále musíte zvolit poměr stran, tedy délku k výšce monitoru. Na trhu se objevují víceméně tři základní poměry, ze kterých si můžete zvolit podle toho, k čemu monitor chcete použít.

Poměr stran Popis využití Výhoda
4:3 Vhodné pro práci s textem, daty Podobá se rozměru běžné stránky papíru
16:9 Univerzální rozměr, hodí se téměř na všechny činnosti Kopíruje zorné pole člověka
21:9 Vhodný především pro zábavu – hry, filmy Dobrá rozdělitelnost na dvě běžné obrazovky

Rozlišení

Rozlišení vyjadřuje hodnotu, kolik pixel je zobrazeno na obrazovce. S vyšší hodnotou rozlišení jsou zobrazené objekty menší, mají ostřejší hrany a přesnější detaily. Dnes je trend neustálého zlepšování rozlišení a přesnějšího vykreslování detailů.

FULL HD
Philips 243V7QDSB

Víte, že…?

Výběr správného rozlišení je kapitola pro vlastní článek. Pro zjednodušení, nejčastěji se pořizují monitory s úhlopříčkou 22“ a pro ně je optimální rozlišení Full HD (1920 x 1080).

Dnes můžete pořídit monitor se super rozlišením, jako 4K nebo 8K. Pokud máte slabý počítač, tak se na takové rozlišení v životě nedostanete a jsou to vyhozené peníze. Proto se při nákupu nedejte zlákat nákupu monitoru se obrovským rozlišením. Správný prodejce si zjistí, k čemu monitor připojíte, a podle toho Vám doporučí správný monitor v ideálních rozměrech a rozlišení.

Technologie zobrazení

LDC monitory fungují pomocí podsvícení LED diod a díky zobrazovacímu panelu. Právě technologie provedení zobrazovacího panelu je důležitá pro kvalitu obrazu. Pro uživatele je důležité vědět, že jsou tři typy provedení a každé má své výhody i nevýhody.

Herní
Asus VG249Q1R 90LM05V1-B01E70
Typ technologie Cena Pozorovací úhly Kontrast Odezva Zobrazení barev
TN Nízká Špatné Slabý Rychlá Špatné
PVA/MVA Průměrná Dobré Vysoký Pomalá Dobré
IPS Vysoká Dobré Průměrný Rychlá (nové typy) Výborné

Shrnutí a závěr je takové, že technologie TN je starší a už je i zastaralá. IPS nahrazuje technologii TN a to za vyšší pořizovací cenu, ale má jednoznačně vyšší kvalitu. Střední cestou a kompromisem mezi kvalitou a cenou je technologie PVA/MVA. V dnešní době ceny monitorů IPS klesají, a tak je často lepší investovat jen o trochu více peněz a dostat nejlepší kvalitu.

Povrch displeje

Při výběru monitoru máte na výběr ze dvou variant úpravy povrchu displeje neboli obrazovky:

  • lesklé
  • matné
Věrný obraz
MSI Gaming Optix G241VC

Lesklá obrazovka má výraznější barvy a kontrast. Monitor s lesklým displejem výrazně odráží okolní světlo. Proto je dobré tento monitor používat v temnějším prostředí, hodí se tedy především pro domácí využití.

Matná obrazovka naopak působí temněji a neodráží světlo z okolí. To se hodí samozřejmě u notebooků, se kterými cestujeme a pracujeme s nimi na různých místech. Pokud zůstaneme u monitorů pro stolní PC, tak matnou obrazovku můžete zvolit, pokud máte například prosluněnou kancelář. Výhodou matných obrazovek je i lepší údržba a menší viditelnost nečistot.

Vlastnosti

Vlastnosti monitoru byly již zmíněny v odstavci věnovanému technologiím provedení monitoru. Pro lepší orientaci při výběru monitoru je teď rozeberme podrobněji.

Upevnění na zeď
Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34"

Pozorovací úhly

Tato vlastnost monitoru je o tom, z jakého úhlu stále dokáže z monitoru číst nebo sledovat obraz. Samozřejmě platí, že čím lepší monitor, tím větší je úhel, ze kterého se stále dá sledovat obrazovka bez zkreslení barev a snížení jasu a kontrastu.

Pozorovací úhly je důležité sledovat hlavně pokud pořizujete monitor s tím, že na něm budete například sledovat filmy a budete u toho ležet na pohovce nebo v posteli a monitor nebudete mít v rovině s očima. Stejně tak, pokud na monitoru chcete něco ukázat vícero lidem, kteří se shromáždí kolem, , je nutné mít vysoké pozorovací úhly, tak aby viděli i ti, kteří jsou bokem.

Kontrast a jas

Kvalita obrazuje výrazně ovlivněna kontrastem barev a jasem monitoru. Navíc tyto dvě veličiny mají i vliv na to, jak se Vám pracuje a jak rychle budete unavení.

Kontrast monitoru je o živosti barev a udává svítivost černé a bílé barvy v luxech. Výsledná hodnota se udává v poměru. Pro monitor do kanceláře nebo domácnosti Vám bude stačit hodnota 1000:1 i něco méně. Vyšší kontrast používejte jen v případě, že Vám na monitor svítí slunce nebo jiný zdroj světla.

Jas vyjadřuje svítivost monitoru. Dá se tedy říct, že určuje intenzitu záření. Optimální nastavení jasu závisí na podmínkách, ve kterých pracujete. Příliš nízký jas namáhá oči stejně tak jako příliš vysoký. Naštěstí jas i kontrast jde na monitorech upravovat podle aktuálních potřeb. Jednotlivé monitory se liší rozsahem a přesností s jakou nastavíte obě veličiny.

Odezva a input lag

Hodnota odezvy je rychlost, s jakou se jedna barva na monitoru přemění jinou a zpět na původní. Takto se měří přechod z šedé přes černou, bílou a zpět do šedé anebo z černé zpátky do černé. Pro obyčejný kancelářský počítač Vám stačí odezva 15 milisekund u šedé. Pokud kupujete monitor pro hraní her, pak je dobré mít monitor, který bude rychlejší a odezvu kolem 5 milisekund.

Input lag je stejně tak hodnota, kterou řeší hráči her. Jedná se o čas, v kterém bude splněn požadavek, který kliknete na monitoru. Pokud tedy kupujete herní monitor, pátrejte i po tomto údaji, který by neměl být vyšší než 30 milisekund.

Připojení

Důležitým faktem jsou způsoby, jak monitor připojit k zařízení a jakou cestou budou do monitoru vstupovat data. Na výběr je ze tří variant:

  • VDA
  • DVI
  • HDMI.

VDA je analogový přenos vstupních dat kabelem. Je to metoda nejstarší a zatím nejrozšířenější. DVI je částečně digitálním a HDMI digitálním způsobem přenosu dat. Digitální přenos dat je rychlejší, přesnější a vhodný pro vyšší rozlišení.

Pokud máte libovolný výběr, je lepší zvolit možnost připojit monitor pomocí HDMI. Pozor si dejte na to, jakou máte grafickou kartu, protože starší grafiky nepodporují digitální přenos dat. Moderní monitory

Další možnosti

Monitory kromě základního zobrazování dat z počítače nabízejí i další funkce a můžete vybírat z dalších možností.

TV Tuner

Některé monitory mají kromě výše uvedených vstupů schopnost připojit i televiznímu vysílání a sledovat tak stejný obsah, jako hraje v televizi. Pokud máte v monitoru TV tuner, měli byste dostat i dálkové ovládání na přepínání kanálů, ovládání hlasitosti a nastavení jasu a kontrastu.

Dotykový monitor

Novinkou posledních let je dotykový monitor, který můžete ovládat podobně jako smartphone či tablet, takže nepotřebujete klávesnici či myč. Samozřejmě tato funkce se hodí především pro obrazovky, které ovládají jen vybraný software, například u výrobní linky.

Prohnuté monitory

Obrazovka monitoru nemusí být pouze rovná, ale rovněž prohnutá do oblouku. Výhodou takového monitoru je jednak větší plocha monitoru a při stejné délce, kterou monitor zabere z Vašeho prostoru. Hlavní výhoda ovšem spočívá v tom, že při hraní her nebo sledování filmů Vás obraz „obklopí“. Pro běžnou práci toto provedení není příliš vhodné.

Výrobci a ceny

Monitory na trh dodává celá řada výrobců, kteří jsou světoznámí. Zmiňme několik předních výrobců jako Acer, Samsung, LG, DELL, Panasonic, Philips nebo specialistu na herní monitory MSI.

Díky velké konkurenci na trhu a neustálému posunování vývoje monitorů se dnes dají za přijatelnou cenu koupit velice kvalitní zařízení.

Za cenu do 5000 Kč bezpečně pořídíte slušný monitor pro práci, surfování na internetu. Klidně se na něm podíváte na film, kde už ta kvalita obrazu nebude ideální, hlavně u nových filmů v HD. Pokud nejste náročný filmový fanda a film si pustíte jednou za čas, tak to pro Vás bude OK.

V ceně od 5000 Kč do 10000 Kč pořídíte kvalitní monitor s HDMI, na kterém se budou dobře hrát hry a sledovat filmy. Můžete očekávat IPS technologii provedení a klidně vysoká rozlišení v 4K. Při důkladném hledání naleznete i prohnuté monitory či s TV tunerem. Dá se říct, že tato cenová kategorie je zlatá střední cesta – slušná kvalita za rozumné ceny.

Za cenu vyšší než 10000 Kč už můžete počítat s „nabušenými“ monitory. V této cenové kategorii by měli vybírat ti, kteří stráví většinu svého volného času hraním her nebo jsou zvyklí sledovat filmy na domácím kině. Za tyto ceny máte v nabídce velkoplošné monitory, které nahrazují televize, hodí se pro videokonference a podobně.

Otázky a odpovědi

Jaké konektory by měl monitor mít?

Díky různým konektorům, můžete k monitoru připojit další zařízení. Konektor VGA bývá součástí starších modelů. Moderní monitory disponují HDMI konektory. Nejmodernější možností je v současné době Display port, díky němu můžete mít obraz v 8K kvalitě. Výhodný je i USB port, kterým připojíte telefon i flash disk. Pro přenos zvuku je nutný optický kabel.

Kdy zvolit prohnutý monitor?

Prohnutý monitor by měli volit pouze hráči počítačových her, nebo ti, kdo budou monitor používat spíše pro sledování filmů. Pro běžnou kancelářskou práci je však prohnutý monitor nevhodný. Zde volte vždy klasický rovný monitor.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Nízká spotřeba
Zakřivený
FULL HD
Herní
Věrný obraz
Upevnění na zeď
Image
Product
MISURA 3M1106D
Samsung C27F390
Philips 243V7QDSB
Asus VG249Q1R 90LM05V1-B01E70
MSI Gaming Optix G241VC
Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34"
Hmotnost
2.2 kg
4.4 kg
3.5 kg
5 kg
5.46 kg
10.7 kg
Frekvence
60 Hz
60 Hz
165 Hz
75 Hz
144 Hz
Typ panelu
IPS
VA
IPS
IPS
VA
HDMI
Doba odezva
4 ms
5 ms
1 ms
1 ms
4 ms
Cena ca. 9 000 CZK ca. 3 000 CZK ca. 2 800 CZK ca. 5 600 CZK ca. 3 500 CZK ca. 9 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.